۲۳ ایده جالب برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا iOS برای راه اندازی یک کسب و کار نو

ایده اپلیکیشن - ایده برای ساخت اپلیکیشن اندروید و ios - سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

پیدا کردن و داشتن ایده اپلیکیشن سازی که بتوان از آن درآمدزایی داشت آسان نیست. اگر شما هم دنبال ایده هایی برای ساخت اپلیکیشن پردرآمد هستید و می خواهید یک اپلیکیشن جدید رو با یک ایده عالی بسازید پیشنهاد می کنم حتما این مقاله از وبلاگ الکامکو را مطالعه کنید.

چرا ایده اپلیکیشن سازی مهم ترین در ساخت یک برنامه موبایل اندروید یا iOS است؟ 

اگر مطلب راهنمای چگونگی آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید با برنامه نویسی ما را خوانده باشید متوجه شدید که اولین مرحله برای طراحی اپلیکیشن، داشتن یک ایده جذاب و در عین حال پولساز است. فرض کنید شما کسی هستید که برنامه نویسی بلد هستید و می توانید اپ موبایل طراحی کنید ولی اگر از همین اول ایده خوبی نداشته باشید که طرفدار داشته باشد و نیاز بازار نباشد متاسفانه با شکست روبرو خواهید شد و هم زمان و هم انرژی تان را هدر می دهید.  پس قبل از اینکه شروع به پیاده سازی کنید اول باید خوب در مورد زوایای اپلیکیشنی که می خواهید بسازید فکر کنید.

ایده برای ساخت اپلیکیشن اندروید ندارید؟ 

دوست دارید یک اپلیکیشن بسازید اما ایده ای ندارید؟ در اینصورت باید دنبال یک مشکلی بگردید که همه یا جامعه ای از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. مثل خیلی از این اپلیکیشن هایی که در کافه بازار یا گوگل پلی می بینید.

وقتی به اطراف خود نگاه می کنید، همه محصولات و خدماتی که استفاده می کنید همه برای حل یک مشکل ایجاد شده اند. مثلا ماشین برای این ایجاد شده که ما سریعتر از یک مکان به مکان دیگری برویم. یا موبایل برای این است که ما بتوانیم ارتباطات خودمان را بیشتر کنیم و خلاصه هر چیزی که الان دور و ور شماست به یک دلیلی و برای حل یک مشکلی از ما ایجاد شده است.

بنابراین اگر دنبال ساخت برنامه اندروید یا ios هستید و ایده برای ساخت اپلیکیشن موبایل ندارید باید به دنبال مشکلاتی در زندگی روزمره خود باشید و آنها را لیست کنید. وقتی که این لیست شما جمع آوری شد آنهایی که عملی شدنی و منطقی هستند را الویت بندی کنید و برای شروع به این فکر کنید که چطوری می توانید با ساخت اپلیکیشن آن را حل کنید!

برای اینکه به شما در راه کمک کنیم لیستی از ایده های طراحی اپلیکیشن را برای شما جمع آوری کردیم که می توانید از آنها استفاده و الگو برداری کنید. 

به این فکر نکنید که قبل از شما کسی این ایده ای که پیدا کردم یا در ذهنم دارم رو پیاده سازی کرده یا نه! چون همه نوشتن بلدن ولی دستخط شما با بغل دستیت فرق می کنه درسته! پس در نتیجه شما به سبک خودتان و به بهترین شکل ایده ها رو پیاده سازی کنید و اون رو تبدیل به یک اپلیکیشن فوق العاده کنید. اونچه از خود ایده ها مهم تر است نحوه پیاده سازی اونهاست.

ایده های جالب برای ساخت اپلیکیشن

در این قسمت همرا ما باشید تا ۲۰ ایده برای ساخت اپلیکیشن های موبایل را با هم بررسی کنیم : 

۱- اپلیکیشن پیشنهاد درست کردن غذا با توجه به آنچه در یخچال شماست

ایده برای ساخت اپلیکیشن موبایل پیشنهاد غذا به این صورت است که این برنامه تمام سبزیجات، ادویه ها و سایر مواد غذایی موجود در انبار یا یخچال کاربر را در نظر گرفته و سپس بر اساس آن پیشنهاد می دهد که چه چیزهایی را می توان در خانه با این مواد درست کرد. همچنین دستورالعمل نحوه طبخ آن را هم می دهد.

۲- اپلیکیشن مادرخرج در مسافرت

ایده برای ساخت اپلیکیشن های اندروید یا iOS که بتواند خرج ها را برای کسانی که با دوستان یا خانواده خود بیرون از منزل سفر می کنند سریع وارد برنامه و  صورتحساب را تقسیم کند بسیار کاربردی است. کسی که مادر خرج است می تواند درصد دقیق مبلغ مورد نظر را از صورتحساب کل خود در لحظه محاسبه کند و حساب خرج ها دستش باشه و آن را بین افراد دیگر تقسیم کند.

۳- اپلیکیشن معاینه سلامت و برنامه ریز غذا

این برنامه سلامت فرد را روز به روز بررسی می کند و وعده های غذایی مناسب را به آنها پیشنهاد می دهد که برای سالم ماندن باید از آنها استفاده کنند. این برنامه می تواند کاربر را به محتواهایی که آشپزهای حرفه ای در وبلاگشان قرار می دهند متصل کند. مثلا کاربری که از این برنامه استفاده می کند می تواند محتوای خود را مطابق وضعیت سلامتی خود تنظیم کند، مثلاً اگر مشکل قلب دارد، دستورالعمل های پیشنهادی به او توصیه می شود که برای قلب مفید است. این برنامه می تواند با فروشگاه های مواد غذایی همکاری کند و کالاهای سالم را مستقیماً از طریق برنامه به صورت آنلاین سفارش دهد و به دست کاربر برسانند.

۴- اپلیکیشن ردیابی قطار راه آهن

افرادی که در کلانشهرها زندگی می کنند همه روزه از قطار برای رسیدن به مقصدشان استفاده می کنند. اگر قطارها تاخیر داشته باشند و مردم راهی برای دانستن اینکه آیا باید منتظر بمانند یا نه می تواند خیلی مفید واقع شود. در واقع ایده ساخت اپلیکیشن اندروید یا ios ردیابی راه آهن می تواند زمان دقیق قطار را به افراد نشان دهد و آنوقت هر کسی می تواند در مواقعی که اضطراری است و قطار تاخیر دارد از اتوبوس یا تاکسی استفاده کند.

۵- اپلیکیشن واقعیت افزوده 

یکی از نگرانی های مردم هنگام خرید مبلمان یا هر وسیله دکوراسیون داخلی این است که آیا این محصول متناسب با اتاق شان است یا نه و بهترین گزینه برای آن کجاست؟

یک برنامه AR یا واقعیت افزوده به آنها کمک می کند تا با استفاده از دوربین گوشی خود از مبلمان یا هرچیزی که می خواهند برای دکوراسیون بخرند عکس بگیرند و آن را در برنامه واقعیت افزوده در استایل دهی کنند.

۶- اپلیکیشن ترجمه صوتی

یکی از اصلی ترین نگرانی های سفر به خارج از کشور دانستن زبان کشور و تلاش برای برقراری ارتباط با بومیان آن کشور است. ایده ی ساخت اپلیکیشن اندروید یا iosِی که بتواند صدای شما را ترجمه کند راهی انقلابی برای برقراری ارتباط برای مسافران خواهد بود. این برنامه می تواند کلمات را از طریق صحبت کردن کاربر دریافت کند و آنرا به زبان مورد نظر آنها ترجمه کند. این برنامه همچنین باید قابلیت این را داشته باشه تا بتواند دو زبان را همزمان ترجمه کند.

۷- اپلیکیشن هشدار جنایی

با یکبار دیدن به یاد آوردن مشاهده چهره یک فرد مفقود شده یا یک مجرم تحت تعقیب در تلویزیون دشوار است. همچنین ممکن است با افراد غریبه ای ملاقات کنیم که اون فرد جنایتکار است و ما از او اطلاعی نداریم. ایده برای ساخت اپلیکیشن اندروید یا ios هشدار جنایی می تواند به گونه ای باشد که افراد را از وجود جنایتکاران منطقه آنها آگاه کند. بنابراین شما می توانید یک زندگی را نجات دهید و همچنین در گرفتن قانون شکن کمک کنید.

۸- اپلیکیشن پیشنهاد رستوران

ایده ساخت برنامه اندروید یا iOS که بتواند پیشنهادهایی را به افرادی نشان دهد که دوست دارند در رستوران های مختلف گشت و گذار کنند می تواند جالب باشه و اگر این اپلیکیشن بتواند دیدگاه های مختلف مردم از اون رستوران ها درباره غذا و زیبایی مکانش را هم در برنامه خودش قرار دهد می تواند طرفداران بیشتری داشته باشد. در واقع این اپلیکیشن می تواند دارای امکاناتی باشد که افراد هربار که از محلی بازدید کردند آنها را لیست کند و امکان به اشتراک گذاری هم داشته باشد. با اینکار رستوران دارها دوست دارند در لیست رستورانهای پیشنهادی شما قرار بگیرند و می توانید از آنها بخاطر این معرفی پول دریافت کنید.

۹- برنامه فضای یاب پارکینگ

این برنامه می تواند به افراد کمک کند تا یک مکان آزاد در پارکینگ موجود را در یک مکان خاص پیدا کنند. این برنامه می تواند از GPS ، وب کم ها ، موقعیت مکانی و داده های پارک در زمان واقعی استفاده کند تا در اسرع وقت کاربر یک مکان پارک رایگان پیدا کند.

۱۰- برنامه ردیابی از وضعیت کرونا در مناطق مبتلا 

ایده ساخت اپلیکیشن موبایل که بتواند در لحظه به کاربر اطلاعات دقیقی درباره مناطق مبتلا به COVID و آمار جهانی را نشان دهد می تواند بسیار کاربردی باشد، این برنامه ها معمولا برای کمک به دولت در ردیابی زنجیره تماس کاربری که با ویروس کرونا تشخیص داده شده است در تعیین منبع و احتمال انتشار عفونت توسعه یافته اند. دولت ها در سطح جهانی از این برنامه ها در مبارزه با COVID-19 استفاده می کنند.

۱۱- اپلیکیشن به اشتراک گذاری ماشین در لحظه

ایده برای طراحی اپلیکیشن اندروید یا iOS این مدلی مانند اسنپ کار خواهد کرد و در واقع کسی که ماشین نیاز دارد می تواند درخواستش همراه مقصدی که می خواهد برود را در اپلیکیشن ثبت کند. کاربر دیگری در این برنامه که دارای وسیله نقلیه است و همان راه را طی می کند می تواند آن درخواست را در اپلیکیشن انتخاب کند و کاربر را به مقصد برساند و هزینه خودش را دریافت کند و مقداری از هزینه هم برای صاحب اپلیکیشن بماند.

۱۲- اپلیکیشن کارائوکه (Karaoke)

هر کسی بخصوص نوجوانان یک تخیلی درباره یک ستاره پاپ در ذهن خود دارند و همیشه دوست دارند شبیه آنها باشند. با استفاده از ایده ساخت برنامه اندرویدی یا iOS کارائوکه، کاربر می تواند آواز بخواند و از فیلترها استفاده کند تا شبیه بت های آوازخوان خود باشد. همچنین اگر افراد می خواهند خواننده واقعی شوند می توانند به عنوان آماتور در برنامه تمرین کنند.

۱۳- اپلیکیشن پرداخت پول سوپرمارکت

هیچ کس دوست ندارد در یک صف طولانی در یک فروشگاه خرده فروشی منتظر بماند. این برنامه ها به مشتری امکان می دهد هنگام خرید محصولات را در تلفن همراه خود اسکن کرده و بر اساس آن پرداخت را انجام دهد و بار را دم منزل تحویل بگیرد.

۱۴- اپلیکیشن رزرو میز در رستوران 

اگر فردی برای یک قرار کاری یا عاشقانه یک تاریخ خاص به یک صندلی دنجی در گوشه ی رستورانی که می شناسد احتیاج دارد می تواند از برنامه رزرو میز در رستوران استفاده کند و محل دقیق و مورد نظرش را از قبل رزرو کند.

در صورتیکه معمولا در رستوران ها تهیه دقیق صندلی برای آنچه برنامه ریزی کرده اید دشوار است ولی با استفاده از یک برنامه رزرو رستوران ، می توان صندلی ها یا میز مورد نظر را انتخاب کرده و آنها را برای زمان خاصی رزرو کرد.

۱۵- اپلیکیشن یادگیری زبان

ایده ساخت اپلیکیشن اندروید یا ios یادگیری زبان که شامل سطوح مختلفی از مقدماتی تا پیشرفته باشد هم می تواند جالب و درآمدزا باشد. همانطور که گفتیم این برنامه می تواند سطح دشواری مختلفی داشته باشد که سطح اول آن شامل حروف الفبا و حروف کاربردی دیگر و سطح پیشرفته شامل مکالمه و موارد دیگر شود تا فراگیران از نحوه تلفظ کلمات مطلع شوند.

۱۶- برنامه گروهی مطالعه مجازی

ایده برای تولید اپلیکیشن این مدلی به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند در یک نشست مشترک مجازی شرکت کرده و همراه با دانشجویانی که برای همان موضوع تحصیل می کنند مشورت کرده و برای امتحانات خود آماده شوند. این برنامه می تواند کیس استادی، ابزارها، راهنما و غیره را در اختیار آنها قرار دهد.

۱۷- اپلیکیشن هشدار غذای تمام شده یخچال

ایده برای ساخت اپلیکیشن های موبایل هشدار غذای موبایل به این صورت خواهد بود که اگر شیر یا موارد خاصی را که باید در یخچال و فریزر داشته باشید را تمام کرده یا از تاریخ مصرف آنها گذشته است را به کاربر هشدار دهد و امکان سفارش آنلاین آن را می دهد.

۱۸- برنامه تبادل اسباب بازی

بدیهی است که هر کودکی بعد از یک مدتی که با اسباب بازی سرگرم می شود دلزده می شود و دیگر جذابیت اولیه را برای او ندارد و یا بعد از مدتی اصلا از آن استفاده نمی کند. همچنین همزمان با رشد به سمت اسباب بازی های متناسب یا سن خودشان می روند.

ساخت برنامه تبادل اسباب بازی یک ایده اپلیکیشن سازی است. این ایده برای طراحی اپلیکیشن اندروید یا iOS برای جامعه والدینی است که به کارهای فرزندانشان واکنش نشان می دهند و می توانند بجای اینکه اسباب بازی های جدیدی برای فرزاند خود بخرند از این برنامه استفاده کنند و اسباب بازی ها را در برنامه قرار دهند و با اسباب بازی های دیگر عوض کنند.

۱۹– ایده ساخت اپلیکیشن اندروید برای مدیریت حوادث

نمی توان جلوی بلایا را گرفت، اما می توانیم از آسیب های ناشی از آنها جلوگیری کنیم. یک اپلیکیشن مدیریت بلایا که می تواند مردم را با وجود بلایا در مناطق محل زندگی یا کار یا هر جایی که هستند هشدار دهد بسیار کاربردی است و این می تواند به نجات جان بسیاری از افراد کمک کند.

همچنین این برنامه می تواند به افراد آموزش دهد که چگونه در هنگام مواجهه با یک فاجعه واکنش نشان دهند، چطوری افرادی که گرفتار این بلایا شدند را مکان یابی کنند، با دادن اطلاعات مربوط به خسارت وارد شده به تیم عملیات نجات و تعداد افرادی که به کمک نیاز دارند کمک کند.

۲۰- ایده ساخت اپلیکیشن اندروید برای تحویل سوخت درخواستی

شخصی را در نظر بگیرید که می خواهد سوخت وسیله نقلیه اش را بدون رفتن به جایگاه سوخت تامین کند یا اصلا وسط راه بنزینش تموم شده است و نیاز به سوخت در همانجایی که هست دارد!

این شخص می تواند مکانی را که وسیله نقلیه اش در آنجا قرار دارد را با توجه به موقعیت مکانی در اپلیکیشن مشخص یا در واقع برچسب گذاری کند. اونوقت یک راننده کامیون سوخت با کمک نقشه داخلی در برنامه می تواند به مکان برچسب گذاری شده برود که ضمن اطمینان از رعایت کلیه مقررات ایمنی، خودرو را سوخت گیری کند.

۲۱- اپلیکیشن راهنمای گردشگران

محبوب ترین مناطق کشور در حال حاضر برای بازدید کنندگان شناخته شده است. این برنامه کمک گردشگری می تواند بومیان آن منطقه توریستی را به گردشگرانی که برای بازدید به آن منطقه می آیند متصل کرده تا بتوانند اطلاعات خوب و درستی از آنجا بدست آوردند و بتوانند از نزدیک مقصد را خوب بشناسند.

۲۲- برنامه ثبت شکایات عمومی

عموم مردم با دشواریهای زیادی در شهر یا مناطق محل زندگی یا کار خود روبرو هستند که می خواهند سریع آن را در جایی ثبت کنند اما مشکلی که وجود دارد اینه که یا نمی دانند چگونه باید این کار را انجام دهند یا فرصتی برای انجام آن ندارند.
بنابراین مردم می توانند با استفاده از یک برنامه ثبت شکایات که مستقیماً به یک ارگان دولتی گزارش می شود، در مورد مواردی مانند آلودگی صوتی، تعمیر، نگهداری مورد نیاز در زیرساخت ها، سطل زباله انباشته شده در مکان های خاص و غیره شکایت فوری و قاب ثبت بدون هدر رفتن وقت خود انجام دهند.

۲۳- برنامه اعلامیه های مدرسه

برنامه ای برای والدین. به جای اینکه اولیای مدرسه بتوانند از طریق ایمیل با والدین دانش آموزان ارتباط برقرار کنند می توانند از طریق این اپلیکیشن مخصوص والدین استفاده کنند تا از هشدارهای و اطلاعیه های مهم مدرسه به لحظه مطلع شوند.

این اخطارهای مهم می تواند مانند تعطیلات روز برفی، روز بارانی، حضور و غیاب و همچنین رویدادهای آینده مدرسه باشد. والدین و معلمان حتی می توانند عکس ها ، فیلم ها و سایر فایل هایی را که ممکن است برای آموزش کودکان مهم باشند در این اپلیکیشن آپلود کنند.

سخن آخر

این ایده های اپلیکیشن سازی که در بالا به آنها اشاره کردیم بر اساس منابعی جدید در سال ۲۰۲۱ هستند امیدواریم توانسته باشیم به اطلاعات شما در این زمینه اضافه کرده باشیم. این مطلب را جایی سیو کنید چون در زمانهای مختلف به این لیست ایده های جدیدتری اضافه می شود.

پیشنهاد ویژه برای شمایی که به مباحث اندروید علاقه دارید: برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و درآمدزایی کنید!

 اندروید استودیو پلتفرم پیشنهاد شده گوگل برای طراحی اپلیکیشن است و زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

دوره پیشنهادی برای شما :
دوره آموزش ساخت برنامه اندروید با پلتفرم اندروید استودیو با زبان جاوا از صفر تا صد پروژه محور بصورت فیلم های آموزشی

طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. برای آشنایی با این روش ها مطلب “روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید چگونه است؟” را مطالعه کنید. 

همه دوره های آموزشی همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط:


دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

  1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
  2. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید مشابه دیجی کالا

اگر شما هم ایده های ناب و خلاقانه برای ساخت اپلیکیشن پردرآمد دارید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در همین صفحه با ما و دیگر کاربران سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در میان بگذارید تا به نتایج بهتری با هم دست پیدا کنیم 🙂

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
محمد سام
11 ماه گذشته

خیلی خوب بود من یک ایده از اون انتخاب کردم و می خوام اون رو بسازم خیلی چیز عالیی بود ممنون میشم ایده هارو بیشتر کنید

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  محمد سام
11 ماه گذشته

مرسی از توجه شما. حتما در اپدیت بعدی ایده های بیشتری اضافه میشه

natamam
1 سال گذشته

ایده اپلیکیشن موبایل فقط اسنپ و تمام

mohammadjavad
1 سال گذشته

چه ایده های خوبی. درسته بنظر من هم ایده برای طراحی اپلیکیشن مهمترین راه و مسیر هست که موفقیت امیز بودنش باعث پیشرفت و موفق نبودنش باعث پسرفت میشه و بخاطر همین باید از همین اول دقت کنیم.