زبان برنامه نویسی اسکرچ ؛ آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان

آموزش برنامه نویسی کودکان - زبان برنامه نویسی اسکرچ - برنامه اسکرچ - نرم افزار اسکرچ - دانلود Scratch

برنامه نویسی کودکان چه فایده ای برای فرزندان شما دارد؟ بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان کدام است؟ برنامه نویسی اسکرچ چیست؟ در نهایت لینک دانلود برنامه زبان برنامه نویسی scratch برای ویندوز، مک و اندروید را در اختیار شما قرار می دهیم. تا انتهای این مطلب از مجله فناوری موبایل الکامکو با ما باشید تا با این موضوعات آشنا شوید. 

آموزش برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان راهی برای داشتن آینده ای بهتر برای فرزندان شماست

فواید یادگیری برنامه نویسی برای کودک و نوجوان

یادگیری نحوه کد نویسی ممکن است برای بزرگسالان بسیار چالش برانگیز باشد و این باعث می شود بیشتر والدین فکر کنند آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان کاملاً غیرممکن است.

اما واقعیت ، در عصر هوش مصنوعی (AI) اینطوری نیست و باید بدانید که بچه ها در مورد یادگیری کد عالی هستند. اگر بچه ای از سنین پایین شروع به یادگیری و نحوه کدگذاری کند، این امر فرصت های زیادی را برای دستیابی به مهارت های زندگی و بررسی فرصت های شغلی برای او باز می کند.

بنابرین می توانید ضرورت آموزش برنامه نویسی به کودکان را در اولویت مسیر پیشرفت فرزندان خود قرار دهید.

۱۰تا از فواید برنامه نویسی برای کودکان

 • یادگیری برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان یک مزیت رقابتی محسوب می شود

اگر می خواهید آینده بهتری را به فرزندان خود رقم بزنید آنها را با یک زبان برنامه نویسی مناسب کودکان  آشنا کنید. این یک مهارت مهم و مدرن و آینده دار است که بسیاری از بچه ها از آن بی بهره هستند. همچنین موقع اپلای کردن برای کالج ها، کارآموزی و مشاغل، فضای رقابتی مطلوبی را در اختیار آنها قرار می دهد.

 • آموزش زبان برنامه نویسی به کودکان اجازه می دهد جهان را بهتر درک کنند

اکثر بچه ها امروزه به بازی های ویدئویی، تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها، شبکه های اجتماعی اعتیاد دارند و با این وجود چیزی از مسائل فنی آن نمی دانند. دانش مقدماتی برنامه نویسی که با یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی برای کودکان شروع می شود به آنها کمک می کند تا فن آوری هایی را که از آن استفاده می کنند را بهتر درک کنند و با آنها بهتر ارتباط برقرار کنند.

 • آموزش برنامه نویسی برای کودک ارتباطات او را بهبود می بخشد

ارتباطات در مدرسه، باشگاه، کلاس زبان و … یک مهارت لازم برای بهتر دیده شدن و موفقیت بیشتر و در زمان کمتر است. وقتی یاد دادن برنامه نویسی برای کودک و نوجوان شما در الویت قرار گیرد، می توانند مهارت ارزشمند نحوه برقراری ارتباط با رایانه را بهتر فرا بگیرند.

 • اموزش برنامه نویسی به کودک می تواند آینده کاری او را عوض کند

ما در بی سابقه ترین دوران زندگی خود از نظر پیشرفت تکنولوژی زندگی می کنیم و هوش مصنوعی (AI) و مشاغل محاسباتی با سرعتی شگرف، دقیقاً دو برابر میانگین کشوری، در حال رشد هستند. اموزش برنامه نویسی کودک می تواند شانس فرزندتان برای یک حرفه پردرآمد در آینده را بهبود ببخشد.

 • آموزش برنامه نویسی به کودک مهارت های تحصیلی آنها را تقویت می کند

کدنویسی علاوه بر مهارت های برنامه نویسی و تفکر محاسباتی، باعث توسعه مهارت های عملکردی اجرایی، مانند حل مسئله، برنامه ریزی می شود. آموزش برنامه نویسی به کودک باعث می شود به یک مجموعه مهارت مجهز شود که به آنها در مسیر علمی کمک می کند و یکی از مهارتهای تحصیلی آنها محسوب می شود.

 • یادگیری برنامه نویسی کودکان باعث افزایش خلاقیت آنها می شود

برنامه نویسی می تواند یک فعالیت لذت بخش و خلاقانه باشد. اگر کودکی بلد باشه برنامه نویسی کند می تواند برنامه ها، بازی های موبایلی، وب سایت ها و موارد دیگر را با ایده های خلاقه خودش توسعه دهد.

 • آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان ماندگاری آنها را بهبود می بخشد

آموزش برنامه نویسی هم درست مثل یادگیری هر چیز جدیدی برای فرزندان شما چالش برانگیز است و ممکن است موقع کدنویسی با مشکلات پیچیده ای روبرو شوند، در این راه اشتباهاتی مرتکب شوند و رسیدگی به آنها می تواند ناامید کننده باشد. بنابراین کدگذاری به کودکان و نوجوانان مهارت ارزشمند پایداری هنگام مواجهه با چنین چالش هایی را یاد می دهد.

برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

زبان برنامه نویسی اسکرچ چیست؟ زبان برنامه نویسی scratch نوعی آموزش به صورت تصویری (ویژوال Visual یا دیداری، گرافیکی و بصری) برای کودکان است یعنی نیاز به تایپ دستورات نیست و دستورات به صورت تصاویر با Drag Drop در زیر همدیگر قرار می گیرند تا یک برنامه ساخته شود. در واقع استفاده از دستورات به شکل بلوک است بخاطر همین به آن blockly programming هم می گویند.

برنامه زیر برای رسم یک شش ضلعی منتظم در اسکرچ نوشته شده است.

و کد بالا در زبان پایتون به شکل زیر می‌شود (باید دستورات تایپ شوند)

چرا نام این زبان برنامه نویسی scratch نامیده می شود؟

Scratch در فارسی در واقع کاری است که توسط یک دی جی (Dj) انجام می شود. یعنی چی؟ همانطور که در تصویر زیر می بینید به حرکت این دیسک ها توسط دست های دی جی اسکراچینگ (Scratching) گفته می شود. در واقع دی جی با Scratching قطعات آهنگ‌های مختلف را در کنار هم قرار می‌دهد و یک آهنگ جدید می‌سازد دقیقا مشابه کاری که ما در برنامه اسکرچ انجام می‌دهیم.

پس برنامه نویسی با اسکرچ یعنی برنامه هایی که دیگران نوشته اند را بر میداریم و به آن چیزهایی اضافه می کنیم یا تغییر می دهیم و برنامه جدید خودمان را می سازیم.

تاریخچه برنامه اسکرچ

اولین نسخه برنامه اسکرچ در سال ۲۰۰۳ و نسخه دوم برنامه اسکرچ در سال ۲۰۱۳ ساخته شد و در نسخه سوم برنامه اسکرچ هم در سال ۲۰۱۹ نوشته شد. ویژگی خاص این ورژن از نرم افزار اسکرچ آن است که با JavaScript جاوااسکریپت (و کتابخانه‌های آن) نوشته است. اسکرچ ۳ هم مانند اسکرچ ۲ نسخه آنلاین دارد.

سازندگان نرم افزار اسکرچ یک تیم در آزمایشگاه رسانهMedia Lab  در دانشگاه MIT با رهبری آقای Mitchel Resnik هستند.

شعار برای آموزش زبان برنامه نویسی scratch

“Imagine, Program, Share”

 1. Imagine : این واژه در آموزش برنامه نویسی کودکان یعنی بچه ها تخلیشان را پیاده سازی می کنند.
 2. Program: این واژه در آموزش برنامه نویسی کودکان یعنی بچه‌ها برای پیاده کردن تخلیشان که احتمالا یک داستان و یا یک بازی است باید به کامپیوتر دستوراتی را بدهند و در اسکرچ اینکار قابل انجام است.
 3. Share: این واژه در آموزش برنامه نویسی کودکان یعنی بچه‌ها تشویق می شوند که پروژه هایی که می سازند را در وب سایت اسکرچ با دیگران اشتراک گذاری کنند. هدف از این اشتراک گذاری برقراری ارتباط و دریافت بازخورد و کمک کردن به همدیگر است.

ناگفته نماند وقتی پروژه ای به اشتراک گذاشته می شود دیگران می توانند به همه اجزای آن دسترسی داشته باشند و آن را مشاهده کنند.

در سایت اسکرچ در واقع بیش از ۴۳ میلیون پروژه برای دیدن وجود دارد و هر کسی که عضو این سایت است می تواند یک پروژه را تغییر دهد که به اینکار بازترکیب یا رمیکس (remix) گفته می شود.  لینک پروژه ها در سایت اسکرچ

مزایا برنامه نویسی scratch چیست؟

 1. برنامه نویسی برای کودکان آسانتر می شود زیرا نیاز نیست دستورات را تایپ کنند.
 2. نیاز نیست قوانین و دستورات و متدها را بخاطر بسپرند.
 3. نیاز به خطایابی (دیباگ کردن) نیست.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کودکان کدام است؟ 

۱- اسکرچ (scratch) :

انتخاب ابزار یا یک زبان برنامه نویسی برای کودک شما می تواند یکی از پایه ترین تصمیمات مهم شما برای داشتن آینده بهتر آنها باشد. همانطور که در بالا گفتیم اسکراچ یکی از این گزینه هاست.

نرم افزار اسکراچ با زبان جاوااسکریپت (JavaScript) نوشته شده است و می تواند گزینه خوبی به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای کودکان راحت برای فرزندان شما اگر رنج سنی آنها بین ۸ تا ۱۶ سال است می باشد.

همچنین بدانید: چرا زبان برنامه نویسی جاوا بهترین گزینه برای برنامه نویسی اندروید است؟

برای شروع آموزش زبان برنامه نویسی برای کودکان با اسکراچ چکار کنیم؟

اول از همه باید بفکر دانلود اسکرچ باشید و آن را در کامپیوتر یا گوشی خود نصب کنید که لینک های دانلود scratch در زیر برای شما آورده شده است.

برای دانلود برنامه نویسی scratch چکار کنم؟

دانلود Scratch یکی از پرطرفدارترین هاست و خیلی ها دنبال آن هستند تا بتوانند آموزش زبان برنامه نویسی برای کودکان را از این طریق شروع کنند. سایت رسمی برنامه نویسی با اسکرچ به آدرس https://scratch.mit.edu/ است. که می توانید توضیحات کاملی درباره این برنامه و سیستم آن بدست اورید. صفحه دانلود اسکرچ برای پلتفرم های مختلف هم در صفحه https://scratch.mit.edu/download وجود دارد که در ادامه برای شما تفکیک کردیم.

برای آموزش برنامه نویسی اسکرچ چکار کنم؟ 

برای یادگیری این برنامه از مجموعه زبان های برنامه نویسی مخصوص کودکان می توانید در گوگل یا یوتیوب منابع مختلفی را پیدا کنید. حتی اپلیکیشن هایی مثل این هم برای آموزش زبان برنامه نویسی کودکان با اسکراچ نوشته شده اند و در گوگل پلی موجود هستند.

اگر فرزندی دارید که حدودا ۱۶ سال را رد کرده زبان هایی که در مطلب زیر به آنها اشاره کردیم برای او مناسب هستند: 

چگونه کد نویسی اندروید را شروع کنیم؟ با کدام محیط و زبان کدنویسی اندروید؟

دوره پیشنهادی برای افرادی که می خواهند اپلیکیشن بسازند:
دوره جامع ساخت برنامه اندروید از صفر تا صد پروژه محور با اندروید استودیو و جاوا

سخن آخر درباره آموزش برنامه نویسی مخصوص کودکان

اکثر والدین و مدارس در سراسر دنیا بسیار مشتاق هستند که به بچه ها و دانش آموزان خود برنامه نویسی را آموزش دهند. مطمئناً در این مرحله یادگیری نحوه کدنویسی ضروری نیست که آنها حتما به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوند بلکه این آموزش ها، مهارت های زیادی را به انها یاد می دهد که در انتخاب های مختلف تحصیلی و زندگی در دوران رقابتی امروزی بسیار موثر هستند.

مقالات مرتبط:

پیشنهاد ویژه برای شمایی که به مباحث اندروید علاقه دارید: برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و درآمدزایی کنید!

 اندروید استودیو پلتفرم پیشنهاد شده گوگل برای طراحی اپلیکیشن است و زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. برای آشنایی با این روش ها مطلب “روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید چگونه است؟” را مطالعه کنید. 

همه دوره های آموزشی | همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:


تابحال تجربه کار با برنامه اسکرچ را داشتید؟ سوالی در رابطه با موضوعات برنامه نویسی کودکان دارید؟  نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در همین صفحه با سایت آموزش android الکامکو در میان بگذارید، در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

6 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
باربد
1 سال گذشته

سلام بنظرتون بهترین زبان برای بچه های که از صفر میخواد شروع کنه چیه؟

amirabbas
2 سال گذشته

جاوا هم می تونه جزوه زبان های برنامه نویسی مخصوص کودکان باشه؟

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  amirabbas
2 سال گذشته

اگر بچه ای از سنین پایین شروع به یادگیری و نحوه کدگذاری کند، خب مشخصا در چنین صورتی بله چرا که نه

mandana.tenayii
2 سال گذشته

مرسی از مطلب خوبتون. پسر من ۱۰ سالشه می خوام که برنامه نویسی یاد بگیره خودشم خیلی علاقه داره. قبلا رباتیک رفته بود.
می خوام بدونم اسکراچ هنوز بهترین زبان برنامه نویسی برای بچه هاست یا بهتر از این هم اومده؟

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  mandana.tenayii
2 سال گذشته

در سنین خیلی پایین بله ولی در سنین بالاتر بستگی داره که بخواد چه راهی رو انتخاب کنه مثلا برنامه نویسی اندروید یا وب و …

حنانه
2 سال گذشته

خیلیم عالی