همه چیز درباره اندروید وان؛ مزایا، معایب، لیست گوشی های اندروید وان و تفاوت آن با بقیه اندروید ها

در این مطلب از مقالات آموزشی الکامکو می خواهیم به این سوال جواب دهیم که منظور از اندروید وان چیست؟ مزایای اندروید وان و معایب اندروید وان چیست؟ گوشی های دارای اندروید وان کدام ها هستند؟ تفاوت اندروید وان با بقیه اندروید ها چیست؟ پس با سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

شما هم  به عنوان یک برنامه نویس اندروید یا یک کاربر عادی تابحال شنیدید که میگن این گوشی اندرویدی از اندروید وان استفاده می کنه؟ اگر شنیدید ولی اطلاعاتی در این زمینه ندارید حتما این مطلب را تا آخر بخوانید.

اندروید وان چیست؟

در سال 2014 مدیر عامل شرکت گوگل سوندار پیچای (Sundar Pichai) ، در کنفرانس توسعه دهندگان سالانه خود، سیستم عامل اندروید وان را معرفی نمود. پروژه اندروید وان گوگل با هدف ارائه یک تجربه از کار کردن با گوشی های اندروید با کیفیت با قیمت کمتر از 100 دلار (6000 روپیه) ارائه شد ولی رفته رفته پیشرفت زیادتری کرد.

مدیر عامل گوگل می گوید:

وقتی Android One را در سال 2014 در هند راه اندازی كردیم، هدف این بود كه با تهیه تلفن های ارزان قیمت و با كیفیت بالا ، میلیاردها نفر را آنلاین کنیم.

ولی با توجه به گذشت زمان سیستم عامل اندروید در خیلی از گوشی ها بجز گوشی های اندروید بکار گرفته شد و از چیزی که تصور می کردیم پیشرفت بیشتری کرد.

فرق اندروید با اندروید وان چیست؟

بزرگترین فرق اندروید با اندروید وان در منبع باز بودن اندروید است؛ تولیدکنندگان گوشی های هوشمند می توانند سیستم عامل را به دلخواه خود تغییر دهند و ویژگی های جدید و سفارشی به آن اضافه کنند و کلا پوسته اندروید را سفارشی سازی کنند.

ولی درباره اندروید وان اینطوری نیست. سیستم عامل اندروید وان اساساً برای تبدیل کاربران غیر تلفن های هوشمند به کاربران تلفن های هوشمند راه اندازی شده است. با این اوصاف گوگل تولید کنندگان گوشی های هوشمند را محدود می کند و نمی توانند دست به هر تغییری بزنند.

گوگل همچنین قول داده است که تمام گوشی های اندروید وان به مدت دو سال از پشتیبانی نرم افزاری برخوردار می شوند، در حالی که برای کاربران سیستم عامل اندروید، این امر به صلاحدید OEM ها سپرده می شود.

تفاوت اندروید وان با بقیه یعنی اندروید خام و اندروید گو  

گوگل بعد از اینکه دید خیلی از دستگاه های هوشمندی دارند از این اندروید خام استفاده می کنند بفکر پیشرفته تر کردن آن گرفت و تصمیم گرفت امکانات اندروید خام را گسترش دهد. در نتیجه از پروژه جدیدی به نام اندروید وان (Android One) رونمایی کرد. ( همچنین بخوانید: اندروید خام چیست؟ )

بعد از اینکه این پروژه بعد از مدتی جدی تر شد گوگل تصمیم گرفت تا مدیریت این کار را به سیستم عامل اندروید گو (Android Go) بسپارد. (همچنین بخوانید: معرفی تمامی نسخه های اندروید (اولین تا آخرین نسخه اندروید)

لیست گوشی های اندروید وان

اولین گوشی های اندروید وان اولین بار  در سال 2014 به به بازار هند عرضه شدند که شامل گوشی های Micromax از Canvas A1, Karbonn Sparkle V  Spice Dream Uno بود.

بعداً ، Lava در ژوئیه 2015 باLava Pixel V1 وارد بازی شد و اکنون شیائومی برای راه اندازی تلفن هوشمند Mi A1 Android One در این کشور با پردازنده Snapdragon 625 با Google همکاری می کند.

در کشورهای دیگر، تلفن های هوشمند مانند General Mobile 4G ، General Mobile 5 Plus ، General Mobile 6 ، Infinix Hot 2 X510 ، Cherry Mobile One G1 ، Bq Aquaris A4.5 ، Sharp S1 ، Sharp 507SH ، Sharp X1 و موارد دیگری از ویژگی های اندروید وان استفاده می کنند.

از کجا بفهمیم گوشی های دارای اندروید وان کدام ها هستند؟ 

برای شناسایی گوشی های اندروید وان کافیه به پشت آن یک نگاهی بندازید که برچسبی با عنوان «AndroidOne» مشاهده می شود تا کاربران از صلاحیت سیستم‌عامل مطمئن شوند و همچنین مطمئن شوند که اپلیکیشن های اضافی به غیر از محصولات گوگل روی آن نصب نیست.

مزایا و معایب اندروید وان

مزایا و ویژگی های اندروید وان

 • گوشی های اندروید وان عملکرد بسیار خوبی دارند، رابط کاربری اندروید وان بسیار روان است ؛ مثلا ناوبری در Google Maps در گوشی های اندروید وان روان تر اجرا می شود.
 • اندروید وان فاقد اپلیکیشن های bloatware (اپلیکیشن های از پیش نصب شده در گوشی ها که قابل حذف شدن نیستند) است.
 • اندروید وان مجموعه کامل اپلیکیشن های گوگل (Google Apps) را دارد و این برنامه برای گوگل اسیستنت (Google Assistant) در موارد موجود بهینه شده است. گوگل اسیستنت دستیار صوتی گوگل است. این سرویس نسخه‌ی پیشرفته تر دستیار قبلی اندروید یعنی Google Now می‌باشد که حتی بدون پرسش هم می‌تواند اطلاعات موردنیاز را در اختیار شما قرار دهد.
 • اندروید وان تا حداقل دو الی سه سال به روزرسانی های امنیتی را منظم از گوگل دریافت می کندو دارای نرم افزار امنیتی Google Play Protect است. Google Play Protect می تواند به طور مرتب دستگاه های شما و برنامه های آن را اسکن کند تا بدافزار و سایر موارد را بررسی کند. با جلوگیری از نصب برنامه های مضر، به عنوان گسترده ترین سرویس محافظت از تهدیدات تلفن همراه در جهان تبدیل شده است.
 • از دیگر ویژگی اندروید وان می توان به ساده بودن سیستم عامل اشاره کرد و این ساده بودن باعث امنیت بیشتر می شود.
 • اندروید وان بمنظور استفاده عموم مردم از گوشی های اندرویدی ارزان قیمت طراحی شده است. و دارای پلتفرم Google است ولی اکنون در همه بازارهای جهانی گسترش یافته است.
 • گوشی های اندروید وان خیلی شبیه گوشی های Pixel هستند که نشان دهنده همکاری نزدیکتر بین Google و یک سازنده تلفن است.
 • به روزرسانی های ماهانه امنیتی می توانند از تلفن شما در برابر آسیب پذیری هایی که هنگام هکرها برای پیچیده تر کردن اطلاعات شما روش های پیچیده تری محافظت کنند. اگر از گوشی اندروید وان استفاده می کنید، به اندازه تلفن Pixel امنیت خواهید داشت.
 • Android one درک درستی از هر لهجه ای دارد، بنابراین وقتی از مترجم گوگل استفاده می کنید، برنامه کلمه دقیق را تشخیص می دهد.
 • گوشی های اندروید وان به روزرسانی های کامل سیستم عامل اندروید را سریعتر از گوشی های دیگر دریافت می کنند.
 • سیستم عامل اندروید وان مزایای بسیاری را برای کاربران اندروید فراهم می کند چون یک سیستم عامل خالص اندروید بدون هیچ گونه برنامه اضافی است و به همین دلیل می توان حافظه داخلی بیشتری داشت تا هر برنامه ای که دلخواه است را از گوگل پلی نصب کنیم.
 • مزیت خرید گوشی اندروید وان این است که می تواند در اندروید استوک اجرا شود و در واقع هر دستگاهی که از اندروید خام استفاده کند مصرف Ram آن کمتر خواهد بود و می تواند از این RAM برای برنامه های دیگر استفاده نمود.
 • یکی دیگر از مزیت های اندروید وان این است که مصرف باتری کمتر است و الگوریتم هایی که در آن استفاده می شوند RAM را به بهترین شکل مدیریت می کنند تا باتری مدت طولانی تری کار کند.

معایب اندروید وان

 • یکی از معایب ندروید وان این است که به صورت پیش فرض از تم های اندرویدی پشتیبانی نمی کند و تغییر دادن تصاویر پس زمینه اصلی ترین روش برای تغییر شکل ظاهری مورد علاقه شماست.
 • اندروید وان دارای یک صفحه برنامه مات است که به صورت یک پیمایش عمودی تنظیم شده است.
 • اندروید وان دارای نرم افزارهای اضافی نصب شده در گوشی نیست. این می تواند یک مزیت باشد ولی ممکن است خیلی از افراد تازه کار توانایی نصب برنامه ها یا شناخت برنامه ها را برای نصب نداشته باشند.
 • گوشیهای اندروید وان خیلی از تنظیماتی که برای نرم افزارهای گوشی هستند و سازنده ها روی گوشی های معمولی انجام می دهند را ندارند.
 • سخت افزاری که گوشی های اندروید وان هوشمند از آن استفاده می کنند دارای کیفیت آنچنانی نیست چون هدف تولید گوشی های ارزان قیمت تر بود.
 • گوشیهای اندروید وان چون ارزان هستند از پلاستیک ساخته شده اند و از نظر جنس آنچنان بسیار عالی به نظر نمی رسد.
 • اندروید وان وظیفه سختی را پیش رو خواهد داشت چون خیلی از گوشی های هوشمند دیگر با توجه به هزینه های مشابه این گوشی هوشمند عالی تر هستند و این مطمئناً در انتخاب یک گوشی هومشند ارزان قیمت نقش بسزایی خواهد داشت.

نتیجه گیری از گوشی هایی که اندروید وان دارند : 

گوشی های دارای اندروید وان می تواند گزینه بسیاری خوبی برای افرادی که حوصله زرق و برق های گوشی های اندرویدی برند را ندارند است. 🙂


دنبال یادگیری بیشتر از برنامه نویسی اندروید هستی؟ 

اگر دنبال می خواهید وارد فاز اجرایی و عملی و تجربی و وارد بازار کار اندروید شوید خرید فیلم های آموزشی برنامه نویسی اندروید بهترین گزینه برای شماست.

همه دوره های آموزشی | همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت - جاوا بهتر است یا جاوا اسکریپت؟ آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

Java با JavaScript فرق می کند! تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

جاوا چیست؟ جاوا اسکریپت چیست؟ ارتباط جاوا با جاوا اسکریپت چیست؟ چه چیزی بین جاوا و جاوا اسکریپت شبیه هم است؟ فرق جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟ استفاده از جاوا و جاوا اسکریپت چه مزایایی دارد؟ چه شرکت های بزرگی از جاوا یا جاوااسکریپت استفاده می کنند؟ برنامه نویسی Java یا JavaScript کدوم بهتره؟ در…

0 comments
برنامه ساز اندروید چیست؟ برنامه سازی اندرویدفارسی ایرانی آنلاین رایگان - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو -

استفاده از برنامه ساز اندروید یا برنامه نویسی اندروید؟

برنامه ساز اندروید چیست؟ طراحی اپلیکیشن با برنامه برنامه سازی اندروید چه مزایا و معایبی دارند؟ بهترین بهترین برنامه ساز های اندروید فارسی کدام هستند؟ از برنامه سازی اندروید  استفاده کنیم یا برنامه نویسی اندروید!! در این پست از مقاله الکامکو می خواهیم به این سوال ها جواب دهیم. پس تا آخر این مطلب از مجله…

2 comments
اخرین ورژن زبان جاوا - جدیدترین نسخه java - تفاوت نسخه جاوا - آموزش برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید الکامکو

انواع نسخه های جاوا، اخرین نسخه زبان جاوا، فهمیدن ورژن جاوا، کدام نسخه جاوا بهتر است؟

نسخه جاوا چیست؟ انواع نسخه های جاوا کدام ها هستند؟ تفاوت ورژن های جاوا چگونه است؟ آخرین نسخه ی جاوا کدام است؟ تشخیص ورژن زبان جاوا که در سیستم ما نصب شده چگونه است؟ کدام نسخه جاوا بهتر است؟ در این پست از مقاله الکامکو می خواهیم به این سوال جواب دهیم. پس تا آخر این…

3 comments


نظر شما درباره مشکلات اندروید وان و یا مزایای اندروید وان چیه؟ تجربه استفاده از این اندروید خالص را داشتید؟ اندروید خام بهتر است یا اندروید‌های معمولی؟ نظر خودتان را با ما و دیگر کاربران الکامکو در میان بگذارید.

5 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
محمد
7 روز گذشته

بنظرم بد نیس و جای پیشرفت هم دارد🌹من میخوام نوکیا5.3بخرم و از هر نظر برسی کردم گوشی مناسبی هست در رنج قیمت3تا4

سپهراد
9 ماه گذشته

ببخشید چطوری می تونم اندروید وان رو دانلود کنم ؟

نیما برزگر
پاسخ دادن به  سپهراد
9 ماه گذشته

سلام. متاسفانه شما نمی تونید اندروید one رو دانلود کنید و همانطور که در بالا گفته شد بعضی از مدل های گوشی تولید شده توسط شرکت های مختلف از این نسخه بهره مند هستند و امکان دانلود دستی سیستم عامل و نصب ان روی گوشی شما وجود ندارد.

shamim
9 ماه گذشته

عالی بود خیلی خوب android one رو ازبقیه اندروید ها از هم تفکیک کردید

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  shamim
9 ماه گذشته

تشکر

فهرست