معرفی بهترین کتابخانه های اندروید استودیو که یک برنامه نویس باید بداند! + لینک دانلود

معرفی بهترین کتابخانه های اندروید استودیو - کتابخانه اندروید - آموزش اندروید استودیو الکامکو

احتمال کمی وجود دارد که برنامه نویس اندروید باشید ولی با کتابخانه اندروید (Android Library) کار نکرده باشید ولی باز هم اگر با کتابخانه های اندرویدی آشنایی ندارید نگران نباشید. مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو اینجاست تا با معرفی کتابخانه های اندروید استودیو شما را حرفه ای تر کند. 🙂

در این مقاله ابتدا می خواهیم جواب سوال “کتابخانه اندروید چیست؟” را بدهیم و بعد دلیل استفاده از کتابخانه در برنامه نویسی اندروید را به شما توضیح دهیم. سپس آموزش افزودن کتابخانه به اندروید استودیو را بگوییم و در نهایت بهترین کتابخانه های اندروید استودیو را همراه با لینک دانلود به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

کتابخانه اندروید چیست ؟

کتابخانه اندروید مجموعه ای از قوانین و کدهای پیش ساخته است که می توانید از آنها برای تکمیل طراحی اپلیکیشن اندروید خود استفاده کنید. در واقع کتابخانه ها می توانند یک سری قابلیت ها را به برنامه نویسی اضافه کنند.

کتابخانه برنامه نویسی چیست ؟ یک کتابخانه اندرویدی به لحاظ ساختاری ماهیتی یکسان با یک برنامه اندرویدی دارد و شامل فایل‌های منبع، کدهای اصلی، فایل مانیفست و سایر ملزومات موردنیاز است. تنها تفاوت آن در زمان کامپایل است. شما در زمان کامپایل سورسکدهای فایلی با پسوند APK دارید، در حالی که در زمان ساخت یک کتابخانه فایلی با پسوند ARP دارید. در حقیقت شما یک وابستگی (dependency) ایجاد می‌کنید که اجازه می دهد در آینده و پروژه های دیگر به جای آن‌که کد یکسانی را دومرتبه بنویسید از کدی که قبلا نوشته‌اید به شکل ساخت یافته استفاده کنید.

کتابخانه اندرویدی یکبار توسط برنامه نویسان نوشته می شود و شما می توانید آن را در هر پروژه ای استفاده کنید. توسعه‌دهندگان با هدف استفاده مجدد از کدها، کتاخانه‌ها را ایجاد کرده اند و درون مخازن گیت‌هاب قرار داده‌اند تا شما بتوانید از آن استفاده کنید. 

دلیل استفاده از کتابخانه در برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

 • سرعت برنامه نویسی شما زیاد تر می شود

وقتی شما از کتابخانه های اندروید در پروژه خود استفاده می کنید در واقع سرعت کدنویسی خود را زیادتر می کنید چون این برنامه ها از قبل توسط برنامه نویسان دیگر نوشته شده اند و کار را برای شما راحت کرده اند؛ ولی هنوز بعضی ها فکر می کنند که وقتی “من یک برنامه نویس اندروید هستم پس باید از اول تا آخر کار را خودم انجام دهم” ولی این ایده در دنیای برنامه نویسی اندروید امروزی و مدرن که سریع در حال رشد است دیگر قدیمی شده و وقت زیادی را می برد که بصرفه نیست. 

 • توسط توسعه دهندگان دیگر از قبل تایید و تست و استفاده شده اند

هر لایبرری اندروید توسط میلیون ها نفر اجرا شده است و اشکالات آن برطرف شده و شما می توانید با اطمینان کامل از آنها استفاده کنید. 

 • از نظر امنیتی طبق قوانین مجاز نوشته شده اند

library اندروید امنیت اپلیکیشن ها را طبق قوانین از پیش تعیین شده رعایت می کند.

در نتیجه برای اینکه یک اپلیکیشن اندرویدی بهترین عملکرد را در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشد، بهترین راه استفاده از کتابخانه اندرویدی می باشد. به خاطر همین لیستی از بهترین کتابخانه های اندرویدی که از نظر امنیتی و کیفیتی خوب هستند را برای شما جمع آوری کردیم امیدواریم که بهترین استفاده را از آنها ببرید.

آموزش افزودن کتابخانه به اندروید استودیو

در کل سه راه برای اضافه کردن یک کتابخانه به محیط اندروید استودیو وجود دارد:

 1. با استفاده از فایل Jar
 2. با استفاده از فایل aar یا Module
 3. با استفاده از گریدل (gradle)

در این بخش می خواهیم آموزش اضافه کردن کتابخانه ( لایبرری ) به سورس و پروژه در اندروید استدیو را به زبان ساده بیان کنیم.

افزودن کتابخانه به اندروید استودیو بصورت دستی: 

در اندروید استدیو با طی مراحل زیر به راحتی می توانید یک لایبرری یا کتابخانه را به پروژه خود اضافه کنید :

 1. از منوی Fileروی گزینه New رفته و Import Module... را انتخاب کنید.
 2. سپس لایبرری دریافت شده را انتخاب کنید تا در پروژه وارد سازی شود . صبر کنید هنوز تمام نشده
 3. حالا روی پوشه app خود راست کلیک کنید و گزینه Open Module Settings را انتخاب کنید
 4. سپس به سربرگ Dependencies رفته و روی دکمه + سبز رنگ کلیک کنید و گزینه Module Dependency را انتخاب کنید و لایبرری که دریافت کردید را درون به عنوان کتابخانه درون پروژه خود معرفی کنید.

به این شکل به صورت دستی یک کتابخانه را به پروژه خود اضافه نمودید این روش برای لایببری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

راه عمومی برای افزودن کتابخانه به اندروید استودیو :

کافیست نام پکیج لایبرری را در فایل Gradle خود در اندروید استدیو قرار دهید و پروژه را مجددا Sync کنید تا همه چیز اتوماتیک انجام شود به عنوان مثال :
implementation 'com.squareup.okhttp3:okhttp:3.11.0'

معرفی بهترین کتابخانه های کاربردی اندروید

خب بیایید به سرعت سراغ لیست خودمان برویم و مهمترین کتابخانه های اندروید را بشناسیم. میخواهیم با یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین کتابخانه های اندروید شروع کنیم.

 • کتابخانه رتروفیت Retrofit در اندروید

این کتابخانه اندروید برای وب سرویس بمنظور ارتباط یک اپلیکیشن اندرویدی با سرور کاربردی است. به واسطه Retrofit ، یک ارتباط امن از نوع HTTP بین سرور و کلاینت (اپلیکیشن) برقرار می‌شود ، یعنی از رتروفیت برای اتصال به وب سرویس از طریق HTTP Connection استفاده می گردد.

Retrofit یک سرویس گیرنده HTTP امن و بی خطر است که به شما امکان می دهد REST API خود را به عنوان یک رابط یا اینترفیس تعریف کنید. از طریق این کتابخانه می توانید متن، عناوین، پارامترهای جستجوی API و موارد دیگر را درخواست کنید، همه این کار ها با استفاده از Annotation ها انجام می شوند که باعث می شود همه چیز ساده تر باقی بماند. Retrofit همچنین امکان اجرای همزمان و غیر همزمان API را فراهم می کند.

برای تکمیل آن ، Retrofit یک ماژول جداگانه Rx ارائه می دهد. اگر از Rx استفاده می کنید، این ماژول درخواست های API شما را به صورت Observable برمی گرداند، بنابراین می توانید آن را به بقیه برنامه خود وصل کنید. اینها تنها چند مورد از دلایل استفاده از بهترین کتابخانه ی اندرویدی رتروفیت است. [ لینک دانلود ]

کتابخانه گلاید Glide در اندروید

همانطور که احتمالاً تا الان متوجه شدید، آپلود تصویر و مدیریت تصویر ها در اندروید بسیار بد است. اینکه بتوانید اندازه تصویری را تغییر دهید و خطای “Out Of Memory Exception” را نبینید به یک رویا تبدیل شده است. Glide یکی از کتابخانه ها در اندروید استودیو است که برای آپلود تصویر بسیار خوب و مناسب است و دارای یک API خوب می باشد که این امکان را می دهد که هر کاری می خواهید با تصویر انجام دهید. در واقع مدیریت کتابخانه اندروید برای تصاویر را برعهده دارد. 

این لایبرری اندروید به شما امکان می دهد تا به راحتی یک تصویر را در ImageView خود آپلود کنید ، تصاویر جایگزین را تعریف کنید ، تصاویر خود را ذخیره و مقیاس بندی کنید و موارد دیگر. اگر همه اینها را بدون Glide انجام دهید به سرعت خواهید فهمید که چرا این کتابخانه به کتابخانه اصلی ما تبدیل شده است. حتی Glide از تغییر شکل های رایج مانند تصاویر دایره ای هم پشتیبانی می کند.

روزانه صدها کتابخانه جدید در حال توسعه است ، اما تعداد کمی از آنها قادر به تحت تأثیر قرار دادن توسعه دهندگان و اثبات قدرت خودشان هستند. در اینجا برخی از کتابخانه های گرافیکی برنامه های Android وجود دارد که جدا از جمعیت قرار گرفته اند. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه room در اندروید

کتابخانه Room در اندروید یک لایه انتزاعی بر روی SQLite فراهم می کند تا در هنگام استفاده از قدرت کامل SQLite ، به پایگاه داده قوی تر دسترسی داشته باشید.

این کتابخانه به شما کمک می کند حافظه پنهان داده های برنامه خود را در دستگاهی که برنامه شما در آن اجرا می شود، ایجاد کنید.

این حافظه پنهان که به عنوان منبع واقعی برنامه شما عمل می کند ، به کاربران این امکان را می دهد که بدون توجه به اینکه به اینترنت وصل هستند یا خیر، یک نسخه ثابت از اطلاعات اصلی را در برنامه شما مشاهده کنند.

برنامه هایی که مقادیر کلی داده های ساخت یافته را کنترل می کنند، ماندگاری داده ها در پایگاه داده محلی برایشان دارای اهمیت است. متداول ترین مورد استفاده از کتابخانه روم برای ذخیره سازی داده های مربوطه در دیتابیس محلی است. به این ترتیب ، هنگامی که دستگاه نمی تواند به شبکه دسترسی پیدا کند ، کاربر می تواند در هنگام آفلاین بودن محتوای آن را ببیند. پس از اینکه دستگاه دوباره آنلاین شد ، هرگونه تغییر محتوای ایجاد شده توسط کاربر ، با سرور همگام سازی می شود.

از آنجا که کتابخانه Room این امکان را برای شما فراهم می کند، می توانید از کتابخانه روم به جای SQLite استفاده کنید.

Room یک Android ORM رسمی است (یکی از تکنیک های برنامه نویسی است که با استفاده از زبان های شی گرا بین دو نوع مختلف از سیستم ارتباط برقرار می کند)  و دلایل زیادی برای این رسمیت وجود دارد. این کتابخانه دارای یک API زیبا است که مشابه Retrofit می باشد. همچنین بسیار به annotation و نحو استاندارد SQL متکی است.

علاوه بر این، کتابخانه room  از Rx و “LiveData” هم پشتیبانی می کند. بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که هر طور که دوست دارید از آن استفاده کنید. مهمترین مزیت کتابخانه room در مقایسه با سایر ORM ها سادگی آن است. سایر ORM ها با API های بسیار پیچیده تری ارائه می شوند که قبل از استفاده از آنها مستلزم مطالعه کامل درباره آنها هستید. به لطف نحو استاندارد SQL ، درک کتابخانه room خیلی آسان است و به شما امکان می دهد بدون صرف ساعت ها خواندن درباره آن اجرایی کار کنید! [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اسپرسو Espresso در اندروید 

کتابخانه Espresso یک فریمورک است که شما برنامه نویسان اندروید بتوانید رابط کاربری تمامی بخش های اپلیکیشن را به صورت اتوماتیک و بدون لمس گوشی خودتان یا Emulator تست کنید. در واقع اپلیکیشن شما هم در محیط واقعی و هم در یک محیط شبیه سازی شده توسط کاربر واقعی تست شود. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه چاک Chuck در اندروید

کتابخانه Chuck در اندروید یک بررسی کننده HTTP محسوب می شود که به شما امکان می دهد در تلفن همراه خود در مورد تاریخچه HTTP برنامه خود بیشتر بدانید. لاگ HTTP به صورت یک نوتیفیکیشن نمایش داده می شود،  اگر بخواهید آن را بصورت کامل در رابط کاربری Chuck ببینید می توانید آن را از قسمت اعلان ها لمس کنید.

وقتی از کتابخانه اندروید Chuck استفاده می کنید، تیم کنترل کیفیت از شما تشکر خواهد کرد. زیرا آنها می توانند ببینند آیا مشکل از اندروید است یا از قسمت Backend؟ این کتابخانه گاهی اوقات می تواند از logcat هم مفیدتر باشد.

 زیرا حتی اگر اپلیکیشن شما هم متوقف شده باشد، باز هم تاریخچه HTTP باقی خواهد ماند. در حالیکه logcat گاهی بعد از ریستارت شدن اپلیکیشن محتویات خودش را پاک می کند. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه موشی Moshi در اندروید

  Moshi JSON یکی دیگر از بهترین کتابخانه ی اندرویدی است که JSON را به مدل های جاوا و کاتلین تبدیل می کند. بسیاری از افراد از Moshi به عنوان GSON 3.0 یاد می کنند. این کتابخانه از چند جهت از GSON بهتر است:

سریعتر است، از کاتلین پشتیبانی می کند، برای توسعه پایدار تر است، Exeption های قابل پیش بینی ایجاد می کند و به طور پیش فرض از آداپتور خراب DateTime استفاده نمی کند. به علاوه ، تبدیل JSON به مدل جاوا (و بالعکس) با Moshi ساده است.

ما همچنین Moshi را به دلیل پشتیبانی از JSON API تحسین می کنیم. JSON API مشخصات بیلد API است و بسیاری از API هایی که با آنها کار می کنیم با استفاده از این مشخصات نوشته می شوند. Moshi JSON API زندگی ما را آسان تر می کند زیرا پاسخ JSON API را به  آبجکت های مفهوم دار جاوا تبدیل می کند. Retrofit همچنین پشتیبانی از Moshi را دارد و همه آنها با یکدیگر کار می کنند. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندرویدی MPAndroidChart 

MPAndroidChart یک کتابخانه اندرویدی بی نظیر برای نمایش نمودار در اندروید است. با استفاده از این کتابخانه می توانید مدل های نموداری مانند رادار ، خطی، میله ای، حبابی، دایره ای  را با وارد کردن مختصات، انیمیشنی و درگ اند دراپی در پروژه خود پیاده سازی کنید. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید هولو گراف Holo Graph

این library اندروید هم یکی دیگر از کتابخانه های گرافیکی است که همیشه مورد توجه خیلی از شرکت های توسعه دهنده برنامه های Android قرار گرفته و می گیرد. این کتابخانه برای اضافه کردن نمودارها به برنامه های اندرویدی می باشد که شامل نماهای زیر است:

نمای LineGraph – نمای BarGraph – نمای PieGraph – نمای MultiSeriesDonutGraph [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه ی اندروید تری تن ThreeTen 

ThreeTen یکی از کتابخانه های اندروید استودیو برای مدیریت تاریخ و زمان است. این یک پشتیبان از JSR-310 است که به عنوان یک بسته استاندارد “java.time. *” در Java 8 گنجانده شده است. ما این کتابخانه را دوست داریم زیرا کار کردن با استاندارد Calendar Android API اصلا خوب نیست.

ThreeTen از نظر تعداد روش و اندازه باینری بسیار کوچکتر از JodaTime است. API آن نیز مختصر تر از API JodaTime است. اگر در حال حاضر از JodaTime استفاده می کنید، ارزش جابجایی به ThreeTen را ندارد. ولی اگر پروژه جدیدی را شروع می کنید، اکیداً پیشنهاد می شود که ThreeTen را به جای آن امتحان کنید. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه ی اندرویدی تیمبر Timber

Timber یکی از کتابخانه های قدرتمند و در عین حال ساده اندروید برای Log های اندرویدی است که به شما امکان می دهد لاگ های سیستم را به راحتی روشن یا خاموش کنید. همچنین پشتیبانی خوبی از لاگ کردن رشته های قالب بندی شده و Exception ها ارائه می دهد. به دلیل همه این مزایا، Timber یکی از کتابخانه های اصلی شناخته می شود که سعی می شود تقریباً در همه پروژه های اندرویدی از آن استفاده شود. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید RxJava

کتابخانه RxJava یک Implementation جاوا از ReactiveX API است که به شما امکان می دهد وظایف و رویدادهای ناهمزمان را در یک توالی زنجیره ای مشاهده کنید. کاربران از برنامه های موبایلی جدید و مدرن انتظار دارند داده ها را بدون تاخیر نمایش دهند. یعنی دوست دارند داده های اپلیکیشن ها به صورت خودکار آپدیت شوند. اینجا همان جایی است که RxJava می تواند کمک کند.

وقتی که می خواهید داده های اپلیکیشن ها را بدون تاخیر درخواست کنید، ادغام چندین فراخوانی API، تغییر رشته ها و کنترل خطاها بسیار دشوار است. و اینجاست که RxJava خودش را نشان می دهد و به همین دلیل ا از این کتابخانه استفاده می کنیم. قبول داریم که RxJava کمی گیج کننده است و یادگیری آن کمی سخت است، اما ارزش دارد که برای آن وقت بگذارید. حتی وقتی که از Kotlin استفاده می کنید، به دلیل مزایایی که استفاده از RxJava دارد باز هم کار کردن با RxJava را ادامه می دهید. حتی عملکرد API آن با استفاده از کاتلین بهتر می شود و این بخاطر عملکرد افزون های جانبی آن است. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید RxJava2

اگر به دنبال کتابخانه های اندرویدی هستید که در اجرای برنامه نویسی ری اکتیو به شما کمک کند، RxJava گزینه ایده آلی برای شماست. این کتابخانه اندروید رسماً به عنوان “کتابخانه ای برای ساخت برنامه های غیر همزمان و مبتنی بر رویداد با استفاده از توالی های قابل مشاهده تعریف شده است و فرآیند زنجیره سازی عملیات همگام سازی را ساده می کند و می تواند خطاها را زودتر از کتابخانه های دیگر مشخص کند. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید ی  Android KTX

Android KTX مجموعه ای از افزونه های Kotlin است که Android API را حرفه ای تر و کاربرپسندتر می کند. هدف کل این کتابخانه اندروید این است که بتوانید از Android API بهتر استفاده کنید. این کتابخانه اندرویدی می تواند روشها و ویژگیهای جالب و جدید کاتلین مانند name paramaters، lambdas و default parameter values را به پروژه شما اضافه کند.

Android KTX توابع پسوند زیادی دارد و تنها راه یادگیری در مورد آنها این است که کدهای آن را نگاه کنید تا متوجه شوید از چه راهی Android API را تقویت کرده اند. این لایبرری نحوه استفاده ما از Android API را تغییر میدهد، و به همین دلیل باید به عنوان هسته اصلی هر پروژه ای که به زبان کاتلین نوشته شده است قرار بگیرد. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه ی اندرویدی Dagger

بدون کتابخانه Dagger ، لیست کتابخانه های اندرویدی ما ناقص است. کتابخانه Dagger یک فریم ورک تزریق وابستگی(Dependency Injection) استاتیک است. مشابه RxJava ، یاد گرفتن کار با کتابخانه Dagger کمی سخت است ولی ارزش زمانی که برایش صرف کرده اید را دارد.

تزریق وابستگی روشی برای تهیه اجزای کوچکتر و تبدیل کردن آنها به یک سیستم کامل است. به عنوان مثال، اگر خودرویی دارید می توانید لاستیک های آن را بخرید و هر وقت که خراب شد این لاستیک نو را جایگزین انها کنید. همه این تغییرات بدون اینکه سایر اجزای ماشین شما را تحت تاثیر قرار دهد انجام می شود.

هنگام توسعه برنامه های بزرگتر، نمی توانید تزریق وابستگی را خودتان مدیریت کنید زیرا کد به سرعت زیاد می شود و نگهداری آن بسیار دشوار می شود و اینجاست که کتابخانه Dagger به شما کمک می کند تا از این امر جلوگیری کنید. [ لینک دانلود ]

چرا به تزریق وابستگی نیاز داریم؟

تزریق وابستگی برای پیاده سازی مفهوم کنترل و تنظیم کردن از بیرون است که میگوید یک کلاس باید وابستگی هایش را از بیرون دریافت کند. به زبان ساده تر هیچ کلاسی نباید کلاس دیگری را مقدار دهی ( instantiate) کند یا هیچ کلاسی نباید از کلاس دیگری شیء یا نمونه بسازد بلکه باید شیء مورد نیاز خود را از کلاس دیگری که فقط به همین منظور ساخته شده است دریافت کند.

در زبان جاوا، اگر کلاسی خودش از کلاس دیگر با استفاده از کلمه کلیدی new شیء بسازد، سپس این کلاس قابلیت استفاده شدن و تست شدن را به صورت یک کلاس مستقل از دست می دهد و برای درست کار کردن همیشه به کلاس دیگر وابسته است که به این حالت وابستگی سخت می گوییم.

 • کتابخانه ی اندرویدی Dagger2

Dagger2 یک کتابخانه برای اندروید است که به عنوان یک چارچوب تزریق وابستگی وابسته به زمان کاملاً استاتیک برای جاوا و اندروید است. این کتابخانه یک نسخه ارتقا یافته به نسخه قبلی (Dagger1) است که توسط Square ایجاد شده و اکنون توسط Google حفظ می شود. [لینک دانلود]

 • کتابخانه اندروید ی Gravity View

رابط کاربری یکی از مهمترین کارها در طراحی و توسعه برنامه های اندرویدی است. نوآوری ها و پیشرفت های جدیدی در طول سال ها در حوزه UI ظاهر شده است که یکی از آنها Gravity View است.

این کتابخانه ی اندروید برای مورب شدن تصویر با استفاده از حسگرهای دستگاه های اندرویدی کارایی دارد. هدف کتابخانه Gravity View استفاده از حسگرهای حرکتی دستگاه های اندرویدی است که به کاربران امکان می دهد عملکردهای خاصی را با چرخاندن دستگاه انجام دهند.

این کتابخانه UI اندرویدی برای اولین بار در برنامه معروف “Fynd” مورد استفاده قرار گرفت و تاکنون مورد علاقه بسیاری از توسعه دهندگان اندروید قرار گرفته است. برای استفاده از این کتابخانه باید با Android 3.0 و بالاتر کار کنید. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید روبولکتریک Robolectric

تست کردن پروژه راهی برای این است که از صلاحیت و کارایی اپلیکیشن خودتان مطمئن شوید است. قبل از اینکه اپلیکیشن اندرویدی خود را به بازار عرضه کنید، می توانید از این کتابخانه های اندرویدی برای تست آن استفاده کنید.

Robolectric یکی دیگر از کتابخانه های اندرویدی بینظیری است که اپلیکیشن های شما را تست می کند.

کاری که این کتابخانه انجام می دهد این است که تورم بارگیری منابع ، بازدیدها موارد دیگر را کنترل می کند. تست هایی که توسط این کتابخانه انجام می شود با عث می شود کارهایی که دستگاه های واقعی با وابستگی به فریم ورک اندروید انجام می شود کارآمدتر و قدرتمندتر باشد.

یعنی Robolectric Android SDK را برای آزمایش شبیه سازی می کند و دیگر نیازی به فریم ورک های اضافی مثل Mockito نیست. [ لینک دانلود ]

 • کتابخانه اندروید اگزوپلیر (ExoPlayer)

ExoPlayer یکی از کتابخانه قدرتمند برای ساخت موزیک پلیر یا ویدئو پلیر می باشد که توسط Google ساخته شده است. این گزینه جایگزینی برای Android’s MediaPlayer API برای پخش صدا و تصویر (به صورت محلی و از طریق اینترنت) ولی با مزایای بیشتر ارائه شده است. ExoPlayer از ویژگی هایی که در حال حاضر توسط Android MediaPlayer API پشتیبانی نمی شوند، مانند پخش های انطباقی DASH و SmoothStreaming پشتیبانی می کند. یکی از بزرگترین مزایای ExoPlayer این است که شخصی سازی آسان آن می باشد. حتی می توان renderهای شخصی خود را در این کتابخانه پیاده کرد. [لینک دانلود]

 • library اندروید ویوبایندینگ (View Binding)

در برنامه نویسی و کارهای مرتبط با اون مثل طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن اگر برای انجام یک کار لازم باشه کلی کد و تنظیمات اولیه و تکراری انجام بشه، به این کد های میگن boilerplate code که توصیه می شود یا بوسیله ابزارهای اتوماتیک تولید شوند یا اینکه در قالب لایبرری در اختیار قرار بگیرند. اصولاً دو مورد وجود دارد که قابل ذکر است: ButterKnife و Android Databinding.

 • کتابخانه اندروید (ButterKnife)

همانطور که می دانید یکی از کارهایی که زمان زیادی می برد و دردسر دارد تعریف View ها است. پروژه هایی که با زبان برنامه نویسی اندروید نوشته می شوند قطعاً به صورت مکرر نیاز به استفاده از متد ()findViewById دارید و این موضوع واقعاً آزار دهنده است، مخصوصاً زمانی که طراحی و دیزاین (UI) پروژه اندرویدی شما پیچیده باشد! در این صورت واقعاً استفاده مداوم از این متد حوصله سر بر و خسته کننده است. اینجاست که کاربرد کتابخانه ButterKnife را متوجه خواهید شد. ButterKnife یک کتابخانه اتصال دهنده دید است که توسط Jake Wharton ساخته شده است.

از این کتابخانه برای FindViewById راحتر استفاده می کنیم. یعنی شما به راحتی می توانید آنها را Find کنید. این کتاب خانه کارش Injection است view ها در اکتیویتی یا فرگمنت تزریق یا همان Inject می کند. [لینک دانلود]

 • library اندروید (Android Databinding)

 کتابخانه Android Databinding در کتابخانه Android Support موجود است. برای کار کردن حداقل به نسخه ۱.۳ استودیوی اندروید نیاز دارد. این کتابخانه رایگان برای اندروید، برخلاف ButterKnife ، از annotations استفاده نمی کند.

 • کتابخانه اندرویدی (Kotlin Math)

بهترین کتابخانه اندروید شامل مجموعه ای از API های Kotlin برای سهولت نوشتن ریاضیات گرافیکی است. این API ها بیشتر با استفاده از GLSL (OpenGL Shading Language) مدلسازی می شوند تا کد انتقال از shader ها را راحت تر کنند. [لینک دانلود]

 • کتابخانه اندرویدی (ExpansionPanel)

این مورد یکی از بهترین کتابخانه اندروید برای درست کردن پانل های گسترش پذیر کاربرد دارند. [لینک دانلود]

 • کتابخانه اندرویدی (Easy Permissions)

با این کتابخانه اندروید استودیو می توانید بررسی کنید که آیا اجازه های لازم برای نرم افزار ازتون فراهم شده یا نه! [لینک دانلود]

 • کتابخانه اندرویدی (Lottie)

Lottie یک کتابخانه انیمیشن در اندروید استودیو است که انیمیشن های Adobe After Effects صادر شده به عنوان json را با Bodymovin تجزیه می کند و به صورت بومی در موبایل ارائه می دهد!

با این کتابخانه طراحان می توانند انیمیشن های زیبایی بسازند و ارسال کنند بدون اینکه کسی بخواهد آنها را دوباره بازسازی کند. [لینک دانلود]

 • library اندروید (Animated Bottom Bar)

اول از همه بیایید Animated Bottom Bar را بررسی کنیم. این library اندرویدی به شما اجازه می‌دهد که تعدادی تب را از طریق برنامه‌نویسی یا xml اضافه یا حذف کنید.

همچنین اجازه می‌دهد که زبانه‌ی بالای BottomBar را به آسانی رهگیری کنیم. زبانه‌ی تب وقتی مفید است که هنگام حرکت بین تب‌ها زبانه به یک ناحیه در اپلیکیشن محدود می‌شود. انیمیشن‌های صاف آن گزینه‌های سفارشی‌سازی زیادی را ارائه می‌دهد. از واسطه‌های انیمیشن (interpolator) تا تنظیم جلوه‌های موج‌دار. [لینک دانلود]

نتیجه گیری از معرفی کتابخانه های اندروید 

کتابخانه در برنامه نویسی چیست؟ کتابخانه برای اندروید و توسعه اپلیکیشن ها و پروژه ها هموراه یک ابزار حیاتی محسوب می شود. کتابخانه یک ویژگی خاص و یا زمینه ساز و مهیا کننده یک ویژگی خاص برای پروژه است که قبلا کدنویسی شده و شما می توانید با استفاده از توابع آن سورس و پروژه اندروید خود را توسعه دهید.

این کتابخانه های اندرویدی به همین جا محدود نمی شود و خیلی بیشتر از اینهای ولی سعی کردیم در این لیست مهمترین و کاربردی ترین کتابخانه برای اندروید را به شما معرفی کردیم که کار کردن طراحی اپلیکیشن را برای شما راحت تر و لذت بخش تر می کنند و در آپدیت های بعدی سعی می کنیم این لیست از کتابخانه های ضروری اندروید را برای شما طولانی تر کنیم.

اگر ایده خوبی دارید، اما مهارت برنامه نویسی ندارید، به راحتی می توانید با مشاهده فیلم های دوره آموزش ساخت نرم افزار اندروید الکامکو به این مهارت دست پیدا کنید و کسب درآمد کنید.

الکامکو می تواند به شما در یادگیری دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند تا شما را به یک برنامه نویس اندروید حرفه ای تبدیل کند.

در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید با Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهادات ویژه برای شما

دوره جامع آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید و بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید. 

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

دوره حرفه ای طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا

برای اینکه شما عزیزان بتوانید این پکیج کامل آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی مشابه دیجی کالا را قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان، حتما این دوره ساخت اپلیکیشن دیجیکالا (Digikala) را خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا را برای شما تهیه کرده است و در نهایت و بعد از تکمیل این پروژه همراه با سورس دیجی کالا php + اپلیکیشن اندروید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو

دوره حرفه ای ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو در اندروید استودیو

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو کاملا پروژه محور و کاربردی می باشد و تمامی استانداردهای گوگل در ساخت این پروژه در نظر گرفته شده است. در این آموزش یک اپلیکیشن حرفه ای خرید اشتراک فیلم مشابه فیلیمو و نماوا با تمامی امکانات طراحی و ساخته می شود. در پایان دوره نیز سورس کد اندروید آن در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

در پایان دوره ساخت برنامه فیلیمو برای اندروید شما دانشجویان عزیز قادر به ساخت و توسعه یک اپلیکیشن کاملا حرفه ای فروش اشتراک فیلم و توسعه آن در تمامی مارکت های اندرویدی مخصوصا گوگل پلی می باشید و به راحتی می توانید از آن کسب درآمد کنید.

طراحی اپلیکیشن فیلمو در پلتفرم در اندروید استودیو انجام می شود و یک دوره کاملا پیشرفته می باشد و برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز دوره ساخت برنامه فیلیمو در اندروید، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن فیلیمو را براحتی و فقط با مشاهده فیلم آموزشی ما بسازید و از ساختن آن لذت ببرید.

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

دوره حرفه ای آموزش طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اندروید

شما با یادگیری اصول پیاده سازی طراحی رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX در اندروید در این دوره که مطابق با سیستم طراحی Material Design شرکت گوگل آموزش دادیم و بکارگیری آن در برنامه اندرویدی که خواهید ساخت، می توانید کاربران بیشتری را جذب کنید تا از اپلیکیشن شما استفاده کنند؛ چون هر چقدر دیزاین اپلیکیشن شما حرفه ای تر و زیباتر باشد تعداد افراد بیشتری به مشتریان و کاربران شما اضافه خواهند شد. پس با این آموزش ها می توانید جذابیت های بصری زیادی در اپلیکیشن اندروید خود ایجاد کنید و این امر از اهمیت زیادی در ساخت اپلیکیشن موبایل برخوردار است.

در ضمن بیش از ۵۰ پروژه حرفه ای طراحی UX UI اندروید به همراه سورس کد مربوطه در این پکیج آموزش تخصصی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ساخته شده است تا شما با دید بازتری به طراحی اپلیکیشن بپردازید.

این دوره آموزشی برای اولین بار در ایران در سایت تخصصی آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در اختیار شما دانشجویان عزیز قرار گرفته است. به علت کمبود منابع آموزشی و درخواست های مکرر شما عزیزان برای آموزش حرفه ای بخش طراحی رابط کاربری در اندروید بر آن شدیم که برای ساخت این دوره آموزشی اقدام کنیم. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و از یادگیری آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که دوره طراحی حرفه ای رابط کاربری در اندروید استودیو یک دوره پیشرفته می باشد که برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز این دوره، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن های زیبا طراحی کنید.

آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

8 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
yasna
1 سال گذشته

بنظر من بهترین کتابخانه اندروید room هست

majiid
1 سال گذشته

کتابخانه Animated Bottom Bar هم بنظرم یکی از بهترین کتابخانه های اندرویدی خوبه

مهرشاد علیزاده
1 سال گذشته

درباره کتابخانه design در اندروید استودیو هم بنویسید ممنون میشم

پشتیبان فنی
پاسخ دادن به  مهرشاد علیزاده
1 سال گذشته

کتابخانه دیزاین مدت هاست که منسوخ شده. در ورژن های جدید اندروید استودیو کتابخانه متریال رو داریم که خیلی پیشرفته تر از دیزاین هست و به صورت اتوماتیک ابتدای ساخت پروژه اضافه میشه

مجتبی نوری
1 سال گذشته

به کتابخانه های اندرویدی خوبی اشاره کردین

amiralii
2 سال گذشته

توی این معرفی کتابخانه های اندروید استودیولطفا از ساخت کتابخانه اندروید استودیو هم بنویسید

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  amiralii
2 سال گذشته

بله حتما

leyla
2 سال گذشته

عالی بود چون خیلی کامل کتابخانه های اندروید استودیو رو نام بردید.