زبان برنامه نویسی دارت چیست؟ معایب و مزایا Dart چیست؟ زبان دارت چه کاربرد و ویژگی هایی دارد؟ چه سازمانهایی از زبان Dart در پروژه های خود استفاده کرده اند؟ بازار کار برای برنامه نویس دارت چگونه است؟ در این مطلب از وبلاگ الکامکو می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس تا آخر بخوانید تا با جواب آنها آشنا شوید.

زبان برنامه نویسی دارت چیست ؟ 

برای جواب دادن به این سوال که زبان برنامه نویسی دارت چیست باید بگیم که دارت (Dart) یکی از جدیدترین محصولات شرکت گوگل است و در واقع یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که بیشتر در محیط برنامه نویسی فلاتر (Flutter) برای ساخت اپلیکیشن های اندروید و ios استفاده می شود.

فلاتر در واقع یک فریم ورک و در واقع یک محیطی برای توسعه اپلیکیشن های موبایل است که آن هم توسط گوگل ارائه شده و بصورت اپن سورس در دسترس برنامه نویسان موبایل قرار دارد تا بتوانند دو خروجی اندروید و IOS را همزمان و بدون تغییر در ساختار کدها، دریافت نمایند.

کاربرد زبان دارت چیست و در کجاها از آن استفاده می شود؟

دارت کمی شبیه به C است و یک زبان برنامه نویسی شی گرا است. بنابراین، اگر زبان های C یا جاوا را ترجیح می دهید، Dart برای شما مناسب است و احتمالاً در آن مهارت خواهید داشت.

توسعه دهندگانی که برنامه های Flutter را می نویسند برای ساخت اپلیکیشن های Android، iOS از Dart استفاده می کنند.

مهندسان گوگل از زبان دارت برای ایجاد بسیاری از برنامه ها، از جمله برخی که برای کسب و کار گوگل ضروری هستند، استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر از وب Google Ads یا برنامه تلفن همراه استفاده می‌کنید، از یک برنامه Dart استفاده می‌کنید که بیشتر از درآمد Google را پشتیبانی می‌کند.

زبان دارت نه تنها برای توسعه اپلیکیشن موبایل استفاده می شود، بلکه یک زبان برنامه نویسی است که به عنوان یک استاندارد توسط Ecma (ECMA-408) تأیید شده است و تقریباً برای ساخت هر چیزی در وب، سرورها، دسکتاپ و البته برنامه های تلفن همراه استفاده می شود.

زبان دارت، زمانی که در برنامه های کاربردی وب استفاده می شود، به جاوا اسکریپت منتقل می شود، بنابراین در تمام مرورگرهای وب اجرا می شود. نصب Dart با یک VM نیز همراه است تا فایل‌های .dart را از یک رابط خط فرمان اجرا کند. فایل‌های Dart مورد استفاده در برنامه‌های Flutter در یک فایل باینری (apk. یا .ipa) کامپایل و بسته‌بندی می‌شوند و در مارکت پلیس های برنامه آپلود می‌شوند.

همچنین بخوانید: گرفتن پروژه برنامه نویسی اندروید، وب و غیره چگونه است؟

همچنین بخوانید: معرفی سایت های فریلسری برنامه نویسی ایرانی و خارجی

هدف از بوجود آمدن زبان دارت چیست؟ 

هدف از بوجود آمدن زبان دارت جایگزین کردن جاوااسکریپت که زبان داخلی مرورگرهای وب است می‌باشد. دارت راه حلی برای حل محدودیت ها و مشکلات موجود در جاوا اسکریپت است تا کارایی بهتر، قابلیت استفاده ساده‌تر برای پروژه‌های بزرگ و امنیت بیشتری را فراهم می‌کند. گوگل همچنین بسیار تلاش دارد تا دارت را پیچیده تر بسازد و ویژگی‌ها و قابلیت‌های فراوانی به آن ببخشد.

تاریخچه زبان دارت چیست؟

دارت در تاریخ ۱۰ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۲ در کنفرانس GOTO در آرهوس، دانمارک رونمایی شد. این پروژه توسط لارس باک و کسپر لوند تأسیس شد.  Dart 1.0 در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۳ منتشر شد.

دارت در ابتدا با استقبال متفاوتی روبرو شد و ابتکار Dart به دلیل طرح های اولیه برای گنجاندن یک Dart VM در کروم توسط بعضی ها به دلیل چندپارگی وب مورد انتقاد قرار گرفت. این برنامه ها در سال ۲۰۱۵ با انتشار Dart 1.9 کنار گذاشته شدند تا به جای آن بر روی کامپایل دارت به جاوا اسکریپت تمرکز کنند.

در آگوست ۲۰۱۸، Dart 2.0 با تغییرات زبانی از جمله سیستم نوع صدا منتشر شد.

Dart 2.6 پسوند جدیدی به نام dart2native معرفی کرد. این ویژگی کامپایل بومی را به پلتفرم های دسکتاپ لینوکس، macOS و ویندوز گسترش می دهد. توسعه دهندگان قبلی تنها با استفاده از دستگاه های اندروید یا iOS قادر به ایجاد ابزارهای جدید بودند. علاوه بر این، با این پسوند، می‌توان یک برنامه دارت را به فایل‌های اجرایی مستقل نوشت. بنابراین، به گفته نمایندگان شرکت، اکنون نصب Dart SDK اجباری نیست، فایل های اجرایی مستقل اکنون می توانند در عرض چند ثانیه شروع به اجرا کنند. افزونه جدید همچنین با جعبه ابزار Flutter یکپارچه شده است، بنابراین استفاده از کامپایلر در سرویس های کوچک (مثلاً پشتیبانی از Backend) را ممکن می سازد.

Ecma International، کمیته فنی TC52 را برای کار بر روی استانداردسازی Dart تشکیل داده است و از آنجایی که Dart را می توان در جاوا اسکریپت استاندارد کامپایل کرد، به طور موثر در هر مرورگر مدرنی کار می کند. Ecma International نسخه اول مشخصات زبان دارت را در ژوئیه ۲۰۱۴، در صد و هفتمین مجمع عمومی خود، و نسخه دوم را در دسامبر ۲۰۱۴ تصویب کرد. آخرین مشخصات در مشخصات زبان دارت موجود است.

روش های اجرای زبان dart چیست؟ 

۱- روش اجرای زبان dart با کامپایل و تبدیل به کدهای جاوا اسکریپت :

اگر قصد تولید و اجرای برنامه های تحت وب را دارید، باید کدهای Dart را کامپایل کنید و به جاوا اسکریپت تبدیل کنید. چون کدهای دارتی که به جاوا اسکریپت تبدبل می شوند از خود جاوا اسکریپتی که به صورت دستی تولید شده اند، سریع تر و بهتر اجرا می شوند.

۲- روش اجرای زبان dart بصورت مستقل :

Dart sdk یا همان کیت توسعه نرم افزار دارت، با کامپایلر خود که dart vm نام دارد، باعث می شود که در یک محیط خط فرمان اجرا شوند. درات دارای کتابخانه های متنوعی است که به وسیله آنها می توانید برنامه سیستمی تحت وب را ایجاد کنید.

۳- روش اجرای زبان dart از طریق برنامه های موبایلی:

با استفاده از فریم ورک فلاتر می توانید ساخت اپلیکیشن اندروید و ios را شروع کنید.

ویژگی های زبان برنامه نویسی Dart چیست ؟ 

ویژگی های زبان برنامه نویسی Dart هر چی که باشد مانند هر زبان برنامه نویسی دیگری قابل توجه بوده که باعث جذب افراد زیادی برای ساخت برنامه های موبایل شده بنابراین اگر بخواهیم بگوییم که ویژگی دارت چیست می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دارای قابلیت چندسکویی ( کراس پلتفرم ) دارد : یعنی یک سورس کد یکبار نوشته می شود و می تواند روی چند پلتفرم مورد استفاده قرار بگیرد و بیشتر به همین دلیل برای انواع سیستم‌ها و دستگاه ها از جمله iOS و Android مناسب می باشد.
 • دارت یک برنامه‌نویسی شی گرا است.
 • برنامه‌نویسی دارت یک زبان منبع باز بوده و با مجموعه ای از ابزارها و اجرای Dart Code سر و کار دارد.
 • از تمامی مرورگرها پشتیبانی می کند.
 • زبان برنامه ‌نویسی دارت معمولا در گردآوری و اجرا بسیار انعطاف پذیر است.
 • دارت یک برنامه‌نویسی غیرهمزمان است که این امکان را می‌دهد برنامه‌های شما بدون مسدود شدن اجرا شود.
 • دارت شامل مجموعه‌ای غنی از کتابخانه‌های داخلی مانند هسته، Async، ریاضیات، تبدیل و غیره است كه در Dart SDK نصب شده اند.
 • اگر به زبان‌های سی پلاس پلاس و جاوا مسلط باشید، به راحتی می‌توانید سینتکس‌های دارت را پیاده‌سازی کنید.
 • Dart SDK با مجموعه گسترده ای از محیط های اجرایی، کتابخانه ها و ابزارهایی که منحصراً برای این زبان طراحی شده اند، سروکار دارد.

مزایا و معایب استفاده از زبان dart چیست؟

هر زبان برنامه نویسی دارای مزایا و معایبی است که شما با دانستن آنها می توانید تصمیمات آگاهانه تری نسبت به استفاده از آنها داشته باشید و راه درستی را با توجه به پروژه هایی که دارید و همچنین علاقه ای که دارید انتخاب کنید.

مزایای استفاده از زبان dart چیست؟ 

 • یادگیری زبان دارت ساده است مخصوصا برای برنامه‌نویسانی که آشنایی قبلی با جاوا اسکریپت آشنایی دارند.
 • ساخت مستندات آموزشی دقیق و جزئی توسط گوگل که جای ابهام برای یادگیری آن باقی نمی‌گذارد.
 • عملکرد قدرتمند و سریع اپلیکیشن‌های نوشته شده با دارت در اجرا.
 • این زبان از پایداری بالایی برخوردار بوده و از interfaceهای مختلفی پشتیبانی می‌کند.
 • دارت به‌طورهمزمان از AOT و JIT استفاده می‌کند که در بین زبان‌های هم‌رده بی‌سابقه است.
 • نصب و استفاده از دارت بسیار ساده و روان است. با Dart pad می‌توانید به‌سادگی کد را نوشته و اجرا کنید.

معایب استفاده از  زبان dart چیست؟ 

 • نبود پشتیبانی native از برنامه‌ها. این وظیفه خود برنامه‌نویسان است که پشتیبانی native را در مرورگرهای معروف فراهم کنند.
 • دارت هنوز جای کار دارد. متخصصان این زبان را هنوز کامل ندانسته و آن را به‌عنوان یک زبان در دست توسعه می‌شناسند.
 • با وجود استقبالی که در سال‌های اخیر از این زبان شده است، هنوز تقاضا برای برنامه‌نویس دارت در بازار کار به اندازه برنامه‌نویسان جاوا یا سی شارپ نیست.
 • دارت به‌تازگی وارد دنیای برنامه‌نویسان شده است و برای همین جامعه‌ی بزرگی را دور خود نمی‌بینید. وجود جامعه برنامه‌نویسان حول محور یک زمان باعث می‌شود سوالات و مشکلات افراد تازه‌کار همه به‌سرعت پاسخ داده شوند.

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

برخی از پروژه هایی که با زبان dart ساخته شده اند: 

در اکثر محصولات گوگل :

 • AngularDart: یک نسخه از Angular است که به طور کامل با دارت نوشته شده است
 • ArrowLogo: یک پیاده سازی از زبان برنامه نویسی Logo
 • Chromium: یک مرورگر سریع، امن و پایدار
 • Chromium OS: یک سیستم عامل ساده برای کسانی که وقت زیادی در وب می‌گذارند
 • Dart Sass: یک پیاده سازی از Sass می‌باشد
 • Google Web Toolkit: یک محیط توسعه برای ساخت برنامه‌های پیچیده تحت وب
 • Lovefield: یک دیتابیس رابطه‌ای برای برنامه‌های تحت وب
 • myip: یک راه بهتر برای بدست آوردن IP

در پروژه‌های تحت موبایل :

 • Android: محبوب‌ترین سیستم عامل دنیا
 • Agera: یک زبان برنامه نویسی تعاملی برای اندروید
 • Flutter: فریم ورکی برای ساخت اپ‌های اندروید و iOS
 • Flex box-Layout: ساخت فلکس باکس در اندروید
 • ADB sync tool: یک ابزار برای Sync کردن فایل‌ها در اندروید و iOS

آینده زبان دارت چگونه است؟ 

دارت یکی از محصولات جدید و تازه ظهور گوگل است و سعی در طراحی سریعتر دارد و در حال حاضر خیلی از شرکت ها از در پروژه های خود از زبان برنامه نویسی دارت استفاده می کنند و خیلی از کارشناسان آن را آینده برنامه‌نویسی دانسته و بسیاری دیگر آن را پر از ایراد می‌بینند.

در ایران این زبان با استقبال ویژه‌ای از سمت برنامه‌نویسان و کسب‌وکارهای دیجیتال روبرو شده است و برای همین یادگیری آن می‌تواند تضمین‌کننده آینده شغلی خوبی باشد. در خارج از کشور هم با وجود بعضی از نقدها، حمایت گوگل از یک زبان برنامه‌نویسی را نمی‌توان نادیده گرفت. در کل دارت زبانی جوان و به‌روز است که محبوبیت روزافزونی دارد.

نتیجه گیری از زبان برنامه نویسی dart چیست؟ 

در این مقاله در مورد اینکه زبان برنامه نویسی dart چیست و چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد صحبت کردیم . فلاتر در سال ۲۰۱۷ از سمت شرکت گوگل معرفی شد، این فریم ورک عمر کمی دارد اما به سرعت جای خود را در میان برنامه نویسان باز کرد. اگر زبان برنامه نویسی دارت بلد باشید می توانید در آینده با توجه به اینکه گوگل از آن پشتیبانی می کند و می توان انتظار خوبی از آینده آن داشت استفاده کنید و درامدزایی خوبی داشته باشید.

اگر صرفا می خواهید آموزش کامل برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرید زبان برنامه نویسی جاوا  و یا کاتلین توصیه می شود ولی اگر می خواهید با یکبار کدنویسی دوتا خروجی اندروید و ios بگیرید دارت در محیط فلاتر گزینه خوبی برای شماست.

همچنین بخوانید: کاتلین چیست؟ معایب و مزایا و کاربرد Kotlin چیست؟

همه دوره های آموزشی الکامکو | همه دوره های برنامه نویسی جاوا اندروید


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:

دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

 1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
 2. دوره جامع آموزش رابط کاربری در برنامه نویسی اندروید
 3. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید

نظر و تجربه شما در رابطه با این محصول گوگل فلاتر چیست ؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید الکامکو هستیم 🙂

2 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سمیه
5 ماه گذشته

دستتون درد نکنه، بسیار خوب توضیح دادین

maryam mohamadi
5 ماه گذشته

مطلب خیلی خوب و کاملی درباره زبان دارت بود

فهرست