دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید چیست و برای حل آن چکار کنیم؟

در این مطلب از مقالات آموزشی  می خواهیم دلایل خاموش شدن یهویی گوشی اندروید را همراه با راه حل هایی که در اینجور مواقع باید انجام دهید را به شما آموزش دهیم. پس با سایت آموزش اندروید الکامکو همراه باشید.

خاموش شدن گوشی اندروید یکی از مشکلاتی است که کاربران زیادی آن را تجربه کرده اند و در این لحظه تمامی فکر ما درگیر این موضوع می شود که تکلیف اطلاعات مهمی که داخل گوشی داریم چی می شه؟ آیا دوباره می توانیم به آن اطلاعات دسترسی داشته باشیم یا نه؟

در نتیجه وقتی گوشی شما بدون هیچ دلیلی و یهویی خاموش می شود و روشن نمی شود واقعا ناراحت کننده است. پس بیاید با هم این مسایل را بررسی کنیم.

بررسی دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید

اگر گوشی شما مرتبا خاموش می شود احتمالا یک مشکل سخت افزاری یا یک مشکل نرم افزاری دارد. به هر حال در اکثر موارد خودتان به راحتی می توانید آن را برطرف کنید. در این پست روش هایی را برای رفع خاموش شدن خودکار گوشی اندروید به شما آموزش می دهیم.

بررسی مشکلات سخت افزاری برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی اندروید

معمولاً وقتی گوشی اندرویدی شما دائماً خاموش می شود اما وقتی آن را دوباره روشن می کنید خوب کار می کند یک مشکل سخت افزاری دارد. بیایید ببینیم چگونه می توانید مشکلات سخت افزاری را که باعث می شود تلفن شما به طور تصادفی خاموش شود برطرف کنید.

 • ممکن است مشکل از باتری گوشی شما باشد!

رایج ترین دلیل خاموش شدن خود به خود گوشی اندروید این است که باتری به درستی کار نمی کند. باتری ممکن است با گذشت زمان فرسوده شود و اندازه یا فضای آن کمی تغییر کند. در نتیجه این موضوع باعث می شود باتری کمی شل شود و اتصال باتری از اتصالات گوشی موقع لرزش یا تکان دادن تلفن قطع شود.

اگر حدس زدید که مشکل خاموش شدن گوشی اندرویدی شما از باتری است، گوشی خود را بعد از روشن شدن به آرامی تکان دهید. اگر این کار آن را خاموش کرد پس درست حدس زدید باتری خراب شده است.

حالا اگر با اینکار گوشی خاموش نشد ولی می خواهید بفهمید که باتری شل شده یا نه گوشی خودتان را با یک دست بگیرید و پشت آن را به آرامی بر روی کف دست دیگر خود بکشید.

پشت گوشی را به سمت کف دستتان فشار دهید تا باتری تحت فشار قرار بگیرد. اگر گوشی شما خاموش شد پس باتری شل است و باید بفکر فیکس کردن اندازه آن باشید.

راه حل بسیار ساده برای سفت کردن باتری در گوشی این است که یک کاغذ کوچک بردارید و آن را بپیچید تا کمی ضخیم شود. حالا این کاغذ را در انتهای پایین باتری مقابل اتصالات گوشی قرار دهید. با توجه به فضای خالی که باعث ایجاد مشکل می شود خودتان تصمیم بگیرید که چه مقدار کاغذ ضخیم باید تهیه کنید.

اگر با این کار مشکلی برطرف نشد، ممکن است قاب پشت موبایل شل شده باشد. در چنین حالتی، همان کاغذ را در پشت باتری قرار دهید (بین باتری و درب پشتی) و سپس درب پشت را بگذارید. اگر می توانید فضا را به اندازه کافی فیکس کنید تا مشکل برطرف شود.

باتری معیوب هم می توانید یکی از دلایل خاموش شدن گوشی اندرویدی شما باشد. یعنی ممکن است باتری شما آسیب دیده باشد و جریان نامناسب منجر به خاموش شدن خودکار گوشی شود. خوشبختانه، مشاهده وضعیت باتری تقریباً در هر گوشی اندرویدی با استفاده از یک کد مخفی براحتی قابل مشاهده است.

تماس گیر گوشی خود را باز کنید و این کد را از سمت چپ به راست وارد کنید  *#*#4636#*#* بلافاصله به صفحه ای منتقل می شود که  چندتا گزینه در آن وجود دارد. برای اطلاع از وضعیت باتری کافیه روی گزینه “اطلاعات باتری” ضربه بزنید.

در این صفحه “اطلاعات باتری”می توانید از وضعیت سلامت باتری خود باخبر شوید اگه گزینه “خوب” برای سلامت باتری نوشته شده که هیچی ولی اگر گزینه دیگری نوشته شده باشه پس باید باتری گوشی خود را عوض کنید تا مشکل خاموش شدن گوشی اندروید شما متوقف شود.

اگر این کد کار نمی کند، برای دیدن وضعیت باتری می توانید از برنامه Android AccuBattery نیز استفاده کنید. این برنامه می تواند وضعیت باتری را نشان دهد و همچنین به طولانی شدن عمر آن کمک کند ولی نسبت به روش قبلی معتبر نیست.

 • ممکن است درجه حرارت گوشی شما زیاد شده باشد

اگر گوشی شما بیش از حد گرم می شود هم می تواند یک علت خاموش شدن یهویی گوشی اندروید شما باشد. وقتی تلفن تا حدی گرم شود که به اجزای آن آسیب برساند، به طور خودکار باعث خاموش شدن می شود. این موضوع حتی اگر از در حال استفاده از گوشی نیستید و فقط دور و برتان است هم ممکن است اتفاق بیفتد.

 • برای حل این مشکل بهتر است اگر گوشی در حال شارژ است آن را از شارژر جدا کنید.
 • برای مدتی یعنی چند ساعت با گوشی کار نکنید.
 • حافظه گوشی تان را کمی خالی کنید.
 • از شارژر اصلی برای گوشی خود استفاده کنید.
 • برنامه های در حال اجرا در پس زمینه گوشی را ببندید.
 • حالت صرفه جویی در باتری(Power saving) را روشن کنید.
 • از برنامه هایی برای بهینه سازی سخت افزار گوشی استفاده کنید.
 • و…
 • قاب گوشی را بردارید

یک قاب گوشی بزرگ یا هر قابی که پشت گوشی شما را پوشانده باشد هم می تواند منجر به شل شدن فضای باتری شود. اگر از چنین قاب گوشی استفاده می کنید، پس انرا بکنید تا ببینید مشکل برطرف می شود یا نه!

 • ممکن است دکمه پاور گوشی گیر کرده باشد

یک علت دیگر برای خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید و روشن نشدن آن این است که ممکنه دکمه روشن / خاموش گوشی شما گیر کرده یا از کار افتاده باشد. دکمه روشن / خاموش را چند بار فشار دهید و مطمئن شوید که روان کار می کند.

دکمه هنگام فشار دادن باید صاف باشد و هنگام آزاد شدن هم باید بلافاصله بیرون بیاید. اگر دکمه داخل آن گیر کرده باشد، می توانید از یک موچین یا چیزی مشابه آن استفاده کنید تا آن را بیرون بیاورید.

بررسی مشکلات نرم افزاری برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی اندروید

اگر مشکلی از نظر سخت افزاری وجود ندارد، در این صورت گوشی شما می تواند از نظر نرم افزاری مشکل داشته باشد که باعث خاموش شدن خودکار گوشی اندرویدی شما می شود. پس بیاید ببینیم که این مشکلات را چطوری باید حل کرد!

 • گوشی را در حالت ایمن (Safe Mode) روشن کنید و برنامه هایی که مشکل دار هستند را حذف کنید

برای اینکه مطمئن شوید که مشکل خاموش شدن صفحه گوشی اندروید ناشی از یک مشکل نرم افزاری است باید تلفن خود را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید.

شبیه کامپیوترهای PC، گوشی های اندروید هم دارای حالت Safe Mode هستند که به شما امکان می دهد با حداقل برنامه های سیستم و بدون برنامه هایی که نصب کردید راه اندازی شود.

موقعی که گوشی با حالت Safe Mode بالا میاد، هیچ برنامه مخرب یا ویروسی نمی تواند روی گوشی تأثیری بگذارد، بنابراین به شما امکان می دهد مشکل را پیدا کنید.

روند ورود به حالت Safe Mode از سازنده ای به سازنده یعنی دیگر متفاوت است یعنی در گوشی های مختلف متفاوت است. متداول ترین روش این است که دکمه پاور یا همان روشن/خاموش را نگه دارید تا منوی پاور را بیاورید و دکمه “خاموش کردن” را فشار دهید و نگه دارید تا “سریع در حالت Safe Mode” نشان داده شود.

با تأیید این درخواست ، تلفن در حالت Safe Mode مجدداً راه اندازی می شود.

پس از ورود به حالت ایمن، بررسی کنید که آیا گوشی باز هم به طور تصادفی خاموش می شود یا نه. اگر مشکل برطرف شد، پس مشکل از یک برنامه ای است که اخیرا نصب کردید. پس در همین حالتی که هنوز در حالت Safe Mode هستید، به قسمت برنامه ها در تنظیمات تلفن خود بروید و همه برنامه های تازه اضافه شده را حذف کنید.

حالا گوشی را در حالت معمولی بالا بیاورید و ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا نه .

 • بد افزارها و ویروس ها را حذف کنید

اگر حذف برنامه ها کمکی به مشکل خاموش شدن گوشی اندروید نکرد، پس ممکن است ویروسی شده باشد. برنامه های زیادی برای ویروس کشی وجود دارد که برنامه Avast Free Antivirus برای Android مناسب است. برنامه را نصب و اجرا کنید تا ویروسهایی که باعث ایجاد این مشکل شده اند به طور خودکار اسکن و حذف شوند.

 • حافظه داخلی را ری استارت کنید

یکی دیگر از مشکلاتی که علت روشن و خاموش شدن گوشی اندروید است بهم خوردن تنظیمات حافظه داخلی دستگاه می باشد. برای ریست کردن حافظه داخلی هرز چندگاهی گوشی را ری استارت کنید و حافظه کش برنامه ها را پاک کنید.

همچنین بخوانید : چرا سرعت گوشی پایین می اید و چگونه سرعت گوشی اندروید خود را بالا ببریم؟ 

 • مصرف CPU را کاهش دهید

پردازنده مرکزی تلفن یا همان CPU گوشی شما موظف اجرای محدودی از برنامه هاست و استفاده بیش از حد ظرفیت باعث می شود تا گوشی خاموش شود. برای حل این مشکل باید کاری کنید تا بفهمید کدام برنامه مصرف بیشتری دارد.

برای اینکار یکی یکی برنامه های نصب شده را حذف کنید و بعد از هر بار حذف کردن آن را ری استارت کنید تا ببینید گوشی باهم خاموش می شود یا نه به همین ترتیب الی اخر تا مشکل را برطرف کنید.

اگر اینکار برای شما سخت است می توانید از برنامه های مخصوص اینکار مثل برنامه Resource Monitor Mini استفاده کنید تا از مصرف هر برنامه از CPU باخبر شوید.

 • برنامه هایی را که از آنها استفاده نمی کنید ببندید یا بروزرسانی کنید

اگرچه اندروید در حین استفاده برنامه های حافظه را مدیریت می کند، ولی در این بین ممکن است برنامه ای مخرب وجود داشته باشد که دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی اندروید شما شود که در اینصورت باید آن را در قسمت تنظیمات > برنامه ها متوقف (Force stop) کنید. 

برای بروزرسانی کردن برنامه ها، به برنامه گوگل پلی بروید، روی منوی سه نقطه ضربه بزنید و برنامه ها و بازی های من را انتخاب کنید. اگر چند برنامه نیاز دارید ، روی به روزرسانی برای یک برنامه کلیک کنید یا گزینه «به روزرسانی همه» را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید : چگونه تبلیغات گوگل کروم را در اندروید حذف کنیم؟

 • گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

از این گزینه معمولا به عنوان آخرین گزینه برای حل مشکل خاموش شدن گوشی های اندرویدی استفاده می شود، اما در بیشتر موارد همه مشکلات مربوط به نرم افزار را برطرف می کند. اگر مطمئن هستید که مشکلی سخت افزاری نیست و راه حل های بالا کمکی نکرد، پس بازگشت به تنظیمات کارخانه باید این مشکل برطرف کند.

قبل از اینکه اینکار را انجام دهید حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • با اینکار تمام داده ها از گوشی شما مثل عکس و فیلم هایی که در حافظه داخلی دارید (به غیر از اطلاعات مموری کارت) ، شماره های مخاطبینی که در تلفن خیره شدند (نه سیم کارت) ، همه برنامه هایی که نصب هستند خلاصه همه تنظیمات گوشی به حالت اولیه که گوشی را خریدید بر می گردد.
 • سعی کنید قبل از ریست گوشی شما حداقل 50 درصد شارژ داشته باشد.
 • قبل از انجام تنظیم مجدد داده های کارخانه، توصیه می کنیم از تلفن خود بک آپ تهیه کنید.

برای برگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه (Factory Reset) باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. گزینه تنظیمات (Settings) گوشی خود را باز کنید.
 2. به قسمت پشتیبان گیری و بازنشانی (Backup and reset) بروید.
 3. گزینه بازنشانی داده های کارخانه ای (Factory data reset) را بزنید.
 4. گزینه پاک کردن همه داده ها (Delete all data) را بزنید.

توجه – این گزینه ها ممکن است در گوشی های مختلف نام های مختلفی داشته باشد.

الان با خوندن این مطلب حال گوشی شما چطوره؟ 

مراحل بالا باید کافی باشد تا انواع مشکلات مربوط به سخت افزار و نرم افزار که باعث خاموش شدن خودکار گوشی Android شما می شود را برطرف کند. اگر این مسئله همچنان ادامه دارد، در صورت داشتن ضمانت نامه باید آن را به نمایندگی ببرید.

آنها باید بتوانند آن را تعمیر یا گوشی شما را تعویض کنند. البته در صورتیکه قوانین مربوطه را رعایت کرده باشید و کار اضافه تری نکرده باشید که خودتان باعث این مشکل شده باشید.

امیدوایم با خواندن این مطلب مشکلی از شما حل شده باشد.


دنبال کسب درآمد از طریق اینترنت و دورکاری هستید؟ 

طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. اگر می خواهید وارد فاز اجرایی و عملی و تجربی و وارد بازار کار اندروید شوید خرید فیلم های آموزشی برنامه نویسی اندروید بهترین گزینه برای شماست.

همه دوره های آموزشی | همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

ویو پیجر2 اندروید چیست و چه فرقی با ویوپیجر دارد؟ ViewPager 2 vs ViewPager

ویو پیچر اندروید چیست ؟ ویوپیجر 2 چه کاربردی در برنامه نویسی اندروید دارد و چه تغییراتی نسبت به ViewPager کرده است؟ این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با اموزش ویو پیجر در اندروید آشنا شوید. 

0 comments
آموزش ساخت فرگمنت اندروید استودیو - fragment برنامه نویسی اندروید - الکامکو

فرگمنت چیست و در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ | Android Fragment

فرگمنت اندروید چیست؟ فرگمنت در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ انواع فرگمنت در اندروید کدام ها هستند؟ چرخه عمر Android Fragment چگونه است؟ مقایسه Activity و fragment برنامه نویسی اندروید چگونه است؟ در این مقاله اندروید می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس برای آموزش fragment در اندروید این مطلب از مقاله الکامکو…

0 comments

آموزش و نکاتی درباره طراحی صفحه اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید | Splash Screen Android

اسپلش اسکرین چیست؟ مزایا و معایب ساخت splash screen در اندروید چیست؟ برای ایجاد صفحات اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید چکار کنیم؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله اندروید به ان پاسخ خواهیم داد. پس برای آموزش اسپلش اسکرین این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

1 comment


سوالی دارید؟ بنظر شما چه موارد دیگری می تواند دلیل خاموش شدن گوشی اندروید شود؟ تابحال تجربه این غافلگیری از گوشی اندرویدی خودتان را داشتید؟ نظر خودتان را با ما و دیگر کاربران سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در میان بگذارید.

3 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
مهدی
10 ماه گذشته

من چندین بار با مشکل خاموش و روشن شدن گوشی برخورد کردم و در نهایت ریست فکتوری کردم الان درست شده دیگه مشکلی نداره. این روش ریست فکتوری بنظرم بهتر جواب میده ولی باید حواسمون به پاک شدن اطلاات باشه دیگه .

لیدا
10 ماه گذشته

سلام مطلبتون رو خوندم عالی بود . ولی یه سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید. وقتی رم گوشیم رو درمیارم، گوشیم در حالت خاموش شدن نمیره مشکل از چی میتونه باشه؟

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  لیدا
10 ماه گذشته

احتمالا رمی که خریدید بیشتر از ظرفیتی هست که گوشیتون پشتیبانی میکنه. و این امکان هم وجود داره که رمتون ویروسی شده باشه و یا مشکل دار باشه.

فهرست