مراحلی برای تست اپلیکیشن موبایل اندروید یا iOS که باید بدانید!

تست اپلیکیشن اندروید - تست اپلیکیشن موبایل - تست نرم افزار گوشی - سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

تست اپلیکیشن اندروید یا iOS یکی از کارهای مهمی است که به عنوان یک برنامه نویس اندروید باید آن را در تمامی مراحل ساخت و توسعه اپلیکیشن کنترل و مدیریت کنید. مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود تا با خیال راحت اپلیکیشن خود را در مارکت پلیس ها (کافه بازار، گوگل پلی، اپ استور و …) منتشر کنید. این مطلب از مقالات آموزشی سایت اموزش برنامه نویسی الکامکو  را تا آخر دنبال کنید تا راه های تست برنامه اندرویدی یا iOS را یاد بگیرید. با سایت آموزش اندروید الکامکو همراه باشید.

برنامه های موبایل بر جهان حکمرانی می کنند و تا سالهای آینده نیز ادامه خواهند داشت چون باعث راحت تر شدن کارها برای ما می شوند. ما کاربران  گوشی های هوشمند همه روزه برنامه هایی را برای خرید آنلاین، برقراری ارتباط با دوستان، یادگیری آموزش در زمینه های مختلف و خلاصه هر چیزی که مورد نیاز ماست دانلود می کنیم.

از بین این برنامه های نصب شده کاربران فقط به برنامه های کاربردی و جذاب علاقه مند خواهند شد که متاسفانه خیلی از برنامه ها و یا توسعه دهندگان و یا صاحب برنامه نمی توانند آنها را بخوبی به دیگران ارائه دهند.

اپلیکیشنی که سرعت پایینی داشته باشد، پس از ماهها طراحی، توسعه و انتشار و بعد از اینکه به دست مردم برسد، برنامه ای است که قطعاً از چشم کاربران می افتد.

همچنین بخوانید : چرا سرعت گوشی پایین می اید و چگونه سرعت گوشی اندروید خود را بالا ببریم؟ 

کاربران از برنامه هایی که کند باشند یا طراحی UI / UX خوبی نداشته باشد تا آنها را به ورود دوباره به برنامه جذب کند بیزارند. پس چگونه می توانید از این مطمئن شوید که برنامه شما در جزو آن بدترین ها نیست؟

جواب کاملا مشخصه! تست اپلیکیشن! بله شما باید اپلیکیشن خود را مدام تست کنید. آزمایش و تضمین کیفیت اپلیکیشن موبایل مرحله مهمی در چرخه عمر نرم افزار است زیرا باعث احیا یک برنامه می شود.

مرحله تست نرم افزار گوشی، در واقع موفقیت یک برنامه را تعیین می کند و باید در هر مرحله از توسعه برنامه انجام شود. با این حال، تست ممکن است سخت باشد زیرا برخی از کسب و کارهایی که اپلیکیشن دارند نمی دانند که از کجا شروع کنند.

راهنمای تست اپلیکیشن موبایل : 
در اینجا ۹ مرحله وجود دارد که می توانید برای تست برنامه موبایل آنها را دنبال کنید.

مرحله ۱ در تست اپلیکیشن: برنامه ریزی (Planning)

برنامه ریزی کردن اولین مرحله برای تست برنامه موبایل هاست. پس قبل از اینکه مراحل تست اپلیکیشن اندروید یا iOS را شروع کنید لازم است بدانید که توسعه دهنده قبلی یا فعلی اپلیکیشن از چه موارد فرضی برای آزمایش برنامه استفاده می کند. بنابراین، یک فرآیندی را برای تست اپلیکیشن مشخص کنید و سپس آن را ادامه دهید.

مرحله ۲ در تست اپلیکیشن: انتخاب انواع تست ها (Picking the Types of Tests)

بسته به نوع اپلیکیشن، تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع تستی برای برنامه شما مناسب است ضروری می باشد. تست های مختلفی روی هر برنامه انجام می شود که عبارتند از:

 1. تست فانکشنال یا کارکرد (Functionality Testing): این مدل تست تست نرم افزار موبایل عملکرد بخش های مختلف سیستم را تست می کند. این نوع تست به نحوه وقوع پردازش مربوط نمی شود بلکه بیشتر نتایج پردازش برایش اهمیت دارد.
 2. تست کاربرد پذیری (Usability Testing): در این مدل تست نرم افزار موبایل مشخص می شود که محصول چقدر برای کاربران کاربردی است. در واقع به یک جامعه کوچکی از کاربران نهایی نیاز دارد تا عیب و ایرادهای کاربردپذیری برنامه مشخص شود.
 3. تست سازگاری (Compatibility Testing): از این مدل تست نرم افزار موبایل به عنوان بزاری برای سنجش و پایش سازگاری برنامه استفاده می شود.
 4. تست عملکرد (Performance Testing): هر تستی که سنجشی را انجام می‌دهد، و خروجی آن محدوده وسیعی از مقادیر عددیست که همه آنها به عنوان یک نتیجه قابل قبول در نظر گرفته می‌شوند. این خروجی‌ها ممکن است اندازه‌گیری مصرف انرژی، تعداد کاربران یک وب سایت که به طور موازی کار می‌کنند، سرعت داده‌هایی که می‌تواند از یک دیسک خوانده شود، و یا هر چیز دیگری باشد.
 5. تست امنیت (Security Testing): کاربرانی که اپلیکیشن را دانلود می کنند انتظار دارند علاوه بر امکانات و ویژگی هایی که برنامه دارد امن و سالم هم باشد. تست امنیت موبایل یکی از چرخه های حیات نرم افزار SDLC است.

مرحله ۳ در تست اپلیکیشن : آماده سازی مستندات از خروجی تصمیمات مراحل قبل (Preparing Test Cases)

ثبت نتایج از همه موارد مربوط به تست در برنامه انجام شده ضروری است. هر سند آماده شده باید جزئیات هر ویژگی و عملکرد را داشته باشد تا تغییرات مورد نیاز ایجاد شود. از نتایج بدست آمده از تست ها برای برآوردن نیازهای پروژه خود استفاده کنید.

مرحله ۴ در تست اپلیکیشن : تست دستی و خودکار (Manual and Automated Testing) 

تست دستی چیست؟

تست دستی، نوعی از تست نرم‌افزار است که در آن تست‌ها توسط تحلیلگران QA انجام می‌شود. این کار برای استخراج باگ‌ها در نرم‌‍افزار تحت توسعه انجام می‌شود.

در تست دستی، تستر تمام امکانات(Feature) اصلی نرم‌افزار یا اپلیکیشن را بررسی می‌کند. در این فرآیند، تسترهای نرم‌افزار Test Caseها را اجرا کرده و گزارشات تست را بدون کمک ابزارهای تست اتوماتیک نرم‌افزار تولید می‌کنند.

این یک روش کلاسیک از میان تمام انواع تست است و کمک می‌کند تا باگ‌ها را در سیستم‌های نرم افزاری بیابید. به طور کلی این روش توسط یک تستر تجربی برای انجام فرآیند تست نرم‌افزار هدایت می‌شود.

تست اتوماتیک چیست؟

در تست اتوماتیک نرم‌افزار، تسترها برای اتومات کردن اجرای تست، کد یا Test Script می‌نویسند. تسترها برای توسعه اسکریپت‌های تست از ابزارهای اتوماسیون مناسب استفاده کرده و نرم افزار را تائید اعتبار می‌کنند. در اینجا هدف تکمیل تست در زمان کمتر است.

تست اتوماتیک به طور کامل بر روی “تستِ از پیش اسکریپت شده” تکیه می‌کند که به صورت اتوماتیک اجرا می‌شود تا نتایج واقعی را با نتایج مورد انتظار مقایسه نماید. این به تستر کمک می‌کند تا تعیین کند که آیا برنامه مطابق با انتظار فعالیت می‌کند یا خیر.

تست اتوماتیک به شما اجازه می‌دهد تا کارهای تکرارشونده و تست رگرسیون را بدون مداخله تستر دستی اجرا نمایید. حتی اگر تمام فرآیندها به صورت اتوماتیک اجرا شوند، اتوماسیون نیاز به تلاش دستی برای ایجاد اسکریپت‌های تست اولیه دارد.

لیستی از تست های دستی و خودکار تهیه کنید و آنها را با هم اجرا کنید. شما قبلاً در لیستی از اسکریپت های آزمایشی که باید برای آزمایش استفاده شوند همکاری کرده اید ، اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را انجام دهید. توسعه دهندگان معمولاً ابتدا آزمایش دستی را انجام می دهند زیرا به هیچ سرمایه گذاری نیاز ندارند. هنگام شروع آزمایش دستی ، اطمینان حاصل کنید که نتیجه هر یک را در یک فایل Word ضبط کنید.

برای تست های خودکار، شما باید ابزار مناسب را انتخاب کنید. در اینجا چند نشانگر وجود دارد که باید هنگام انتخاب ابزار در نظر بگیرید:

 • پشتیبانی از بستر های نرم افزاری مختلف: ابزاری را پیدا کنید که پشتیبانی از چندین دستگاه و سیستم عامل را ارائه دهد. ابتدا برنامه خود را در Android و iOS آزمایش کنید. بعد ، آزمونها را روی زبانهای برنامه نویسی مانند زبان سی شارپ، NET ، Objective-C ، Swift و غیره اجرا کنید.
 • پشتیبانی طیف گسترده ای از ویژگی ها: ابزاری مناسب ابزاری است که طیف گسترده ای از ویژگی ها را برای پشتیبانی از برنامه و آزمایش ارائه می دهد.
 • فراهم کردن تست های قابل استفاده مجدد: ابزاری را انتخاب کنید که به شما امکان استفاده مجدد از تست های مشابه را در صورت لزوم دهد. در صورت لزوم ، آزمایشات را می توان در همان برنامه یا برنامه های جدید انجام داد.

همچنین بخوانید » آموزش asp.net core پیشرفته مهارت محور با ساخت پروژه های حرفه ای

مرحله ۵ در تست نرم افزار گوشی : تست کاربردپذیری و تست بتا (Usability and Beta Testing)

مردم اغلب تصور می کنند که کاربردپذیری و تست بتا یک چیز هستند ولی اینطور نیست و بهتر است هر دو را انجام دهید.

 • تست کاربردپذیری (Usability Test) : همانطور که در بالا گفتیم در این مدل تست نرم افزار موبایل مشخص می شود که محصول چقدر برای کاربران کاربردی است. در واقع به یک جامعه کوچکی از کاربران نهایی نیاز دارد تا عیب و ایرادهای کاربردپذیری برنامه مشخص شود.
 • تست بتا (Beta Test) : تست بتا هنگام تولید محصول بر روی نمونه اولیه اپلیکیشن انجام می شود. این مدل تست نحوه تعامل کاربران با اپلیکیشن را تعیین می کند. نمونه اولیه برای کاربران منتشر می شود و سپس از مخاطب بازخورد خواسته می شود. در مرحله بعد ، از این بازخورد برای تغییر برنامه طبق نیاز کاربر استفاده می شود.

مرحله ۶ در تست نرم افزار گوشی : تست عملکرد (Performance Testing)

تست عملکرد برای تست ویژگی به ویژگی برنامه انجام می شود که به تجزیه و تحلیل و مطالعه کل برنامه کمک می کند. این مدل تست برنامه موبایل همچنین نحوه عملکرد برنامه را در برخی موارد و شرایط تعیین می کند. پس معیارهای واقع بینانه ای تنظیم کنید و سپس برنامه را تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که به این معیارها رسیده اند.

اگر می خواهید عملکرد اپلیکیشن را تست کنید موارد زیر را بررسی کنید: 

استراتژی تست عملکرد برنامه موبایل یا هر دستگاه هوشمند دیگری معمولاً در سه دسته زیر سنجیده می شود:

 1. عملکرد دستگاه
 2. عملکرد سرور / API
 3. عملکرد شبکه

۱- عملکرد دستگاه (Device Performance)

وقتی کاربر نهایی اپلیکیشنی را اجرا کند که کند باشد یا خوب کار نکند ممکن است دیگر از آن برنامه استفاده نکند. پس برای اینکه عملکرد دستگاه را بررسی کنید موارد زیر را چک کنید:

 • راه اندازی برنامه

چقدر طول می کشد تا اپلیکیشن شما شروع به راه اندازی کند؟ این اولین پارامتر عملکردی است که توسط کاربر درباره اپلیکیشن قضاوت می شود. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، پس از ضربه زدن کاربر بر روی آیکن برنامه، صفحه اول باید در عرض ۱ الی ۲ ثانیه نشان داده شود. اگر بالا آمدن برنامه شما بیشتر از این طول می کشد باید مجددا آن را آپدیت نمایید.

 • زمان استفاده از باتری هنگام استفاده از برنامه

بعضی از گوشی ها وقتی زیادی از آنها استفاده می شود، میزان زیادی باتری مصرف می کند و باعث داغ شدن گوشی می شود. در واقع با استفاده بیش از حد از منابع، باری بر دوش پردازنده می گذارد و تلفن داغ می شود که این باید کنترل شود.

 • مصرف حافظه

موقع تست نرم افزار موبایل، میزان مصرف حافظه توسط یک برنامه باید بررسی شود. با اجرای برخی ویژگی های خاص در برنامه، میزان مصرف حافظه نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال، در برنامه های اندروید هنگامی که نوتیفیکیشنی روی صفحه گوشی ظاهر می شود، مصرف حافظه افزایش می یابد.

در برخی موارد، مشاهده شده است که استفاده از حافظه توسط کل سیستم عامل فقط ۱۴٪ است، اما یک برنامه جدید ۱۱٪ مصرف می کند. بنابراین، قبل از انتشار برنامه در دنیای واقعی یا تحویل دادن به مشتری، باید این عوامل را کنترل کنید.

 • تنوع سخت افزار / نرم افزار

یعنی اینکه باید برنامه را در دستگاه های مختلف تست کنید چون ممکن است برنامه در یک دستگاه به راحتی کار کند اما در دستگاه دیگر اینطوری نباشد. به همین ترتیب، برنامه باید با RAM و مشخصات پردازنده های مختلف مانند ۱ گیگابایت یا ۲ گیگابایت تست شود.

 • استفاده با برنامه های دیگر

وقتی اپلیکیشنی که مورد تست واقع شده به طور موازی با برنامه های دیگر در حال اجرا است، نباید هیچ تداخلی وجود داشته باشد.

 • باقی ماندن اجرای برنامه های قبلی در پس زمینه

وقتی قبل از اجرای اپلیکیشن، برنامه دیگری از قبل اجرا شده بود باید در پس زمینه بماند و دوباره با همان اطلاعات قابل اجرا باشد و داده های آن از بین نرود. اگر این سناریو به درستی کنترل نشود، داده ها از دست می روند و هربار باید هنگام بازیابی برنامه قبلی، داده ها را از ابتدا وارد کنید.

۲- عملکرد سرور / API

وقتی برنامه از طریق API با سرور ارتباط برقرار می کند، زمان پاسخگویی برای انجام عملکرد حیاتی می شود. برای اینکه عملکرد سرور API را بررسی کنید موارد زیر را چک کنید:

 • مدیریت داده ها

این اپلیکیشن باید داده هایی را که از سرور ارسال می شود به طور کارآمد مدیریت کند. هنگام دانلود داده ها نباید زمان زیادی صرف شود. داده بعضی از برنامه ها، در فرمت مشخصی ارسال می شوند. بنابراین قبل از نمایش آن در برنامه، باید به فرمت مربوطه تبدیل شوند. در این فرآیند ، برنامه ها گاهی اوقات کندتر و زمان پاسخ طولانی تر می شوند و این موضوع باید کنترل شود.

 • تماسهای API ایجاد شده از برنامه

تعداد تماس از برنامه تحت تست با سرور تولید شده از برنامه باید کمتر باشد. در برخی موارد ، چندین تماس API برای عملکرد یکسانی انجام می شود. برای عملکرد بهتر، این کار باید با تعداد تماس کمتری انجام شود.

 • مدیریت زمان خاموشی سرور

به هر دلیلی اگر سرور از کار افتاده یا غیرقابل دسترسی باشد، اپلیکیشن باید در دسترس باشد و از کار نیفتد.

  • راه حل اول: می توان داده ها را در پایگاه داده محلی ذخیره کرد و در آن زمان می توان داده های ذخیره شده در پایگاه داده محلی را به کاربران نشان داد.
  • راه حل دوم: می توان سرورهای پایگاه داده failover باشند، یعنی اگر یکی از سرورها خراب است یا در مرحله تعمیر و نگهداری قرار دارد، سرور پشتیبان باید برای سوئیچ در دسترس باشد. سرور failover / پشتیبان گیری باید هماهنگی همیشگی با سرور اصلی داشته باشد.

۳- عملکرد شبکه

عملکرد برنامه در شبکه های مختلف و ویژگی های شبکه باید اندازه گیری شود. برای عملکرد شبکه ، موارد زیر را بررسی خواهید کرد.

 • پارامتر Jitters شبکه : 

هنگامی که در دریافت اطلاعات در شبکه تأخیری وجود دارد، پارامتری با عنوان jitters مطرح می شود. این یک مشکل در شبکه های بدون اتصال یا شبکه های سوئیچینگ بسته ای (Packet Switching) است. با توزیع اطلاعات در بسته ها ، بسته ها می توانند با مسیری متفاوت از فرستنده به گیرنده طی شوند. هنگامی که داده ها به مکان مورد نظر می رسند، از آنچه در ابتدا ارسال شده بود ، مخلوط می شوند. در مورد Jitters ، اپلیکیشن باید توانایی مدیریت آن را داشته باشد.

شما باید اعلان های مناسب را برای ارسال مجدد درخواست به کاربر نهایی نشان دهید یا منتظر بمانید تا سیستم دوباره پاسخ دهد.

 • از دست دادن بسته : 

در صورت از بین رفتن کامل بسته، برنامه باید بتواند درخواست اطلاعات را دوباره ارسال کند یا باید هشدارها را بر اساس آن ایجاد کند. اگر داده ها کامل نباشد و اطلاعات آن از بین رفته باشد، کاربر نمی تواند اطلاعات نمایش داده شده در برنامه را درک کند. این موضوع می تواند برای کاربر جالب نباشد. بنابراین ، بهتر است در این صورت پیام مناسبی به کاربر نمایش داده شود تا دوباره امتحان کند.

 • سرعت شبکه :

اپلیکیشن باید در شبکه های مختلف با سرعت های متغیر بررسی شود. منظور شبکه های ۲.۵G ،۳G و ۴G می باشد. همچنین رفتار برنامه باید کنترل شود. به خصوص وقتی که کاربر از شبکه WiFi به شبکه داده تلفن همراه متصل می شود و بالعکس.

به عنوان مثال، ممکن است در هنگام تغییر شبکه تلفن از ۴G به WIFI اپلیکیشن دچار مشکل شود و برای اتصال به شبکه دوباره نیاز به راه اندازی مجدد برنامه داشته باشد.

 • عیب یابی عملکرد برنامه های تلفن همراه :

پس از کشف مشکلاتی که موقع انجام دادن تست عملکرد انجام دادید زمان ردیابی و اصلاح آنها فرا رسیده است.

  • مشکل ۱- تأخیر یا پاسخ کندی برنامه موبایل (علت این تأخیر ممکن است RAM ، Cache و … باشد. شما باید فرایندهای غیرضروری را از بین ببرید یا حافظه پنهان را پاک کنید. عیب یابی مشکل اتصال ممکن است برخی از مشکلات ایجاد کننده تأخیر را برطرف کند.)
  • مشکل ۲- راه اندازی مجدد برنامه، قفل کردن، عدم پاسخگویی
   ممکن است توسط برخی از مراحل زیر برطرف شود:

   • بهینه سازی کدهای برنامه
   • نرم افزار باید به روز شود.
   • بازیابی خودکار
   • مدیریت RAM یا در برخی موارد ROM هنگام استفاده از کارت های خارجی
   • پاک کردن پارتیشن کش
   • به تأیید رساندن برنامه کار با سایر برنامه های شخص ثالث و API ها
   • نقشه برداری از برنامه تلفن همراه با توجه به دستگاه

مرحله ۷ در تست برنامه موبایل : تست امنیت و انطباق (Security and Compliance Testing)

برنامه های تلفن همراه قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرند، باید بسیاری از قوانین امنیتی را رعایت کنند. تست امنیت به ویژگی های برنامه موبایل بستگی دارد. با این وجود، قوانین امنیت که هر توسعه دهنده ای باید آنها را دنبال کند به شرح زیر است:

 • PCI DSS – قانون امنیت پرداخت در کارت های پرداخت را تنظیم کنید.
 • HIPAA – قانون انتقال و پاسخ گویی الکترونیک بیمه سلامت (HIPAA) است.
 • FFIEC – قانون امنیت برای صنایع مالی و بانکی که دارای داده های مالی حساس هستند.

PCI DSS :

استاندارد امنیت اطلاعات در پرداخت‌های الکترونیکی (E-payment) به عنوان یک استاندارد شناخته شده در افزایش امنیت اطلاعات در فرآیندها و تراکنش‌های مالی می‌باشد که کلیه سازمان‌های ارائه ­دهنده خدمات کارت می‌بایست در جهت افزایش امنیت اطلاعات دارندگان کارت (Cardholder) در جهت پیاده سازی این استاندارد قدم بردارند.

استاندارد PCI DSS) Payment Card Industry Data Security Standard) مجموعه الزامات امنیتی می‌باشد که توسط انجمن PCI SSC) PCI Security Standards Council) برای افزایش امنیت اطلاعات در پرداخت‌های الکترونیکی کارت‌های اعتباری تدوین گردیده است. این سازمان در سال ۲۰۰۶ و توسط ۵ شرکت فعال و شناخته شده این صنعت که عبارتند از American Express, Discover, JCB International, MasterCard and Visa  تأسیس گردیده است.

این استاندارد با هدف تأمین امنیت اطلاعات در مبادلات پولی و بانکی، این اطمینان را ایجاد می‌کند که از اطلاعات دارندگان کارت محافظت نماید. رعایت مجموعه قوانین و مقررات این استاندارد مورد نیاز انواع بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، شرکت‌های سرویس دهنده خدمات پرداخت PSP) payment services provider)  و سایر شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه پرداخت الکترونیک می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید اینجا  مراجعه کنید.

HIPAA :

HIPAA که مخفف Health Insurace Portability and Accountability است توسط وزارت بهداشت آمریکا تصویب شد. این قانون به منظور کاهش هزینه ها و بار اجرایی مراقبت بهداشتی با پذیرش انتقال الکترونیک تراکنشهای اداری و مالی به شکا استاندارد می باشد که منجر به حاکمیت محرمانگی اطلاعات بهداشتی بر ارائه دهندگان خدمت گردید.

HIPAA اولین قانون، راهنما و استاندارد جامع دولت فدرال در زمینه امنیت و محرمانگی در پشتیبانی از استانداردسازی تبادل داده می باشد و جزئیات زیادی از امنیت را تحت پوشش قرار میدهد که عبارت است از: امنیت اداری، فیزیکی، فنی، نیازهای سازمانی، سیاست گذاریها و رویه ها و مستندسازی که هر کدام به طور جزء به جزء نیز تشریح شده اند.

FFIEC :

شورای نظارت بر موسسات مالی فدرال FFIEC درسال ۱۹۷۹ بعنوان یک بدنه بین نمایندگی‌های رسمی که وکالت دارند تا قوانین وسیاست‌گذاریهای واحد معیارها واستانداردها را تعریف کرده شیوه‌های متداول فدرال بر موسسات مالی را گزارش دهد گرچه FFIEC موجب ایجاد درجهٔ بالاتری از تعدیل بین نمایندگی‌ها وشعب بانکها شده‌است قوانین و مقررات تعدیل دائما در حال تغییر است علاوه بر قوانین در حال تغییر تغییرات در صنعت موجب ادغام موسسات ذخیره فدرال FDIC،OTS،MAIC،OCC در هم شده‌است ادارات بسته شده‌اند.

مقایسه سازگاری HIPAA و PCI :

هردو نیاز به اقدامات امنیتی اضافی دارند که در طرف مشتری و همچنین توسط شبکه Liquid باید انجام شود. رعایت HIPAA گرایش گسترده تری دارد و برای اقدامات امنیتی مانند تأیید امنیت جسمی و امنیت در محل لازم است. رعایت PCI فنی تر است و نیاز به اسکن در پورت های عمومی مختلف دارد.

مرحله ۸ در تست برنامه موبایل : تست دستگاه (Device Testing)

در اینجا اسکریپت تست و محیط های تستی نقش دارند. اسکریپت های تست برای اجرای آزمایش در دستگاه های مختلف، مدل ها، نسخه های سیستم عامل، اندازه صفحه و غیره استفاده می شوند. آزمایش در دستگاه های مبتنی بر ابر یا فیزیکی با ابزار انجام می شود. اگر با نسخه های سیستم عامل اندروید آشنایی ندارید مقاله ” معرفی تمامی نسخه های اندروید (اولین تا آخرین نسخه اندروید) ” را بخوانید. 

مرحله ۹ در تست برنامه موبایل : گزارش خلاصه تست (Test Summary Report)

گزارش خلاصه تست در پایان مرحله تهیه و ارائه می شود. این آمار شامل تمام اطلاعاتی که هنگام آزمایش جمع آوری می شود است. این جزئیات مانند:

 • نتایج حاصل از تست ها
 • تأثیر تست ها روی اپلیکیشن
 • ارائه داده های جمع آوری شده از تست اسکریپت ها
 • جزئیات هر تستی که انجام شده و مدت زمان هر تست

گزارش خلاصه تست همچنین نشان می دهد که اپلیکیشن برای کدام دستگاه ها و نسخه سیستم عامل مناسب است و آیا انتظارات کاربران را برآورده می کند.

همچنین بخوانید : چگونه تبلیغات گوگل کروم را در اندروید حذف کنیم؟


به دنبال یادگیری برنامه‌نویسی اندروید هستید؟

دوره های مرتبط با برنامه نویسی اندروید الکامکو را به شما پیشنهاد می کنیم، به دلایل زیر ↓

 • دسترسی همیشگی به فایل های دوره به علاوه پشتیبانی رایگان ۳ ماهه با قابلیت تمدید
 • از آنجایی که اندروید استودیو پلتفرم اصلی گوگل برای طراحی اپلیکیشن اندروید است، آموزش ها در راستای آموزش برنامه نویسی با اندروید استودیو  پیاده سازی شده است.
 • این پکیج ها همواره در حال آپدیت هستند و جدیدترین نسخه از فیلم های آموزش برنامه نویسی مرتبط با دوره ها در پنل شما در سایت الکامکو قرار می گیرد.
 • آموزش ها به صورت پروژه محور هستند و از هر گونه گزافه گویی خودداری شده است و نیاز به پیش نیاز برنامه نویسی اندروید هم نیست.
 • محتوای این پکیج ها از کیفیت بالای تصاویر و صدا برخوردارند.
 • از طریق راه های ارتباطی و پشتیبانی ۲۴ ساعته می توانید با ما در ارتباط باشید.
 • چند جلسه از فیلم های آموزشی هر دوره به صورت رایگان برای دانلود در دسترس شما قرار دارد که ابتدا از کیفیت کار مطمئن شوید سپس پکیج ها را خریداری نمایید.
 • سر فصل های دوره بر اساس سیلابس درسی گوگل طبقه بندی شده اند.
 • خیلی از مواردی که سایر آموزشگاه ها به صورت جداگانه می فروشند ما همه را در همین دوره ها به صورت پکیجی برای شما جمع آوری کردیم.
 • انجام انواع تمرین ها و پروژه ها در طول دوره ها، ورود آسان شما به بازار کار برنامه نویسی اندروید را فراهم می کنند.
 • سورس کد تمامی پروژه های انجام شده در اختیاز شما قرار می گیرد.
 • بعد از خرید هر دوره می توانید فورا به دوره ها دسترسی داشته باشید.
آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید - آموزش ساخت برنامه اندروید

بخش های دوره آموزش ساخت نرم افزار اندروید با جاوا در اندروید استودیو

 1. بخش اول : مقدمه . آموزش جاوا
 2. بخش دوم : مفاهیم مقدماتی
 3. بخش سوم : آموزش کامل ریسایکر ویو (RecyclerView)
 4. بخش چهارم : مفاهیم کاربردی (قسمت اول)
 5. بخش پنجم : کار با دیتابیس و انواع فایل و ذخیره سازی در اندروید
 6. بخش ششم : مفاهیم کاربردی (قسمت دوم)
 7. بخش هفتم : آموزش کامل PHP
 8. بخش هشتم : آموزش HTML – CSS – Bootstrap
 9. بخش نهم : آموزش کامل کار با سرور در اندروید استودیو
 10. بخش دهم: مفاهیم تکمیلی
 11. بخش یازدهم : آموزش کامل کار با نقشه
 12. بخش دوازدهم : پروژه نهایی
 13. سرفصل های اندروید بصوت کامل

همچنین ببینید» همه دوره های برنامه نویسی اندروید مطابق با آموزش جاوا با اندروید استودیو در راستای ساخت اپ های اندرویدی

آموزش برنامه نویسی اندروید با کاتلین - برنامه نویسی کاتلین - آموزش kotlin - آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین

مقدمه و معرفی دوره آموزش کاتلین پروژه محور 

 • آشنایی با زبان کاتلین
 • قوانین و مفاهیم پایه برای یادگیری زبان کاتلین
 • مقایسه جاوا و کاتلین
 • آموزش نصب وراه اندازی اندروید استودیو
 • شروع کار با اندروید استودیو
 • آشنایی اولیه با سیستم عامل Android
 • بررسی ایمولیتور (شبیه ساز) و انواع آن
 • ساخت ایمولیتور در اندروید استودیو
 • شناخت ابزارهای برنامه نویسی Android
 • انتخاب ابزار مناسب برنامه نویسی اندروید
 • آشنایی با معماری سیستم عامل Android
 • آموزش نصب نرم افزار های مورد نیاز جهت برنامه نویسی Android
 • شروع طراحی در اندروید استودیو
 • اجرای برنامه در شبیه ساز
 • آموزش مفاهیم شی گرایی در برنامه نویسی (Object Oriented Programming)
 • آموزش کامل برنامه نویسی با زبان کاتلین (kotlin)
 • برای مشاهده ادامه سرفصلها روی دوره کلیک کنید

همچنین بخوانید » سایر ثبت نام دوره های کاتلین | لیست کتاب های آموزش زبان Kotlin | kotlin یا flutter | فرق کاتلین با جاوا

دوره متخصص اندروید

دوره آموزش برنامه نویسی اندروید شامل دوره های جاوا و کاتلین می باشد. همچنین دارای ۷ دوره حرفه ای دیگر برای تبدیل شدن به یک متخصص اندروید کامل می باشد.

بخش های مختلف دوره جامع متخصص اندروید 

 1. بخش اول : آموزش برنامه نویسی اندروید با جاوا
 2. بخش دوم : آموزش حرفه ای طراحی UI/UX در اندروید
 3. بخش سوم : آموزش زبان برنامه نویسی کاتلین از صفر تا صد و پروژه محور
 4. بخش چهارم : اندروید پلاس (آموزش مفاهیم ضروری در اندروید)
 5. بخش پنجم : آموزش جامع معماری MVP در اندروید با ساخت پروژه اپلیکیشن خبری فول امکانات
 6. بخش ششم : آموزش جامع معماری MVVM در اندروید با چندین پروژه حرفه ای
 7. بخش هفتم : آموزش ساخت بازی در اندروید استودیو
 8. بخش هشتم : آموزش پرداخت درون برنامه کافه بازار
 9. بخش نهم : آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی فول امکانات
دوره متخصص فلاتر - آموزش برنامه نویسی فلاتر برای اندروید و ios

بخش های دوره فلاتر پروژه محور

 1. بخش اول : آموزش برنامه نویسی به زبان برنامه نویسی دارت
 2. بخش دوم : آموزش UI/UX – رابط کاربری و تجربه کاربری در فلاتر
 3. بخش سوم : مفاهیم کاربردی
 4. بخش چهارم : پیش نیاز بخش سرور
 5. بخش پنجم : آموزش کامل کار با سرور
 6. بخش ششم : مفاهیم پیشرفته
 7. بخش هفتم : مفاهیم تکمیلی
 8. بخش هشتم : طراحی و ساخت وبسایت فروشگاهی
 9. بخش نهم : طراحی و ساخت اپ فروشگاهی

همچنین بخوانید »  همه دوره های فلاتر | تفاوت React Native و Flutter | آینده شغلی فلاتر چگونه است؟ | لیست کتاب های اموزش فریمورک فلاتر | فیلم های آموزش فلاتر رایگان | نصب فلاترآموزش برنامه نویسی دارت

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات