چگونه وب اپلیکیشن بسازیم؟ مراحل ساخت برنامه وب اپلیکیشن با زبانی ساده

نحوه آموزش ساخت وب اپلیکیشن - نرم افزار وب اپلیکیشن - برنامه وب اپلیکیشن web application- آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مراحل آموزش ساخت وب اپلیکیشن - نرم افزار وب اپلیکیشن - برنامه وب اپلیکیشن - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که برنامه وب اپلیکیشن چیست؟ چه مزایایی دارد؟ یک نرم افزار وب اپلیکیشن چه فرقی با اپلیکیشن معمولی و همچنین وبسایت دارد؟ نحوه کارکرد آن برای انتقال اطلاعات چگونه است؟ و در نهایت شما را با ۱۱ مرحله برای شروع آموزش ساخت وب اپلیکیشن آشنا می کنیم. پس در ادامه با سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن (Web Application) که با نام وب اپ (Web App)، برنامه وب اپلیکیشن و نرم افزار وب اپلیکیشن نیز شناخته می شود در واقع برنامه یا نرم افزاری است که از طریق مرورگر ها و اینترنت در اختیار شما قرار می گیرد.

این نرم افزارها روی یک سرور قرار می گیرند و شما کاربران از طریق آدرس IP یا URL به قسمت های مختلف آن دسترسی خواهد داشت.

ساخت وب اپلیکیشن چقدر روی کسب و کارها تاثیر دارد؟ 

میلیون ها کسب و کار از اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی مقرون به صرفه برای افزایش درآمدزایی خود استفاده می کنند و می توانند از این طریق به بازار هدف خود نزدیکتر شوند و تبادل اطلاعات سریع و مطئنی را در این بستر انجام دهند. ولی در چه صورت این تعاملات می تواند موثرتر باشد؟

در صورتیکه ابزارهایی وجود داشته باشند که بتوانند داده هایی را از کاربر دریافت کنند و اطلاعات و نتایج مناسب را به آنها نمایش دهند که این خود باعث افزایش تعامل با مشتری می شود که وب اپلیکیشن نوعی از این ابزارهاست.

نمونه هایی از چند نرم افزار وب اپلیکیشن : 

این نرم افزارها به کاربران اجازه می دهند داده ها را بدون در نظر گرفتن و محدود بودن به زمان و مکان مشخصی با اتصال به اینترنت ایجاد و اشتراک گذاری کنند و نتیجه ای که می خواهند را دریافت کنند. برنامه های وب اپلیکشن شامل موارد زیر می شود :

 • برخی از اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی مانند واتساپ، تلگرام، اسنپ، تپسی، دیوار و…
 • برنامه های ایمیل مانند Gmail ، Yahoo و AOL
 • برنامه های آنلاین سرویس جی میل مانند : Google Docs ، Google Sheets ، Google Slides
 • و…

تفاوت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن در چیست ؟ 

 اپلیکیشن معمولی مثل اپلیکیشنی برای ادیت عکس می شود آفلاین هم با آنها کار کرد حتما نیاز نیست آنلاین باشید و به اینترنت وصل باشید ولی وب اپلیکیشن یا برنامه تحت وب، نرم افزاری است که با استفاده از مرورگر وب و از طریق شبکه های محلی یا اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

در اصل، وب اپلیکیشن ها مثل جی میل برنامه هایی هستند که تنها از طریق وب قابل استفاده هستند و اگر به اینترنت متصل نباشند رد و بدل اطلاعات انجام نمی شود.

تفاوت وب اپلیکیشن و وب سایت در چیست؟ 

تفاوت وب اپلیکیشن با وب سایت چیست - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

 • تمرکز وب سایت روی محتوا است ولی وب اپلیکیشن ها روی عملکرد و کارکرد تمرکز دارند.
 • وب سایت اطلاعات را برای همه یکسان نمایش می دهد ولی وب اپلیکیشن با توجه به داده ها و تعاملاتی که از کاربر می گیرد، اطلاعات و نتیجه مناسب با آن را برای هر کاربر اختصاصی نمایش می دهد مثلا ممکن است بر اساس سن، علاقه، جنسیت، و… باشد؛ پس نتیجه نمایش اطلاعات به کاربران مختلف با هم فرق دارند.
 • برای اینکه یک کاربر از وب سایتی استفاده کند باید حتما به اینترنت وصل باشد ولی برای استفاده از وب اپلیکینش ها حتما نباید به اینترنت وصل باشد مگر برای دانلود موقع نصب آن؛ در غیر اینصورت بعدا می تواند آفلاین هم به آن دسترسی داشته باشد.
 • بعد از ساخت وب اپلیکیشن، در یک پلتفرم خاص مانند iOS در آیفون یا اندروید اجرا می شوند ولی وب سایت ها فقط برای یک پلتفرم خاص ساخته نشده اند و با هر مرورگری قابل دسترس هستند.
 • وب اپلیکیشن ها از یک فروشگاه اپلیکیشن مثلا گوگل پلی دانلود و نصب می شوند و به منابع سیستم، مانند جی پی اس و عملکرد دوربین دسترسی دارند ولی وب سایت ها نیازی به دانلود یا نصب ندارند.

مزایای یک وب اپلیکیشن

 • دسترسی بدون محدودبت زمانی و مکانی و دسترسی کاربران به اطلاعات در کمترین زمان ممکن وب اپلیکیشن ها می توانند در پلتفرم های مختلف ( اعم از موبایل، تبلت و …) کار کنند.
 • اغلب نرم افزار های وب اپلیکیشن روی مرورگرهای مختلف مانند Internet Explorer ، Mozilla Firefox ، Opera Browser ، Google Chrome و یا Apple Safari قابل استفاده هستند.
 • همه کاربران به یک نسخه دسترسی پیدا می کنند و مشکلات سازگاری را برطرف می کنند.
 • آنها بر روی هارد دیسک نصب نمی شوند، بنابراین مشکل محدودیت فضا ندارند.
 • وب اپلیکیشن ها هزینه ها را هم برای مشاغل و هم برای کاربران نهایی را کاهش می دهند زیرا نیاز به پشتیبانی و نگهداری کمتری از سمت کسب و کارها و نیازهای کاربران را برطرف می کنند.

یک وب اپلیکیشن چطوری کار می کند؟

 1. کاربر از طریق اینترنت یا از طریق مرورگر یا رابط کاربری اپلیکیشن درخواستی را به وب سرور ارسال می کند.
 2. وب سرور این درخواست را به سرور وب اپلیکیشن مناسبی هدایت می کند.
 3. سرور وب اپلیکیشن وظیفه ای که به او محول شده را از طریق عملیات پرس و جو در پایگاه داده یا پردازش داده ها انجام می دهد و سپس نتایج داده های درخواستی را ایجاد می کند.
 4. سرور وب اپلیکیشن نتایج را همراه با اطلاعات درخواستی یا داده های پردازش شده به وب سرور تحویل می دهد.
 5. وب سرور این اطلاعات را از طریق رابط کاربری اپلیکیشن یا مرورگر به کاربر نشان می دهد.

برنامه های تحت وب معمولا با یکی از زبان های ASP.Net ،PHP ،JAVA، پایتون و … نوشته شده و روی سرور قابل نصب هستند.

مراحل ساخت وب اپلیکیشن با زبان ساده برای مبتدیان 

در این قسمت از مقاله می خواهیم روندی که برای آموزش ساخت وب اپلیکیشن باید بدانید را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم :

مرحله ۱ – ایده ای برای طراحی وب اپلیکیشن خود انتخاب کنید

قبل از ساختن یک وب اپلیکیشن، ابتدا باید این را درک کنید که می خواهید چه چیزی بسازید و چرا می خواهید آن را بسازید؟

ایده ساخت وب اپلیکیشن برای خیلی از افراد سخت ترین قسمت کار است. ایده شما باید طوری باشد که مشکلی را حل کند که در حالت ایده آل می تواند مشکل شما هم باشد.

برای ایده پردازی داشتن علاقه شما هم مهم است زیرا علاقه کلیدی برای تقویت انگیزه برای ادامه کار است و چون ساخت یک وب اپلیکیشن به تلاش نیاز دارد پس مهم است که در طول فرآیند ساخت از آن لذت ببرید.

پس برای ایده پردازی قبل از ساخت وب اپلیکیشن از خودت بپرس:

 • چه مدت زمان برای ساخت این وب اپلیکیشن نیاز دارم؟
 • به چه چیزی علاقه دارم؟
 • من از استفاده کردن چه برنامه هایی لذت می برم؟
 • چه چیزی رو در مورد این برنامه ها دوست دارم؟
 • این برنامه چقدر زمان / پول برای من (به عنوان یک کاربر) صرفه جویی یا تولید می کند؟
 • چقدر زندگی من را بهبود می بخشد؟

مرحله ۲ – تحقیقات بازار را انجام دهید

هنگامی که ایده (های) خود را انتخاب کردید، باید در مورد بازار هدف تحقیق کنید تا ببینید:

 • آیا محصول مشابهی وجود دارد؟
 • چه بازاری برای اجرایی کردن این ایده وجود دارد؟

تناسب محصول / بازار یعنی حضور در بازار خوب با محصولی که بتواند آن بازار را راضی کند.

اگر محصولی مشابه وجود دارد، نگران نباشید چون می تواند نشانه وجود داشتن بازاری برای این مدل ایده ها باشد. رقبا زمینه را برای شما آماده کردند و آموزش ها را به کاربران دادند پس وقتش رسیده که شما بازار را بدست خودتان بگیرید!

اگر محصولی مشابه وجود نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که شانس موفقیت شما بیشتر باشد چون شما ابداع کننده آن هستید. البته این مورد را هم در نظر بگیرید که این احتمال وجود دارد که کسی قبلاً در این مسیر قدم گذاشته باشد و به ایده آن به شکست منجر شده باشد و شما بتوانید با ایده ای که خلق کردید از آن جلو بزنید!

خب سوال اینجاست که چطوری بازار هدف را بررسی کنیم؟ 

برای بررسی بازار هدف می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • مطرح کردن ایده – ایده وب اپلیکیشن خود را در انجمن های مربوط به بازارهای هدف خود به اشتراک بگذارید. اگر کسی را می شناسید که در بازار هدف شما کار می کند، ایده خود را برای او توضیح دهید. هرچه بیشتر با دیگران صحبت کنید و اعتبار سنجی را از بازار هدف خود دریافت کنید، بهتر می توانید موفق تر شوید.
 • کلمات کلیدی مد نظر برای رقابت محصول در بازار هدف را مشخص کنید برای اینکار می توانید از سئوکارها کمک بگیرید.
 • استفاده از ابزار گوگل ترند (Google Trends) – با این ابزار می توانید از کلمات مربوط به ایده خودتان ترند بگیرید و ببینید در برهه زمانی خاص چقدر طرفدار دارد و ترند است!
 • استفاده از رسانه های اجتماعی – به گروه هایی که در شبکه های اجتماعی دارید مثل لینکدین، فیس بوک و… بروید و سوالاتی که راجع به ایده خود در ذهن دارید را از آنها بپرسید تا ببینید بازخورد آنها چیست؟
 • نظرسنجی – می توانید از طریق فرم های نظر سنجی سوالاتی که دارید را به اشتراک بگذارید و بازخورد دیگران را ثبت کنید.
 • و راه های دیگر که می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

در نهایت پس از انجام مراحل فوق، باید اطلاعات کافی بدست آورید تا بفهمید آیا بازاری برای محصول شما وجود دارد یا خیر. اگر بازاری برای محصول شما وجود دارد و همچنین رقابتی نیز وجود دارد به مرحله بعدی بروید.

مرحله ۳ – عملکرد وب اپلیکیشن خود را تعریف کنید

شما ایده برای ساخت یک وب اپلیکیشن را مشخص کردید، تحقیقاتی راجع به بازار هدف آن انجام دادید، حالا وقتش رسیده که مشخص کنید این برنامه چه کارهای باید از نظر عملکردی انجام دهد.

همانطور که قبلا هم گفتیم قرار است از ساخت وب اپلیکیشن لذت ببرید و جنبه سرگرمی و لذت برای شما داشته باشد ولی یک اشتباه رایج در اینجا این است که اکثرا همین ابتدا می خواهند همه ویژگی های آن را تعریف کنند؛

ویژگی ها معمولا نامحدود هستند و هر چی بیشتر به این قسمت گیر دهید زمان بیشتری را از دست خواهید داد و این تایم بری باعث می شود حس نا امیدی را تجربه کنید.

در نتیجه فقط ویژگی های عملکردی وب اپلیکیشن که می تواند مشکلات بازارهای هدف شما را برطرف کند را تعریف کنید. و این را به یاد داشته باشید که این تازه قرار است اولین نسخه باشد و مطمئنا در آینده از ویژگی های جالب توجهی برخوردار خواهد بود و کاربران شما را به وجد می آورد، اما باید سعی کنید موارد را ساده تر نگه دارید.

لیستی از ویژگی های اصلی عملکردی مورد نیاز برای اولین نسخه وب اپلیکیشن :

 • کاربران بتوانند یک حساب کاربری ایجاد کنند.
 • کاربران بتوانند رمزهای عبور فراموش شده خود را بازیابی کنند.
 • کاربران بتوانند رمزهای عبور خود را تغییر دهند.
 • کاربران بتوانند مخاطبین جدیدی ایجاد کنند.
 • کاربران بتوانند مقداری را به مخاطبین اختصاص دهند.
 • کاربران بتوانند یک مخاطب را به عناوین مورد نظرشان برچسب گذاری کنند.
 • کاربران بتوانند مخاطبین را فیلتر کنند.
 • و…

لیست فوق به شما کمک می کند تا ویژگی های وب اپ خود را تعریف کنید. پس از پایان کار وقت خلاقیت فرا رسیده است! حرکت از مرحله ایده پردازی، به مرحله طراحی.

مرحله ۴ – وب اپلیکیشن خود را ترسیم و طراحی کنید

بعد از انجام مرحله ۱ و ۲ و ۳ باید در مورد اینکه وب اپلیکیشن شما چیست، کاربران شما چه هستند و ویژگی هایی که خواهد داشت تصوری داشته باشید.

آسانترین و سریعترین راه استفاده از یک دفتر بدون خط و مداد است. وایر فریم (wireframe) وب اپلیکیشن خود را ترسیم کنید – لازم نیست دقیق باشد – این فقط یک طرح است.

شاید ندونید وایرفریم چیه؟ وایرفریم به عنوان طرح اولیه، نمونه اولیه و «بلوپرینت» (blueprint) نیز شناخته می‌شود. در واقع یک راهنمای تصویری است که اسکلت و چارچوب کلی یک وب سایت یا اپلیکیشن را نمایش می‌دهد.

وایرفریم‌ها با هدف یافتن بهترین چینش برای عناصر و المان‌های موجود در طرح نهایی ایجاد می‌شوند و باید خلاقانه و با بالاترین امکان رسیدن به اهداف تجاری نهایی، طراحی شده باشند

هنگام طراحی ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ناوبری (Navigation)
 • نام تجاری (Branding)
 • فرم ها (Forms)
 • دکمه ها (Buttons)
 • هر عنصر تعاملی دیگر

نمونه های مختلف وب اپلیکیشن خود را ترسیم کنید. در نظر بگیرید که عملکرد وب اپلیکیشن شما چگونه بر طراحی کلی تأثیر می گذارد. طرحی که در این مرحله می کشید برای برقراری ارتباط کاربر با وب اپلیکیشن و همچنین یک تست است، نه طرحی برای فروش. طرح را پیچیده نکنید؛ پیچیدگی بیش از حد طراحی در این مرحله فقط منجر به ناامیدی می شود.

در ضمن در این مرحله یادداشت برداری به شما کمک می کند تا درک کنید که چرا در مراحل بعدی عناصر خاصی را طراحی کرده اید. پس از طراحی برنامه، زمان آن فرا رسیده است که به مرحله ۵ بروید.

مرحله ۵ – نمودار گردش کار (workflow) وب اپلیکیشن خود را رسم کنید

وقت آن است که خود را جای کاربر وب اپ قرار دهید. در تعریف گردش کار می‌توان گفت: Workflow مجموعه ای از فعالیت های تکراری است که باید برای تکمیل یک کار انجام شود.

هر شرکت یا سازمان موفقی از گردش کاری استفاده می‌کند. درواقع Workflow همان وظایف روزانه ای است که کارکنان شما انجام می‌دهند و شما می توانید آن را بصورت نموداری یا چک لیستی روی کاغذ یادداشت کنید.

پس برای اینکار حالا زمان برگشت به مرحله ۲ و بررسی تحقیقات بازار شماست. لیست رقبای خود را ثبت کرده و در تست های رایگان آنها ثبت نام کنید. درباره آنچه فکر می کردید خوب است و آنچه فکر می کنید بد است روی کاغذ یادداشت برداری کنید. به گردش کار توجه ویژه ای داشته باشید.

بعد از اینکه تجزیه و تحلیل وب اپلیکیشن رقیب خود را تمام کردید، وقت آن است که گردش کارهای مختلف را برای برنامه خود یادداشت کنید و برای اینکار نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • ثبت نام کاربر چگونه انجام می شود
 • آیا آنها تاییدیه ایمیل دریافت می کنند.
 • چگونه یک کاربر وارد سیستم می شود.
 • چگونه یک کاربر رمز ورود خود را تغییر می دهد.
 • چگونه کاربر از طریق برنامه پیمایش می کند.
 • چگونه یک کاربر تنظیمات کاربری خود را تغییر می دهد.
 • چگونه یک کاربر هزینه برنامه را پرداخت می کند.
 • چگونه یک کاربر اشتراک خود را لغو می کند.

لیستی از تمام صفحات مختلف وب اپلیکیشن خود بنویسید. یهو میبینید برنامه وب یک صفحه ای ما به یک برنامه وب ۱۰ صفحه ای تبدیل می شود.

حالتهای مختلف صفحات را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، صفحه اصلی دو حالت خواهد داشت. وارد شوید و از سیستم خارج شوید. کاربران وارد شده صفحه متفاوتی از صفحه خروج را مشاهده خواهند کرد.

مرحله ۶ – وایرفریمینگ (Wireframing) یا پروتایپینگ (Prototyping) از وب اپلیکیشن

خوب وقت آن رسیده که این طرح ها را به یک نمونه اولیه واقعی تبدیل کنید.

وایرفریمینگ (Wireframing) فرآیند طراحی نقشه اولیه وب اپلیکیشن شما است. نمونه سازی ساخت فریم وایر را یک قدم جلوتر می برد و یک نمایشگر تعاملی را اضافه می کند.

با استفاده از ابزارهای زیر می توانید نمونه اولیه مرحله ۴ را در محیطی واقعی پیاده سازی کنید:

 • Adobe XD (macOS, Windows)
 • Sketch (macOS)
 • InVision Studio (macOs)
 • Figma (Web, macOS, Windows, Linux)
 • Balsamiq (macOS, Windows, Web)

دوره پیشنهادی برای شما :
دوره جامع آموزش طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اندروید شامل پیاده سازی مفاهیم UI اندروید ، پیاده سازی مفاهیم UX اندروید ، کار با نرم افزار Adobe XD ، انتقال پروژه طراحی از Adobe XD به اندروید استودیو و بسیاری موارد دیگر می شود.

مرحله ۷ – به دنبال تأیید اعتبار اولیه از محصول خود باشید

شما اکنون یک wireframe/prototype زیبا دارید که به صورت تصویری وب اپلیکیشن شما را توصیف می کند.

وقت آن است که wireframe زیبا خود را به همه نشان دهید. هدف از این مرحله دریافت بازخورد دیگران نسبت طرح ماست. پس سعی کنید از طریق راه های ارتباطی که در مرحله ۲ گفتیم و از راه های ارتباطی که برای شما آسانتر و بهتر است با خیلی از افراد ارتباط برقرار کنید زیرا همین ها می توانند در آینده مشتری شما شوند.

این مرحله می تواند معیاری برای تست میزان فروش محصول شما هم باشد. تمام بازخوردها را یادداشت و ثبت کنید. این موارد به شما کمک می کنند تا محصول نهایی شما بی نقص تر شود.

بسیار خوب ، اگر در این مرحله بازخورد عالی از محصول تان دریافت کرده اید، وقت آن است که شروع به ساخت وب اپلیکیشن خود کنید.

مرحله ۸ – پایگاه داده خود را معماری و ساخت کنید

تا الان تقریباً طریقه ی ساخت وب اپلیکیشن و شکل ظاهری و صفحات مورد نیاز آن مطلع هستید. حالا وقت آن رسیده که تعیین کنید چه اطلاعاتی را در پایگاه داده خود ذخیره خواهید کرد. پس باید یک پایگاه داده مناسب برای اینکار انتخاب کنید.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده به سادگی مجموعه ای از داده هاست! داده ها را می توان در دیسک، یا در حافظه بر روی سرور یا هر دو ذخیره کرد. مثلا می توانید پوشه ای بر روی هارد دیسک خود ایجاد کنید، چند فایل در آن ذخیره کنید و آن را یک پایگاه داده بنامید.

مدیریت اطلاعات ذخیره شده در دیتابیس توسط کاربران معمولا از طریق سیستم مدیریت پایگاه داده یا Database Management System صورت می‌گیرد. DBMS‌ها ابزارها و مکانیزم‌های مختلفی را برای ایجاد و مدیریت دیتابیس‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند.

برخی از وظایف سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS)

وظایف DBMS در سیستم های مختلف متفاوت است و بستگی به نوع کاربران آن دارد. اما به طور کلی این وظایف عبارتند از:

 • امکان تعریف پایگاه داده
 • امکان ایجاد پایگاه داده
 • امکان دستکاری داده ها
 • بازیابی پایگاه داده
 • بهنگام سازی پایگاه داده (عملیات درج، حذف و جایگزینی)
 • تامین تسهیلاتی برای کاربر به منظور توسعه سیستم
 • امکان سازماندهی مجدد
 • کنترل امنیت و جامعیت داده ها
 • ایجاد دیکشنری داده ها
 • امکان کنترل کارائی

انواع پایگاه داده

انواع مختلفی از پایگاه داده برای اهداف مختلف وجود دارد. یک وب اپلیکیشن معمولاً از یکی از پایگاه داده های زیر استفاده می کند:

 • ۱- دیتابیس SQL یا رابطه ای

اگر داده های شما بسیار رابطه ای است، باید از یک پایگاه داده SQL استفاده کنید. حالا از کجا بفهمیم که داده های ما رابطه ای است یا نه؟ اگر چندین رکورد کاملاً مشخص و تعریف شده داشته باشید که بین آنها رابطه داشته باشد، داده های شما رابطه ای است. به عنوان مثال ، یک مشتری ممکن است فاکتورهای زیادی را در فایل خود ذخیره کند که این فاکتورها بهم ربط دارند.

پایگاه های داده SQL دارای یک زبان پرسشی بسیار قدرتمند هستند که به شما امکان می دهد داده های خود را از انواع روش های مختلف فیلتر کنید.

این پایگاه داده از مدتها پیش بوده و استفاده شده و کاملاً شناخته شده و معمولاً انتخاب مطمئنی هستند. MySQL ، Postgresql Microsoft SQLServer از رایج ترین ها هستند. در ضمن اگر با این پایگاه داده آشنایی ندارید منابع زیادی در اینترنت برای یادگیری این پایگاه داده وجود دارد.

 • ۲- دیتابیس مبتنی بر سند (Document Database) یا غیر رابطه ای (NoSql)

اگر داده های شما خیلی رابطه ای نیست، باید از یک Document Database استفاده کنید. دیتابیس مبتنی بر سند “اسناد” را ذخیره می کنند. هر رکورد در پایگاه داده شما به سادگی یک لکه بزرگ از داده های ساخت یافته است – اغلب در قالب JSON.

اگر شما نیاز به ذخیره روابط بین سوابق خود دارید ، مجبورید برای مدیریت این کار کدی بنویسید. با این حال ، بسیاری از جنبه های دیگر استفاده از پایگاه داده اسناد بسیار ساده تر است. پایگاه داده شما می تواند “بدون طرح” باشد – به این معنی که شما مجبور نیستید تعاریف سوابق خود را از قبل اعلام کنید.

به طور کلی ، نوار ورود به پایگاه داده اسناد بسیار کمتر است. همچنین مقیاس پذیرتر از پایگاه های داده SQL هستند. آنها معمولاً برخی از قابلیت های پرس و جو را ارائه می دهند ، اگرچه گاهی اوقات به اندازه SQL قدرتمند نیستند.

نمونه هایی از دیتابیس های مبتنی بر سند عبارتند از:

MongoDb, CouchDb, Firebase (serverless), Dynamo Db (AWS),…

***تصمیم بگیرید که چگونه داده های خود را تفکیک کنید***

اطلاعات یک مشتری با مشتری دیگر فرق دارد و یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای برنامه شما بیفتد این است که داده های یک مشتری توسط مشتری دیگری مشاهده می شود.

حتی اگر این نشتی اطلاعات از برنامه شما کم باشد با هم امنیت وب اپلیکیشن شما زیر سوال می رود و امنیت آن را از بین می برد. پس شما باید یک استراتژی خیلی خوب برای تفکیک داده های مشتری های خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید این اتفاق هرگز نمی افتد.

به طور کلی، شما دو گزینه برای اینکار دارید: تفکیک فیزیکی و تفکیک منطقی

تفکیک فیزیکی

در اینصورت هر مشتری شما یک پایگاه داده جداگانه دارد (اگرچه سرور می تواند پایگاه داده را با دیگران به اشتراک بگذارد). این باعث می شود که اشتباهی که منجر به نشت داده می شود بسیار سخت تر شود.

مزیت:

 • امن تر است
 • مقیاس پذیرتر است

معایب:

 • مدیریت، نگهداری و ارتقا پیچیده تر است
 • جستجوی همه داده های مشتری ها با هم سخت تر است

تفکیک منطقی

همه مشتریان شما در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می شوند و هر بار که نیاز به داده یک مشتری دارید باید فیلتر کنید.

به عنوان مثال:  ‘select’ from customers where customerClientId = 1234”

مزایا:

 • برای شروع کار این روش آسانتر است
 • مدیریت، نگهداری و ارتقا ان آسانتر است
 • با یک query به راحتی می توانید تمام داده های مشتری خود را پرس و جو کنید.

معایب:

 • اشتباهاتی ممکن است پیش بیاد که منجر به نقض داده می شود
 • مقیاس بندی دشوارتر است

مرحله ۹ – فرانت اند (frontend) یا ظاهر وب اپلیکیشن خود را بسازید

توجه: در واقعیت، شما همزمان فرانت اند و بک اند وب اپلیکیشن خود را خواهید ساخت. اما برای این مقاله، این موضوعات را جداگانه بررسی می کنیم.

منظور ما از فرانت اند (Frontend) چیست؟

Frontend آن قسمت از وب اپلیکینش است که توسط کاربران دیده می شود بدون دانستن به بک گراند کار که چطوری ساخته شده! برای اینکار باید یک محیط توسعه خوب انتخاب کنید.

برای ساخت اپلیکیشن اندروید ما محیط اندروید استودیو را به شما پیشنهاد می کنیم.

مرحله ۱۰ – بک اند وب اپلیکیشن خود را بسازید

منظور ما از بک اند چیست؟

Backend به طور معمول داده های شما را مدیریت می کند. این به پایگاه داده ، سرورها و هر آنچه کاربر نمی تواند در یک برنامه وب ببیند اشاره دارد.

ساخت بک اند یکی از سخت ترین قسمت های توسعه وب اپلیکیشن است. مقاله زیر می تواند اطلاعات خوبی را در این زمینه به شما دهد.

مرحله ۱۱ – میزبان وب اپلیکیشن خود را انتخاب و وب اپلیکیشن خود را مستقر کنید

میزبانی یا هاستینگ (hosting) چیست؟ 

برای اجرای وب اپلیکیشن نیاز به یک فضا دارید. هاست یا میزبان یک مقدار فضا برای نگهداری اطلاعات اپلیکیشن شما روی سرور دارد که باعث می شود وب اپلیکیشن شما اجرا شود.

برای انتخاب یک هاست مناسب برای وب اپلیکیشن اول باید آنالیزی جهت پاسخگویی به سوالاتی مانند: بر روی چه سیستم عامل هایی نصب می‌شود؟ چه کاری انجام می‌دهد؟ حجم آن چقدر است و از این قبیل انجام شود. برای این موضوع می توانید به شرکت های هاستینگ مثل میهن وب هاست تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

شرکت های هاستینگ معمولا امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار می دهند:

 • پشتیبانی ۲۴ ساعته و سریع
 • هاست هایی با سرعت بالا
 • استفاده از تکنولوژی‌های جدید و کانفیگ حرفه‌ ای سرور ها
 • تحویل آنی هاست و دامنه که بلافاصله پس از سفارش به صورت اتوماتیک ایجاد و مشخصات هاست به ایمیل مشتری ارسال گردد
 • هاست با امکانات نامحدود
 • ترافیک و امکانات نامحدود
 • پهنای باند هاست و کلیه امکانات سی پنل مانند ساب دامنه، پارک دامنه، دیتابیس و ایمیل به صورت نامحدود ارائه می‌گردد.
 • بک آپ گیری منظم از هاست به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه
 • ارائه کنترل پنل های سی پنل (Cpanel) و دایرکت ادمین (Direct Admin)
 • هاست با SSL رایگان
 • فروش دامنه ir رایگان همراه با خرید هاست
 • هاست با امنیت بالا و استفاده از قوی ترین سیستم های امنیتی، فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری
 • و…

به شما تبریک می گوییم، حالا دیگه با نحوه ساخت وب اپلیکیشن آشنا هستید و میتوانید کار را شروع کنید. اگر ایده خوبی دارید، اما مهارت برنامه نویسی ندارید، به راحتی می توانید با دوره ای که در این زیر به شما معرفی کردیم به این مهارت دست پیدا کنید و کسب درآمد کنید.

افزایش استفاده از اینترنت در میان شرکت ها و افراد بر نحوه اداره مشاغل تأثیرگذار است و شما با ساخت وب اپلیکیشن به کسب و کارها امکان ساده سازی عملیات، افزایش کارایی و کاهش هزینه ها را می دهید و خودتان هم درآمدزایی می کنید!

پس چرا معطلی! دوره صفر تا صد طراحی وب اپلیکیشن در اندروید استودیو منتظرته!

پیشنهادات ویژه برای شما

دوره آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

با امید به اینکه با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، و همچنین با همکاری و تلاش خودتان به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید.

در ضمن قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید. شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد.

چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

اگر دوره ما را خریدید و سوالی در زمینه برنامه نویسی اندروید دارید می توانید مشکلات و سوالات خود را در صفحه انجمن برنامه نویسان اندروید الکامکو در میان بگذارید. همچنین بعد از خرید دوره می توانید از طریق تیکت با پشتیبانی الکامکو در ارتباط باشید.

مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت

مطالب مرتبط

شما واسه هر کدوم از این مراحل چه ابزارهای یا ایده هایی برای این مطلب از آموزش ساخت وب اپلیکیشن دارید؟ اگه نکته ای جا مانده یا در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

5 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
hamidreza.sodi
1 سال گذشته

وب اپلیکیشن هم الان با توجه به هزینه کمتری که برای راه اندازیش نیازه خیلی تو بورسه

سپهراد
2 سال گذشته

آموزش ساخت وب اپلیکیشن گوشی اندرویدی چقدر هزینه داره؟

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  سپهراد
2 سال گذشته

همونطور که در مقاله گفتیم جزئیات آموزش طراحی وب اپلیکیشن و قیمت اون رو می تونید از لینک زیر ببینید :

https://elecomco.com/android_learning/

حسین
2 سال گذشته

خیلی عالی و کامل بود

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  حسین
2 سال گذشته

ممنون

فهرست