در این مقاله از سری مقالات الکامکو می خواهیم شما را با ویژگی های یک طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسندانه آشنا کنیم و راهنمایی برای شروع آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید و ios را با شما در میان بگذاریم. پس با مرجع آموزش برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید الکامکو همراه باشید.

چرا ساخت اپلیکیشن موبایل امروزه اهمیت دارد؟ 

یک اپلیکیشن موبایل کاربرپسند و خوب می تواند تجارت شما را کاملا عوض کند. وقتی کسب و کاری دارید و از طریق اپلیکیشن اندروید یا ios با کاربرانتان در ارتباط هستید، در واقع مشتریان به شما وفادارتر می شوند و اعتماد بیشتری به شما می کنند و چون موبایل همیشه در دسترس آنها دوباره به اپلیکیشن شما  و از محصولات یا خدمات شما اپلیکیشن شما استفاده می کنند.

بسیاری در تلاشند تا از موفقیت اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام تقلید کنند، در حالی که برخی دیگر اهداف کوچکتری دارند. اما، مهم نیست که هدف چی است. هدف هر چیزی باشد بازار استفاده از اپلیکیشن در حال انفجار است و اگر می خواهید در این آشفته بازار رقابتی موفق شوید، باید راهی برای دیده شدن و خاص بودن پیدا کنید.

اما دقیقا چطور این کار را می کنید؟ خوب وقتی می خواهید بین این همه رقابت دیده شوید، موقع ساخت اپلیکیشن گوشی باید ویژگی های بیشتری را نسبت به رقبا در نظر بگیرید و شما به عنوان برنامه نویس موبایل باید آنها را در اپلیکیشن اعمال کنید. در حقیقت، این ویژگی ها باید قبل از شروع برنامه ریزی برای ساخت نرم افزار اندروید مورد توجه واقع شوند. با ما همراه باشید تا با این ویژگی های رقابتی آشنا شوید تا یک اپلیکیشن موبایل کاربر پسندی طراحی کنید.

۱۰ ویژگی موثر در طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند : 

۱- طراحی اپلیکیشن موبایل باید با شناخت نیاز کاربران باشد

شما به عنوان یک برنامه نویس یا توسعه دهنده با شناخت هدف و نیاز کاربران، مشخص کردن کاربران هدف، می توانید اولین قدم برای طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند تر و هدفمندانه تری را متناسب با نیازشان ایجاد کنید.

۲- طراحی اپلیکیشن موبایل باید سادگی خود را حفظ کند

یک اپلیکیشن خوب و کاربر پسند باید از نظر کاربر ساده بنظر برسد تا هر کاربری با هر درکی و معلوماتی بتواند با آن براحتی کار کند. مثلا یکی از این عوامل می تواند خوانایی متون و نوع فونت باشد که باعث خسته شدن کاربر نشود. یکی دیگر از این عواملی که باید در طراحی برنامه موبایل در نظر بگیرید می تواند ترازبندی متن و حتی رنگ بندی پشت زمینه متن و خود متن باشد. این ها همه باعث می شوند تا کاربر بتواند به آسانی و در کمترین زمان، اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کند.

همچنین بخوانید: آموزش طراحی گرافیک در اپلیکیشن های اندرویدی با اندروید استودیو

۳- طراحی اپلیکیشن موبایل با رابط کاربری (UI) هدفمندی طراحی شود

وقتی کاربر وارد اپلیکیشن اندروید شما می شود در چند ثانیه اول، برنامه شما از نظر ظاهر توسط او مورد قضاوت قرار می گیرد و اندروید نویسی شما اینجا ظاهر می شود.

سوال: پس چکار کنیم که بعد از ساخت اپلیکیشن گوشی برنامه مورد توجه کاربرانی که از اپ ما استفاده می کنند قرار گیرد و دوباره به آن سر بزنند؟ جواب طراحی UI فوق العاده برای اپ شماست!

نحوه نمایش ظاهر و عملکرد اپلیکیشن شما یا همان طراحی رابط کاربری یا UI خوب و حرفه ای برای موفقیت آن بسیار مهم است. زیرا باعث می شود کاربر براحتی با اپلیکیشن و امکانات آن کار کند و برای بدست آوردن اطلاعات و آن چیزی که می خواهد تلاش زیادی نکند یعنی همه چیز در دسترس او باشد.

اپلیکیشن های موبایل کاربرپسند بر وظیفه اصلی برنامه تمرکز دارند (کاری که مشکل کاربران را حل می کند یا بیشترین ارزش را به آنها اضافه می کند) ، مناسب ترین مطالب را بالا برده و مسیری منطقی را به کاربران می دهد تا بتوانند ناوبری آسان را دنبال کنند. آنها بصری هستند.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری (UI) در سال ۲۰۲۱

۴- ساخت اپلیکیشن موبایل با تجربه کاربری (UX) هدفمندی طراحی شود

UX خوب موقع طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل روی تصمیم گیری مشتریان برای اینکه محصولات شما را از اپلیکیشن بخرند یا نخرند و اینکه از خدمات شما استفاده کنند یا نکنند تاثیر مستقیم می گذارد. تجربه هر کاربر برای استفاده از خدمات و محصولات و کلا اپلیکیشن ممکن است متفاوت باشد. لازمه این کار این است که از نیاز کاربران آگاهی داشته باشید و بدونید که اونها حین کار با اپ با چه مسائلی ممکن است روبرو شوند. یعنی در واقع از دید کاربر و از بیرونی به قضیه نگاه کنید. پس هدف شما این باید باشد که به صورت هدفمند بتوانید این طرح های تجربه کاربری را  در اپلیکیشن اجرا کنید و این مسائل را حل کنید.

۵- موقع ساخت اپلیکیشن موبایل به زمان بارگذاری سریع اپلیکیشن و کارایی بالای آن هم فکر کنید

تا به حال از برنامه ای استفاده کردید که بالا آمدن و یا کارکردن با آن از نظر سرعت طول بکشد؟ و یا کلا بالا نیاد؟ اگر اینطور است پس حتمالاً شما از آن برنامه خیلی وقت استفاده نکرده اید.

 اگر سرعت بارگزاری اپلیکشن شما پایین باشد و کاربر را منتظر نگه دارد، توسط کاربران استفاده نمی شود. سرعت بارگیری برنامه ها معمولا باید کمتر از پنج ثانیه طول بکشد تا بگوییم این اپلیکیشن از نظر سرعت عالی است ولی خب  با این حال اپلیکیشن های پیچیده تر و سنگین تری مانند فیس بوک هم هستند که بالا آمدن آنها کمی بیشتر طول بکشد. چون این برنامه ها برای راه اندازی به مقادیر زیادی داده نیاز دارند. ولی نکته قابل توجه این است که چنین اپلیکیشن هایی معمولا موقع بالا اومدن از طریق نوتیفیکیشن هایی کاربر را مطلع می کنند که اپلیکیشن در حال بالا اومدن است و یه جوری کاربر را سرگرم می کنند تا برنامه کامل بالا بیاید.

در نتیجه موقع طراحی اپلیکیشن گوشی سعی کنید به سرعت آن هم توجه کنید و مثلا از تصاویر سنگین زیاد استفاده نکنید یا آنها را بهینه کنید و در اپلیکیشن بکار ببرید. 

۶- ساخت اپلیکیشن حرفه ای خود را با پشتیبانی فنی و پاسخگویی سریع را در نظر بگیرید

همه کاربرانی که از اپلیکیشن ها استفاده می کنند که از نظر فنی ماهر نیستند و همیشه افرادی وجود خواهند داشت که در بارگزاری و استفاده از اپلیکیشن به کمک نیاز دارند یا سوالات کلی قبل یا بعد از خرید دارند. پشتیانی فنی در یک اپلیکیشن خوب به سؤالات کاربران در طی چند ساعت و حتی در برخی موارد حتی در چند دقیقه پاسخ خواهد داد. و همین پرسش و پاسخ ها می تواند منجر به فروش یا استفاده از خدمات برنامه شود.

در اکثر اوقات سوالاتی که کاربران از شما می پرسند تکراری است و بارها و بارها هر روزه همین سوالات را از شما می پرسند. برای صرفه جویی در وقت، بخش سؤالات متداول را برای کاربران خود ایجاد کنید. اینطوری شما موفق به ساخت اپلیکیشن حرفه ای حداقل از نظر یک برنامه نویس موبایل می شوید.

۷- در طراحی برنامه های موبایل عملکرد اپلیکیشن متناسب با نیازهای کاربران را بهبود دهید 

در هنگام طراحی برنامه های موبایل باید نیازهای کاربران را در نظر بگیرید اما اگر نتوانید درخواستهای آنها و انتظارشان از اپلیکیشن را براورده کنید، همه چیز  خراب می شود. اپلیکیشن هایی که می خواهند مشتریان خود را راضی نگه دارند، به مرور زمان ویژگی های جدیدی را به اپلیکیشن اضافه می کنند، اشکالات را برطرف می کنند و روش کار با اپ را در هر بروزرسانی ساده تر می کنند.

بازی انگری بردز در یک زمان، با بیش از ۲۵۰ میلیون دانلود، موفق ترین اپلیکیشن در هر سیستم عاملی بود. اینکه چون بازی سرگرم کننده بود درسته، اما این تنها دلیل موفقیتش نبود. این اپلیکیشن دائماً به روزرسانی های جدید و رایگان ارائه می داد تا مشتریان راضی نگه دارند.

همچنین بخوانید: ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا iOS برای راه اندازی یک کسب و کار نو

۸- ساخت اپلیکیشن های موبایل شما با پلتفرم های مختلف سازگار باشد 

یک اپلیکیشن موبایل کاربرپسند باید بتواند با پلتفرم های مختلف سازگار باشد؛ یعنی کارایی و ظاهر ساخت اپلیکیشن و برنامه در صورتیکه کاربری با گوشی وارد آن شد و کاربری که با تبلت و دستگاه های دیگر وارد آن شد یکسان باشد و هیچگونه خطایی نداشته باشد.

پس هنگام ایجاد ساخت اپلیکیشن با برنامه نویسی که در حال طراحی آن هستید، به سازگاری اپلیکیشن با دستگاه های مختلف توجه کنید. چون اگر به این موضوع توجه نکنید، هر کاربری با هر دستگاهی نمی تواند از اپلیکیشن شما استفاده کند و این باعث می شود کاربران خود تان را از دست بدهید.

۹-  در ساخت اپلیکیشن های گوشی قابلیت استفاده از بازیابی خودکار را در نظر بگیرید

اگر در اپلیکیشن شما فرم هایی قرار دارد که لازم است این فرم ها توسط کاربر پر شوند از بازیابی خودکار استفاده نمایید. شما نمی توانید جلوی تمامی مشکلات و کراش ها را بگیرید، اما می توانید با استفاده از بازیابی خودکار می توانید تا حدودی در زمان کاربر صرفه جویی کنید و تا حدودی ناراحتی او را کاهش دهید. پس در ساخت اپلیکیشن های گوشی های اندروید یا ios یا … به این موضوع توجه کنید.

۱۰- در طراحی اپلیکیشن های گوشی عملکرد و دردسترس بودن آفلاین را در نظر بگیرید

طراحی اپلیکیشن های گوشی شما باید طوری باشد که وقتی کاربر به اینترنت دسترسی ندارد هم بتواند با اپلیکیشن کار کند. درست است که همه ویژگی های اپلیکیشن در حالت آفلاین قابل دسترس نیست ولی وقتی می خواهید اقدام به طراحی اپلیکیشن های موبایل کاربرپسند و رقابتی کنید، باید یکسری از امکانات را به صورت آفلاین در دسترس کاربران قرار دهید.

برای آموزش طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل چکار کنیم؟ 

  • شروع ساخت اپلیکیشن چگونه است؟ 

اگر می خواهید آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید یا ios را یادبگیرید و بسازید دو راه برای شروع دارید: ساخت اپلیکیشن برنامه نویسی شده یا ساخت اپلیکیشن بدون برنامه نویسی و با اپلیکیشن سازها

کدوم راه برای طراحی اپلیکیشن های گوشی خوبتره؟ 

استفاده از اپ سازها از این نظر که همه چیز آماده به دست شما می رسه هم خوبه و وقت زیادی هم از شما نمیره چون همه چیزش برای شروع ساخت سریع و آسان اپلیکیشن موبایل آماده است ولی آموزش ساخت اپلیکیشن گوشی را اینطوری یاد نمی گیرید و برای انجام دادن یک پروژه خوبه ولی نمی توانید برای درامدزایی از آن استفاده کنید. 

خب مسلما ساخت اپلیکیشن با برنامه نویسی بهتره از این نظر که شما می دونید دارید چی می سازید و یاد می گیرید که ساخت اپلیکیشن ساده یا حرفه ای رو خودتان از اول بسازید و می تونید از این راه پروژه بگیرید و درامدزایی داشته باشید و برای دیگران هم بسازید. از طرفی آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید یا ios با برنامه نویسی کمی طول می کشد خب دلیلش هم اینه که دارید یک کار حرفه ای و مدرن و درآمدزا را یاد می گیرید و مسلما هر چیزی که وقتی از شما می گیرد نتیجه خوبی هم خواهد داشت.

  • زبان و محیط مناسب برای آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل ios کدام است؟ 

اگر بفکر چگونگی ساخت یک اپلیکیشن ios هستید بهتر است با تاکید اپل از زبان برنامه نویسی سویفت (Swift) استفاده کنید.

برای اموزش ساخت اپلیکیشن موبایل ios از چه محیطی برای کد نویسی استفاده کنیم؟ 

نرم افزار برنامه نویسی اپل برای هر دو سیستم عامل (ای او اس و مک) ایکس کد یا Xcode می‌باشد. این نرم افزار بطور رایگان در دسترس است و فقط برای مکینتاش عرضه شده است. پس درصورتی که می‌خواهید برای سیستم عامل آیفون برنامه بنویسید باید هرجور که می‌شود از مک استفاده کنید و ویندوز را کنار بگذارید.

  • زبان و محیط مناسب برای اموزش ساخت اپلیکیشن گوشی اندروید کدام است؟ 

اگر به چگونگی ساخت اپلیکیشن موبایل اندرویدی فکر می کنید بهترین زبان برنامه نویسی اندروید از نظر گوگل زبان برنامه نویسی جاوا (Java) است و دلایلی زیادی برای این انتخاب وجود دارد که اگر می خواهید بدانید می توانید به مقاله جاوا چیست مراجعه کنید.  اکثر برنامه هایی که در گوگل پلی وجود دارند با برنامه نویسی جاوا برای اندروید نوشته شده اند. البته زبان برنامه نویسی کاتلین هم خوبه ولی برای شروع بهتره اول جاوا را یاد بگیرید چون ساختار همه چیز را با جاوا یاد میگیرید و بعد از ان یادگیری زبان های دیگر برای شما آسانتر می شود.

برای آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید از چه محیطی برای کدنویسی اندروید استفاده کنیم؟ 

بهترین و جدیدترین محیط برنامه نویسی برای اندروید برای ساخت اپلیکیشن در اندروید استودیو (Android Studio) است و مورد تایید گوگل است و با ان می توانید کارهای حرفه  ای در زمینه برنامه نویسی اندروید انجام دهید و کارها را برای شما آسانتر می کند. 

همچنین بخوانید: آموزش نصب اندروید استودیو 

نتیجه گیری از طراحی اپلیکیشن های موبایل

بازار داشتن اپلیکیشن برای کسب و کارها بسیار داغ است و همواره استفاده از آن توسط مردم جهان در حال افزایش است ولی سوال اینجاست که چکار کنیم اپلیکیشن کسب و کار ما نسبت به رقبا در این بازار مجازی بین کاربران و مشتریان ما دیده شود و برتری داشته باشد؟

برای اینکه اپلیکیشن موبایل یوزرفرندلی یا کاربر پسندی داشته باشید کافی است اپ شما این ویژگی ها را همراه با کیفیت بالایی به مشتریانش عرضه کند.

در صورتیکه می خواهید برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و خودتان اپلیکیشنی را طراحی کنید پکیج زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید


مقالات مرتبط:

دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

  1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
  2. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید مشابه دیجی کالا

سوالی در رابطه با نحوه ساخت اپلیکیشن موبایل دارید؟ نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در همین صفحه با ما و دیگر کاربران الکامکو در میان بگذارید، در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.
4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
مستانه بهاری
4 ماه گذشته

برای طراحی برنامه موبایل و کار با اندروید استودیو رم ۸ خوبه؟

نیما برزگر
مدیر
پاسخ دادن به  مستانه بهاری
4 ماه گذشته

بله مناسبه

yashar
5 ماه گذشته

من میخوام طراحی اپلیکیشن موبایل رو شروع کنم ولی چیزی از برنامه نویسی بلد نیستم بنظرتون اگه این دوره رو بخرم باید از قبل چیزی بلد باشم؟

نیما برزگر
مدیر
پاسخ دادن به  yashar
5 ماه گذشته

دوره از صفر آموزش داده شده و نیاز به هیچ پیش نیازی نداره

فهرست