آموزش و نکاتی درباره طراحی صفحه اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید | Splash Screen Android

اسپلش اسکرین چیست؟ مزایا و معایب ساخت splash screen در اندروید چیست؟ برای ایجاد صفحات اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید چکار کنیم؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله اندروید به ان پاسخ خواهیم داد. پس برای آموزش اسپلش اسکرین این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با آن آشنا شوید.

اسپلش اسکرین چیست ؟ (splash screen) 

حتما تابحال با اپلیکیشن هایی برخورد کردید که وقتی اپلیکیشن را باز می کنید می بینید که چند ثانیه لوگو بصورت متحرک یا یکسری نوشته مثلا نام اون اپلیکیشن، نسخه برنامه و گاهی نوار لود به زیباترین شکل ممکن برای شما نمایش داده می شود. به این صفحه، صفحه خوش آمدگویی یا در اصطلاح برنامه نویسی اندروید، اسپلش اسکرین (splash screen android) شناخته می شود که باعث زیباتر شدن رابط کاربری اپلیکیشن می شود.

مثالی از ساخت اسپلش اسکرین در اندروید در اپلیکیشن clustr : 

اسپلش اسکرین اندروید در اصلاح فنی: 

معمولا ۲ نوع صفحه ورود داریم: ایستا و پویا

  1. در صفحات ایستا کاربر با یک صفحه ساده به صورت تصویر مواجه می شود و بعد از مدت مشخص صفحه اصلی برنامه بارگذاری می شود.
  2. در صفحات پویا این صفحه شامل Animation هایی برای زیبایی بیشتر می باشد به طوری که بعد از اجرای کامل انیمیشن ها و افکت ها و گذشت مدت مشخص صفحه اصلی برنامه بارگذاری می شود.

در واقع برنامه نویس اندروید اون ثانیه ها را تعیین می کند که بعد از چند ثانیه تمام شود و وارد صفحه اصلی اپلیکیشن شود. در اصطلاح فنی در برنامه نویسی اندروید، این صفحه اسپلش اسکرین متحرک، یک اکتیویتی اندرویدی است که باید تعیین شود پس از یک زمان مشخص بعد از اجرای اپلیکیشن توسط کاربر (مثلا ۳ ثانیه) محو شده و اکتیویتی اولی جایگزین شود.

نمونه اسپلش اسکرین

مزایای ساخت اسپلش اسکرین برای اندروید

  1. یکی از فاکتور های موفقیت برنامه داشتن رابط کاربری زیبا و مناسب است. روشهای مختلفی برای طراحی صحیح و مناسب برنامه وجود دارد که علاوه بر پیاده سازی این روشها موارد دیگری نیز وجود دارد که در یک برنامه مناسب باید رعایت شود. یکی از مهمترین و ساده ترین قسمت های برنامه های اندرویدی، ساخت صفحه اسپلش اسکرین اندروید است.
  2. صفحه اسپلش اسکرین در طراحی و توسعه اپلیکیشن ها و بازی ها به پای ثابت استاندارد ها تبدیل شده و کمتر برنامه ای را می بینید که صفحه اسپلش برای آن در نظر گرفته نشده باشد.
  3. فرصتی مطلوبی را برای پردازش های قبل از شروع برنامه فراهم می کند.
  4. گوگل از این صفحات طرفداری می کند و آن ها را جزئی از طراحی متریال می داند.
  5. مدت زمانی که اسپلش اسکرین اندروید نمایش داده می شود دقیقاً همان زمانی است که برنامه برای پیکربندی خود به آن نیاز دارد. صفحه اسپلش اسکرین در اندروید چند ثانیه بیشتر نمایش داده نمی شود و زمانی که اپلیکیشن لود شود صفحه اسپلش اسکرین ناپدید خواهد شد.

نباید های ساخت اسپلش اسکرین برای اندروید

این صفحات گاهی اوقات باعث خسته شدن کاربر می شود زیرا در هر بار باز کردن برنامه مجبور هستند برای چند ثانیه کوتاه هم که شده به آن تصاویر خیره شود.

ناگفته نماند گوگل قبلاً بیشتر از صفحات اسپلش اسکرین طرفداری می کرد حتی آن را anti-pattern نیز نامید. ولی با توجه به بروزرسانی های اخیر گوگل تاکید کرده که می توانید از این ویژگی در ساخت برنامه های اندروید استفاده کنید ولی باید استفاده درست و مناسب از آن داشته باشید تا کاربر خسته نشود.

برنامه های اندروید در هنگام شروع مقداری وقت می گیرند. این تأخیر در شروع برنامه ها به چشم می آید و بهتر است ما بجای نمایش یک صفحه خالی به کاربر تصویر زیباتری نمایش دهیم. این نکته ای است که گوگل از آن حمایت می کند.

نباید از متن های استاتیک مانند، اپلیکیشن در حالت بارگیری است یا لطفا صبر کنید استفاده کنید چون مخاطب حس می کند اپلیکیشن که طراحی کردید بسیار کند هست و این مشکل را از سرعت اینترنت خود نمی‌بیند بلکه تنها دلیل دیر بارگذاری شدن اپلیکیشن را از برنامه نویسی بد اپلیکیشن می‌بیند.

همچنین بخوانید: زبان برنامه نویسی جاوا چیست و چه کاربردی دارد؟

همچنین بخوانید: Java با JavaScript فرق می کند! 

همچنین بخوانید: انواع نسخه های جاوا، اخرین نسخه زبان جاوا، فهمیدن ورژن جاوا، کدام نسخه جاوا بهتر است؟

نکاتی برای طراحی در اموزش اسپلش اسکرین: 

۱- صفحات اسپلش اسکرین را سرگرم کننده طراحی کنید:

صفحه اسپلش اسکرین در اندروید نویسی باید جذاب و سرگم کننده طراحی شود تا حوصله مخاطب سر نرود و باعث حواث پرتی کاربر از زمان منتظر مانده شود. برای همین استفاده از انمیشن در طراحی صفحه اسپلش اسکرین پیشنهاد می شود.

۲- سایز صفحه اسپلش اسکرین چقدر باشد؟

بهترین سایز و روش برای تصویر صفحه اسپلش چیست؟ در طراحی صفحه باید به این نکته توجه کنید که اندازه صفحه گوشی های هوشمند موبایل باهم تفاوت دارند بخاطر همین صفحه اسپلش اسکرین را در سه اندازه بزرگ، متوسط و کوچک طراحی می کنند تا هر گوشی بر حسب رزولوشن صفحه موبایل خود یکی از این سه تصویر را انتخاب کند. حالا کدام یک از این سه تصویر را انتخال کند؟ عقلانی است که تصویری را انتخاب کند که به رزولوشن موبایل خود نزدیک است.

۳- از درصد برای ساخت صفحه اسپلش اسکرین استفاده کنید:

اگر اسپلش اسکرین‌ شما بیش از ۳ ثانیه طول می کشد بهتر است از درصد در اسپلش اسکرین استفاده کنید. اینطوری کاربر فکر نمیکند اپلیکیشن شما هنگ کرده است چون درصد نشان دهند پیشرفت اپلیکیشن برای اجرا اپ هست بخاطر همین بشتر اپلیکیشن های بازی چون زمان لود شدن آنها بالا است از درصد استفاده می کنند تا حوصله کاربر سر نرود. مثل اسپلش اسکرین بازی کوییز اف کینگز، کلش رویال، کلش اف کلنز!

۴- برند را در مرکز تصویر قرار دهید:

بهتر است برند ما در مرکز تصویر قرار بگیرد. بخاطر اینکه اولین جای که مخاطب در تصاویر نگاه می کند مرکز تصویر است. به همین دلیل در بیشتر صفحات اسپلش اسکرین‌ برند و لوگو شرکت در مرکز صفحه قرار می گیرد. مثل اسپلش اسکرین اپلیکیشن های دیوار، تپسی

۵- به حجم صفحه اسپلش توجه کنید: 

اینه بخواهید از فیلم در اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید استفاده کنید کاملا اشتباه است ولی اگر اصرار به این کار دارید سعی کنید حجم فایل را کاهش دهید در غیر این صورت حجم اپلیکیشن شما افزایش پیدا خواهد کرد و احتمال نصب اپلیکیشن شما کمتر خواهد شد. باید بدونید اگر حجم اپلیکیشن دو برابر شود احتمال نصب اپلیکیشن نصف می شود و در واقع زحمات شما در کد نویسی اندروید هدر می رود..

۶- کال تو اکشن مناسب موقع قطعی اینترنت

بهتره که وقتی اینترنت کاربر قطع است و کاربر اپلیکیشن را باز می کند بجای صفحه اسپلش عادی صفحه ای با یک دکمه که کاربر را به صفحه وای فای یا اینترنت وصل می کند لینک شود در غیر این صورت کاربر فکر می کند اپلیکیشن مشکل دارد و فکر نمی کند که اینترنتش قطعه! مثل اسنپ و دیوار و تپسی .

زمان مناسب برای ساخت splash screen در اندروید چیست؟

زمان اسپلش اسکرین در ساخت اپلیکیشن اندروید هر چقدر کمتر باشه بهتر است در طراحی اسپلش اسکرین می گویند زمان مناسب کمتر از ۳ ثانیه است ولی بخاطر مشکل سخت افزاری گوشی های موبایل و سرعت اینترنت بعضی وقتا این زمان بیشتر از ۳ ثانیه طول می کشد.

همچنین بخوانید: استفاده از برنامه ساز اندروید یا برنامه نویسی اندروید؟

همچنین بخوانید: فروشگاه ساز اندروید چیست؟ مزایا و معایب اپلیکیشن سازهای فروشگاهی

به ساخت صفحه اسپلش اسکرین فکر کنیم یا نه؟ 

اگر سرعت بارگذاری و اجرا اپلیکیشن حتی در گوشی های قدیمی بسیار سریع و بالا است نیاز به طراحی صفحه اسپلش اسکرین نیست ولی با این همه طراحی یک صفحه ساده که شامل لوگو شرکت است خالی از لطف نیست.

نتیجه گیری از ساخت اسپلش اسکرین در اندروید

در این مطلب سعی کردیم شما را مفهوم اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید آشنا کنیم. بصورت کلی اسپلش اسکرین در برنامه نویسی اندروید باعث می شود برای کاربران یک صفحه خوش امدگویی بسازید تا بعد از چند ثانیه دیدن لوگو و دیگر جزئیاتی که شما در این صفحه قرار میدید سرگرم شوند و اپلیکیشن شما زیباتر و حرفه ای تر بنظر برسد.

چگونه یک صفحه اسپلش اسکرین (splash screen) در اندروید بسازیم؟

برنامه نویسان در طراحی اپلیکیشن موبایل برای این کار یک وقفه چند ثانیه ای در کد ایجاد می کنند تا باعث ساخت صفحه اسپلش اسکرین شوند ولی راه اصولی آن را انجام نمی دهند. برای اینکه بخواهید اصولی با این مفهوم آشنا شوید و خودتان اقدام به ساخت اسپلش اسکرین در اندروید استودیو کنید پیشنهاد می کنیم دوره زیر را تهیه کنید. در این دوره ساخت اسپلش اسکرین در اندروید استودیو به شما توضیح داده می شود.

چطوری می تونم این دوره آموزش برنامه نویسی اندروید رو بخرم؟ 

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

همه دوره های آموزشی الکامکو | همه دوره های برنامه نویسی جاوا اندروید


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
سینا
1 سال گذشته

عالی بود

فهرست