مقایسه فریمورک لاراول (Laravel) و ای اس پی دات نت کور (Asp.Net Core)

Laravel و asp.net core تفاوت لاراول و ای اس پی دات نت کور - مقایسه لاراول و asp.net core - سایت اموزش برنامه نویسی الکامکو

خیلی از شماها برای این تصمیم که Laravel بهتره یا ای اس پی دات نت کور بهتر است تفاوت لاراول و ای اس پی دات نت کور را درک کنید سپس یک انتخاب درستی داشته باشید. اگر دنبال مقایسه لاراول و asp.net core هستید این مطلب از مجله آموزش برنامه نویسی الکامکو را تا آخر بخوانید. | مقالات برنامه نویسی الکامکو

لاراول چیست؟ 

لاراول (Laravel) یکی از بهترین فریمورک ها برای توسعه وب برای زبان برنامه نویسی و قدرتمند PHP است. این فریم ورک توسط تیلور اتول (Taylor Otwell)  در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و از آن زمان به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین فریمورک های PHP به شمار می‌رود.

لاراول در واقع از معماری MVC (Model-View-Controller) پشتیبانی می کند و از زبان PHP و MySQL برای توسعه استفاده می کند. این فریمورک با تمرکز بر روی سادگی و قابلیت فهم برای توسعه دهندگان طراحی شده است.

همچنین بخوانید » چرا لاراول بهترین فریم ورک برای PHP است؟

ای اس پی دات نت کور چیست؟ 

ASP.NET Core یک چارچوب وب از شرکت مایکروسافت است که مبتنی بر زبان C# و .NET Core است. این چارچوب از معماری MVC، Web API و SignalR پشتیبانی می کند و از ابزارهایی مانند Entity Framework Core برای مدیریت پایگاه داده، Razor برای ایجاد قالب های HTML و Visual Studio برای توسعه استفاده می کند. مزایای ASP.NET چیست؟

همچنین بخوانید » asp.net چیست؟ | تفاوت ASP.NET و ASP.NET Core چیست؟

مقایسه Laravel و asp.net core : 

Laravel و ASP.NET Core هر دو یک چارچوب توسعه وب هستند و برای توسعه برنامه‌های وب استفاده می‌شوند. این دو فریمورک هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند که باعث شده اند تا بتوانیم آنها را با هم مقایسه کنیم:

 • مقایسه Laravel و asp.net core از نظر اندازه پروژه:

Laravel مناسب برای توسعه پروژه های کوچکتر است، در حالی که ASP.NET برای پروژه های متوسط ​​تا بزرگ که نیازی به پشتیبانی اضافی ندارند بهترین است. پروژه های Laravel چون به راحتی در دسترس نیستند به کمک نیاز دارند، در حالی که ASP.NET برای پوشش دادن تمام معیارهای بزرگ پروژه مقیاس پذیر است.

 • مقایسه Laravel و asp.net core از نظر نوع کد:

ASP.NET از کد کامپایل شده استفاده می کند که دقیقاً مانند کد ماشین اجرا می شود و از سخت افزار سیستم استفاده می کند. چنین فرایندی، پلتفرم کد را خاص می کند و از این رو محدودیت هایی را ایجاد می کند. از طرف دیگر، PHP با استفاده از کد تفسیر شده، برنامه را مستقل از بستر های نرم افزاری می کند.

 • مقایسه Laravel و asp.net core از نظر مقیاس پذیری:

فریمورک ASP.NET مقیاس پذیری Vertical scaling را امکان پذیر می کند، و Laravel مقیاس پذیری Horizontal scaling را فراهم می کند. بنابراین، قبل از اینکه فریمورک توسعه وب خود را انتخاب کنید، به این فکر کنید که چگونه می خواهید پروژه خود را در آینده گسترش دهید؟

 • مقایسه لاراول و ای اس پی دات نت کور از نظر امنیت:

برای ساختن یک سیستم ایمن، شما باید توسعه دهندگان ماهری را پیدا کنید که بتوانند از ویژگی های داخلی ASP.NET و قابلیت های PHP Laravel استفاده کنند. در مقایسه، ASP.NET سریعتر از فریم ورک Laravel است. Laravel Sanctum احراز هویت SPA را فراهم می کند، در حالی که Laravel Jetstream با فناوری پیشرفته Frontend، عملکرد را پوشش می دهد. در واقع هر دو دارای ابزارهایی برای مدیریت و رمزنگاری رمز عبور، تأیید دسترسی کاربر و مدیریت جلسات است که امنیت برنامه‌های وب را بهبود می‌بخشد.

 • مقایسه لاراول و ای اس پی دات نت کور از نظرآپشن ها:

فریم ورک لاراول گزینه هایی کاربر پسند و جذاب برای ایجاد صفحات وب دارد، در حالی که ASP.NET بیشتر بر روی ایجاد امنیت و عملکرد به سیستم شما متمرکز است.

 • تفاوت لاراول و asp.net core از نظر پشتیبانی از ORM: 

در ASP.NET CORE با استفاده از Entity Framework Core، توسعه‌دهندگان می‌توانند با پایگاه داده‌های خود در #C کار کنند و در لاراول با استفاده از Eloquent ORM، توسعه‌دهندگان می‌توانند با پایگاه داده‌های خود در PHP کار کنند.

 • مقایسه Laravel و ای اس پی دات نت کور از نظر هزینه:

اگر بخواهیم مقایسه Laravel و ای اس پی دات نت کور را از نظر هزینه ای انجام دهیم باید بگیم که هر دو فریمورک های منبع بازی هستند و برای استفاده و راه اندازی آنها نیاز به هیچ هزینه ای نیست.

همچنین بخوانید » نسخه های لاراول را می توانید اینجا مشاهده کنید.

 •  تفاوت Laravel و ای اس پی دات نت کور از نظر قابلیت توسعه پذیری: 

لاراول و asp.net core از معماری MVC پشتیبانی می‌کند و برای توسعه برنامه‌های وب قابل استفاده است. همچنین، این فریمورک دارای ابزارهایی برای توسعه RESTful API است.

 • تفاوت Laravel و ای اس پی دات نت کور از نظر ابزارهای کارآمد

لاراول دارای ابزارهایی مانند Artisan برای ایجاد خط فرمان، Blade برای ایجاد قالب‌های HTML و ابزارهای دیگری است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که برنامه‌های وب پیچیده را با سرعت و کارایی بالا توسعه دهند.

 ASP.NET Core دارای ابزارهایی مانند ASP.NET Identity برای مدیریت هویت و دسترسی کاربران، ابزارهایی برای تست و ایجاد خطاهای واحد و ابزارهای دیگری است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که برنامه‌های وب پیچیده را با سرعت و کارایی بالا توسعه دهند.

همچنین بخوانید » مزایای لاراول چیست؟

 • تفاوت لاراول و asp.net core از نظر داشتن جامعه‌ی فعال و پشتیبانی

هر دو فریمورک ASP.NET Core و لاراول دارای جامعه‌ی فعال و گسترده‌ای از توسعه‌دهندگان و پشتیبان‌های آنلاین هستند که در توسعه‌ی برنامه‌های وب با این فریمورک ها، بسیار مفید واقع می‌شوند. با جامعه گسترده توسعه دهندگان PHP، می توانید از آن ها کمک بگیرید و مشکلات خود را خیلی سریع رفع کنید. علاوه بر این، مستندات Laravel کمک بزرگی به توسعه دهندگان می کنند. با این حال، ASP.NET توسط شبکه مایکروسافت پشتیبانی می شود، و حتی یک شخص غیر فنی می تواند مشکلات شما را حل کند زیرا این یک برنامه نویسی شی گرا است.

همچنین بخوانید » بهترین کتاب های آموزش لاراول  | بهترین  کتاب های asp.net core

 • مقایسه لاراول و ای اس پی دات نت کور از نظر بازار کار

بازار کار هر یک از این دو فریمورک توسعه وب بسته به منطقه و بازار کار متفاوت است. با این حال، هر دو فریمورک Laravel و ASP.NET Core در بازار کار برنامه نویسی وب پویا و محبوبیت بالایی دارند. همچنین بخوانید: بازار کار Asp.net Core چگونه است؟ بازار کار لاراول چگونه است؟

همچنین بخوانید » نمونه سایت های ساخته شده با لاراول ایرانی و خارجی

برای ساخت وب سایت های بزرگ لاراول بهتره یا ای اس پی دات نت کور؟ 

برای پاسخ به این سوال که برای ساخت وب سایت های بزرگ لاراول بهتره یا asp.net core باید بگیم که بسته به نیازهای خاص شما، هر دو فریمورک Laravel و ASP.NET Core می‌توانند برای توسعه وب سایت‌های بزرگ مناسب باشند. برای انتخابی درست، بهتر است که نیازهای خود را مشخص کرده و با توجه به مزایا و معایب هر یک، تصمیم بگیرید.

<strong>پیشنهاد ویژه برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی</strong>
با بهترین دوره آموزش اندروید، می توانید یاد بگیرید که چگونه اپلیکیشن های اندروید را از پایه بسازید و می توانید با ساخت انواع اپ های اندرویدی درآمدزایی کنید. این دوره شامل ۹ دوره حرفه ای برای ساخت اپ های اندرویدی می باشد و با تهیه این دوره بی نیاز از اموزش های مربوطه دیگر خواهید بود.

نتیجه گیری از مقایسه لاراول و asp.net core

برای انتخاب بین لاراول و ASP.NET Core باید به نیازهای پروژه و تجربه کاری شما توجه کرد. هر دو فریمورک ابزار قابلیت ایجاد وب سایت و برنامه های وب را دارند، اما دارای تفاوت هایی هستند. در کل بین مقایسه لاراول و asp.net core اگر تجربه کاری شما در زبان PHP و MySQL بیشتر است و یا نیاز به یک فریمورک ساده و قابل فهم دارید، لاراول می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر تجربه کاری شما در زبان #C و .NET بیشتر است و یا نیاز به یک چارچوب با قابلیت های بیشتر و ابزارهای متنوع تری دارید، ASP.NET Core می تواند بهترین گزینه باشد.

همچنین بخوانید » ویژوال استودیو چیست | ویژوال استودیو کد چیست | ۱۶ تفاوت ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد | افزونه ویژوال استودیو کد | معرفی کلیدهای میانبر ویژوال استودیو کد 

پیشنهاد ویژه برای یادگیری لاراول

دوره متخصص لاراول - آموزش لاراول - آموزش فریم ورک Laravel

دوره متخصص لاراول مهارت محور و پروژه محور بوده و ساخت پروژه های حرفه ای در آن به شما اموزش داده می شود. سطح دوره از پایه تا فوق پیشرفته می باشد. بعد از پایان کار می توانید براحتی وارد بازار کار لاراول شوید.

با ثبت نام در دوره آموزش لاراول از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید :

 

 • دسترسی همیشگی به فیلم های اموزش لاراول علاوه پشتیبانی رایگان ۱۲ ماهه با قابلیت تمدید
 • انجام انواع تمرین ها و مثال ها در طول دوره و ورود آسان به بازار کار
 • طراحی و ساخت پروژه های حرفه ای به علاوه پروژه فوق حرفه ای سایت فروشگاهی با پنل مدیریت و قابلیت چند فروشندگی
 • در اختیار داشتن سورس کد تمامی پروژه های انجام شده و آموزش با جدید ترین ورژن فریمورک لاراول
 • استخدام در شرکت های معتبر و کسب درآمد از ساخت پروژه های وب اپلیکیشن بعد از یادگیری لاراول
 • و…

پیشنهاد ویژه برای یادگیری Asp.Net Core

دوره متخصص ASP.Net Core

این دوره نیاز به هیچ پیش نیازی ندارد و همه چیز از صفر تا صد آموزش داده شده است. تمامی دوره های برنامه نویسی الکامکو پروژه محور هستند و همه مباحث در پروژه های واقعی به شما نشان داده خواهد شد.

با ثبت نام در دوره متخصص Asp.Net Core از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید :

دسترسی همیشگی به فایل های دوره به علاوه پشتیبانی رایگان ۱۲ ماهه با قابلیت تمدید

انجام انواع تمرین ها و مثال ها در طول دوره و ورود آسان به بازار کار asp.net core

طراحی و ساخت ۳ پروژه تحت وب فوق حرفه ای (سایت فروشگاهی – اتوماسیون اداری – آزمون گیر آنلاین)

در اختیار داشتن سورس کد تمامی پروژه های انجام شده و آموزش با جدید ترین ورژن دات نت

استخدام در شرکت های معتبر و کسب درآمد از ساخت پروژه های وب اپلیکیشن

  و…

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات