آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید + لینک منابع

آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید چگونه است و چگونه می توانیم یاد بگیریم؟ 

طراحی متریال (Material Design) یک راهنمای جامع یا یک سبک یا یک زبان برای طراحی بصری (visual)، حرکتی (motion) و طراحی تعاملی (interaction) است که نه تنها در طراحی اپلیکیشن از آن استفاده می شود، بلکه در طراحی سایت و دیگر دستگاه هایی که امکان پشتیبانی از این طرح ها وجود دارد نیز کاربرد دارد. این سبک از طراحی تقریبا جدید است که گوگل در یکی از کنفرانس های خبری در سال 2014 آن را معرفی کرد.

سوالاتی که کاربران قبل از آموزش طراحی متریال دارند: 

چرا از طراحی متریال دیزاین به عنوان راهنما (Guide Line) نام می برند؟ 

چون طراحانی که کارهای گرافیکی طراحی اپلیکیشن یا طراحی سایت را بر عهده دارند با استفاده از این طرح ها می توانند کاربران را برای استفاده بهتر از اپلیکیشن یا سایت و… راهنمایی کنند. مثلا کاربر با دیدن علامت ضربدر سریع متوجه می شود که باید پنجره را ببندد! در کل هدف جلب توجه بیننده است.

سبک طراحی متریال ابتدا در اپلیکیشن های گوگل مانند Gmail و YouTube پیاده سازی و به مخاطب معرفی شد و سپس مورد توجه طراحان دیگر قرار گرفت و در حال حاضر در خیلی از طراحی ها از آن استفاده می شود و اکثر اپلیکیشن هایی که در مارکت هایی مانند گوگل پلی، بازار و… وجود دارند از این نوع سبک ایجاد شده اند.

طراحی متریال دیزاین چه فرقی با طرح های فلت دارد؟

هر دو نوع سبک جدید هستند و برای مدرن کردن طرح های گرافیکی از آنها استفاده می شود ولی در طراحی متریال، طراح ها شفاف تر، واضح تر، عمیق تر، دارای سایه روشن بیشتر و انیمیشنی هستند.

طراحی متریال دیزاین یک سیستم طراحی است؟

طراحی متریال دیزاین سیستم واحدی است که تئوری، منابع و ابزارهایی را برای ایجاد تجربیات دیجیتالی ترکیب می کند. بنابراین طراحی متریال به سادگی مجموعه ای از قوانین، دستورالعمل ها، مؤلفه ها و بهترین شیوه ها را برای ایجاد وب سایت و برنامه های موبایل می باشد. طراحی متریال زبانی بصری است که اصول کلاسیک طراحی خوب را با نوآوری فناوری و علم ترکیب می کند.

چرا طراحی متریال دیزاین برای طراحان مهم است؟

روند طراحی وب که انتظار می رود در سال 2016 بیشتر شکوفا شده، باعث شده تا همه به شدت بر روی ایجاد یک تجربه کاربری درخشان متمرکز شوند. طراحی متریال نیز از این قاعده مستثنی نیست. هدف نهایی از طراحی متریال این است که کاربران با ایجاد یک رابط طبیعی و عاری از حواس پرتی در وب سایت یا اپلیکیشن و… چرخ بزنند و استفاده کنند.

اکثر افرادی که آموزش برنامه نویسی اندروید انجام می دهند نیز با این سبک آشنا هستند و به کاربران آموزش می دهند.

طراحی متریال دیزاین اندروید چیست؟

Android Lollipop که با نام های اندروید آب‌نبات‌چوبی، اندروید لالی‌پاپ، اندروید ۵ و اندروید شناخته می شود، یکی از نسخه‌های سیستم‌عامل اندروید است که توسط گوگل در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ معرفی شده است. طبق گفته های رئیس شرکت گوگل (سوندار پیچای)، این نسخه بزرگ ترین بروزسانی را از بین نسخه های دیگر اندروید داشته است.

گوگل سبک طراحی متریال دیزاین اندروید را نیز در این نسخه معرفی کرد و از آن به عنوان طرحی برای ایجاد جلوه های گرافیکی ارتباط بهتر با مخاطبان از طریق تجربه کاربری خوب یاد می کند و استفاده از آن را در طراحی برنامه ها توصیه می کند تا اشیاء به صورت سه بعدی و واقعی تر نمایش داده شوند.

آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید را چطوری و از کدام منابع یاد بگیریم؟

هنگامی که گوگل طراحی متریال را در بروزرسانی سیستم عامل های اندروید اعلام کرد، توجه خیلی از طراحان را به خود جلب کرد. با اینکه طراحی متریال زیاد هم جدید نیست ولی محبوبیت خاصی بین طراحان دارد و برای یادگیری آن منابع خوب زیادی وجود دارد. اگر قصد یادگیری این سبک را دارید به شما می گوییم از کجا باید شروع کنید و بهترین منابع کدام ها هستند. پس با ما همراه باشید.

1- آشنایی با طراحی متریال از Google

آموزش طراحی متریال از گوگل به شما کمک می کند تا با مفاهیم پایه و اساسی این موضوع آشنا شوید. این مفاهیم عبارتند از تعاریف مربوطه، مشخصات متریال، ارتفاع، انیمیشن، سبک، چیدمان، مؤلفه ها، الگوها و … که می توانید از طریق لینک زیر به آنها دسترسی داشته باشید. | لینک سایت

2- آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید به صورت عملی 

دانستن مشخصات این نوع سبک از طراحی مفید است، اما هیچ چیز به اندازه انجام دادن یک پروژه عملی در مورد چگونگی پیاده سازی این مشخصات نمی تواند برای شما کاربردی باشد؛ در واقع با این آموزش می توانید کار خود را عملا آغاز کنید. این آموزش بسیار حرفه ای و در عین حال آسان است و برای افرادی که می خواهند با این سبک آشنا شوند بسیار توصیه می شود. | لینک سایت

3- آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید به صورت عملی (Lollipop | Android Development Tutorial)

یکی دیگر از آموزش های حرفه ای که در این زمینه به شما کمک می کند این منبع است. این آموزش به جنبه های اصلی طراحی متریال، مانند نمایی از ارتفاع و سایه ها ، نماهای برش خورده ، جداول SVG مانند پالت و استخراج رنگ ، انیمیشن ها و غیره اشاره می کند. برخلاف آموزش قبلی که دارای تعداد زیادی کدنویسی بود، این آموزش کدنویسی کمتری دارد و توضیحاتی درباره خصوصیات این طرح به شما آموزش می دهد تا اینکه پیاده سازی یک پروژه عملی را آموزش دهد. | لینک سایت

4- آموزش تصویری (ویدیویی) طراحی متریال

بسیاری از طراحان، آموزش های ویدئویی را برای یادگیری ترجیح می دهند ؛ بنابراین در این لینک مجموعه ای از آموزش های ویدئویی در زمینه طراحی متریال وجود دارد. برای دوست داران آموزش های ویدیویی، این یادگیری یک گنجینه با ارزش است زیرا این دارای بیش از 58 آموزش تصویری است که زمان ویدیو اکثر آنها بیشتر از 10 دقیقه آموزش است! کیفیت این آموزش ها HD هستند ، بنابراین می توانید براحتی یادگیری را شروع کنید. | لینک سایت

5- فریم ورک طراحی متریال

چارچوب ها یا فریم ورک های طراحی متریال یک بخش اساسی در طراحی متریال دیزاین هستند که کار کردن بدون آنها سخت است. این آموزش شما را با 5 تا از بهترین فریم ورک ها و نحوه کار با آنها آشنا می کند.
این فریم ورک ها عبارتند از :

  • Angular Material
  • Materialize (You might also want to view their tutorial, it’s really good)
  • Material UI
  • MUI CSS Framework
  • Polymer

6- آشنایی با آیکن های طراحی متریال

آیکن ها اجزای کنید ارتباطی و آماده ای هستند که بدون آن نمی توانید طراحی ها را انجام دهید. آیکن ها به طراحان و توسعه دهندگان این امکان را می دهند تا در هر سیستم عاملی از آن استفاده کنند و آنها را به رنگ و اندازه مورد نیاز و مطابق با هر پروژه بارگیری کنند. در این وب سایت می توانید به انواع آیکن ها دسترسی داشته باشید.

قبل از استفاده از آنها ، به خصوص در یک پروژه تجاری ، همیشه حق چاپ / مجوز آنها را بررسی کنید. | لینک سایت

7- آیکن های بیشتر برای طراحی متریال

از آنجا که بسختی می توانید آیکون مورد نظر خودتان را از منابع مختلف پیدا کنید نیاز به وب سایتی نیاز می شود تا بتوانید به صورت موضوعی آیکن ها را فیلتر کنید تا آیکن مورد نظر خود را پیدا نمایید. | لینک سایت

8- قالب های آماده برای طراحی متریال دیزاین

قالب های آماده طراحی متریال به طراحان کمک می کند تا به سرعت طرح های مورد نظر خود را با توجه به سلیقه خود تنظیم کنند و یا تغییر دهند و یکی از ابزارهای مهم در این زمینه بشمار می رود. سایت زیر قالب های رایگان و پولی را به صورت HTML و WordPress ارائه می دهد. | لینک سایت

9- طراح لایه باز رابط کاربری برای ویجت طراحی متریال

در سایت زیر یک پکیج از 16 رنگ ویجت های طراحی متریال وجود دارد. این ویجت ها با فرمت لایه باز (psd) هستند و شما می توانید از نرم افزار فتوشاپ برای ادیت آنها استفاده کنید. چیزی که در مورد این پکیج ها قابل توجه است اشکال تمیز و یکدست و رنگ های رشن آن است. | لینک سایت

10- فونت های Noto و Roboto

فونت های Roboto و Noto قلم های رسمی برای طراحی متریال هستند. شما بدون آنها نمی توانید کاری انجام دهید! فونت Roboto هم برای استفاده از موبایل و هم برای وب طراحی شده است. فونت Noto نوعی از فونت استاندارد آندروید برای تمام زبانهایی است که توسط Roboto پشتیبانی نمی شوند. می توانید به صفحه دانلود قلم های Roboto & Noto مراجعه کرده و آنها را از آنجا بارگزاری کنید. | لینک سایت

این منبع می توانند خیلی بیشتر از این مواردی که به آنها اشاره کریدم باشد زیرا منابع در زمینه طراحی متریال زیاد است ولی سعی کردیم مهمترین و کاربردی ترین آنها را به شما معرفی کنیم.

سخن آخر:

امیدوارم منابع موجود در این مقاله شروع خوبی برای آموزش طراحی متریال دیزاین اندروید (Material Design Android) هم برای تازه کارها و هم برای طراحان / توسعه دهندگان باشد.


شما چه راه های دیگری می شناسید که می توان با آن آموزش طراحی متریال برای اندروید را به کاربران یاد داد؟ در قسمت نظرات با ما و کاربرانی که این پست را میبینند در میان بگذارید.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی:

سوالات و نظرات خود را در این بخش مطرح کنید

avatar
فهرست