بهترین تکنیک ها برای طراحی رابط و تجربه کاربری (UI/UX) موبایل در سال 2020

mobile-Ui-Ux-Design-Trends-2020 - آموزش طراحی رابط و تجربه کاربری (UI/UX) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مقاله آموزشی می خواهیم شما را با روش هایی برای زیباترشدن طراحی رابط و تجربه کاربری اپلیکیشن موبایل آشنا کنیم تا اپلیکیشن های خوشگل بسازید! پس با مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

می خواهید اپلیکیشنی بسازید که از نظر طراحی و ظاهر مدرن باشد؟ پس باید الگوهای طراحی رابط کاربری (UI) , تجربه رابط کاربری (UX) در اندروید را بلد باشید و بدانید که در سال 2020 چه ترفندهایی باعث زیباتر شدن اپلیکیشن شما می شوند و کاربران را مجذوب خود می کنند! پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا این تکنیک ها را بشناسید. 🙂

الگوهای طراحی رابط و تجربه کاربری اپلیکیشن موبایل : 

طراحی رابط و تجربه کاربری اندروید یا iOS چگونه در سال 2020 چه تغییراتی می کند و از چه الگوهایی بیشتر استفاده می شود؟ ما مجموعه ای از این تکنیک ها را برای شما جمع آوری کردیم تا در پروژه های خود استفاده کنید.

 • از طراحی بدون دکمه و سوایپ مایع (Buttonless design & Liquid Swipe) استفاده کنید

مدتهاست که گوشی های تلفن همراه ما دکمه ندارند و فضای صفحه نمایش بیشتر شده و به همین دلیل با آزاد شدن فضای صفحه، طراحان می توانند اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند و محتواهای بیشتری را به نمایش بگذارند با این اوصاف دکمه ها دیجیتالی شده اند و بجای دکمه های فیزیکی روی گوشی از حرکات استفاده می شود.

با وجود سوایپ مایع وقتی با دستتان صفحه را لمس می کنید حرکات از یک صفحه به صفحه دیگر به حالت نرمی حرکت می کنند و انعطاف پذیر هستند.

 • از صفحات پایینی (Bottom sheets) استفاده کنید

Bottom Sheet یکی از کامپوننت های متریال دیزاین در برنامه نویسی اندروید می باشد که به صورت یک نوار یا یک صفحه مخفی به صورت دکمه در پایین صفحه قرار دارد و با لمس و کشیدن آن به سمت بالا، اطلاعات بیشتری به کاربر نمایش داده می شود یا مثلا منویی باز می شود که کل تصویر را می گیرد.

با بزرگتر شدن صفحه نمایش تلفن های همراه، این امکان برای کاربران بوجود آمده است که بتوانند چند تا کار را همزمان انجام دهند. اما چون مدیریتش سخت است به همین دلیل تمرکز به سمت ناوبری پایین تغییر یافته است و آن را به یک استاندارد در صنعت طراحی تبدیل کرده است.

به طور کلی Bottom Sheet ها را می‌توان به دو دسته Persistent Bottom Sheet و Modal Bottom Sheet تقسیم کرد.

مثلا در Google Maps با Pin کردن یک نقطه روی نقشه، یک Bottom Sheet از پایین صفحه باز می‌شود که حاوی اطلاعات مختصری از مکان انتخاب شده است. سپس با لمس دکمه MORE INFO یا کشیدن نوار به سمت بالا، اطلاعات بیشتری به کاربر ارائه می‌شود که در گوگل مپ، در این حالت تمام صفحه را دربر می‌گیرد.

در گوگل درایو هم از این کامپوننت برای نمایش گزینه‌های مرتبط با فایل و همچنین سایر موارد مانند ساخت فولدر جدید یا آپلود فایل استفاده شده است.

 • اپلیکیشن را برای کاربرانتان شخصی سازی کنید

در سال 2020، شخصی سازی اپلیکیشن های موبایل شتاب بیشتری یافته است. تجربه کاربری شخصی در حال تبدیل شدن به یک “ضرورت” در طراحی و توسعه اپلیکیشن موبایل شده است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شخصی سازی را آسان تر می کنند.  پس ر کل کارهایی کنید که کاربر بتواند اپلیکیشن را شخصی سازی کند. مثلا از سرویسهای پخش مانند SoundCloud یا حتی YouTube استفاده کنید، جایی که هوش مصنوعی  تنظیمات انتخاب شده کاربر را برای ارائه پیشنهادات آهنگ در آنالیز قرار می دهد. یا مثلا اپلیکیشن هایی که برنامه رژیم غذایی را بر اساس قد و وزن و دیگر اطلاعات شخصی دریافت شده از کاربر ارائه می دهند.

 

 • گوشه های اپلیکیشن ر ا گرد طراحی کنید

به دنبال تغییرات در طراحی دستگاه های تلفن همراه، فرم هایی با گوشه های گرد علاوه بر اینکه باعث بهبود زیبایی اپلیکیشن در تجربه کاربری می شود، باعث برانگیختن حس راحتی و امنیت می‌شوند. این فرم‌ها به طور خاص در محصولاتی که افراد با استرس مرتبط می‌دانند مانند اپلیکیشن‌های مالی، تجارت الکترونیک، املاک و ساختمان مهم هستند.

 • ورود یا Login به اپلیکیشن را راحت کنید

با توجه به اینکه کاربران از اپلیکیشن هایی متعددی همه روزه استفاده می کنند، به خاطر سپردن پسوردها چالش برانگیزتر می شود. بر اساس نظرسنجی که از طرف Intel Security در سال 2016 انجام شده، مشخص شده که 37٪ از کاربران حداقل هفته ای یک بار رمز عبور ورود به اپلیکیشن را فراموش می کنند.

در سال 2020 روش های جدیدتری برای ورود به برنامه استفاده می شود که نیازی به حفظ کردن پسورد نباشد. به عنوان مثال، احراز هویت بیومتریک (اثر انگشت یا تشخیص چهره) یا استفاده از رمزهای عبور موقت یکبار (مثل سایت Ebay) و یا از طریق لینک های ورود به سیستم (مثل سایت Medium)! این یه گام موفقیت آمیز در طراحی رابط و تجربه کاربری (UI/UX) اپلیکیشن های موبایل است.

 • از انیمیشن استفاده کنید

بدون شک، انیمیشن توجه کاربر را بیشتر جلب می کند و باعث می شود تا او یک ارتباط دو طرفه بین خودش و اپلیکیشن حس کند و کلا حس زنده بودن به او دست می دهد در نتیجه ازین رو می تواند اطلاعات زیادی را با حرکات ریتمیک به کاربر منتقل کند و تجربه کاربری را افزایش دهد.

انیمیشن به بخشی از داستان پردازی برای برند تبدیل شده است. انیمشن های شخصی سازی شده نسبتا تاثیر بیشتری می گذارند و به فرض مثال اگر اپلیکیشن راجع به محصولی تو.ضیح می دهد، باعث می شود بیشتر در ذهن مخاطب بماند و او را درگیرتر کند که اینها منجر به فروش می شوند.

با کاربرد انمیشن در اپلیکیشن می توانید اطلاعات بیشتری را با متون کمتری به کاربر نشان دهید  واین طراحی UI کاربر محور باید در راستای نیازهای مشتری شکل بگیرد.

 • از طراحی سه بعدی (3D) و شبه سه بعدی (faux-3D) استفاده کنید

با استفاده از اشیاء 3D و faux-3D در طراحی رابط کاربری موبایل ، طراحان تعامل های اپلیکیشن با کاربر را واقعی تر می کنند. اگر طراحی سه بعدی در اپلیکینش حرفه ای پیاده سازی شود، می تواند تجربه کاربری را افزایش دهد.

مثلا اگر بازی باشد کاربر حس بیشتری نسبت به بازی کردن دارد و یا اگر محصول باشد، کاربر عمیقا می تواند محصول و مشخصات آن را لمس کند و همه اینها باعث می شوند تا سرمایه گذاری اپلیکیشن سود آورتر باشد و یک قدم جلوتر از رقبا گام بردارید و مزیت رقابتی شما افزایش پیدا کند.

 • از گرادینت (Gradiant) برای طراحی رابط و تجربه کاربری (UI/UX) اپلیکیشن موبایل استفاده کنید

گرادینت از سالها پیش در طراحی اپلیکیشن استفاده می شده ولی در سال 2020 بیشتر از قبل و به صورت رنگ های روشن و ساده و متغییر (یعنی ترکیبی از چند طیف رنگی) باعث می شود تا اپلیکیشن شما طراحی رابط کاربری بهتری داشته باشد.

می توانید با گرادینت خواندن محتوا را سریعتر کنید. برای حرکت دادن چشمان کاربر و جلب توجه او به قسمت های مختلف صفحه از قسمت های روشن گرادیان به عنوان نقطه شروع استفاده کنید و نگاه او را به سمت مراحل پایانی یا دکمه هدف هدایت کنید. مردمک چشمان ما به طور ناخودآگاه اول قسمت روشن تر را دیده و بعد به قسمت تاریک توجه می کند.

 • از طراحی ایلستریتور (Illustrations) استفاده کنید

در سال 2020 به احتمال زیاد شاهد آزمایش های طراحی بیشتری با هدف ایجاد تأثیر عاطفی روی کاربران خواهیم بود. همچنین طراحان مشتاق هستند که با سبک های مختلف تصویرگری آزمایش کنند. هدف اصلی آنها ایجاد محصولاتی است که کاربران می توانند در یک سطح احساسی با آنها ارتباط برقرار کنند.

 • از تم های تاریک در طراحی رابط و تجربه کاربری اندروید یا iOS  استفاده کنید 

اخیرا اپلیکیشن های زیادی به تم های تاریک روی آورده اند مثل واتساپ و اینستاگرام و … ولی سوال اینجاست که چه چیزی باعث شده تا بخواهند اینکار را بکنند؟

به طور خلاصه، تم های تاریک از نظر بالا بردن تجربه کاربر دارای چندین مزیت هستند. اول از همه ، آنها فشارهای وارد شده به چشم را کاهش می دهند. ثانیا آنها استفاده از پیکسل های کمتری استفاده می کنند و این باعث صرفه جویی در مصرف باتری می شود. همچنین تم های تاریک به کاربران اجازه می دهد در طول شب بتوانند براحتی با اپلیکیشن کار کنند و خواندن متن ها برای مدت طولانی آسانتر شود.

 • از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) استفاده کنید

استفاده از فناوری های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) باعث می شود اجزای دیجیتالی اپلیکیشن به صورت داستانی در تصویر دنیای واقعی با ارائه ظاهری تازه در اختیار کاربران قرار گیرند.

واقعیت فضای مجازی (VR) به هر فناوری گفته می شود که چیزی را که چشم شما می بیند با موارد دیگر عوض می کند.هنگامی که سر خود را به اطراف می گردانید تصویر نیز همانطور که در زندگی واقعی این طور است، حرکت می کند اما تصویری که مشاهده می کنید با آن چه که در دنیای واقعی می بینید بسیار متفاوت است. به نوعی می توان گفت واقعیت مجازی حواس دیدن و شنیدن را تحریک می کند. این برای بازی کردن یا داستان گویی فوق العاده است زیرا به بیننده اجازه می دهد تا خود را در آن چه که در اطرافش اتفاق می افتد غوطه ور کند و حس کند که داخل بازی قرار دارد.

وقتی با واقعیت افزوده (AR) چیزی را می بینید در واقع همان چیز موجود دنیای فیزیکی و واقعی اطرافتان است به علاوه این که چیزهای مجازی به آن اضافه می شود. مثلا به وسیله آن می توانید ایمیل ها،عکس ها یا پیام های متنی را به صورت سه بعدی در تلفن همراه خود ببینید.

 • از طراحی محتوا (Content Design) استفاده کنید

خواندن متن در طراحی رابط و تجربه کاربری اندروید یا iOS بسیار موثر است. در واقع اپلیکیشنی که طراحی محتوایی خوب داشته باشد باید فونت هایی داشته باشد که قابل خواندن باشند، پس زمینه منو رنگی ساده داشته باشد و ترکیبی از فونت ها برای اندازه های مختلف صفحه نمایش برای اطمینان از طراحی ریسپانسیو داشته باشد.

با طراحی محتوای خوب می توانید محتوای تولید شده را به بهترین شکل ممکن در معرض دید کاربر اپلیکیشن گذاشته و درصد دیده شدن آن را افزایش دهید.

برای ایجاد یک تجربه کاربری موفق، بایستی محتوا را پیش از سایر مراحل و عناصر طراحی، در نظر گرفت؛ زیرا “محتوا”، “خودِ تجربه کاربری” است!

نتیجه گیری برای بکارگیری الگوهای طراحی UI/UX :

با توجه به روندهای جدیدی که برای طراحی رابط و تجربه کاربری اندروید یا iOS در بالا به آن اشاره کردیم ، لازم است به خاطر داشته باشید که هدف طراح همیشه باید این باشد: استفاده از روشها و فناوریهای جدید برای بهتر شدن زندگی کاربران.

هر بار که می خواهید از این الگوها یاهر الگوی دیگری برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا آی او اس خود استفاده کنید، این موضوع را در نظر داشته باشید که چه ارزشی را می توانید به کاربران بهتر ارائه کنید تا بهترین تجربه های ممکن نصیبشان شود!

الکامکو می تواند به شما در یادگیری دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند تا شما را به یک برنامه نویس اندروید حرفه ای تبدیل کند.

در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید با Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهادات ویژه برای شما

پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید و بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید. 

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

دوره حرفه ای طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا

برای اینکه شما عزیزان بتوانید این پکیج کامل آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی مشابه دیجی کالا را قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان، حتما این دوره ساخت اپلیکیشن دیجیکالا (Digikala) را خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا را برای شما تهیه کرده است و در نهایت و بعد از تکمیل این پروژه همراه با سورس دیجی کالا php + اپلیکیشن اندروید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو

دوره حرفه ای ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو در اندروید استودیو

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو کاملا پروژه محور و کاربردی می باشد و تمامی استانداردهای گوگل در ساخت این پروژه در نظر گرفته شده است. در این آموزش یک اپلیکیشن حرفه ای خرید اشتراک فیلم مشابه فیلیمو و نماوا با تمامی امکانات طراحی و ساخته می شود. در پایان دوره نیز سورس کد اندروید آن در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

در پایان دوره ساخت برنامه فیلیمو برای اندروید شما دانشجویان عزیز قادر به ساخت و توسعه یک اپلیکیشن کاملا حرفه ای فروش اشتراک فیلم و توسعه آن در تمامی مارکت های اندرویدی مخصوصا گوگل پلی می باشید و به راحتی می توانید از آن کسب درآمد کنید.

طراحی اپلیکیشن فیلمو در پلتفرم در اندروید استودیو انجام می شود و یک دوره کاملا پیشرفته می باشد و برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز دوره ساخت برنامه فیلیمو در اندروید، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن فیلیمو را براحتی و فقط با مشاهده فیلم آموزشی ما بسازید و از ساختن آن لذت ببرید.

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

دوره حرفه ای آموزش طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اندروید

شما با یادگیری اصول پیاده سازی طراحی رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX در اندروید در این دوره که مطابق با سیستم طراحی Material Design شرکت گوگل آموزش دادیم و بکارگیری آن در برنامه اندرویدی که خواهید ساخت، می توانید کاربران بیشتری را جذب کنید تا از اپلیکیشن شما استفاده کنند؛ چون هر چقدر دیزاین اپلیکیشن شما حرفه ای تر و زیباتر باشد تعداد افراد بیشتری به مشتریان و کاربران شما اضافه خواهند شد. پس با این آموزش ها می توانید جذابیت های بصری زیادی در اپلیکیشن اندروید خود ایجاد کنید و این امر از اهمیت زیادی در ساخت اپلیکیشن موبایل برخوردار است.

در ضمن بیش از 50 پروژه حرفه ای طراحی UX UI اندروید به همراه سورس کد مربوطه در این پکیج آموزش تخصصی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ساخته شده است تا شما با دید بازتری به طراحی اپلیکیشن بپردازید.

این دوره آموزشی برای اولین بار در ایران در سایت تخصصی آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در اختیار شما دانشجویان عزیز قرار گرفته است. به علت کمبود منابع آموزشی و درخواست های مکرر شما عزیزان برای آموزش حرفه ای بخش طراحی رابط کاربری در اندروید بر آن شدیم که برای ساخت این دوره آموزشی اقدام کنیم. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و از یادگیری آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که دوره طراحی حرفه ای رابط کاربری در اندروید استودیو یک دوره پیشرفته می باشد که برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز این دوره، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن های زیبا طراحی کنید.

آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت

کدام طراحی رابط و تجربه کاربری اندروید یا iOS را دوست دارید؟ در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی:

سوالات و نظرات خود را در این بخش مطرح کنید

avatar
فهرست