Java با JavaScript فرق می کند! تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت - جاوا بهتر است یا جاوا اسکریپت؟ آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

جاوا چیست؟ جاوا اسکریپت چیست؟ ارتباط جاوا با جاوا اسکریپت چیست؟ چه چیزی بین جاوا و جاوا اسکریپت شبیه هم است؟ فرق جاوا و جاوا اسکریپت چیست؟ استفاده از جاوا و جاوا اسکریپت چه مزایایی دارد؟ چه شرکت های بزرگی از جاوا یا جاوااسکریپت استفاده می کنند؟ برنامه نویسی Java یا JavaScript کدوم بهتره؟ در این پست از مقاله الکامکو می خواهیم به این سوال ها جواب دهیم. پس تا آخر این مطلب از مجله برنامه نویسی اندروید سایت elecomco همراه ما باشید.

از آنجا که جاوا اسکریپت “جاوا” در نام خودش داره، خیلی ها فکر می کنند که جاوا و جاوا اسکریپت به نوعی با هم مرتبط هستند. از طرفی بعضی ها هم از شنیدن این ترکیب عصبانی می شوند و بعضی ها هم هستند که احساس می کنند این فقط یک ترفند بازاریابی است! در هر صورت تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت وجود دارد اما هریک از آنها نقش مهمی در صنعت فناوری اطلاعات ایفا می کنند. بیایید بیشتر درباره تفاوت زبان جاوا و جاوا اسکریپت بدانیم تا با اطلاعات بیشتری سمت آنها قدمی برداریم.

آیا می دانید جاوا و جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان ها برای توسعه برنامه ها هستند؟ داده های آماری ادعا می کنند که جاوا و جاوا اسکریپت توسط بیش از ۹۰ درصد از شرکت های بزرگ استفاده می شود.

جاوا چیست؟ 

جاوا یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر کلاس و شی گرا است که درسال ۱۹۹۴ توسط Sun Microsystems توسعه یافته است. این یک زبان مستقل است که در JVM (ماشین مجازی جاوا) اجرا می شود و به برنامه های جاوا اجازه می دهد تا بر روی هر پلتفرمی اجرا شوند. جاوا به صورت رایگان در اختیار برنامه نویسان قرار می گیرد و با آن می توان برنامه های مختلفی ساخت.

بیشتر بخوانید: زبان برنامه نویسی جاوا چیست و چه کاربردی دارد؟

جاوا اسکریپت چیست؟ 

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که به تعامل و پاسخگویی بیشتر برنامه های وب کمک می کند. یادگیری جاوا اسکریپت ساده است و به همین دلیل در همه جا برای توسعه وب استفاده می شود. جاوا اسکریپت را می توان به راحتی با زبان های دیگر در انواع مختلف برنامه های وب استفاده کرد.

جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی مفسری در سمت کلاینت است که می توان بوسیله آن عناصر HTML موجود در صفحه وب و مقادیر CSS آن ها را تغییر داد و نیز ابزاری برای اعتبارسنجی داده ها است.

ارتباط جاوا با جاوا اسکریپت

علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، دلیل این نام گذاری محبوبیت زبان جاوا در هنگام تولد جاوااسکریپت بود؛

چه چیزی بین جاوا و جاوا اسکریپت شبیه هم است؟

هر دوی این زبان های برنامه نویسی کدی برای ایجاد اشیاء و روابط آنها با یکدیگر ارائه می دهند. می توان به خواص مختلفی که در این زبان ها القا شده است مانند وراثت ، محصورسازی و چند شکلی دسترسی پیدا کرد.

 • توسعه فرانت اند (Front-end Development)

جاوا اسکریپت به عنوان یک چارچوب یا کتابخانه برای توسعه نهایی پس از قرارگیری مستقیم در HTML اجرا می شود در حالی که جاوا می تواند به عنوان یک برنامه کاربردی جاوا برای ایجاد جلوه های جذاب در برنامه استفاده شود.

 • توسعه بک اند (Back-end Development)

از جاوا و جاوا اسکریپت می توان در سمت سرور استفاده کرد. برنامه نویسان از جاوا برای پشتیبانی از فناوری های پشتیبان مانند JBoss ، WebSphere و Apache استفاده می کنند. برای تقویت سرورهای جاوا اسکریپت ، Node.js محیط مورد نیاز برای توسعه پشتیبان را ارائه می دهد.

 • سازگاری با مرورگر (Browser-Compatibility)

جاوا و جاوا اسکریپت با مرورگر سازگار هستند، به این معنی که هر دوی آنها قادر به اجرا در مرورگر هستند. جاوا اسکریپت می تواند بر روی اکثر مرورگرهای وب مدرن اجرا شود، بنابراین به عنوان یک گزینه ترجیحی برای توسعه وب امکان پذیر است. از طرف دیگر جاوا اپلت (Java Applets) برنامه‌ای کوچک و نوشته‌ شده به زبان جاوا هستند، همچنین می تواند در مرورگر نیز اجرا شود. با این حال ، اپلت های جاوا از محبوبیت کمتری برخوردار هستند زیرا باعث ایجاد چندین مشکل مانند سازگاری و امنیت می شود.

همچنین بخوانید » بهترین دوره کاتلین

تفاوت های جاوا و جاوا اسکریپت در چیست؟ 

فرق جاوا و جاوا اسکریپت این روزها به یک بحث داغ تبدیل شده است.

 • تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت از نظر هدف (Purpose)

در حالی که جاوا برای توسعه سمت سرور استفاده می شود، جاوا اسکریپت در درجه اول برای نوشتن اسکریپت های سمت مشتری برای کارهایی مانند اعتبارسنجی JS و تعاملی استفاده می شود.

 • تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت از نظر اجرای برنامه ها (Applications run differently)

وقتی در مورد تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت صحبت می کنیم، مهم است تا بدانید این برنامه ها چگونه اجرا می شوند. برنامه های ایجاد شده با استفاده از جاوا یا جاوا اسکریپت کاملاً متفاوت اجرا می شوند. جاوا برنامه هایی را توسعه می دهد که می توانند در مرورگر یا ماشین مجازی اجرا شوند در حالی که برنامه های ساخته شده با استفاده از جاوا اسکریپت فقط بر روی مرورگر قابل اجرا هستند.

 • فرق جاوا و جاوا اسکریپت از نظر قابلیت استفاده (Usability)

جاوا برای ساخت انواع برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد مثلا در ایجاد برنامه های اندروید، ایجاد برنامه های رومیزی، توسعه برنامه های بانکی و مالی و غیره کاربرد دارد. (همچنین بخوانید: آشنایی با زبان ها برنامه نویسی برای اندروید ولی جاوا اسکریپت به تعاملی کردن و خلاقانه تر کردن ساختن برنامه های وب محدود می شود. همچنین به ایجاد انیمیشن در HTML کمک می کند.

همچنین بخوانید: برنامه نویسی اندروید چیست؟

 • فرق جاوا و جاوا اسکریپت از نظر کامپایل شده در مقابل تفسیر شده (Compiled vs Interpreted)

جاوا یک زبان کامپایل کننده است در حالی که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده است. این دو زبان متفاوت اجرا می شوند. در حالی که کد جاوا به صورت کد بایت کامپایل می شود و بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می شود ، در حالی که جاوا اسکریپت به طور مستقیم توسط مرورگر در نحوی که کد در آن نوشته شده است تفسیر می شود.

همچنین بخوانید » با بهترین آموزش فلاتر برنامه‌های کاربردی موبایلی برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS با یکبار خروجی بسازید. 

مزایای عمده استفاده از جاوا (Java)

جاوا یک زبان برنامه نویسی عمومی است که مبتنی بر شی و کلاس است. این یک زبان سطح بالا است که از چند رشته پشتیبانی می کند. جاوا همچنان خدمات برجسته خود را در زمینه توسعه نرم افزار ارائه می دهد. مزایای عمده ای که جاوا به کاربران ارائه می دهد شامل موارد زیر است:

 • مستقل از پلتفرم  (Platform-independent)

یکی از مهمترین ویژگی های جاوا این است که یک زبان مستقل از پلتفرم است. همه برنامه های جاوا را می توان مستقل از پلتفرم کامپایل کرد. برنامه ها در بایت کد کامپایل می شوند بنابراین برنامه ها می توانند بر روی هر پلتفرمی که JVM در آن نصب شده است اجرا شوند. می توانید از جاوا برای ایجاد برنامه هایی استفاده کنید که بتوانند در رایانه های رومیزی ، تلفن های همراه و سیستم های نهفته (embedded systems) اجرا شوند.

 • چند رشته ای (Multi-Threading)

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که می تواند چندین کار را همزمان انجام دهد. از آنجا که از چندین رشته پشتیبانی می کند، جاوا این توانایی را دارد که چندین کار را همزمان انجام دهد.

 • قوی و ایمن (Robust and Secure)

جاوا یک محیط امن برای توسعه برنامه ها فراهم می کند. از حمله ویروس ها جلوگیری می کند و سوء استفاده از منابع را بررسی می کند. این برنامه ارورها را حذف کند و خطر کرش شدن را کاهش می دهد.

 • پویا و قابل توسعه (Dynamic and Extensible)

جاوا یک زبان پویا است. همه کلاسها، اشیاء، روشها و کتابخانه های جاوا به صورت پویا در جاوا بهم ربط دارند. این زبان قابل توسعه از توابع مختلفی که به زبان های دیگر مانند C و ++C نوشته شده اند پشتیبانی می کند.

همچنین بخوانید: انواع نسخه های جاوا، اخرین نسخه زبان جاوا، فهمیدن ورژن جاوا، کدام نسخه جاوا بهتر است؟

مزایای عمده استفاده از جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا و جاوا اسکریپت مزایای زیادی را برای کاربران فراهم می کند. قبلاً در مورد مزایای استفاده از جاوا بحث کردیم، حالا بیایید نگاهی به مزایای ارائه شده توسط JavaScript بیندازیم.

 • زبان برنامه نویسی سمت مشتری (Client-Side Scripting Language)

جاوا اسکریپت برخلاف زبانهای همراه خود مانند PHP ، ASP.NET یک زبان سمت کلاینت است. کل کد منبع ساخته شده در جاوا اسکریپت در مرورگر مشتری اجرا می شود. برای پردازش کد نیازی به مرورگر سمت سرور نیست. کد جاوا اسکریپت در وب سایت با استفاده از منابعی که در سیستم کاربر در دسترس است به تنهایی پردازش می شود.

 • چارچوب های قدرتمند (Powerful Frameworks)

جاوا اسکریپت تعدادی فریم ورک قدرتمند و قوی ارائه می دهد که می تواند در روند توسعه کمک کند. فریم ورک این امکان را می دهد تا بتوان از کدهای آماده استفاده کرد و همچنین به راحتی می توان انها را اشکال زدایی کرد. دسترسی به این فریم ورک ها به کاربران کمک می دهد به تعدادی از ویژگی هایی که می توانند برنامه وب را جذاب تر کنند دسترسی پیدا کنند.

 • ویژگیهای برنامه نویسی رویه ای (Procedural Programming Features)

جاوا اسکریپت به کاربران خود ویژگی های مبتنی بر فرایند را می دهد تا برنامه های وب خود را خلاق تر طراحی کنند. این مزیت باورنکردنی از ایجاد حلقه ها و برنچ ها، جاوا اسکریپت را به یک زبان برنامه نویسی محبوب تبدیل می کند.

 • همزمانی (Concurrency)

جاوا اسکریپت در اجرای چندین کار به طور همزمان کمک می کند. برنامه نویسان در جاوا اسکریپت می توانند چندین وظیفه را همزمان با استفاده از یک نخ واحد انجام دهند، بنابراین زمان برنامه نویس را انجام دادن کارهای اضافی کم می کند.

غول های فناوری که از جاوا (JAVA) استفاده می کنند: 

غول های فناوری که از جاوا اسکریپت (JavaScript) استفاده می کنند: 

جاوا بهتر است یا جاوا اسکریپت؟ 

همانطور که گفتیم جاوا و جاوااسکریپت هیچ ربطی به هم ندارند و این تصمیم با شماست که جاوا بهتره یا جاوا اسکریپت و کدام را برای برنامه نویسی انتخاب کنید.

نتیجه گیری درباره فرق بین java و javascript 

بعد از خواندن این مقاله در مورد جاوا و جاوا اسکریپت، انتظار می رود بدرک درستی از همه چیز در مورد این دو زبان رایج و مفید که صنعت توسعه برنامه ها را به طور کامل متحول کرده اند، رسیده اید که استفاده از جاوا باعث می شود برنامه شما ایمن تر و قوی تر شود و زیر ساخت خوبی داشته باشد و تقریبا هر برنامه ای می توانید با آن بسازید، از طرف دیگر جاوا اسکریپت ظاهر و دیزاین برنامه را بهتر می کند و بیشتر برای وب کاربرد دارد.

می خواهید با جاوا برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید؟

همانطور که گفتیم ساخت اپلیکیشن موبایل اندرویدی بخصوص در این موقعیت کرونا که اکثر کسب و کارها اینترنتی شده و هر شخصی روز خودش را با گوشی هوشمند بخصوص اندرویدی می گذراند شما هم با یادگیری اندروید نویسی می توانید وارد یک شغل مدرن و درآمدزا شوید و از این راه چه به صورت حضوری و چه به صورت دورکاری کسب درآمد کنید.

بهترین محیط برنامه نویسی اندروید استفاده از نرم افزار اندروید استودیو (Android Studio) است و این محیط پیشنهاد گوگله و از نظر گوگل برای برنامه نویسی اندروید تایید شده است و آن را بخوبی پشتیبانی می کند. | نصب اندروید استودیو

بهترین زبان جاوا برای برنامه نویسی اندروید بخصوص برای افراد تازه کار است و دلایل زیادی برای این وجود دارد.

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود. مشاهده تمامی سرفصل دوره اندروید

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید - آموزش ساخت برنامه اندروید

همه دوره های آموزش برنامه نویسی الکامکو

راه های درآمدزایی از برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

همانطور که می دانید اپلیکیشن های موبایل اندرویدی بازار کار بهترین نسبت به اپلیکیشن های iOS دارند و از طرفی کسی که بتواند برنامه نویسی اندروید بلد باشد می تواند درآمد خوبی از این راه بدست آورد چون تقریبا با توجه به هر نیاز یک انسان اپلیکیشن نیاز است و این مورد هیچوقت تمامی ندارد حتی اگر از قبل اپلیکیشن های مشابهی درست شده باشند باز هم ایده های پیاده سازی و اجرایی کردن هر اپلیکیشن می تواند از زمین تا آسمون متفاوت باشد.

برای اینکه راه ای درآمدزایی از اپلیکیشن را بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید را بخوانید.

در رابطه با جاوا همچنین بخوانید: 

 

مقالات مرتبط با برنامه نویسی اندروید:

آموزش برنامه نویسی، دوره های برنامه نویسی ، فروشگاه آموزش برنامه نویسی آنلاین، جاوا اندروید،  آموزش اندروید استودیو، ساخت برنامه اندروید، ساخت اپلیکیشن اندروید، آموزش نصب اندروید استودیو، ساخت اپلیکیشن فروشگاهی، برنامه نویسی اپلیکیشن دیجی کالا، سورس اپلیکیشن فروشگاهی اندروید، فروشگاه ساز اندروید، آموزش ساخت اپلیکیشن خرید اینترنتی، دوره UI و UX اندروید، متریال دیزاین در اندروید، رابط کاربری گوشی،  گرافیک اندروید، سورس فیلیمو، اپلیکیشن های مشابه فیلیمو، تلویزیون اندروید، تلویزیون اینترنتی، iptv چیست، فیلیمو باکس چیست، اندروید باکس نماوا، دوره های کاتلین، کاتلین چیست؟ بهترین کتاب های کاتلین، طراحی اپلیکیشن با کاتلین، برنامه ساز اندروید، نوشتن برنامه اندروید، دانلود فیلم های آموزش برنامه نویسی اندروید، درآمد برنامه نویسی اندروید، قیمت ساخت اپلیکیشن موبایل، معماری اندروید (Android architecture) چیست، زبان برنامه نویسی اندروید، فعالیت در اندروید، اکتیویتی در اندروید، ریسایکلر ویو، کامپوننت در برنامه نویسی اندروید، اسپلش اسکرین، فرگمنت اندروید، ویو پیجر۲ اندروید، فایربیس گوگل، اندروید جت پک، php در اندروید، ساخت کوییز آنلاین، ذخیره اطلاعات با SharedPreferences، زامارین و اندروید استودیو، Intent در برنامه نویسی اندروید، وضعیت اتصال به اینترنت در اندروید، ساخت ماشین مجازی اندروید، صدا در اندروید، سرویس اندروید sdk اندروید، نوشتن فایل در حافظه داخلی اندروید، سرویس شکن، ADV در اندروید، گردل اندروید، SDK Manager اندروید استودیو اشکال زدایی پروژه با ADB در اندروید استودیو، انتشار اپلیکیشن ، کلید های میانبر در اندروید استودیو، نسخه اپلیکیشن، آپدیت اندروید استودیو، اتصال گوشی به اندروید استودیو، شغل برنامه نویسی اندروید حذف اندروید استودیو اندروید استویو و اکلیپس، لپ تاپ برنامه نویسی اندروید، کتابخانه اندروید وب اپلیکیشن، توسعه موبایل یا توسعه وب سایت، انواع اپلیکیشن های موبایل، اپلیکیشن وب ویو، امنیت در برنامه نویسی اندروید، جدیدترین نسخه برنامه اندروید استودیو، ایده اپلیکیشن، بهترین کتاب های آموزش برنامه نویسی اندروید، تست اپلیکیشن موبایل ، ترفندهای اندروید استودیو 

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

5 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
mehdizadeh
1 سال گذشته

توی سالهای اخیر جاوا اسکریپت هم خیلی خوب تر نسبت به جاوا عمل کرده هرچند جاوا هم مزیت های خودشو داره ممنونم از وب سایت خیلی خوبتون در رابطه با فرق java و javascript

samin
1 سال گذشته

جالبه همچنان همه بخصوص تازه کارها جاوا رو با جاوا اسکریپت اشتباه می گیرند! مرسی

پاسخ دادن به  samin
1 سال گذشته

دقیقا

مستانه صدیقی
2 سال گذشته

مقایسه اینکه جاوا بهتره یا جاوا اسکریپت بنظرم پیچیدست چون هر کدوم برای یه کاری ایجاد شدن!

mahshid
2 سال گذشته

مقایسه خیلی خوب و جامعی درباره تفاوت برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت بود