در این مقاله می خواهیم بدون تعصب به مقایسه زامارین و اندروید استودیو بپردازیم؛ به اینصورت که اول هر کدام را تعریف می کنیم و بعد مزایا و معایب و کاربرد هر کدام را به شما می گوییم تا اگر بین دوراهی برای انتخاب این دو محیط برای برنامه نویسی اندروید ماندید بتوانید انتخاب راحت تری داشته باشند. پس تا آخر این مطلب از مجله برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه ما باشید.

چرا انتخاب یک محیط برنامه نویسی اندروید برای ما اهمیت دارد؟ 

هر محیط برای برنامه نویسی اندروید دارای قدرت خاص خودش است و خروجی حاصل از همه محیط ها با هم یکسان است ولی مسیری که به آن خروجی طی می کنید حائز اهمیت است که بتواند شما را با سرعت بیشتر، بهینه تر و ده ها دلیل دیگر به مقصد می رساند، پس شما با توجه به نیاز خودتان می توانید بهترین محیط برنامه نویسی اندروید را انتخاب کنید.

کسانی که از برنامه نویسی اندروید چیزی نمی دانند و تازه تصمیم به آموزش کد نویسی اندروید و ساخت پروژه خود را با اندروید استودیو یا زامارین دارند ممکن است کمی سرگردان شوند که بین انتخاب xamarin یا android studio کدام را انتخاب کنند. بخاطر همین در این قسمت اول می خواهیم هر کدام را جدا تعریف کنیم و سپس کاربرد و مزایا و معایب هر کدام را به شما بگوییم پس بریم سراغ این تجزیه و تحلیل برای مقایسه زامارین با اندروید استودیو 🙂

بررسی تفاوت زامارین و اندروید استودیو از جنبه های مختلف 

زامارین (Xamarin) چیست و چه کاربردی دارد؟ 

زامارین (Xamarin) نام یک ابزار یا تکنولوژی یا در واقع یک محیط تحت سی شارپ برای ساخت برنامه های موبایلی است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده است. با زامارین می توانید اپلیکیشن هایی برای سیستم عامل های اندروید و ویندوز و iOS بسازید.

زامارین در واقع نام یک شرکتی است که ابزارهای توسعه نرم افزار تجاری تولید می کند.این شرکت با استفاده از پروژه متن باز Mono بستری را فراهم می آورد که بتوان با استفاده از #C و NET. بتوان برنامه هایی برای اندروید و OS X و IOS ساخت. زامارین برای ساخت برنامه های اندروید محصول Xamarin.Android را به بازار عرضه کرده است.

وقتی که شما با استفاده از زبان #C (سی شارپ) در محیط زامارین اقدام به ساخت برنامه اندروید می کنید، دیگر نیازی به تغییر یا بازنویسی آن (مثلاً به زبان جاوا و…) جهت استفاده در دیگر پلت فرم ها ندارید. در واقع می توان گفت زامارین یک ابزار برنامه نویسی چند سکویی یا کراس پلتفرم است. چند سکویی (به انگلیسی: Cross-platform) به دسته‌ای از نرم‌افزارها گفته می‌شود که در یک محیط از چند سکو استفاده شده‌است.

مزایای استفاده از زامارین

 1. امکان انتقال کدها میان اپلیکیشنهای ساخته شده با استفاده از زامارین صرف نظر از ساختار پلت فرمی که در آن قرار دارد.
 2. زامارین تنها چارچوبیست که در هر قالب پلت فرمی ویژگیهای اپلیکیشن های (native) آن پلت فرم را به خوبی به خود می گیرد. (native app به اپلیکیشن هایی گفته میشود که در محیط نرم افزاری مختص به پلت فرمی خاص ساخته میشود. مثلاْ برای استفاده در پلت فرم اندروید در اپلیکیشنی را در Android studio طراحی کنیم.)
 3. امکان ساخت اپلیکیشن های (IOS – Android – Windows phone ) با قابلیت انتقال کدهای یکسان (تا حدود ۹۶%)
 4. [portable class librariries] که به شما امکان استفاده مجدد از کدها را داده و درعین حال تعداد پروژه ها را کاهش می دهد.
 5. امکان اضافه کردن مؤلفه هایی شامل نمودارها، جداول، نمایه های زیبا، [UI control] ها و… بصورت مستقیم از [IDE].
 6. با قالب زامارین رابط طراحی هر سه پلتفرم بصورت مشترک با چارچوب اساسی [XAML] خواهد بود.

معایب استفاده از زامارین

 1. لاینسنس دارد: Xamarin.Android هم مثل Xamarin.IOS و Xamarin.OS x ابزارهای تجاری هستند که برای استفاده از تمامی امکاناتشان باید پول پرداخت کنید که در کشور ما چیز طبیعی است.
 2. دیر به دیر آپدیت جدید اندروید را دریافت می کند: وقتی نسخه جدیدی از اندروید وارد بازار می شود و معرفی می شود کمی طول می کشد تا شرکت زامارین نرم افزارش را آپدیت کند.
 3. سرعت تولید اپلیکیشن کاهش می باید: گاهی اوقات گفته می شود که استفاده از زبان #C برای توسعه برنامه های اندروید سرعت را کاهش می دهد ولی هنوز اندازه گیری و ارزیابی درستی از این قضیه به عمل نیامده است.

همچنین بخوانید: مراحل چگونگی آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید با برنامه نویسی 

اندروید استودیو (Android Studio) چیست و چه کاربردی دارد؟

اندروید استودیو نام محیط برای برنامه نویسی اندروید که توسط شرکت قدرتمند گوگل ساخته شده است به همین خاطر توسط گوگل بصورت رسمی شناخته می شود و آن را بخوبی پشتیبانی می کند چون بصورت تخصصی برای اندروید ساخته شده و هر ابزاری که برنامه نویس نیاز دارد را فراهم می کند تا بهترین تجربه را داشته باشید.

مزایای استفاده از اندروید استودیو

 1. دریافت سریع آپدیتهای جدید اندروید: به محض اینکه نسخه جدیدی از اندروید وارد بازار شود، اندروید استودیو طی چند ساعت آن را دریافت می کند و از این طریق می توانید سریع کتابخانه های جدید را دریافت کنید.
 2. سرعت تولید اپلیکیشن زیاد است.
 3. دارای سیستم خطایابی و دیباگینگ پیشرفته برای رفع خطاهای برنامه است.
 4. امکان طراحی متریال دیزاین را برای شما فراهم می کند.
 5. براحتی می توانید درآن بازی سازی کنید.
 6. از زبان برنامه نویسی جاوا (Java) پشتیبانی می کند و آخرین نسخه را در اختیارتان قرار می دهد.
 7. از زبان برنامه نویسی کاتلین (Kotlin) بخوبی پشتیبانی می کند و آخرین نسخه را در اختیارتان قرار می دهد.
 8. دارای Gradle است. از گریدل می توان به عنوان build system در انواع پروژه های php، java ،kotlin ، سی شارپ ، سی پلاس پلاس ، Groovy و حتی java-script استفاده کرد.
 9. دارای مجموعه ای از ابزارهای مانیتورینگ و پروفایلینگ عملکرد اپلیکیشن از نظر بهینه بودن و قابل اجرابودن برای تشخیص سریع باگ های برنامه است.
 10. دارای امکانات جانبی پیشرفته ای است (ساخت عکس از نوع xml و vector)
 11. می تواند کد نویسی را با فشرده کردن کدها تا چندین برابر بخوبی بهینه سازی کند.
 12. می تواند package را بخوبی با استفاده Project Structure مدیریت کند.
 13. امکان استفاده از کد های C و C++ در اندروید استودیو وجود دارد.
 14. طولانی بودن زمان index و build در گریدل بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه در صورتی که پروژه کمی سنگین باشد.
 15. برای برنامه نویسی در محیط اندروید استودیو باید از زبان های جاوا و Android SDK استفاده کنید. اگر نمی دونید SDK چیست باید بگویم مخفف Software Development Kit یا کیت توسعه نرم افزار می باشد. این SDK کار شما برای برنامه نویسی را راحتر می کنند. برای کار کردن با زبان جاوا باید از قبل این کیت یا همان SDK را روی کامپیوتر خود نصب کرده باشید. این محیط برنامه نویسی به شما اجازه میدهد که به چیز هایی مانند دکمه ها و دیگر المان های رابط کاربری دسترسی داشته باشید و خیلی راحت بتوانید آرایش این المان ها را در اپلیکیشن خودتان تغییر بدهید.
 16. بازار کار خوبی دارد یعنی تقاضا برای افرادی که اندروید استودیو بلد هستند زیاد است و می توانید به صورت های مختلف (فریلنسری، حضوری، پروژه ای و …) وارد بازار کار اندروید شوید و به استخدام شرکت هایی که به این تخصص نیاز دارند درآیید.
 17. اگر هم میخواهید به عنوان یک توسعه دهنده استخدام بشوید، یکی از راه های یادگیری، کار کردن با اندروید استودیو می باشد. همچنین اگر میخواهید در آینده اپلیکیشن خود را به فروش برسانید، یک ایده خوب استفاده از این محیط برنامه نویسی اندروید به همراه زبان جاوا است.

معایب استفاده از اندروید استودیو

  1. نیاز است تا یک سیستم خوب از نظر سخت افزاری داشته باشید. البته این یک عیب نیست و شما برای یادگرفتن حرفه ای تخصصی نیاز به یک سیستم در حد معمولی به به بالا دارید. برای اینکه بدونید چه سیستمی برای نصب اندروید استودیو نیاز است مطلب “ چگونه یک لپ تاپ خوب برای برنامه نویسی اندروید پیدا کنیم؟ “می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.
  2. نصب اندروید استودیو: نصب اندروید استودیو کمی مراحل دارد و به همین دلیل شاید خیلی از افراد در این مرحله دچار مشکل شوند. ولی نگران نباشید با این مطلب “ آموزش نصب اندروید استودیو به صورت تصویری ” می توانید راحت آن را نصب کنید.

سوال: اندروید استودیو بهتر است یا زامارین؟

تا اینجا فکر کنم تونستید به نتایجی با توجه به توضیحات بالا برای تفاوت زامارین و اندروید استودیو با توجه به نیازی که دارید دست پیدا کنید. اینکه ما به شما بگیم حتما اندروید استودیو بهتره یا حتما زامارین بهتره نیست چون هرکدام قدرت خودشون رو دارند و همه چیز بستگی به نیاز شما داره ولی برای اینکه بهتر شما را برای انتخاب xamarin یا android studio راهنمایی کنیم به نکاتی در این زمینه توجه کنید: 

 • اگر شما سی شارپ کار هستید یعنی قبلا برنامه نویس سی شارپ بوده اید و به سی شارپ آشنا هستید بهتر هستش زامارین رو انتخاب کنید چون خیلی خیلی سریع به مقصد و هدف خود میرسید و راحتر می توانید پیشرفت کنید. 
 • اگر حوصله درگیری با پیچیدگی های جاوا رو ندارید و براتون گنگ هستش بهتر هست بازم زامارین رو انتخاب کنید چون واقعیت این است که زامارین پیچیدگی های جاوا رو ندارد و شما رو زیاد اذیت نمی کند.
 • در صورتی که شامل دو گزینه بالا نمی شوید اندروید استودیو رو انتخاب کنید چون برنامه نویسی اندروید رو برای شما راحت می کند و هر کسی که هیپی از برنامه نویسی اندروید بلد نیست هم می تونه با اون کار کنه و همچنین می توانید از آن برای نوشتن هر نوع اپلیکیشنی استفاده کنید. پس اگر سی شارپ کار نیستید و با پیچیدگی های جاوا مشکلی ندارد بهترین گزینه همین اندروید استودیو می باشد. در ضمن زامارین هم به صورت پلاگین قابل نصب روی ویژوال استدیو هست هم به صورت زامارین استدیو در دسترس هست.
 • زبان اصلی برای برنامه نویسی اندروید جاوا هست (در محیط اندروید استدیو) و زبانی مثل سی شارپ (در محیط زامارین) یک واسط هست که برنامه شمارو از زبانی که بلد هستین به زبانی که کمتر با اون آشنایی دارین ترجمه می کنه و در نهایت برنامه شما به زبان جاوا تبدیل و اجرا می شود. پس اگر می خواهید اندروید کار کنید اندروید استودیو گزیه بی واسط تر و مناسب تری است.

پیشنهاد ویژه الکامکو برای یادگیری برنامه نویسی اندروید با اندروید استودیو به شما

اندروید استودیو پلتفرم پیشنهاد شده گوگل برای طراحی اپلیکیشن است و زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

دوره پیشنهادی برای شما :
دوره آموزش اندروید استودیو با زبان جاوا از صفر تا صد پروژه محور بصورت فیلم های آموزشی

نتیجه گیری از مقایسه زامارین و اندروید استودیو

هر دوتا در جایگاه خودشون خوبن ولی اول باید ببینیم نیازمون چیه و بعد با آگاهی از مزایا و معایب و کاربردشان یکی را انتخاب کنیم.

همچنین بخوانید: طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. برای آشنایی با این روش ها مطلب “روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید چگونه است؟” را مطالعه کنید و اگر ایده ای ندارید می توانید مطلب ” ایده جالب برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا iOS برای راه اندازی یک کسب و کار نو ” را بخوانید. 

همه دوره های آموزشی همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط:


دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

 1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
 2. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید مشابه دیجی کالا
 3. دوره جامع آموزش طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری اندروید 

اگر شما بپرسند زامارین بهتر است یا اندروید استودیو به چه چیزهایی اشاره می کنید که اینجا گفته نشده؟ لطفا تجربیات خودتان را در زمینه مقایسه زامارین با اندروید استودیو حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو هستیم 🙂
4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
laleh
9 ماه گذشته

مقایسه xamarin و android studio ؟ خیلی باهم فاصله دارن 😐

leyla.cheshmi
11 ماه گذشته

معلومه اندروید استودیو بهتر از زامارینه

saeedeh
1 سال گذشته

خیلی ممنون از این مطلبی که خوب دسته بندی شده و اینکه من از یکی از اساتید پرسیدم اونام گفتن اگه می خوای تخصص اندروید کار کنی Android studio بهتر از xamarin

golfam
1 سال گذشته

مقایسه خیلی خوبی بود

فهرست