تفاوت ASP.NET MVC و ASP.NET CORE

تفاوت asp.net core و asp.net mvc - سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو

تفاوت ASP.NET و ASP.NET Core چیست؟ یکی از بهترین راه هایی که می توان تکنولوژی های جدید را یاد گرفت مقایسه ان با تکتولوژی های قدیمی است. در این مطلب از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو می خواهیم به این سوال که تفاوت ای اس پی دات نت و ای اس پی دات نت کور بپردازیم.

ASP.NET MVC چیست؟

ASP.NET MVC یک پلتفرم خوب و بنیادی برای توسعه وب است که برای ایجاد وب سایت ها، اپلیکیشن ها و خدمات وب استفاده می شود. ای اس پی دات نت ترکیبی از تکنولوژی های HTML، CSS و جاوا اسکریپت است. Asp.Net بر روی HTTP (پروتکل انتقال ابرمتن) کار می کند و از دستورات و خط مشی های HTTP برای تنظیم یک مرورگر برای ارتباط دوطرفه سرور استفاده می کند.

در ابتدا ASP.NET  در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. اولین نسخه ASP.NET  که مستقر شد ۱.۰ بود. نسخه اخیر Asp.Net 4.6 است.

ASP.NET  بخشی از Microsoft .NET Framework است. تصویر زیر پشته کامپوننت را نشان می دهد.

Asp.Net Introduction

ASP.NET  سه سبک توسعه برای ایجاد برنامه های کاربردی وب ارائه می دهد:

 • فرم های وب (Web Forms)
 • ASP.NET MVC
 • ASP.NET Web Pages

۱. فرم های وب (Web Forms) : فرم های وب ASP.NET مدل تعامل مبتنی بر رویداد را به برنامه های کاربردی وب گسترش می دهند. برای توسعه یک برنامه کاربردی با دسترسی به داده ها و همچنین ارائه سمت سرور و رویداد برای ایجاد یک برنامه استفاده می شود.

۲. Asp.Net MVC: فرم های وب ASP.NET مدل رویداد محور تعامل را به برنامه های کاربردی وب گسترش می دهند. برای توسعه یک برنامه کاربردی با دسترسی به داده ها و همچنین ارائه سمت سرور و رویداد برای ایجاد یک برنامه استفاده می شود.

۳. Asp.Net Web Pages: برای ایجاد صفحات وب پویا استفاده می شود. این کد سرور را با HTML به روشی سریع ترکیب می کند.

جدول زیر هر مدل توسعه را نشان می دهد.

Model Skills Development style Experience
Web Forms Win Forms, WPF, .NET توسعه سریع با استفاده از یک کتابخانه غنی از کنترل ها که نشانه گذاری HTML را محصور می کند Mid-Level, Advanced RAD
MVC Ruby on Rails, .NET کنترل کامل بر روی نشانه گذاری HTML، کد و نشانه گذاری جدا شده، و آسان برای نوشتن تست. بهترین انتخاب برای اپلیکیشن های موبایل و تک صفحه ای (SPA). Mid-Level, Advanced
Web Pages Classic ASP, PHP نشانه گذاری HTML و کد شما با هم در یک فایل New, Mid-Level

کد برنامه ASP.NET را می توان به هر یک از زبان های زیر نوشت:

۱. #C | آموزش سی شارپ را می توانید اینجا دانلود کنید. 
۲. VB.Net
۳. J#

معماری ASP.NET و اجزای آن

معماری پایه ASP.NET در زیر نشان داده شده است.

Asp.Net Architecture

همچنین بخوانید: کدنویسی تمیز چیست؟ 

فریمورک دات نت دارای اجزای کلیدی زیر است:

۱.Language – یک دات نت فریم ورک انواع زبان های برنامه نویسی از جمله VB.NET و #C است.

۲.Library – .NET Framework مجموعه ای از یک کتابخانه کلاس استاندارد از کلاس ها، رابط ها و انواع مقادیر قابل استفاده مجدد برای فرآیند توسعه ASP.NET و عملکرد سیستم است.

۳. زمان اجرا زبان مشترک (CLR) – Common Language Runtime بخشی از ماشین مجازی چارچوب دات‌نت است که وظیفهٔ مدیریت اجرای برنامه‌های دات‌نت را برعهده دارد.

همچنین بخوانید: معرفی سایت های فریلسری برنامه نویسی ایرانی و خارجی

Asp.net Core چیست؟ 

Asp.net Core نسخه جدیدی از Asp.net است که توسط مایکروسافت منتشر شده است. ای اس پی دات نت کور منبع باز است و به عنوان فریمورک های وب استفاده می شود و می تواند با مرورگرهای مختلف مانند ویندوز، مک یا لینوکس اجرا شود. ASP.Net Core نسخه جدید asp.net است. در ابتدا با نام ASP.NET 5 راه اندازی شد اما بعداً به ASP.NET Core تغییر نام داد و همچنان با همین نام باقی مانده است.

Asp.Net Core Introduction

با توجه به شکل بالا Asp.Net Core یک فریمورک وب چند پلتفرمی – کراس پلتفرم (Cross-Platform) مبتنی بر ابر (Cloud Optimized) و منبع باز (Open Source) برای ساخت برنامه های وب در ویندوز، مک و لینوکس از جمله فریمورک MVC است. این ترکیبی از MVC و WEB API در یک فریمورک برنامه نویسی وب واحد است.

همچنین بخوانید: برنامه نویسی چیست ؟ آشنایی با انواع زبان های برنامه نویسی | فواید برنامه نویسیآموزش صفر تا صد فلاتر

مزایای اصلی ASP.Net Core:

 1. هسته Asp.Net یک فریمورک بسیار ناب و ماژولار است زیرا چندین معماری دارد.
 2. Asp.net Core یک فریمورک متن باز است.
 3. براحتی می توانید با زبان برنامه نویسی سی شارپ کار کنید.
 4. ساخت برنامه های asp.net چند پلتفرمی در ویندوز، مک و لینوکس آسان است.
 5. پیکربندی یک محیط آماده برای ابر است.
 6. قابلیت میزبانی در:
  الف) Kestral
  ب) IIS
  ج) HTTP.sys
  د) Nginx
  ه) Apache
  و) Docker

تاریخچه نسخه های ASP.NET:

ASP.NET Core 2.1 مه ۲۰۱۸
ASP.NET Core 2.0 اوت ۲۰۱۷
ASP.NET Core 1.1 نوامبر ۲۰۱۶
ASP.NET Core 1.0 ژوئن ۲۰۱۶

همچنین بخوانید: گرفتن پروژه برنامه نویسی اندروید، وب و غیره چگونه است؟

<strong>پیشنهاد ویژه برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی</strong>
 با آموزش جامع برنامه نویسی اندروید، می توانید یاد بگیرید که چگونه اپلیکیشن های اندروید را از پایه بسازید و درآمدزایی کنید. این دوره شامل ۹ دوره حرفه ای برای آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید می باشد و با تهیه این دوره بی نیاز از اموزش های مربوطه دیگر خواهید بود و شامل دوره جامع کاتلین و جاوا نیر می باشد.

تفاوت بین ASP.NET MVC و ASP.NET CORE

ASP.NET MVC

ASP.NET CORE

Asp.Net Build برای ویندوز کاربرد دارد. Asp.Net Core Build برای ویندوز، مک و لینوکس کاربرد دارد.
Asp.Net عملکرد خوبی دارد. هسته ASP.Net عملکرد بالاتری نسبت به ASP.Net 4x دارد.
بر روی .Net Framework یا معمولاً به عنوان Full.Net Framework اجرا می شود. بر روی Net Core و Full.Net Framework اجرا می شود.
Asp.Net از WebForm، Asp.Net MVC و Asp.Net WebAPI پشتیبانی می کند. Asp.Net Core از WebForm پشتیبانی نمی کند. از صفحات وب MVC، Web API و Asp.Net که در اصل در Net Core 2.0 اضافه شده بودند، پشتیبانی می کند.
Asp.Net از تنها IIS وابسته به System.web.dll استفاده کرد. Asp.Net Core به System.web.dll و بنابراین IIS وابسته نیست.
 از C# ، VB و بسیاری از زبان های دیگر و همچنین پشتیبانی از WCF، WPF و WF پشتیبانی می کند. فقط زبان برنامه نویسی سی شارپ، F# را پشتیبانی می کند. پشتیبانی از VB برای اضافه شدن زمان کوتاه و بدون پشتیبانی از WCF، WPF و WF، اما پشتیبانی از کتابخانه های مشتری WCF در دسترس است.
برنامه Asp.Net MVC Web.config، Global.asax، Application Start را اضافه کرد. Core از فایل های Web.config و Global.asax پشتیبانی نمی کند. از appsettings.json پشتیبانی می کند.
پشتیبانی از کانتینر بیشتر از برنامه ASP.Net Core نیست. پشتیبانی کانتینر برای استقرارهایی مانند Docker مناسب است.
همه نسخه های اصلی پشتیبانی می شوند Core را از Visual Studio 2015 به روز رسانی ۳ و نسخه فعلی VS 2017 پشتیبانی می کند.
پس از تغییر کد باید دوباره کامپایل کنیم. به روز رسانی Core Browser بدون نیاز به کامپایل مجدد، کد را کامپایل و اجرا می کند.

همچنین بخوانید: بازار کار زبان برنامه نویسی سی شارپ در ایران و خارج از ایران

نتیجه گیری از تفاوت ای اس پی دات نت و ای اس پی دات نت کور

نکته اول بمنظور درک فرق ASP.NET با ASP.NET Core اینکه Asp.net core یک فریم ورک سبک و قابل ترکیب با سایر فریم ورک ها جهت ایجاد نرم افزارهای تحت وب می باشد. همچنین Asp.net Core کاملا اپن سورس می باشد. بحث اپن سورس بودن Asp.net Core یکی از مهم ترین تفاوت های بین Asp.net Mvc و Asp.net Core می باشد.

از دیگر تفاوت های ای اس پی دات نت و ای اس پی دات نت کور Cross Platform بودن، سادگی در استفاده، سبک ، قوی و ساده بودن، دسترسی به محیط محاسبات ابری، ارتقاء سطح ماژولار بودن، سازگار و مطابقت کامل با NuGet Package، ایجاد یکپارچگی در بین فریم ورک های کلاینت سایدی (Client Side) مدرن و BackEnd و … می باشد. در نهایت می توان گفت که ASP.NET Core یک قدم بزرگ در راستای پیاده سازی اپلیکیشن های مدرن وب می‌باشد.

در صورتیکه دنبال یادگیری ASP.NET CORE هستید دوره متخصص ASP.NET CORE سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو زیر را به شما پیشنهاد می کنیم که همه موارد از صفر تا صد به شما آموزش داده می شود پیش نیاز لارم ندارد و شما را به یک متخصص حرفه ای در زمینه ساخت برنامه های وب می کند. بعد از یادگیری این دوره مطمئن باشید که می توانید درامدزایی خوبی داشته باشید، مگر اینکه خودتان کم کاری کنید!

دوره متخصص ASP.Net Core

 

با ثبت نام در دوره متخصص Asp.Net Core از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید :

 • دسترسی همیشگی به فایل های دوره به علاوه پشتیبانی رایگان ۱۲ ماهه با قابلیت تمدید
 • انجام انواع تمرین ها و مثال ها در طول دوره و ورود آسان به بازار کار ASP.NET CORE
 • طراحی و ساخت ۳ پروژه تحت وب فوق حرفه ای (سایت فروشگاهی – اتوماسیون اداری – آزمون گیر آنلاین)
 • در اختیار داشتن سورس کد تمامی پروژه های انجام شده و آموزش با جدید ترین ورژن دات نت
 • استخدام در شرکت های معتبر و کسب درآمد از ساخت پروژه های وب اپلیکیشن

دوره های برنامه نویسی الکامکو | دوره های برنامه نویسی وب | مقالات برنامه نویسی | مقالات برنامه نویسی وب | مقالات دات نت | مقالات asp.net core | مقالات سی شارپ | فیلم های آموزش سی شارپ | پیش نیاز و یادگیری سی شارپ

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

Generic filters
Exact matches only

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
یلدا
6 ماه گذشته

فرق asp.net با asp.net core از نظر عملکردی بلد تر هستن. ASP.NET Core از نظر عملکرد نسبت به ASP.NET بهبود یافته هست. این به دلیل ساختار مبتنی بر ماژوله اونه که باعث میشه کد کارآمدتر اجرا شه.