همه چیز درباره Flutter | فلاتر چیست و چه کاربر، مزایای و معایبی دارد؟

گوگل فلاتر چیست؟ مزایا Flutter چیست؟ معایب فلاتر چیه؟ - آموزش برنامه نویسی موبایل الکامکو

فلاتر چیست؟ معایب و مزایا Flutter چیست؟ فلاتر چه کاربرد و ویژگی هایی دارد؟ چه سازمانهایی از فلاتر در پروژه های خود استفاده کرده اند؟ بازار کار برای برنامه نویس فلاتر چگونه است؟ در این مطلب از وبلاگ الکامکو می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس تا آخر بخوانید تا با جواب آنها آشنا شوید.

فلاتر چیست ؟ 

برای جواب دادن به این سوال که فلاتر چیست باید بگیم که فلاتر (Flutter) یک فریم ورک و در واقع یک محیطی برای توسعه اپلیکیشن های موبایل است که توسط گوگل ارائه شده و بصورت اپن سورس در دسترس برنامه نویسان موبایل قرار دارد تا بتوانند دو خروجی اندروید و IOS را همزمان و بدون تغییر در ساختار کدها، دریافت نمایند.

فلاتر یک کیت جدید توسعه نرم افزار (SDK = Software Development Kit) به روش کراس پلتفرم است یعنی یک سورس کد یکبار نوشته می شود و می تواند روی چند پلتفرم مورد استفاده قرار بگیرد و فرآیند تولید نرم افزارهای کاربردی با ظاهری زیبا را آسان تر می کند.

تاریخچه فلاتر

در سال ۲۰۱۵ بود که گوگل از فریم ورکی با نام “Sky” در نمایشگاه توسعه دهندگان زبان “Dart” رو نمایی کرد، فریم ورکی که خروجی آن تنها روی اندروید اجرا می شد و برای ساخت اپلیکیشن اندروید بکار می رفت. 

در نهایت در ماه May سال ۲۰۱۷ بود که گوگل نسخه نهایی و پایدار این فریم ورک را با نام “Flutter” عرضه کرد، این فریم ورک تا به امروز به دلیل ویژگی هایی که دارد مورد توجه خیلی از توسعه دهندگان در سراسر جهان قرار گرفته است. بسیار بین توسعه دهندگان موبایل محبوب واقع شده است.

زبان فلاتر چیست؟ 

برای پاسخ به این سوال که زبان فلاتر چیست باید بگیم که فلاتر مبتنی بر زبان برنامه نویسی Dart گوگل است که که از زبان های جدید و مدرن محسوب می شود. این فریم ورک برای توسعه دهندگان JavaScript یا Java آسان است زیرا از مفاهیم شی گرا پشتیبانی می‌کند.

ویژگی های dart flutter چیست ؟ 

ویژگی های فلاتر هر چی که باشد مانند هر فریمورک دیگری قابل توجه بوده که باعث جذب افراد زیادی برای ساخت برنامه های موبایل شده بنابراین اگر بخواهیم بگوییم که ویژگی فلاتر چیست می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • توسعه سریعی را فراهم می کند.
 • می توانید به دسترسی به ویژگی های بومی دسترسی داشته باشید.
 • با پلتفرم های مختلف سازگار است.
 • با حداقل کدنویسی می توانید بیشتر از یک خروجی بگیرید.
 • فلاتر اپن سورس است.
 • با وجود ویجت های مختلفی که دارد می توانید استفاده های زیادی از آن داشته باشید.
 • دارای رابط کاربری زیبا است و برای برنامه نویسان محیط راحتی را فراهم می کند.

مزایا و معایب استفاده از گوگل فلاتر چیست؟

هر فریم ورکی دارای مزایا و معایبی است که شما با دانستن آنها می توانید تصمیمات آگاهانه تری نسبت به استفاده از آنها داشته باشید و راه درستی را با توجه به پروژه هایی که دارید و همچنین علاقه ای که دارید انتخاب کنید. | دوره های آموزش برنامه مویسی موبایل با فلاتر

مزایای استفاده از flutter چیست؟ 

 • با امکاناتی مانند Hot reload ، تغییرات انجام شده در کدها توسط فلاتر قابل مشاهده است و تغییرات را میتوان خیلی سریع در برنامه ها اعمال کرد.
 • برنامه هایی که در فلاتر ایجاد می کنید بسیار نرم و یکدست هستند، یعنی در زمان پیمایش هنگ نمی کنند.
 • معماری لایه ای امکان سفارشی سازی کامل را فراهم می کند که منجر به رندر فوق العاده سریع و طرح های رسا و انعطاف پذیر می شود.
 • به علت استفاده از زبان Dart در هسته خود، امکان دسترسی به مخزن بزرگی از پکیج های نرم افزار یرا در اختیار دارد که همین امر باعث تقویت همه جانبه اپلیکیشن های طراحی شده با آن می شود.
 • در این فریم ورک توسعه دهنگان کنترل مطلوبی بر روی ویجت ها و چینش های شخصی دارند.
 • به علت سادگی بیش از حد، فلاتر گزینه مناسبی برای توسعه فوق سریع اپلیکیشن های موبایل با بودجه کم می باشد.
 • وقتی از فلاتر استفاده می شود، توسعه دهندگان نیاز نیست برای یادگیری اندروید  زیاد وقت بگذارند و تست های کمتری انجام می دهند، زیرا کد پایه ای نوشته میشود که برای هر دو پلتفرم اندروید و ios قابل استفاده است. از این رو، توسعه دهندگان می توانند یک بار تست خودکار بنویسند و تضمین کیفیت نیاز به زمان کمتری دارد.
 • برای زمانی که یک شرکت استارتاپی هستید و می خواهید محصولی را در زمان کوتاه و بصورت دمویی برای جذب سرمایه گذاران نشان دهید می توانید از مزایای فلاتر استفاده کنید و اپ بسازید. 

همچنین بخوانید: Java با JavaScript فرق می کند! 

همچنین بخوانید: انواع نسخه های جاوا

معایب استفاده از flutter چیست؟ 

همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم، مزایا Flutter زیاد است ولی مانند هر فریم ورک دیگری دارای معایبی هم است که در این قسمت می خواهیم آنها را باهم بررسی کنیم. 

 • فلاتر یک پلتفرم جدید است و برنامه نویسان کمی سخت تر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.
 • برنامه نویسانی که قبلا تجربه کار با جاوا و کاتلین و سوئیفت را دارند، حالا برگشت به فلاتر کمی برای آنها مشکل است.
 • چون جدید است بخاطر همین منابع زیادی برای آن وجود ندارد.
 • شرکت هایی که می خواهند از فلاتر در پروژه های توسعه برنامه های موبایل خود استفاده کنند به افرادی نیاز دارند که زبان دارت بلد باشند و در این زبان تخصص داشته باشند و متاسفانه پیدا کردن چنین برنامه نویسانی کمی دشوار است.
 • فریم ورک های مدرن نهایت سعی و تلاش خود برای جداسازی رابط کاربری (UI) و Logic را به کار گرفته اند اما این قضیه در Flutter فرق می کند به گونه ای که این دو در هم تنیده شده اند. البته با استفاده از کد نویسی هوشمند و ماژول های سطح بالا می توان تا حدودی این مشکل را برطرف کرد.
 • مشکل دیگری که وجود دارد این است که برای پروژه های خیلی بزرگ امکان پیاده سازی همه مفاهیم وجود ندارد در صورتیکه همین پروژه های بزرگ با زبان جاوا مشکل ساز نیست.
 • استخدام افرادی که فلاتر بلد هستند معمولا برای پروژه های کوچیکتر استفاده می شود و برای پروژه های بزرگ باید افرادی استخدام شوند که با زبان های جاوا و کاتلین کار کرده باشند.

دوره پیشنهادی برای یادگیری کاتلین:

این دوره ها نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

سوالات متداول درباره فریم ورک فلاتر چیست ؟ 

چه شرکت هایی از فلاتر در پروژه های خود استفاده کرده اند؟ 

همانطور که گفتیم هرچی جلوتر می رویم سازمان‌های بیشتری در سراسر جهان در حال ساخت اپلیکیشن با Flutter هستند و شرکت های معروفی که در حال حاضر از Flutter در پروژه های خودشان برای توسعه اپلیکیشن ها استفاده کردند عبارتند از:

 • Google
 • Ebay
 • BMW
 • Square
 • Alibaba
 • Capitalone

بازار کار برای برنامه نویس فلاتر چگونه است؟ 

برای جواب دادن به این سوال که بازار کار برای یک flutter developer چیست و چگونه است  باید بگیم که چون فریم ورک فلاتر یک محیط برنامه نویسی اندروید و ios جدید است بخاطر همین برنامه نویسی که زبان دارت بلد باشد زیاد نیست و اگر شما بلد باشید درآینده می توانید درآمدزایی خوبی از آن داشته باشید.

ساخت برنامه های اندروید با فلاتر بهتره یا با جاوا و کاتلین؟ 

زبان برنامه نویسی جاوا  یک زبان قدیمی و جا افتاده و استخوان داری است که رقیب ندارد و بخاطر همین قدمتش منابع زیادی برای رفع اشکال و یادگیری وجود دارد و در واقع یک متخصص برنامه نویسی اندروید می تواند با آن پروژه های بزرگ بسازد و در عین حال کاتلین هم بتازگی در حال پر کردن جای جاوا و در واقع رقابت با جاواست و می تواند همپای جاوا برای پروژه های بزرگ کاربرد داشته باشد و از طرفی فلاتر جدید است ولی با آن می توان پروژه های کوچیکتر و فوری برای خر دو محیط اندروید و ios با هم در یک زمان ساخت و در مارکت های اندروید و اپل منتشر کرد.

با فلاتر برای چه سیستم عامل هایی می توان اپلیکیشن ساخت؟ 

 • سیستم عامل اندروید
 • سیستم عامل آی او اس
 • سیستم عامل لینوکس
 • سیستم عامل مکینتاش
 • سیستم عامل ویندوز
 • سیستم عامل گوگل فوشیما

نظرات درباره توسعه وب با گوگل فلاتر چیست؟

فلاتر از زمان معرفیش در اواخر سال ۲۰۱۸، به عنوان یک SDK برای توسعه موبایل محبوبیت زیادی کسب کرده است. با افزودن بخش فلاتر برای وب ، این SDK هم‌اکنون در اختیار توسعه‌دهندگان وب نیز قرار گرفته است که با آن می‌توانند تجربه‌ای با کیفیت عالی در وب خلق کنند و از مزیت آخرین API-های وب بهره‌مند شوند.

میزان تقاضا برای برنامه نویس فریم ورک فلاتر چیست؟

برای اینکه به این سوال جوای دهیم که فریم ورک فلاتر چیست باید به گوگل ترند مراجعه کنید تا دقیقا و به صورت آماری متوجه این موضوع شوید که چقدر این تخصص در حال افزایش است.

آینده دارت زبان برنامه نویسی فلاتر چیست؟ 

اگر بخواهیم درباره اینکه اینده دارت زبان برنامه نویسی فلاتر چیست صحبت کنیم باید بگیم که هر زبان یا فریمورک های برنامه نویسی به نوبه خودشان آینده خوبی دارند چون کار کردن با هر زبان و فریمورک برنامه نویسی یک تخصص محسوب می شود و هر تخصصی سختی های خودش را دارد و در عوض درآمد بیشتری می توان از آن بدست آورد. درباره آینده فلاتر هم همینطور است. در حال حاضر فلاتر یک فریمورک نسبتا جدید است و متخصص آن کم است و اگر هر کسی فلاتر بلد باشد می تواند درامدزایی خوبی هم داشته باشد چون تقاضاکننده زیادی دارد و در این تقاضا در آینده بیشتر هم خواهد شد. 

نتیجه گیری از برنامه نویس فلاتر چیست؟ 

در این مقاله در مورد اینکه فلاتر چیست و چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد صحبت کردیم . فلاتر در سال ۲۰۱۷ از سمت شرکت گوگل معرفی شد، این فریم ورک عمر کمی دارد اما به سرعت جای خود را در میان برنامه نویسان باز کرد. اگر برنامه نویسی فلاتر بلد باشید می توانید در آینده با توجه به اینکه گوگل از آن پشتیبانی می کند و می توان انتظار خوبی از آینده آن داشت استفاده کنید و درامدزایی خوبی داشته باشید.

 

اگر علاقمند به یادگیری فلاتر هستید دوره آموزش فلاتر را به شما پیشنهاد می کنیم:

دوره متخصص فلاتر - آموزش برنامه نویسی فلاتر برای اندروید و ios

دوره متخصص فلاتر (Flutter) مهارت محور بوده و ساخت پروژه های حرفه ای در آن به شما اموزش داده می شود. سطح دوره  از پایه تا فوق پیشرفته می باشد. بعد از پایان کار می توانید براحتی وارد بازار کار ساخت اپلیکیشن های موبایل شوید.

.

مقالات مرتبط با برنامه نویسی اندروید: نصب فلاتر، آموزش برنامه نویسی، دوره های برنامه نویسی ، فروشگاه آموزش برنامه نویسی آنلاین، برنامه نویسی اندروید چیست؟ جاوا اندروید، متخصص آموزش برنامه نویسی اندروید، ساخت برنامه اندروید، ساخت اپلیکیشن اندروید، تفاوت جاوا و سی شارپ ، فرق پایتون و جاوا؟ تفاوت کاتلین و جاوا،  زبان برنامه نویسی جاوا چیست، انواع نسخه های جاوا، تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت، تفاوت جاوا و سی پلاس پلاس، ساخت اپلیکیشن فروشگاهی، برنامه نویسی اپلیکیشن دیجی کالا، سورس اپلیکیشن فروشگاهی اندروید، فروشگاه ساز اندروید، آموزش ساخت اپلیکیشن خرید اینترنتی، دوره UI و UX اندروید، متریال دیزاین در اندروید، رابط کاربری گوشی،  گرافیک اندروید، سورس فیلیمو، اپلیکیشن های مشابه فیلیمو، تلویزیون اندروید، تلویزیون اینترنتی، iptv چیست، فیلیمو باکس چیست، اندروید باکس نماوا، دوره های کاتلین، کاتلین چیست؟ نمونه کد کاتلین، بهترین کتاب های کاتلین، برنامه ساز اندروید، نوشتن برنامه اندروید، دانلود فیلم های آموزش برنامه نویسی اندروید، درآمد برنامه نویسی اندروید، قیمت ساخت اپلیکیشن موبایل، معماری اندروید (Android architecture) چیست، زبان برنامه نویسی اندروید، فعالیت در اندروید، اکتیویتی در اندروید، ریسایکلر ویو، کامپوننت در برنامه نویسی اندروید، اسپلش اسکرین، فرگمنت اندروید، ویو پیجر۲ اندروید، فایربیس گوگل، اندروید جت پک، php در اندروید، ساخت کوییز آنلاین، ذخیره اطلاعات با SharedPreferences، زامارین و اندروید استودیو، Intent در برنامه نویسی اندروید، وضعیت اتصال به اینترنت در اندروید، ساخت ماشین مجازی اندروید، صدا در اندروید، سرویس اندروید sdk اندروید، نوشتن فایل در حافظه داخلی اندروید، سرویس شکن، ADV در اندروید، گردل اندروید، SDK Manager اندروید استودیو اشکال زدایی پروژه با ADB در اندروید استودیو، انتشار اپلیکیشن ، کلید های میانبر در اندروید استودیو، نسخه اپلیکیشن، آپدیت اندروید استودیو، اتصال گوشی به اندروید استودیو، شغل برنامه نویسی اندروید حذف اندروید استودیو اندروید استویو و اکلیپس، لپ تاپ برنامه نویسی اندروید، محیط برنامه نویسی اندروید، کتابخانه اندروید وب اپلیکیشن، توسعه موبایل یا توسعه وب سایت، انواع اپلیکیشن های موبایل، اپلیکیشن وب ویو، امنیت در برنامه نویسی اندروید، جدیدترین نسخه برنامه اندروید استودیو، ایده اپلیکیشن، بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی اندروید، تست اپلیکیشن موبایل ، ترفندهای اندروید استودیو 

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آخرین آموزش ها

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

8 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
Artin.235
11 روز گذشته

از تاریخچه فلاتر زیاد نمیگذره ولی جز عالی ترین ها در ایندست

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  Artin.235
11 روز گذشته

صد درصد

abtin
1 ماه گذشته

flutter is perfect

میلاد رهبر
1 ماه گذشته

در حال حاضر فلاتر یکی از نوآورانه‌ترین فناوری‌های موبایلی بازاره

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  میلاد رهبر
1 ماه گذشته

چرا که نه حتما همینطوره

alireza amiri
10 ماه گذشته

عالی و مفید و مختصر

فریبا حسینی
10 ماه گذشته

فلاتر هم برای برنامه نویسی موبایل عالیه

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  فریبا حسینی
10 ماه گذشته

بله هر محیط و یا زبان برنامه نویسی مزایا و معایب خودش رو داره

فهرست