فرایندی که برای انتشار برنامه در مارکت پلیس ها باید بدانید!

فرایند انتشار برنامه در مارکت پلیس ها - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مقاله از سری آموزش های برنامه نویسی اندروید می خواهیم شما را با نحوه فرایند انتشار برنامه در مارکت پلیس ها آشنا کنیم. پس با مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

انتشار برنامه اندرویدی چه فایده ای دارد؟ 

انتشار برنامه یا همان انتشار اپلیکیشن (Publish App) فرایندی کلی است که برنامه های اندرویدی شما را در دسترس کاربران قرار می دهد و شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشنهای اندروید، حتماً می دانید که ساخت اپلیکیشن موبایل تنها نیمی از راه است. نیمه دیگر پیش روی شما انتشار برنامه در اپلیکیشن استورها و معرفی اپلیکیشن تان به کاربران است تا بتوانند از خدمات یا محصولات اپلیکیشن شما استفاده کنند و باعث افزایش درآمد و کسب و کار شما شود. پس بیاید باهم فرایند انتشار برنامه در مارکت پلیس ها را مورد بررسی قرار دهیم.

فرایند انتشار برنامه در مارکت پلیس ها چگونه است؟ 

وقتی می خواهید یک برنامه اندرویدی را در مارکت پلیس ها (Market Place) منتشر کنید، دو تا کار اصلی را باید انجام بدهید:

 1.  آماده سازی برنامه برای ریلیز کردن
 2. ریلیز کردن برنامه برای کاربران

۱- آماده سازی برنامه برای ریلیز کردن : 

در طی مرحله آماده سازی، نسخه اصلی یا ریلیز شده (Release Version) برنامه خود را ایجاد می کنید، همان نسخه نهایی که کاربران می توانند بر روی دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید خود دانلود و نصب کنند.

برای اینکه برنامه خود را برای ریلیز کردن آماده کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • برنامه را برای ریلیز کردن کانفیگ کنید. 

حداقل کاری که باید کنید این است که باید Log Call را حذف کرده و android:debuggable را از فایل مانیفست خود حذف کنید.

شما همچنین باید مقادیری را برای اتریبیوت های android:versionCode and android:versionName که در <manifest> قرار دارد در نظر بگیرید.

 همچنین ممکن است لازم باشد تنظیمات دیگری را نیز پیکربندی کنید تا نیازهای Google Play را برآورده سازد یا هر روشی را که شما برای انتشار برنامه خود استفاده می کنید تنظیم کنید.

اگر از فایلهای Gradle build استفاده می کنید، می توانید از  release build type استفاده کنید تا تنظیمات بیلد خود را برای نسخه منتشر شده برنامه خود تنظیم کنید.

 • یک نسخه ریلیز شده از برنامه خود ایجاد و امضا کنید.

می توانید از فایلهای Gradle build با  release build type استفاده کنید تا نسخه منتشر شده برنامه خود را بسازید و امضا کنید.

 • نسخه اصلی یا (release version) اپلیکیشن خود را تست کنید.

قبل از توزیع برنامه در مارکت ها، باید نسخه ریلیز شده اپلیکیشن را حداقل در یک دستگاه موبایل و یک دستگاه تبلت و یا هر دستگاه دیگری که مدنظر شماست کاملاً آزمایش کنید.

 • تهیه ریموت سرورها و خدماتی که اپلیکیشن شما به آن بستگی دارد.

اگر اپلیکیشن شما به سرورها یا خدمات خارجی بستگی دارد ، باید مطمئن باشید که آنها از نظر ایمنی و تولید مشکلی نداشته باشند.

شما ممکن است مجبور شوید چندین کار دیگر را به عنوان بخشی از فرآیند آماده سازی انجام دهید. به عنوان مثال ، برای امضای برنامه خود باید یک کلید خصوصی (private key) دریافت کنید. همچنین شما نیاز دارید تا یک آیکن برای اپلیکیشن خود ایجاد کنید و ممکن است بخواهید یک موافقتنامه مجوز کاربر نهایی (EULA=End User License Agreement) را برای احراز هویت شخص، سازمان و مالکیت معنوی خود تهیه کنید.

پس از اتمام آماده سازی برنامه خود برای ریلیز برنامه ، یک فایل .apk امضا شده دارید که می توانید برای کاربران به اشتراک بگذارید و توزیع کنید.

۲- ریلیز کردن برنامه برای کاربران : 

در طی مرحله ریلیز کردن برنامه برای کاربران، در واقع شما نسخه اصلی برنامه خود را به کاربران تبلیغ، فروش و توزیع می کنید.

می توانید اپلیکیشن های اندرویدی خود را به چندین روش برای کاربران ریلیز کنید. معمولاً برنامه ها را از طریق یک مارکت پلیس (Market Place)  مانند Google Play منتشر می کنید، اما می توانید برنامه هایی را نیز در وب سایت خود قرار دهید و یا با ارسال مستقیم اپلیکیشن به کاربران آنها را منتشر کنید.

 • ریلیز کردن از طریق یک مارکت پلیس 

Google Play بهترین مارکت برای اپلیکیشن های اندرویدی است و در صورتی که می خواهید اپلیکینش های خود را در رنج وسیع تری از مخاطبان در سراسر جهان توزیع کنید، بسیار مفید است. ولی با این حال، می توانید برنامه های خود را از طریق هر مارکت پلیس دیگری نیز توزیع کنید.

 • انتشار برنامه ها در Google Play 

Google Play یک بستر نشر قوی است که به شما کمک می کند تا برنامه های اندروید خود را در سراسر جهان تبلیغ ، فروش و توزیع کنید. هنگامی که برنامه های خود را از طریق Google Play منتشر می کنید، به مجموعه ابزارهای توسعه دهنده دسترسی دارید که به شما امکان می دهد فروش خود را تجزیه و تحلیل کنید، روند بازار را مشخص کنید و کنترل کنید که برنامه های شمابرای چه افرادی توزیع می شوند.

همچنین به چندین روش افزایش درآمد مانند in-app billing و application licensing دسترسی دارید. مجموعه ابزارها و ویژگیهای غنی ، همراه با بسیاری از ویژگیهای جامعه نهایی کاربر ، باعث می شود Google Play به بازار برتر برای فروش و خرید برنامه های اندروید تبدیل شود.

انتشار برنامه شما در Google Play یک فرایند ساده است که شامل سه مرحله اساسی است:

 • تهیه موارد تبلیغاتی

برای استفاده کامل از قابلیت های بازاریابی و تبلیغات گوگل پلی ، باید موارد تبلیغاتی را برای برنامه خود ایجاد کنید، مانند تصاویر ، فیلم ها ، گرافیک ها و متنهای تبلیغاتی.

 • تنظیم گزینه ها و آپلود فایل ها

گوگل پلی به شما امکان می دهد تا برنامه خود را در یک مجموعه جهانی از کاربران و دستگاه ها هدف قرار دهید. با پیکربندی تنظیمات مختلف Google Play ، می توانید کشورهایی را که می خواهید به آنها برسید، زبانهای فهرست بندی مورد نظر برای استفاده و قیمت مورد نظر خود را در هر کشور انتخاب کنید.

همچنین می توانید جزئیات لیست مانند نوع برنامه ، دسته بندی و رتبه بندی محتوا را تنظیم کنید. هنگامی که گزینه های پیکربندی شما به پایان رسید ، می توانید مطالب تبلیغاتی و اپلیکیشن خود را به عنوان یک برنامه پیش نویس (منتشر نشده) بارگذاری کنید.

 • نسخه اصلی یا ریلیز برنامه خود را منتشر کنید

اگر از تنظیماتی که برای انتشار آماده و تنظیم کردید راضی بودید و انتشار شما به درستی پیکربندی شده است و برنامه بارگذاری شده شما آماده انتشار برای عموم است ، می توانید به سادگی بر روی Publish در کنسول Play کلیک کنید و طی چند دقیقه اپلیکیشن شما بصورت زنده و در دسترس برای بارگیری در سراسر جهان خواهد بود.

 • انتشار برنامه از طریق وب سایت

اگر نمی خواهید اپلیکیشن خود را در یک مارکت پلیس مانند Google Play منتشر کنید، می توانید آن را در وب سایت یا سرور خود برای دانلود در دسترسی عموم قرار دهید. برای انجام این کار، ابتدا باید اپلیکیشن خود را برای انتشار به روش عادی تهیه کنید. سپس تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که روی هاست وب سایت و در فایل release-ready APK قرار دهید و لینک دانلود را برای کاربران قرار دهید.

وقتی کاربران از درون گوشی اندرویدی خود روی لینک دانلودی که شما روی وب سایت قرار دادید کلیک می کنند، این فایل دانلود می شود و سیستم اندروید به طور خودکار شروع به نصب آن روی دستگاه می کند. مراحل نصب در صورتی به طور خودکار انجام می شود که کاربر درون تنظیمات دستگاه اندرویدی خود گزینه امکان نصب برنامه ها از منابع ناشناخته (unknown sources) را فعال کرده باشد.

اگرچه انتشار برنامه شما در وب سایت تان نسبتاً آسان است، اما می تواند ناکارآمد باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از برنامه خود درامدی کسب کنید، مجبور خواهید بود که تمام معاملات مالی را پردازش و ردیابی کنید و دیگر نمی توانید از خدمات برنامه پرداخت صورتحساب Google Play برای فروش محصولات درون برنامه استفاده کنید. علاوه بر این ، شما قادر به استفاده از خدمات مجوز برای جلوگیری از نصب غیرمجاز و استفاده از برنامه خود نخواهید بود.

 • انتخاب کاربر برای برنامه ها و منابع ناشناخته

اندروید از اطلاعات کاربران وقتی که برنامه ها را از منایع غیر رسمی در گوشی اندرویی خود دانلود و نصب کنند محافظت می کند ولی چنین نصب هایی را تا زمانی که کاربر اجازه نصب برنامه از منابع دیگر را ندهدمسدود نمی کند. روند این انتخاب به نسخه Android که در دستگاه کاربر در حال اجرا است بستگی دارد:

 • در دستگاههای دارای Android 8.0 (سطح API 26 و بالاتر) ، کاربران باید به صفحه تنظیمات سیستم  Install unknown apps شوند تا نصب های برنامه از یک منبع خاص انجام شود.
 • در دستگاههای دارای اندروید ۷.۱.۱ (سطح API 25) و پایین تر، کاربران باید تنظیمات  Unknown sources را فعال کرده یا اجازه نصب یک برنامه ناشناخته را دهند.

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
فهرست