۱۶ تفاوت ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد

تفاوت ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد فرق Visual Studio با Vscode - سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو

Visual Studio و Visual Studio Code امروزه کاربرد زیادی در برنامه نویسی دارند و به دلیل تشابه اسمی گاها به اشتباه گرفته می شوند. تفاوت ویژوال استودیو و ویژوال استودیو کد چیست؟ ویژوال استودیو چیست؟ ویژوال استودیو کد چیست؟ اینها سوالاتی هستند که می خواهیم در این مجله برنامه نویسی الکامکو به آنها جواب دهیم پس تا آخر این مطلب از وبلاگ همراه ما باشید.

 ویژوال استودیو و ویژوال استودیو کد با توجه به تشابه اسمی که دارند دو چیز متفاوت در دنیای برنامه نویسی هستند و هیچ ربطی به هم ندارند! و انتخاب این دو به سبک کاری شما بستگی دارد. برای اینکه فرق Visual Studio با Visual Studio Code را متوجه شوید ابتدا شما را با هر کدام از این دو مورد به صورت مجزا آشنا می کنیم:

ویژوال استودیو چیست؟

Visual Studio یک محیط یکپارچه توسعه نرم افزار یا به اختصار IDE شرکت مایکروسافت برای ویندوز و macOS است. ویژوال استودیو، ۳۶ زبان برنامه نویسی مختلف را پشتیبانی می کند و به این ترتیب این امکان را برای ویرایشگرها و دیباگرهای کد فراهم می کند که بتوانند تقریبا هر زبان برنامه نویسی را (با درجه های مختلف) پشتیبانی کنند. این زبان های از پیش تعبیه شده شامل C, C++/CLI, Visual Basic .NET, C#, F#, JavaScript, TypeScript, XML, XSLT, HTML و CSS می شوند. با استفاده از پلاگین ها، زبان هایی نظیر Python ، Ruby،Node.js و M نیز قابل پشتیبانی هستند. زبان های Java و J# نیز در گذشته پشتیبانی می شدند، اما نسخه های جدید ویژوال استودیو از جاوا پشتیبانی نمی کند.

از نرم افزار ویژوال استودیو برای تولید برنامه های کامپیوتری، وب سایت ها، اپلیکیشن های وب، سرویس های وب و اپلیکیشن های موبایل استفاده می شود.

پیشنهاد ویژه برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی
با بهترین دوره آموزش اندروید، می توانید یاد بگیرید که چگونه اپلیکیشن های اندروید را از پایه بسازید و درآمدزایی کنید. این دوره شامل ۹ دوره حرفه ای برای آموزش ساخت برنامه اندروید می باشد و با تهیه این دوره بی نیاز از اموزش های مربوطه دیگر خواهید بود و شامل اموزش کاتلین پیشرفته و همچنین جاوا نیز می باشد.

ویژوال استودیو در سه نسخه عرضه می شود:

 1. نسخه انجمن یا Community (رایگان است و برای موارد سازمانی قابل استفاده نیست اما برای شرکت های کوچک این نسخه را می‌توان روی ۵ دستگاه نصب کرد.)
 2. نسخه تجاری یا Professional (رایگان نیست، مایکروسافت نسخه آزمایشی رایگان این نسخه را ارائه می دهد و پس از دوره آزمایشی، کاربر برای ادامه استفاده از آن مجبور به پرداخت هزینه است. هدف اصلی آن ارائه انعطاف پذیری، بهره وری، همکاری و مزایای مشترک مانند نرم افزار Microsoft، plus Azure، Plural sight و غیره است.)
 3. نسخه پیشرفته یا Express (رایگان نیست، محدودیت استفاد برای این نسخه وجود ندارد. مایکروسافت ۹۰ روز نسخه آزمایشی رایگان این نسخه را ارائه می دهد و پس از دوره آزمایشی، کاربر برای ادامه استفاده از آن مجبور به پرداخت هزینه است. مزیت اصلی این نسخه این است که بسیار مقیاس پذیر است و نرم افزارهایی با کیفیت بالا ارائه می دهد.)

ویژوال استودیو کد چیست؟

ویژوال استودیو کد یا به اختصار Visual Studio Code یا vscode یک ویرایشگر کد متنی سبک وزن اما قدرتمند و با ویژگی های زیاد است که روی دسکتاپ شما اجرا می شود و برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. این نرم‌افزار توسط مایکروسافت توسعه داده شده و هم‌اکنون به‌طور رایگان و Open Source (متن باز) در دسترس است. افزونه های ویژوال استودیو کد آن را تبدیل به محیط حرفه ای برای کدنویسی می کنند.

ویژوال استودیو کد به صورت درونی از تکمیل کد هوشمند (انگلیسی: intelligent code completion)، برجسته سازی نحو (syntax highlighting)، بازسازی کد (انگلیسی: code refactoring)، عیب یابی (debugging) و تکه کد ها (snippets) پشتیبانی می کند.

ویژوال استودیو کد با ++C، نود.جی‌اس(Node.js)، فریم ورک الکترون (چارچوب نرم‌افزاری) و دیگر تکنولوژی‌های توسعه وب و بر اساس ویرایشگر کد تحت وب موناکو نوشته شده‌است.

 • اولین فرق ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد:

Visual Studio یک محیط توسعه نرم افزار یکپارچه است که به عنوان IDE نیز شناخته می شود. Visual Studio Code یک ویرایشگر کد است و یک توسعه دهنده می تواند به راحتی کد خود را در آن ویرایش کند.

 • دومین تفاوت ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد: 

وقتی صحبت از عملکرد در پلتفرم های مختلف می شود ویژوال استودیو بخاطر سنگینی که دارد سرعت پردازشش کندتر است ولی در این زمینه ویژوال استودیو کد سبکتر است.

 • سومین مقایسه ویژوال استودیو با ویژوال استودیو کد:

ویژوال استودیو یک ویرایشگر رایگان برای توسعه دهندگان دارد، و همچنین نسخه های پولی هم ارائه می دهد که آنها دارای ویژگی های بیشتری هستند. ویژوال استودیو کد کاملاً رایگان است و منبع باز است.

 • چهارمین فرق ویژوال استودیو کد و ویژوال استودیو:

VS بهترین و پیشرفته ترین IntelliSense را ارائه می دهد ولی IntelliSense ویژوال استودیو کد نسبتاً در حد استاندارد نیست. اینتلیسنس (IntelliSense) عنوان قابلیت تکمیل کد هوشمند (Intelligent code completion) شرکت مایکروسافت است.

 • پنجمین تفاوت ویژوال استودیو کد و ویژوال استودیو:

برای دانلود vs باید وقت زیادی صرف کنید چون دارای حجم نسبتا زیادی است. در مقایسه با ویژوال استودیو،  ویژوال استودیو کد بسیار سبک وزن است. نیازی به وقت گذاشتن زیاد برای دانلود با حجم بالا ندارد.

 • ششمین مقایسه ویژوال استودیو کد و ویژوال استودیو:

VS برای عملکرد بهتر و روانتر به فضای بیشتری نیاز دارد. VS Code نسبتاً به فضای زیادی برای اجرا نیاز ندارد. به راحتی می تواند روی ۳۰۰ مگابایت رم اجرا شود.

 • هفتمین فرق Visual Studio با Vscode:

ویژوال استودیو فقط روی مک و ویندوز اجرا می شود. ویژوال استودیو کد می تواند روی macOS، Windows و همچنین Linux اجرا شود.

 • هشتمین تفاوت Visual Studio با Vscode:

پلاگین های حرفه ای توسعه یافته زیادی برای ویژوال استودیو موجود نیست. VS Code با طیف گسترده‌ای از افزونه‌ها و برنامه‌های افزودنی حرفه‌ای ارائه می‌شود تا انواع نیازهای ویرایش و کامپایل را برآورده کند.

 • نهمین مقایسه Visual Studio با Vscode:

برخلاف IDE یا ویژوال استودیو، ویژوال استودیو کد منبع باز و بدون هزینه است. بسیاری از مشارکت کنندگان در انجمن ویژوال استودیو مایکروسافت هر روز کار می کنند تا مطمئن شوند VS Code به خوبی کار می کند. جنبه های صرفه جویی در هزینه استفاده از VS Code برای تیم های کوچکتر یا توسعه دهندگان آزاد باورنکردنی است.

از طرف دیگر، Visual Studio می تواند ۴۵ دلار در ماه یا ۱۱۹۹ دلار برای ۱۲ ماه اول استفاده هزینه داشته باشد. پس از اتمام ۱۲ ماه اول، یک توسعه دهنده باید ۷۹۹ دلار برای استفاده سالانه از آن بپردازد تا مجوز دائمی را به دست آورد. تا آنجا که به نسخه Enterprise VS Code مربوط می شود، اعداد یک درجه بالاتر می رود – ۲۵۰ دلار در ماه، سپس ۵۹۹۹ دلار در سال و متعاقباً ۲۵۶۹ دلار در سال.

 • دهمین فرق VS Code و Visual Studio:

دانلود و نصب کامل ویژوال استودیو می تواند ساعت ها طول بکشد و یک دیسک، به خصوص یک SSD را پر کند ولی نصب ویژوال استودیو کد راحت و سریع و سبک است.

 • یازدهمین تفاوت VS Code و Visual Studio:

اگر تمایل دارید ساعت‌ها روی یک پروژه توسعه کار کنید، ویژوال استودیو ممکن است مناسب‌تر باشد. اگر تمایل دارید برای دوره‌های کوتاهی وارد توسعه شوید و بین وظایف دیگر بچرخید، Visual Studio Code ممکن است شما را خوشحال‌تر کند.

پیشنهاد برای ساخت اپلیکیشن های اندروید و iOS همزمان
آموزش صفر تا صد فلاتر با زبان برنامه نویسی دارت از مبتدی تا پیشرفته: این دوره فلاتر نیاز به پیش نیاز ندارد و از پایه و سطح صفر همه چیز خط به خط آموزش داده می شود.
 • دوازدهمین مقایسه VS Code و Visual Studio:

در صورتیکه تکی و حتی تیمی کار می کنید و نیاز به دیباگینگ، تجزیه و تحلیل و … دارید بهتر است از ویژوال استودیو استفاده کنید و در زمینه های مشارکتی از vs بهتر عمل می کند.

 • سیزدهمین فرق Visual Studio با Visual Studio Code:

هر دو ویرایشگر از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کنند. اگر به دنبال ویرایشگری برای کمک به کدنویسی هستید، این دو گزینه عالی هستند. ویژوال استودیو IDE پرچمدار مایکروسافت است و از C#، Visual Basic، F#، Python، Node.js و TypeScript پشتیبانی می کند. VS Code یک ویرایشگر سبک وزن است که توسط مایکروسافت ایجاد شده و از بیش از ۳۰ زبان برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

همچنین بخوانید: Asp.net Core چیست؟ | تفاوت ASP.NET و ASP.NET Core | مزایای Asp.Net Core چیست؟ | کتاب asp.net core

 • چهاردهمین تفاوت Visual Studio با Visual Studio Code:

ویژوال استودیو در صنعت بازی سازی نیز بسیار رایج است. اگر شما یک توسعه‌دهنده بازی هستید که می‌خواهید با تیم‌های سازنده بازی با تجربه هماهنگ شوید، ویژوال استودیو احتمالاً انتخاب مناسبی است.

 • پانزدهمین فرق ویژوال استودیو یا ویژوال استودیو کد؟ 

شما فکر می‌کنید که تصمیم‌گیری بین Visual Studio و Visual Studio Code برای هر کار توسعه نرم‌افزاری به سادگی تصمیم‌گیری بین یک IDE و یک ویرایشگر است. نه، بیشتر به این دلیل که VS Code را می توان طوری پیکربندی کرد که برای بسیاری از زبان های برنامه نویسی به یک IDE نزدیک باشد. با این حال، همراه با این پیکربندی، تعدادی معاوضه وجود دارد.

 • شانزدهمین تفاوت ویژوال استودیو یا ویژوال استودیو کد؟ 

هنگام تصمیم گیری در مورد این که Visual Studio یا Visual Studio Code بدرد شما می خورد، باید نیازهای خاص خود را در نظر بگیرید. اگر نیازهای شما بیشتر به سمت توسعه دات نت یا زبان برنامه نویسی سی شارپ است، استفاده از ویژوال استودیو توصیه می شود. این IDE برای نیازهای شما عالی خواهد بود.

با این حال، اگر نیازهای شما به سمت توسعه cross-stack گرایش پیدا می کند، باید از Visual Studio Code استفاده کنید. ویرایشگر کد سبک وزن، پریمیوم، ساده و غنی از ویژگی ها بهترین دوست شما برای سال های آینده خواهد بود.

همچنین بخوانید: یادگیری، پیش نیاز و شروع سی شارپ | مزایا سی شارپ چیست | انواع نسخه های سی شارپ | قیمت و خرید سی شارپ | آموزش نصب سی شارپ

نتیجه گیری از مقایسه Visual Studio با Visual Studio Code

تصمیم‌گیری بین یک IDE و یک ویرایشگر است. VS Code عمدتاً جایگزین ویژوال استودیو خواهد شد (و تاکنون) اما ویژوال استودیو برای مدتی برای تیم‌هایی که با الزامات توسعه نرم‌افزار پیچیده کار می‌کنند، زنده خواهد ماند و به ارائه آن ادامه خواهد داد.

ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code یا به اختصار VSCode) یک ویرایشگر کد متن باز برای لینوکس، مک و ویندوز می‌باشد که به صورت درونی از تکمیل کد هوشمند (انگلیسی: intelligent code completion)، برجسته سازی نحو (syntax highlighting)، بازسازی کد (انگلیسی: code refactoring)، عیب یابی (debugging) و تکه کد ها (snippets) پشتیبانی می کند. ویژوال استودیو کد با ++C، نود.جی‌اس (Node.js)، فریم ورک الکترون (چارچوب نرم‌افزاری) و دیگر تکنولوژی‌های توسعه وب و بر اساس ویرایشگر کد تحت وب موناکو نوشته شده‌است. حجم کمتر، برخورداری از یک مخزن بزرگ از افزونه‌ها آن را رقیب جدی برای دیگر ویرایشگرها قرار داده است. این نرم‌افزار توسط مایکروسافت توسعه داده شده و هم‌اکنون به‌طور رایگان و Open Source (متن باز) در دسترس است.

ویژوال استودیو کد در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۵ توسط مایکروسافت در کنفرانس بیلد معرفی شد و پس از مدت کوتاهی یک نسخه پیش نمایش از آن معرفی شد. در ۱۸ نوامبر همان سال ویژوال استودیو کد، تحت پروانه ام‌آی‌تی در سایت گیت‌هاب (Github.com) منتشر شد.

دوره های پیشنهادی برای یادگیری و ورود به بازار کار

دوره متخصص ASP.Net Core

با ثبت نام در دوره متخصص Asp.Net Core از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید :

دسترسی همیشگی به فایل های دوره به علاوه پشتیبانی رایگان ۱۲ ماهه با قابلیت تمدید

انجام انواع تمرین ها و مثال ها در طول دوره و ورود آسان به بازار کار Asp.Net Core

طراحی و ساخت ۳ پروژه تحت وب فوق حرفه ای (سایت فروشگاهی – اتوماسیون اداری – آزمون گیر آنلاین)

در اختیار داشتن سورس کد تمامی پروژه های انجام شده و آموزش با جدید ترین ورژن دات نت

استخدام در شرکت های معتبر و کسب درآمد از ساخت پروژه های وب اپلیکیشن

آموزش صفر تا صد سی شارپ

با ثبت نام در دوره آموزش زبان برنامه نویسی سی شارپ از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید :

دسترسی به فیلم های سی شارپ به صورت همیشگی

پشتیبانی رایگان ۳ ماهه با قابلیت تمدید

ورود آسان به بازار کار سی شارپ

انجام انواع تمرین ها و پروژه ها در طول دوره

در اختیار داشتن سورس کد تمامی پروژه های انجام شده

آموزش با جدید ترین ورژن ویژوال استودیو

به همراه آموزش کار با دیتابیس Sql Server

و…

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات