چگونه می توان در اندروید استودیو لی اوت افقی ایجاد کرد؟

ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو - سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مطلب از سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو می خواهیم نحوه ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو را به شما آموزش دهیم.

در گوشی های اندرویدی وقتی که کاربر گوشی خودش را به حالت افقی می کند بعضی از گزینه ها یا ابزارک ها ممکن است دیده نشوند و نامرئی شوند (همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید) که بعضی اوقات با اسکرول کردن قابل دیدن هستند ولی در بعضی موارد کلا با اسکرول هم قابل دیدن نیستند. اگر به عنوان یک برنامه نویس اندروید دوست دارید اجزای اپلیکیشن شما در حالت افقی هم قابل نمایش باشد بنابراین نیاز است تا یک دیزاین جداگانه برای حالت افقی (Landscape Mode) در اندروید استودیو طراحی کنید.

دلیل ایجاد لی اوت Landscape در اندروید استودیو

در طراحی اپلیکیشن موبایل اندروید، هر برنامه تقریباً در هر دو جهت یعنی افقی (landscape) و عمودی (Portrait) طراحی می شود. اما به طور پیش فرض، اندروید استودیو (Android Studio) طراحی اپلیکیشن را در حالت عمودی (Portrait mode) برای ما فراهم می کند و برای حالت افقی Landscape ، باید یک پوشه Landscape Layout را در زیر پوشه res ایجاد کنیم. طبق راهنمای درج شده در سایت توسعه اندروید، نام این پوشه باید “layout-land” باشد.

لی اوت افقی (landscape) و عمودی (Portrait) در اندروید استودیو | سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

تا آخر این مقاله با ما باشید چون قصد داریم ایجاد لی اوت landscape در android studio را با دو روش به شما آموزش دهیم.

روش اول برای ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو : 

  • مرحله 1: اگر پروژه قبلاً در حالت “Android” باز شده است ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده، پروژه را به حالت “Project” تغییر دهید.

حالت Project در اندروید استودیو برای ایجاد لی آوت افقی (Landscape Layout) | سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

  • مرحله 2: مسیر زیر را دنبال کنید:
  1.  app > src > main > res > راست کلیک > New >Android Resource Directory
  2. در قسمت Resource type ، گزینه layout را انتخاب کنید.
  3. سپس به قسمت Orientation رفته و سپس بر روی نماد << کلیک کنید.

  • مرحله 3: حالا گزینه Landscape را از قسمت Screen orientation انتخاب کنید و ok را بزنید که در اینصورت Directory name به طور خودکار به layout-land تغییر می کند. پس اجازه دهید Directory name به عنوان layout-land باشد و آن را تغییر ندهید.

  • مرحله 4: مسیر زیر را دنبال کنید:
  1. layout-land > راست کلیک > New > XML > Layout XML File
  2. و یک نام برای فایل خود انتخاب کنید.

  • مرحله 5: حالا روی فایل layout.xml راست کلید کنید و گزینه cut را انتخاب کنید و آن را در زیر پوشه layout-land قرار دهید (paste کنید).

فایل XML را باز کنید و Landscape mode را خواهید دید.

اگر می خواهید activity_main.xml را مجدداً در حالت Landscape طراحی کنید، فایل activity_main.xml را از پوشه layout در پوشه layout-land کپی و پیست کنید.

روش دوم برای ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو : 

اجرای روش 2 بسیار آسان است. در واقع در Android Studio 3.x.x و بالاتر، نیازی به ایجاد یک پوشه layout  اضافی نیست. فقط دو مرحله برای اجرای این روش وجود دارد.

مرحله 1: UI layout را در حالت DESIGN باز کنید تا GUI واقعی مانند دکمه ها ، آیکون ها و غیره را ببینید.

مرحله 2: روی نماد مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید و از منو ، گزینه Create Landscape Variation را انتخاب کنید. سپس فایل Landscape به صورت خودکار با نام land\xml file name ایجاد می شود.


دنبال یادگیری بیشتر از برنامه نویسی اندروید هستی؟ 

اگر دنبال می خواهید وارد فاز اجرایی و عملی و تجربی و وارد بازار کار اندروید شوید خرید فیلم های آموزشی برنامه نویسی اندروید بهترین گزینه برای شماست.

دوره های آموزشی الکامکو   | دوره های برنامه نویسی اندروید الکامکو


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

ویو پیجر2 اندروید چیست و چه فرقی با ویوپیجر دارد؟ ViewPager 2 vs ViewPager

ویو پیچر اندروید چیست ؟ ویوپیجر 2 چه کاربردی در برنامه نویسی اندروید دارد و چه تغییراتی نسبت به ViewPager کرده است؟ این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با اموزش ویو پیجر در اندروید آشنا شوید. 

0 comments
آموزش ساخت فرگمنت اندروید استودیو - fragment برنامه نویسی اندروید - الکامکو

فرگمنت چیست و در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ | Android Fragment

فرگمنت اندروید چیست؟ فرگمنت در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ انواع فرگمنت در اندروید کدام ها هستند؟ چرخه عمر Android Fragment چگونه است؟ مقایسه Activity و fragment برنامه نویسی اندروید چگونه است؟ در این مقاله اندروید می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس برای آموزش fragment در اندروید این مطلب از مقاله الکامکو…

0 comments

آموزش و نکاتی درباره طراحی صفحه اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید | Splash Screen Android

اسپلش اسکرین چیست؟ مزایا و معایب ساخت splash screen در اندروید چیست؟ برای ایجاد صفحات اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید چکار کنیم؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله اندروید به ان پاسخ خواهیم داد. پس برای آموزش اسپلش اسکرین این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

1 comment

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
ali
10 ماه گذشته

چه جالب

فهرست