چگونه می توان در اندروید استودیو لی اوت افقی ایجاد کرد؟

ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو - سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مطلب از سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو می خواهیم نحوه ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو را به شما آموزش دهیم.

در گوشی های اندرویدی وقتی که کاربر گوشی خودش را به حالت افقی می کند بعضی از گزینه ها یا ابزارک ها ممکن است دیده نشوند و نامرئی شوند (همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید) که بعضی اوقات با اسکرول کردن قابل دیدن هستند ولی در بعضی موارد کلا با اسکرول هم قابل دیدن نیستند. اگر به عنوان یک برنامه نویس اندروید دوست دارید اجزای اپلیکیشن شما در حالت افقی هم قابل نمایش باشد بنابراین نیاز است تا یک دیزاین جداگانه برای حالت افقی (Landscape Mode) در اندروید استودیو طراحی کنید.

دلیل ایجاد لی اوت Landscape در اندروید استودیو

در طراحی اپلیکیشن موبایل اندروید، هر برنامه تقریباً در هر دو جهت یعنی افقی (landscape) و عمودی (Portrait) طراحی می شود. اما به طور پیش فرض، اندروید استودیو (Android Studio) طراحی اپلیکیشن را در حالت عمودی (Portrait mode) برای ما فراهم می کند و برای حالت افقی Landscape ، باید یک پوشه Landscape Layout را در زیر پوشه res ایجاد کنیم. طبق راهنمای درج شده در سایت توسعه اندروید، نام این پوشه باید “layout-land” باشد.

لی اوت افقی (landscape) و عمودی (Portrait) در اندروید استودیو | سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

تا آخر این مقاله با ما باشید چون قصد داریم ایجاد لی اوت landscape در android studio را با دو روش به شما آموزش دهیم.

روش اول برای ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو : 

  • مرحله 1: اگر پروژه قبلاً در حالت “Android” باز شده است ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده، پروژه را به حالت “Project” تغییر دهید.

حالت Project در اندروید استودیو برای ایجاد لی آوت افقی (Landscape Layout) | سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

  • مرحله 2: مسیر زیر را دنبال کنید:
  1.  app > src > main > res > راست کلیک > New >Android Resource Directory
  2. در قسمت Resource type ، گزینه layout را انتخاب کنید.
  3. سپس به قسمت Orientation رفته و سپس بر روی نماد << کلیک کنید.

  • مرحله 3: حالا گزینه Landscape را از قسمت Screen orientation انتخاب کنید و ok را بزنید که در اینصورت Directory name به طور خودکار به layout-land تغییر می کند. پس اجازه دهید Directory name به عنوان layout-land باشد و آن را تغییر ندهید.

  • مرحله 4: مسیر زیر را دنبال کنید:
  1. layout-land > راست کلیک > New > XML > Layout XML File
  2. و یک نام برای فایل خود انتخاب کنید.

  • مرحله 5: حالا روی فایل layout.xml راست کلید کنید و گزینه cut را انتخاب کنید و آن را در زیر پوشه layout-land قرار دهید (paste کنید).

فایل XML را باز کنید و Landscape mode را خواهید دید.

اگر می خواهید activity_main.xml را مجدداً در حالت Landscape طراحی کنید، فایل activity_main.xml را از پوشه layout در پوشه layout-land کپی و پیست کنید.

روش دوم برای ایجاد لی اوت افقی (Landscape Layout) در اندروید استودیو : 

اجرای روش 2 بسیار آسان است. در واقع در Android Studio 3.x.x و بالاتر، نیازی به ایجاد یک پوشه layout  اضافی نیست. فقط دو مرحله برای اجرای این روش وجود دارد.

مرحله 1: UI layout را در حالت DESIGN باز کنید تا GUI واقعی مانند دکمه ها ، آیکون ها و غیره را ببینید.

مرحله 2: روی نماد مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید و از منو ، گزینه Create Landscape Variation را انتخاب کنید. سپس فایل Landscape به صورت خودکار با نام land\xml file name ایجاد می شود.


دنبال یادگیری بیشتر از برنامه نویسی اندروید هستی؟ 

اگر دنبال می خواهید وارد فاز اجرایی و عملی و تجربی و وارد بازار کار اندروید شوید خرید فیلم های آموزشی برنامه نویسی اندروید بهترین گزینه برای شماست.

دوره های آموزشی الکامکو   | دوره های برنامه نویسی اندروید الکامکو


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

آموزش طراحی گرافیک اندروید - آموزش گرافیک برنامه اندروید - آموزش طراحی گرافیک اپلیکیشن - آموزش برنامه نویسی با اندروید استودیو

آموزش طراحی گرافیک در اپلیکیشن های اندرویدی با اندروید استودیو

گرافیک اندروید چیست و چرا برای کاربران اپلیکیشن ها اهمیت دارد؟ قیمت طراحی گرافیک اندروید به چه عواملی بستگی دارد؟ چرا باید به عنوان یک برنامه نویس اندروید، دوره طراحی گرافیکی اندروید را آموزش ببینید؟ اینها مواردی هستند که در مطلب از مقالات آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو میخواهیم به آنها بپردازیم و در نهایت…

1 comment
ترفندهای اندروید استودیو - ترفندهای android studio

بهترین نکات و ترفندهای اندروید استودیو که نمی دانید! آموزش تصویری

اندروید استودیو یکی از بهترین محیط ها برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی است پس اگر شما هم با این محیط سروکار داریدو دوست دارید سرعت کدنویسی خودتان را زیادتر کنید حتما این مطلب را تا آخر بخوانید. در این مقاله آموزشی می خواهیم بهترین ترفندهای اندروید استودیو را به شما آموزش دهیم. با الکامکو همراه…

0 comments
تست اپلیکیشن اندروید یا ios - تست برنامه اندرویدی - تست نرم افزار گوشی - تست برنامه موبایل - تست اپ اندروید - آموزش اندروید الکامکو

9 مرحله راهنما برای تست اپلیکیشن موبایل اندروید یا iOS که باید بدانید

تست اپلیکیشن اندروید یا iOS یکی از کارهای مهمی است که به عنوان یک برنامه نویس اندروید باید آن را در تمامی مراحل ساخت و توسعه اپلیکیشن کنترل و مدیریت کنید. مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود…

0 comments

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
ali
3 ماه گذشته

چه جالب

فهرست