فعالیت در اندروید چیست و چگونه ایجاد می شود؟ چرخه حیات اکتیویتی در اندروید (Android Activity)

فعالیت در اندروید استودیو - ایجاد اکتیویتی در اندروید استودیو - activity در برنامه نویسی اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

فعالیت اندروید یا اکتیویتی اندروید (Android Activity) یکی اساسی ترین و مهمترین اجزا در برنامه نویسی اندروید هستند که کاربر با آن برای کار با اپلیکیشن سروکار دارد. اگر نمی دونید activity در اندروید چیه و می خواهید اقدام به ساخت activity در اندروید استودیو کنید این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

فعالیت اندروید چیست؟

activity در اندروید چیست؟ هر صفحه از اپلیکیشن را یک اکتیویتی یا به اصطلاح فعالیت یا Activity می گوییم. این صفحات در برنامه یا همان اپلیکیشن اندرویدی کنار هم قرار می گیرند و از طریق دکمه های مختلف به هم وصل یا در واقع منتقل می شوند.  به این عکس زیر خوب نگاه کنید: 

آموزش activity اندروید - اکتیویتی اینستا در اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

مثالی از اکتیویتی در اندروید

برای مثال وقتی یک اپلیکیشن را باز می کنید که نام کاربری و رمز از شما برای ورود می گیرد و شما این موارد را وارد می کنید و به صفحه ای که محتوا در آن قرار دارد وارد می شوید. 

این اپ در واقع دو تا اکتیویتی خواهد داشت: 

یک اکتیویتی برای ساخت صفحه فرم ورود و اکتیویتی دوم برای صفحه نمایش محتوا

فعالیت ها در اندروید - اکتیویتی های اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

درباره تعداد اکتیویتی اندروید : 

تعداد اکتیویتی هر اپلیکیشن بسته به نیاز و سلیقه توسعه دهنده متفاوت است و از حداقل یک اکتیویتی تا ده ها عدد متغییر می باشد. 

درباره بخش های activity اندروید

اکتیویتی ها در یک برنامه اندروید بصورت مستقل از یکدیگر کار می کنند در حالی که این مستقل بودن در اجرای برنامه کمتر به چشم می اید و کاربر فکر می کند که این اکتیویتی ها به یکدیگر وابسته هستند.

هر اکتیویتی اندروید به دو بخش front-end و Back-end تقسیم می شود:

قسمت Front-End به بخشی گفته می شود که کاربر با آن تعامل دارد، یعنی کاربر با UI یا همان رابط کاربری اپلیکیشن سرو کار دارد. قسمت UI توسط کدهای XML و در فایلی با همین پسوند قرار می گیرد. 

قسمت Back-End مربوط به کدهای پشت صحنه بوده که از دید کاربر پنهان است که فایلی با پسوند .java و شامل کدهای زبان جاوا می باشد. 

این دو قسمت هر اکتیویتی اندروید باید به نحوی به یکدیگر پیوند داده شوند. به عبارتی باید فایل xml را درون فایل java تعریف کنیم. 

چرخه حیات اکتیویتی در اندروید چیست؟ 

چرخه حیات فعالیت اندروید (Android Activity Lifecycle) چیست؟ هر activity در اندروید دارای هفت چرخه created, started, resumed, paused, Restart, stopped, destroyed است. این حالت های مختلف به عنوان چرخهِ زندگیِ Activity شناخته می شوند.

حالتهای مختلفی دارد ولی قرار نیست بخواهید در برنامه خود از همه این متدها استفاده کنید، اما درک آنها برای شما به عنوان یک برنامه نویس اندروید بسیار مهم است. پس در اینجا حالت های مختلف چرخه حیات در اکتیوتی را بررسی می کنیم.

لیست فرایند ها در چرخه فعالیت اندروید : 

متدهایی که در اکثر فعالیت ها در اندروید وجود دارند عبارتند از:

  1. ()onCreate : هنگامی که فعالیت اندروید برای اولین بار ایجاد می شود ، فراخوانی می شود.
  2. ()onStart : هنگامی که فعالیت اندروید شروع می شود و برای کاربر قابل مشاهده می شود، فراخوانی می گردد.
  3. ()onResume : هنگامی که فعالیت اندروید شروع به تعامل با کاربر می نماید ، فراخوانی می شود. دریافت ورودی کاربر در این مرحله انجام می شود.
  4. ()onPause : هنگامی که فعالیت اندروید در پس زمینه اجرا می شود ، و هنوز به اتمام نرسیده است، فراخوانی می گردد.
  5. ()onStop : زمانی فراخوانی می شود که فعالیت اندروید برای مدت طولانی برای کاربر قابل مشاهده نباشد.
  6. ()onRestart : پس از این که فعالیت اندروید متوقف شده باشد ، قبل از شروع مجدد آن ، فراخوانی می گردد. معمولاً زمانی که یک کاربر به یک فعالیت قبلی باز می گردد که متوقف شده بود ، فراخوانی می شود.
  7. ()onDestroy : این آخرین فراخوانی است که قبل از این که فعالیت اندروید از حافظه حذف شود، صورت می پذیرد.

نمودار زیر چرخه حیات اکتیویتی اندروید را نشان می دهد:

چرخه حیات اکتیویتی اندروید - آموزش activity اندروید - آموزش برنامه نویسی موبایل اندروید الکامکو

 

دوره پیشنهادی برای طراحی اپلیکیشن های اندرویدی :

آموزش ایجاد اکتیویتی اندروید 

ساخت اکتیویتی در اندروید استودیو

روش های مختلفی برای ایجاد اکتیویتی جدید در اندروید وجود دارد که در ادامه شما را با یکی از این روشها آشنا می کنیم: 

مرحله اول در ایجاد اکتیویتی جدید در اندروید: بروی Package کلیک راست کرده سپس وارد تب New شده بعد از اینکه وارد این تب شدید گزینه Activity را پیدا کنید وارد آن شده بروی New Empty Activity کلیک کنید. 

مرحله دوم در ایجاد اکتیویتی اندروید: بعد از آن نام اکتویتی و نام layout را قرار دهید و بروی ok کلیک کنید. بعد از اینکار یک صفحه ای به شما نمایش داده خواهد شد.

در بالا Activity Name همان نام فایل جاوایی است که برای ما می سازد و Layout Name نام همان فایل xml ما می باشد که به نام Layout شناخته می شود بعد از نام گذاری بروی دکمه Finish کلیک کنید و در اینجا تعریف activity در اندروید به پایان رسید.

با مشاهده این آموزش، می توانید به عنوان یک برنامه نویس اندروید با توجه به هدفی که در نظر دارد، اپلیکیشنی با حوزه کاربردهای مختلف را با استفاده از پروژه نمونه ایجاد کنید.

دوره پیشنهادی برای یادگیری برنامه نویسی اندروید:

مقالات مرتبط در زمینه برنامه نویسی اندروید : 

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سمیه
1 سال گذشته

مطالب کاملا قابل درکی درباره activity های اندروید بود. واقعا وجود چنین منابع فارسی باعث افتخاره

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  سمیه
1 سال گذشته

خیلی ممنون از انرژی مثبت شما و خوشحالیم از اینکه مقاله براتون مفید بوده.

مهین
1 سال گذشته

خیلی روان و خوب توضیح دادید مرسی

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  مهین
1 سال گذشته

مرسی از توجه شما