متاورس (Metaverse) چیست؟ چه مزایا، معایب و کاربردی دارد؟

منظور از متاورس چیست دنیای متاورس - فناوری متاورس - metaverse چیست

متاورس چیست؟ فناوری متاورس چه کاربردی دارد؟ مزایا و معایب دنیای متاورس چیست؟ تاریخچه Metaverse چیست؟ چه شرکت هایی با Metaverse فعالیت دارند؟ راه های کسب درآمد در حوزه متاورس چیست؟ در این مطلب از وبلاگ الکامکو می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس تا آخر بخوانید تا با جواب آنها آشنا شوید.

معرفی متاورس؟

شما اخیرا مطمئناً درباره کلمه و مفهوم متاورس، این موضوع جدید زیاد شنیدید و دوست دارید دقیقا بدانید که متاورس چیست و چکار می کند و چه تاثیرهایی می تواند در زندگی ماها داشته باشد. اگر بخواهیم بصورت به معرفی متاورس بپردازیم باید بگیم که متاورس یک دنیای مجازی خیلی بزرگ است که توسط واقعیت مجازی نیرو می گیرند و در آن افراد می توانند در طیف گسترده ای از فعالیت ها بصورت مجازی شرکت کنند، یعنی شما با استفاده از یک عینک مجازی می توانید وارد یک دنیای دیگری شوید و با دیگران بازی کنید و یا با آواتارهای مختلفی که روی صورت شما (مجازی) قرار می گیرد می توانید با همه در تعامل داشته باشید و زندگی کنید و حتی کسب درآمد کنید!

مفهوم متاورس چیست ؟ 

یکی از چیزهای جالب در مورد متاورس این است که به مردم اجازه می‌دهد دنیای مجازی بی‌پایانی را تجربه کنند، جایی که می‌توانند کارهایی را انجام دهند که فقط رویای آن را با استفاده از آواتار داشتند. متاورس فرضیه‌ای از نسل بعدی اینترنت است که از محیط‌های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل می‌شود. این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی قابل دسترسی خواهد بود.

معنی کلمه متاورس چیست؟ 

برای پاسخ دادن به این سوال که معنی کلمه متاورس چیست باید بگیم که متاورس به انگلیسی (Metaverse) به معنی فراجهان است و از دوتا “مِتا” (Meta) که یونانی است به معنی فراتر و “یونیورس” (Universe) به معنی جهان تشکیل شده است.

تاریخچه فناوری متاورس چیست؟ 

پیدا معنی کلمه متاورس برای اولین بار کجا بود؟ 

اولین بار معنی کلمه متاورس توسط یل استیونسن (Neal Stephenson) در کتاب خود به نام سقوط برف (Snow Crash) در سال ۱۹۹۲ استفاده شد و آن را یک دنیای مجازی سه بعدی متشکل از آواتار مردمان واقعی توصیف کرد. در این داستان، دو نفر راننده تحویل کالا برای نجات خود از یک ویران‌ شهر سرمایه‌داری، در دنیای متاورس مارک زاکربرگ سفر می‌کنند.

سازنده متاورس چه کسی است؟ 

متاورس هنوز یک مفهوم بسیار جوان است و ما تنها در ابتدای فرآیند ساخت آن هستیم. هیچ فرد یا گروهی وجود ندارد که بتوان آن را به عنوان “متافورس” شناسایی کرد. این یک سیستم اضطراری است که توسط افراد زیادی ساخته شده و از فناوری‌های مختلف استفاده می‌کند.

فیس بوک با مدیریت مارک زاکربرگ ب در چند سال گذشته سرمایه گذاری زیادی روی فناوری AR/VR انجام داده و تلاش های خود را در این زمینه گسترش داده است. این شرکت اخیراً پروژه جدید Facebook Metaverse را معرفی کرده است که گفته است فناوری AR/VR موجود خود را به سطح بعدی ارتقا خواهد داد.

همانطور که به نظر می رسد، فیس بوک تنها شرکت متاورس نخواهد بود. در واقع، در حال حاضر چندین شرکت روی آن کار می کنند و فیس بوک تنها نیست.

موضوع metaverse در چه مرحله ای قرار دارد؟ 

تعریف metaverse، موضوعی است که به نظر می رسد از زمانی که خود فیس بوک انتقال به متاورس را آغاز کرده است، سرفصل اخبار را در بر گرفته است و سر زبانها افتاده است. پیاده سازی متاورس به احتمال زیاد اتفاق می افتد، اما در حال حاضر فعلا در مرحله اولیه هستیم.

نظریه ای در بین دانشمندان در مورد وجود تمدن های دیگر در جهان وجود دارد که پاسخ احتمالی به این سوال است که “چرا هنوز هیچ تمدنی با ما تماس نگرفته است؟” از آنجایی که تمدن ها پس از تکامل کافی، تمایل دارند به دنیای مجازی پناه ببرند. جهان واقعی بیش از حد متخاصم و بزرگ است که نمی توان آن را کشف کرد. شاید موقع آن رسیده که با تمدن های دیگر در ارتباط باشیم و این راه تازه شروع شده است.

مثال هایی در مورد متاورس

 • عنوان مثال، شما با فناوری متاورس می توانید نقطه آرامش مورد علاقه خود را در طبیعت ایجاد کنید، اما این طبیعت واقعی نیست و مجازی خواهد بود. شما می توانید منظره ها را تغییر دهید همانطور که تصویر زمینه لپ تاپ خود را تغییر می دهید!
 • نسخه ابتدایی تری از مفهوم متاورس را می توان در بازی Decentraland مشاهده کرد، دنیایی باز که در آن می توانید آواتار انتخاب کنید، بازی کنید، در کنسرت شرکت کنید، با مردم ملاقات کنید، من، پوشیدنی های NFT بسازید، کاوش کنید و غیره.
 • یک مثال دیگر در مورد متاورس این است که مثلا می توانید در آن با کسی که دلتتان می خواهد عروسی کنید! حتی افرادی را در عروسی تان دعوات کنید که فوت شده اند!
 • و…

مزایا و معایب metaverse چیست ؟ 

هر تکنولوژی جدیدی دارای مزایا و معایب خاص خودش است. در این قسمت می خواهیم شما را با مزایا و معایب برنامه متاورس آشنا کنیم:

مزایای متاورس چیست؟

از مزایای metaverse می توان به موارد زیر اشاره نمود:  

 • فناوری متاورس می تواند مردم را دور هم جمع کند.
 • فناوری متاورس می تواند سرگرمی زیادی ایجاد کند.
 • فناوری متاورس می تواند همه چیز را لذت بخش تر و جالب تر کند.
 • بفناوری متاورس می تواند کار در خانه و تحصیل در خانه را بهبود ببخشد.
 • از نظر تئوری، هیچ محدودیتی برای آنچه که یک فرد می تواند در یک متاورس ایجاد کند وجود ندارد.
 • یک توسعه‌دهنده می‌تواند بازی‌ های کاملاً فراگیر، نمایشگاه‌ هایی از هنر مجازی، و چیزهای بی‌ شماری دیگر را ایجاد و منتشر کند.

معایب متاورس چیست؟

از معایب metaverse می توان به موارد زیر اشاره نمود:  

 • از آنجایی که فناوری متاورس یک فناوری تازه است، تحقیقات طولانی مدتی دربارهٔ تأثیرات فیزیکی و روانشناختی آن بر انسان انجام نشده‌ است.
 • بازی هایی که با هدست های مجازی و حقیقت افزوده انجام می شوند باعث می شوند افراد احساس تنهایی و افسردگی کنند.
 • فناوری متاورس، ریسک‌هایی برای سیستم‌های سیاسی، اقتصادی و جوامع در کشورهای مختلف دارد. به‌عنوان مثال امکان دارد متاورس تأثیری نامحسوس بر امنیت فرهنگی و سیاسی یک کشور داشته‌باشد. همچنین امکان دارد این فناوری مشکلات اجتماعی جدیدی را به وجود بیاورد.
 • از آنجا که متاورس با فناوری های حقیقت افزوده و فضای مجازی توسعه می یابد ممکن است روی جوانان تاثیر بدی داشته باشید و اعتیار آور باشد و این یکی دیگر از معایب metaverse است.
 • یکی از معایب متاورس ها برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال وجود دارد این است که فیس بوک در حال توسعه ارز دیجیتال خود به نام Diem است. هیچ چیزی مانع زاکربرگ و شرکت نیست که سکه ها و توکن های دیگر را از پلتفرم خود خارج کنند تا کاربران چاره ای جز استفاده از Diem نداشته باشند. آنها ممکن است به کاربران اجازه استفاده از سکه‌ها و توکن‌های جایگزین را بدهند، اما می‌توانند هزینه‌های بالایی را برای جلوگیری از استفاده از آنها دریافت کنند.
 • از دیگر معایب متاورس ها این است که می توانند توانایی افراد را در تعامل با یکدیگر به روش های معنی دار بیشتر کند کنند.

انتقاد ها در مورد شرح metaverse

شرکت متا زاکربرگ تا کنون به‌خاطر برنامه‌های خود مورد انتقاد گسترده قرار گرفته و اخیراً نیز توسط سیاستمدار آمریکایی، الکساندریا اوکاسیو-کورتز (Alexandria Ocasio-Cortez)، در یک انتقاد توئیتری «سرطان دموکراسی» نامیده شده‌است. به نظر می‌رسد که این احساس، منعکس‌کننده اجماع عمومی در توییتر حوزه رمز ارزها باشد که واکنش مثبتی هم به این خبر نشان نداده‌ است. این بازی تازه شروع شده‌ است و به نفع شما هم پیش نمی‌رود. متا قصد استفاده از هویت دیجیتال شما را در سر دارد و با توجه به راه و روش این شرکت، بیش از پیش به داده‌های شما دسترسی خواهد شد.

شرکت های فعال در متاورس

فیسبوک یا همان متا (Facebook Meta) : فیسبوک توانسته است به آسانی در میان شرکت های فعال در حوزه متاورس و توسعه آن در مقیاس بزرگ جایگاه خود را ایجاد کند. این شرکت حتی نام خود را به متا تغییر داد، این امر نشان‌دهنده میزان جدیت متا در این عرصه است. فیسبوک‌، اینستاگرام و Oculus VR همگی تحت پوشش این برند هستند. واضح است که متا در حال حاضر نیز حق مالکیت بسیاری از عناصر کلیدی متاورس را به دست گرفته است.

مایکروسافت (Microsoft): اولین دستاورد مبتنی‌بر متاورس شرکت مایکروسافت، Mesh است که به تیم‌های نرم افزاری تعلق داشته و در سال ۲۰۲۲ منتشر می‌شود. این دستاورد به صورت مستقیم از روند دورکاری یا کار در خانه در طول همه‌گیری کرونا و در کنار افزایش محبوبیت Metaverse حاصل شده است. این نرم افزار روی دستگاه‌های استاندارد و هدست‌های VR در دسترس خواهد بود تا تجربه دائمی دفتر مجازی را به ارمغان بیاورد.

زیرساخت های بایننس: با توجه به اهمیت بایننس در حوزه رمزارز و بلاک چین‌، این شرکت نقشی اساسی در زمینه متاورس بازی می‌کند. Metaverse این امکان را فراهم می‌کند که سیستم‌ها و فرایند‌های نوین امور مالی جدید ایجاد شوند و Binance به ارائه زیرساخت مورد نیاز کمک می‌کند.

کمپانی Epic Games و بازی فورتنایت: بدون شک Epic Games یکی از توسعه‌یافته‌ترین پلتفرم‌های مبتنی بر متاورس امروزی را دارد؛ Fortnite‌. چیزی که در ابتدا قرار بود تنها به عنوان یک بازی فعالیت خود را شروع کند به پلتفرم اجتماعی گسترده و دنیای مجازی متشکل از ۳۵۰ میلیون بازیکن تبدیل شده است. رویدادهای مجازی این پلتفرم بسیاری از مشاهیر، برند‌ها و مشارکت‌ها را برای اعطای جوایز و پاداش و کنسرت‌ها در بر می‌گیرد.

تننت (Tencent): Tencent به عنوانی یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان بازی‌های ویدیویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند و صاحب شبکه‌های اجتماعی چینی و پلتفرم‌های پیام‌رسانی WeChat و Tencent QQ نیز هست. هر دو این زمینه‌ها از عوامل مهم توسعه متاورس هستند.

کسب درآمد metaverse چگونه است؟ 

همانطور که می دانید هر چیزی که بتوان از آن پول درآورد برای همه جذاب است و همه را به سمت خودش می کشاند. شاید الان برای شما سوال شد که چطوری می توان کسب درآمد metaverse داشت؟ این پلتفرم‌ها اقتصادهای خاص خود را خواهند داشت و برای عملکرد به واسطه‌های مبادله‌ای نیاز دارند و ارزهای دیجیتال می‌توانند این مشکل را حل کنند.

 1. کسب درآمد از متاورس با اجاره ملک به صورت مجازی
 2. کسب درآمد از متاورس با خرید و فروش زمین
 3. کسب درآمد از متاورس با بازی کردن
 4. کسب درآمد از متاورس با تبلیغات و ایجاد فضای رقابتی
 5. کسب درآمد از metaverse با خرید و فروش ارزهای متاورسی
 6. کسب درآمد از metaverse با خرید و فروش NFT
 7. کسب درآمد از metaverse با سرمایه‌گذاری روی پروتکل های فناوری اصلی
 8. کسب درآمد از طریق ساخت اپلیکیشن ها
 9. و…

طراحی اپلیکیشن موبایلی مهارتی است که در هر جای دنیا چه واقعی و چه مجازی باشید می توانید با آن کسب درامد کنید. با مشاهده این آموزش، می توانید به عنوان یک برنامه نویس اندروید با توجه به هدفی که در نظر دارید، اپلیکیشنی با حوزه کاربردهای مختلف را با استفاده از پروژه نمونه ایجاد کنید و در دنیای متاورس از این طریق کسب درآمد کنید. با این آموزش کامل برنامه نویسی اندروید، ساخت برنامه اندروید را با زبان برنامه نویسی جاوا   در محیط اندروید استودیو یاد می گیرید.

دوره پیشنهادی برای یادگیری برنامه نویسی اندروید:

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

نتیجه گیری از metaverse چیست؟ 

در این مقاله در مورد اینکه metaverse چیست و چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد و چه شرکت هایی با آن فعالیت می کنند و اینکه چگونه می توان از metaverse درآمد داشت صحبت کردیم. دنیای متاورس به دلیل قدرت زیادی که اخیرا گرفته و بر سر زبانها افتاده بازار داغی دارد و اینطور که بنظر می رسد در آینده پیشرفت زیادی خواهد داشت و می توان در همه ابعاد زندگی از آن استفاده خوب یا بد کرد. فعلا در حال تجربه آغاز گام بعدی در تاریخ خود هستیم. بیایید آن را در آغوش بگیریم!

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
پارسا مرادی
2 سال گذشته

اطلاعات خیلی مفیدی درباره فناوری متاورس بود