کامپوننت در برنامه نویسی اندروید چیست؟ | Android Component

کامپوننت در برنامه نویسی اندروید چیست - انواع کامپوننت های اندروید - component ها در اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

کامپوننت در برنامه نویسی اندروید چیست؟ انواع component ها در اندروید کدام ها هستند؟ اینها سوالاتی درباره کامپوننت اندروید هستند که در این مقاله اندروید به ان پاسخ خواهیم داد. پس برای آموزش این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

کامپوننت اندروید چیست ؟ (Android Component

برای پاسخ به این سوال که کامپوننت در اندروید چیست باید بگیم که کامپوننت های اندروید نقش مهمی را در توسعه و ساخت برنامه های اندروید ایفا می کنند. این component ها در اندروید به دو دسته اصلی و غیر اصلی تقسیم بندی می شوند. کامپوننت در اندروید درون فایلی به نام AndroidManifest.xml معرفی می شوند که تعامل و کارآیی آنها در این فایل به اندروید شناسانده می شود.

توجه : AndroidManifest.xml یک فایل شناسنامه ای می باشد که به همراه هر برنامه ی اندرویدی وجود دارد. توسعه دهنده باید این فایل را بشناسد و از آن در توسعه ی برنامه های اندرویدی استفاده کند.

انواع کامپوننت اندروید : 

دو نوع component در اندروید داریم : اصلی و غیر اصلی که هر دو دسته برای ساخت اپلیکیشن اندروید استفاده می شوند و در این قسمت می خواهیم به هر دو دسته بپردازیم.

کامپوننت های اندروید اصلی

اولین کامپوننت در اندروید: اکتیویتی ها (Activities) 

اگر بخواهیم اکتیویتی را به صورت ساده برای شما تعریف کنیم، به هر صفحه از اپلیکیشن گفته می شود. وقتی اپلیکیشنی را اجرا می کنید بعد از دیدن صفحه اسپلش اسکرین وارد صفحه اصلی می شوید. همین صفحه اصلی یک اکتیویتی است. حالا اگر در این صفحه اصلی دکمه هایی مثل دکمه ورود یا ثبت نام وجود داشته باشه و شما را به جای دیگر هدایت کند در واقع شما وارد یک اکتیویتی دیگر شده اید. در واقع هر اکتیویتی جدید جای اکتیویتی قبلی را می گیرد.

بیشتر بدانید: فعالیت در اندروید چیست ؟

تصویر زیر نشان می دهد که چگونه هر فعالیت جدید یک مورد را به پشت پشته اضافه می کند و چگونه فعالیت فعلی از بین می رود و فعالیت قبلی از سر گرفته می شود.

کامپوننت در برنامه نویسی اندروید چیست - انواع کامپوننت های اندروید - component اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

یک activity بعنوان یک زیر کلاس از کلاس Activity اجرا می شود به مثال زیر نگاه کنید:

public class MainActivity extends Activity {
}

دومین کامپوننت در اندروید: سرویس ها (Services)

سرویس جزئی است که در پس زمینه اجرا می شود، به عنوان یک کارگر نامرئی در برنامه ما عمل می کند. منبع داده ها و فعالیت ها را به روز می کند. همچنین برنامه ها را هنگامی که برنامه ها فعال نیستند، پخش می کند. این دسته از Component ها دارای هیچ گونه GUI یی نمی باشند و در Background برنامه اجرا می شوند و زمان آن ممکن کم یا زیاد باشد.

نکته دیگری که در مورد Service ها می بایست مد نظر قرار دهیم این است که Service ها مجزا از Activity هایی که آن ها را اجرا می کنند می توانند به کار خود ادامه دهند.

یک مثال از Service این است که ما می توانیم در اینترنت گشت و گذار کنیم و در عین حال موسیقی هم گوش کنیم. در واقع وقتی در حال گشت و گذار در اینترنت هستیم آهنگ هم در بک گراند در حال پخش است ولی جلوی گشتن ما در اینترنت را نمی گیرد و رابط کاربری آن مزاحم کاربر نیست و در واقع کارش را در خارج از دید کاربر انجام می دهد. این همان معنی سرویس (Service) در  برنامه نویسی اندروید است.

public class ServiceName extends Service {
}

بیشتر بدانید: سرویس در برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

سومین کامپوننت در اندروید: برودکست رسیورها (Broadcast Receivers)

برودکست رسیور ارتباطات بین اندروید و برنامه را فراهم می کند. مثلا وقتی یک واکنش جدیدی در گوشی اتفاق می افتد و پیام جدیدی میاد برنامه آنرا به کاربر نشان می دهد. مثلا به عنوان برنامه نویس اندروید دارید برنامه ای می نویسید و می خواهید وقتی باتری گوشی مثلا به ۱۵ رسید به کاربر اطلاع دهید که باتری آن کم است یک نوع Broadcast Receiver می باشد. در واقع کارش این است که به هشدارهایی که در سطح کل سیستم بوجود می آیند پاسخ دهد. Broadcast Receivers هم مثل Service ها دارای رابط کاربری که کاربر ان را ببیند نیست.

یک برودکست ریسیور برگرفته شده از کلاس Broadcast Receivers است و یک زیرکلاس به حساب می آید. هر پیام یک Intent به حساب می آید به مثال زیر توجه کنید:

public class MyReceiver extends BroadcastReceiver {
public void onReceive(context,intent){}
}

چهارمین کامپوننت اندروید: کانتنت پروایدرها (Content Providers) 

کانتنت پروایدر تامین کننده ی درخواست های برنامه توسط برنامه های دیگر است و موضوعات مربوط به داده و مدیریت پایگاه داده را مدیریت می کنند. در واقع به برنامه ها اجازه می دهد داده ها را بین چندین برنامه به اشتراک بگذارند. این اطلاعات پایگاه داده را پنهان می کند و می تواند برای خواندن و نوشتن داده های خصوصی برنامه که به اشتراک گذاشته نشده است استفاده شود. دسترسی به داده های سایر برنامه های کاربردی بدون ارائه دهندگان محتوا آشفته خواهد بود.

مثلا می توانید به دنبال جزئیات تماس در لیست مخاطبین باشید. یا ممکن است عکس هایی از گالری بخواهید که توسط ارائه دهنده محتوا نیز ارائه شده است.

برای پیاده سازی این ، ContentProvider را در زیر کلاس خود گسترش دهید:

public class Provider_Name extendsContentProvider {
}

همچنین بخوانید: زبان برنامه نویسی جاوا چیست و چه کاربردی دارد؟

همچنین بخوانید: Java با JavaScript فرق می کند! 

همچنین بخوانید: انواع نسخه های جاوا، اخرین نسخه زبان جاوا، فهمیدن ورژن جاوا، کدام نسخه جاوا بهتر است؟

کامپوننت های اندروید غیر اصلی

در ساختار های entities بالا کامپوننت های دیگری هم وجود دارد این کامپوننت ها دستورات منطقی ، و بین سایر کامپوننت ها نوشته می شوند، این اندروید کامپوننت ها عبارتند از:

  • Fragments (قطعات) نشان دهنده­ ی یک رفتار یا بخشی از واسط کاربری در یک Activity هستند.
  • Views عناصر واسط کاربری که بر روی صفحه کشیده می شوند مانند دکمه ها، فرم های لیستی و غیره
  • Layouts سلسله مراتب View ها که فرمت صفحه نمایش و ظاهر View ها را کنترل می کنند.
  • Intents مولفه های پیام ها را به هم متصل می کند.
  • Resources عناصر خارجی مانند رشته ها، ثوابت و تصاویر قابل ترسیم
  • Manifest فایل پیکر بندی مربوط به اپلیکیشن

همچنین بخوانید: استفاده از برنامه ساز اندروید یا برنامه نویسی اندروید؟

همچنین بخوانید: فروشگاه ساز اندروید چیست؟ مزایا و معایب اپلیکیشن سازهای فروشگاهی

چطوری می تونم آموزش برنامه نویسی اندروید رو اصولی بگیرم؟

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

همه دوره های آموزشی الکامکو | همه دوره های برنامه نویسی جاوا اندروید


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

2 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
جواد
1 سال گذشته

component اندروید توی برنامه نویسی اندروید جزو مهمترین هاست

ali
1 سال گذشته

perfect

فهرست