فعالیت اندروید یا اکتیویتی اندروید (Android Activity) یکی اساسی ترین و مهمترین اجزا در برنامه نویسی اندروید هستند که کاربر با آن برای کار با اپلیکیشن سروکار دارد. اگر نمی دونید activity در اندروید چیه و می خواهید اقدام به ساخت activity در اندروید استودیو کنید این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

فعالیت اندروید چیست؟

activity در اندروید چیست؟ هر صفحه از اپلیکیشن را یک اکتیویتی یا به اصطلاح فعالیت یا Activity می گوییم. این صفحات در برنامه یا همان اپلیکیشن اندرویدی کنار هم قرار می گیرند و از طریق دکمه های مختلف به هم وصل یا در واقع منتقل می شوند.  به این عکس زیر خوب نگاه کنید: 

آموزش activity اندروید - اکتیویتی اینستا در اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

مثالی از اکتیویتی در اندروید

برای مثال وقتی یک اپلیکیشن را باز می کنید که نام کاربری و رمز از شما برای ورود می گیرد و شما این موارد را وارد می کنید و به صفحه ای که محتوا در آن قرار دارد وارد می شوید. 

این اپ در واقع دو تا اکتیویتی خواهد داشت: 

یک اکتیویتی برای ساخت صفحه فرم ورود و اکتیویتی دوم برای صفحه نمایش محتوا

فعالیت ها در اندروید - اکتیویتی های اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

درباره تعداد اکتیویتی اندروید : 

تعداد اکتیویتی هر اپلیکیشن بسته به نیاز و سلیقه توسعه دهنده متفاوت است و از حداقل یک اکتیویتی تا ده ها عدد متغییر می باشد. 

درباره بخش های activity اندروید

اکتیویتی ها در یک برنامه اندروید بصورت مستقل از یکدیگر کار می کنند در حالی که این مستقل بودن در اجرای برنامه کمتر به چشم می اید و کاربر فکر می کند که این اکتیویتی ها به یکدیگر وابسته هستند.

هر اکتیویتی اندروید به دو بخش front-end و Back-end تقسیم می شود:

قسمت Front-End به بخشی گفته می شود که کاربر با آن تعامل دارد، یعنی کاربر با UI یا همان رابط کاربری اپلیکیشن سرو کار دارد. قسمت UI توسط کدهای XML و در فایلی با همین پسوند قرار می گیرد. 

قسمت Back-End مربوط به کدهای پشت صحنه بوده که از دید کاربر پنهان است که فایلی با پسوند .java و شامل کدهای زبان جاوا می باشد. 

این دو قسمت هر اکتیویتی اندروید باید به نحوی به یکدیگر پیوند داده شوند. به عبارتی باید فایل xml را درون فایل java تعریف کنیم. 

چرخه حیات اکتیویتی در اندروید چیست؟ 

چرخه حیات فعالیت اندروید (Android Activity Lifecycle) چیست؟ هر activity در اندروید دارای هفت چرخه created, started, resumed, paused, Restart, stopped, destroyed است. این حالت های مختلف به عنوان چرخهِ زندگیِ Activity شناخته می شوند.

حالتهای مختلفی دارد ولی قرار نیست بخواهید در برنامه خود از همه این متدها استفاده کنید، اما درک آنها برای شما به عنوان یک برنامه نویس اندروید بسیار مهم است. پس در اینجا حالت های مختلف چرخه حیات در اکتیوتی را بررسی می کنیم.

لیست فرایند ها در چرخه فعالیت اندروید : 

متدهایی که در اکثر فعالیت ها در اندروید وجود دارند عبارتند از:

  1. ()onCreate : هنگامی که فعالیت اندروید برای اولین بار ایجاد می شود ، فراخوانی می شود.
  2. ()onStart : هنگامی که فعالیت اندروید شروع می شود و برای کاربر قابل مشاهده می شود، فراخوانی می گردد.
  3. ()onResume : هنگامی که فعالیت اندروید شروع به تعامل با کاربر می نماید ، فراخوانی می شود. دریافت ورودی کاربر در این مرحله انجام می شود.
  4. ()onPause : هنگامی که فعالیت اندروید در پس زمینه اجرا می شود ، و هنوز به اتمام نرسیده است، فراخوانی می گردد.
  5. ()onStop : زمانی فراخوانی می شود که فعالیت اندروید برای مدت طولانی برای کاربر قابل مشاهده نباشد.
  6. ()onRestart : پس از این که فعالیت اندروید متوقف شده باشد ، قبل از شروع مجدد آن ، فراخوانی می گردد. معمولاً زمانی که یک کاربر به یک فعالیت قبلی باز می گردد که متوقف شده بود ، فراخوانی می شود.
  7. ()onDestroy : این آخرین فراخوانی است که قبل از این که فعالیت اندروید از حافظه حذف شود، صورت می پذیرد.

نمودار زیر چرخه حیات اکتیویتی اندروید را نشان می دهد:

چرخه حیات اکتیویتی اندروید - آموزش activity اندروید - آموزش برنامه نویسی موبایل اندروید الکامکو

 

دوره پیشنهادی برای طراحی اپلیکیشن های اندرویدی :

آموزش ایجاد اکتیویتی اندروید 

ساخت اکتیویتی در اندروید استودیو

روش های مختلفی برای ایجاد اکتیویتی جدید در اندروید وجود دارد که در ادامه شما را با یکی از این روشها آشنا می کنیم: 

مرحله اول در ایجاد اکتیویتی جدید در اندروید: بروی Package کلیک راست کرده سپس وارد تب New شده بعد از اینکه وارد این تب شدید گزینه Activity را پیدا کنید وارد آن شده بروی New Empty Activity کلیک کنید. 

مرحله دوم در ایجاد اکتیویتی اندروید: بعد از آن نام اکتویتی و نام layout را قرار دهید و بروی ok کلیک کنید. بعد از اینکار یک صفحه ای به شما نمایش داده خواهد شد.

در بالا Activity Name همان نام فایل جاوایی است که برای ما می سازد و Layout Name نام همان فایل xml ما می باشد که به نام Layout شناخته می شود بعد از نام گذاری بروی دکمه Finish کلیک کنید و در اینجا تعریف activity در اندروید به پایان رسید.

دوره پیشنهادی برای طراحی اپلیکیشن های فروشگاهی :

پیشنهاد برای علاقمندان به طراحی اپلیکیشن های اندرویدی 

برنامه نویسی اندروید را از کجا شروع کنم؟

همانطور که گفتیم ساخت اپلیکیشن موبایل اندرویدی بخصوص در این موقعیت کرونا که اکثر کسب و کارها اینترنتی شده و هر شخصی روز خودش را با گوشی هوشمند بخصوص اندرویدی می گذراند شما هم با یادگیری اندروید نویسی می توانید وارد یک شغل مدرن و درآمدزا شوید و از این راه چه به صورت حضوری و چه به صورت دورکاری کسب درآمد کنید.

بهترین محیط برنامه نویسی اندروید استفاده از نرم افزار اندروید استودیو (Android Studio) است و این محیط پیشنهاد گوگله و از نظر گوگل برای برنامه نویسی اندروید تایید شده است و آن را بخوبی پشتیبانی می کند.

بهترین زبان جاوا برای برنامه نویسی اندروید بخصوص برای افراد تازه کار است و دلایل زیادی برای این وجود دارد. همچنین بخوانید: زبان برنامه نویسی جاوا چیست و چه کاربردی دارد؟

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

همه دوره های آموزشی الکامکو

راه های درآمدزایی از برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

همانطور که می دانید اپلیکیشن های موبایل اندرویدی بازار کار بهترین نسبت به اپلیکیشن های iOS دارند و از طرفی کسی که بتواند برنامه نویسی اندروید بلد باشد می تواند درآمد خوبی از این راه بدست آورد چون تقریبا با توجه به هر نیاز یک انسان اپلیکیشن نیاز است و این مورد هیچوقت تمامی ندارد حتی اگر از قبل اپلیکیشن های مشابهی درست شده باشند باز هم ایده های پیاده سازی و اجرایی کردن هر اپلیکیشن می تواند از زمین تا آسمون متفاوت باشد.

برای اینکه راه ای درآمدزایی از اپلیکیشن را بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید را بخوانید.


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:


دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

  1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
  2. دوره جامع آموزش رابط کاربری در برنامه نویسی اندروید

نظر و تجربه شما درباره اکتیویتی در اندروید استودیو چیه؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی اندروید  الکامکو هستیم 🙂

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سمیه
1 ماه گذشته

مطالب کاملا قابل درکی درباره activity های اندروید بود. واقعا وجود چنین منابع فارسی باعث افتخاره

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  سمیه
1 ماه گذشته

خیلی ممنون از انرژی مثبت شما و خوشحالیم از اینکه مقاله براتون مفید بوده.

مهین
1 ماه گذشته

خیلی روان و خوب توضیح دادید مرسی

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  مهین
1 ماه گذشته

مرسی از توجه شما

فهرست