کدام زبان اندروید بعنوان جدیدترین، بهترین و قوی ترین زبان برنامه نویسی اندروید است؟

زبان برنامه نویسی اندروید استودیو چیست ؟ آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مقاله اندروید منتشر شده از سایت برنامه نویسی اندروید الکامکو می خواهیم شما را با انواع زبان اندروید برای شروع آموزش زبان برنامه نویسی اندروید آشنا کنیم تا در نهایت بتوانید یک انتخاب مناسب برای طراحی اپلیکیشن موبایل داشته باشید. پس یا ما همراه باشید.

زبان برنامه نویسی اندروید چیست ؟

اندروید یکی از بهترین و قوی ترین و محبوب ترین و پراستفاده ‌ترین سیستم عامل موبایل در جهان است و گوشی های هوشمند بیش از نیمی از کاربران جهان با زبان اندروید است یعنی سیستم عامل آن به زبان برنامه نویسی اندروید نوشته شده است. کاربرد زبان برنامه نویسی اندروید در طراحی اپلیکیشن های اندرویدی است که در نهایت کاربران می توانند از این اپلیکیشن ها برای ایجاد ارتباطات، به دست آوردن اطلاعات استفاده کنند و از آنها لذت ببرند و از طرفی شماهایی که یک برنامه نویس اندروید هستید با کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید درآمدزایی کنید!
 | الکامکو

چرا انتخاب یک زبان مناسب برنامه نویسی اندروید برای یک برنامه نویس مهم است؟ 

تا بحال به این فکر کردید که روزی چند بار تلفن هوشمند خود را چک می کنید؟ مطابق با آماری که بر اساس گزارش ها بدست آمده شما تقریبا 86 بار در روز گوشی موبایل خود را چک می کنید که این واقعا حیرت آور است (این آمار به طور میانگین برای اکثر افراد درست است). شاید از خودتان بپرسید این همه چک کردن گوشی در یک روز چطوری ممکن است؟ جواب کاملا مشخص است: بخاطر اپلیکیشن های موبایل مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، واتس اپ، تلگرام و … !! و دلیل این است که ما به گوشی های هوشمند خودمان اعتیاد داریم و خواسته یا ناخواسته آنها نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند.

این آمار نشان می دهد که اکثر مردم جهان از گوشی های اندرویدی استفاده می کنند و نیاز به اپلیکیشن های مختلف برای سلیقه های مختلف روز به روز بیشتر می شود. حالا سوال اینجاست برنامه نویسان موجود و در حال حاضر پاسخگوی این نیازها هستند؟

اگر یکم فکر کنید متوجه می شوید که پس اگر برنامه نویسی اندروید بلد باشید به اصطلاح نونتون تو روغنه! در کل بله اگر شما یک برنامه نویس اندروید حرفه ای حتی متوسط هم باشید می توانید درامدزایی خوبی از این فناوری پیشرفته و مدرن داشته باشید بشرطی که بدانید از چه فناوری های بهتری در این راه استفاده کنید.

خب حالا این اپلیکیشن های موبایل چگونه ساخته می شوند؟ تصمیم گرفته اید ساخت اپلیکیشن موبایل را شروع کنید ولی نمی دانید کدام زبان برنامه نویسی برای اندروید را یاد بگیرید؟ ایجاد یک برنامه هوشمند اندرویدی نیازمند انتخاب دقیق و آگاهانه یکی از زبان های برنامه نویسی اندروید است به همین دلیل این مقاله آموزشی الکامکو به معرفی بهترین زبانهای برنامه نوسی اندروید برای توسعه برنامه های اندرویدی می پردازیم.

مهمتر از انتخاب یک زبان برنامه نویسی برنامه اندروید ، ابزاری که توسط آن با زبان انتخابی کار خواهید کرد است که باید اصلی ترین ویژگی ها و اهداف برای کاری که می خواهید انجام دهید را داشته باشد.

پیشنهاد ما طراحی اپلیکیشن موبایل با زبان برنامه نویسی Android Studio با جاوا است. 

آشنایی با انواع زبان برنامه نویسی اندروید استودیو

آموزش زبان برنامه نویسی اندروید - زبان اندروید استودیو چیست - الکامکو

زبان اندروید استودیو؛ زبان اندروید استودیو چیست ؟ 

اندروید استودیو قوی ترین زبان برنامه نویسی اندروید است و بخاطر همین گوگل محیط برنامه نویسی اندروید استودیو (توسعه یکپارچه (IDE) یا یا Integrated Development Environment ) را به صورت رایگان در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد.

در این محیط توسعه از زبان جاوا برای نوشتن کدهای Back end (کدهای مربوط به عملکرد برنامه) و زبان XML برای طراحی رابط کاربری (Front end) استفاده می‌شود. البته در نسخه جدید اندروید استودیو امکان بکارگیری زبان کاتلین (Kotlin) نیز بجای زبان جاوا فراهم شده اما در حال حاضر آموزش زبان برنامه نویسی اندروید استودیو بر اساس جاوا تهیه می‌شود.

اندروید استودیو (Android Studio) در واقع محیطی یکپارچه را فراهم می کند که در آن بتوانید برنامه هایی را برای گوشی های اندرویدی، تبلت ها، اندروید تی وی (Android TV)، اندروید پوشیدنی (Android Wear)،اتو اندروید (Android Auto) ایجاد کنید.

ماژول های کد ساخت یافته در این محیط به شما امکان می دهند پروژه خود را به واحدهای عملکردی تقسیم کنید که بتوان آنها را بطور جداگانه ساخت، آزمایش کرد و اشکال زدایی نمود.

  • زبان برنامه نویسی اندروید استودیو با جاوا (Java)

هنگامی که بحث توسعه برنامه های اندرویدی وسط می آید، زبان برنامه نویسی جاوا (Java) یکی از دو گزینه رسمی برای طراحی و توسعه می باشد. زیرا پشتیبانی زیادی از طرف گوگل (Google) می شود و خوب است تا بدانید که اکثر برنامه های غیر بازی با جاوا (Java) یا کاتلین (Kotlin) ساخته شده اند.

گوگل مستندات رسمی زیادی برای پشتیبانی آنلاین و آموزش Android Studio و Java یا Kotlin دارد که شما می توانید از آنها اطلاعات زیادی بدست آورید.

اولین کاری که برای طراحی اپلیکیشن باید انجام دهید این است که اندروید استودیو (Android Studio) را دانلود کنید. اندروید استودیو شامل Android SDK (مجموعه ای از ابزارها برای آسانتر کردن طراحی برنامه های Android ) است که باعث می شود همه چیزهایی که برای ساخت اپلیکیشن اندروید و اجرای آن نیاز دارید را در یک مکان به شما ارائه دهد.

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است در ابتدا توسط جیمز گوسلینگ در Sun Microsystems طراحی و توسعه داده شد و در سال 1995 به عنوان یکی از اجزای اصلی پلتفرم جاوا Sun Microsystems منتشر شد که امروزه برای طیف گسترده ای از برنامه های برنامه نویسی استفاده می شود. حتی گوگل هم جاوا و کاتلین را در الویت قرار می دهد و این باعث شده تا بسیاری از تیم های توسعه تصمیم به کنار آمدن با آن گرفته اند.

زبان برنامه نویسی جاوا هم مثل دیگر زبان های برنامه نویسی کمی پیچیده است و هنگامی که Android SDK را به آن اضافه کنید، مسائل پیچیده تر نیز می شوند. این به این معنی نیست که جاوا زبان بدی باشد و اصلا اینطور نیست. زیرا سختی های هر زبان بیشتر به نفع خودمان هستند و ما را ترغیب می کنند با چالش های جدیدتری روبرو شویم و چیزاهای بیشتری یاد بگیریم.

بسیاری از مردم به همین دلیل جاوا را دوست دارند و همچنین یکی از متنوع ترین و گسترده ترین کاربردها را دارد. طبق جدول PYPL (جدولی برای نمایش محبوبیت زبانهای برنامه نویسی)، جاوا بیشترین جستجوی زبان برنامه نویسی در بین کارفرمایان را دارد و اندروید استودیو (Android Studio) نیز طی چند سال گذشته قدرت زیادی در این زمینه پیدا کرده است.

برنامه های جاوا توسط Java Virtual Machine یا JVM تعبیر می شود که بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود. این بدان معناست که تمام برنامه های جاوا چند وظیفه ای هستند و می توانند بر روی سیستم عامل های مختلف از جمله رایانه های Macintosh ، Windows و Unix اجرا شوند.

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که مبتنی بر کلاس (class-based) و شی گرا (object-oriented) است و به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان عدم وابستگی به معماری داشته باشد که موجب پرتابل شدن جاوا شده است.

این ویژگی به توسعه دهندگان برنامه اجازه دهدکه برنامه را یکبار بنویسند و در هر جایی اجرا کنند. به این معنی که کد جاوا کامپایل شده می تواند بر روی تمام سیستم عامل هایی که جاوا را پشتیبانی می کنند بدون نیاز به جبران مجدد اجرا شود. در واقع برنامه های جاوا معمولاً با بایت کد ساخته شده اند که می تواند بدون توجه به معماری رایانه ، روی هر دستگاه مجازی جاوا (JVM) اجرا شود. نحو جاوا شبیه C و ++ C است اما امکانات کمتری نسبت به هرکدام از آنها دارد.

جاوا زبان رایانه‌ای ساده، شی‌گرا، مناسب شبکه، تفسیرشدنی، مستحکم، امن، فارغ از معماری، پرتابل، با عملکرد بالا، چندنخی و دینامیک است.

همچنین بخوانید : آموزش نصب اندروید استودیو از صفر تا صد با جزئیات کامل

  • زبان برنامه نویسی اندروید استودیو با کاتلین (Kotlin)

کاتلین مدتی است که به یک زبان رسمی برای توسعه اندروید تبدیل شده است و گوگل حتی تا آنجا پیش رفته است که این گزینه را به عنوان گزینه ای مناسب برای توسعه اندروید تبدیل کرده است.

کاتلین هم مانند جاوا در ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine) اجرا می شود. همچنین کاملاً قابل جابجایی با جاوا است و باعث کاهش یا افزایش اندازه فایل نمی شود. تفاوت در این است که کاتلین به کد “boilerplate” کمتری نیاز دارد، به این معنی که این سیستم برای خواندن ساده تر و آسان عمل می کند. به طور خلاصه زبان برنامه نویسی کاتلین برای وقتی که اولین بار می خواهید برنامه های اندرویدی را طراحی و توسعه دهید مناسب است.

بنابراین، قطعا کاتلین (Kotlin) یک نقطه شروع آسان تر برای مبتدیان است و این واقعیت که هنوز می توانید از اندروید استودیو برای این برنامه نویسی استفاده کنید، یک نکته بزرگ است. با توجه به این که کاتلین به خودی خود هنوز زبان پیچیده ای است، برای ساختن یک برنامه اندرویدی با این زبان باید موارد زیادی را دربارش یاد بگیرید.

همچنین بخوانید : تفاوت آموزش برنامه نویسی اندروید با کاتلین و جاوا چیست؟

  • زبان برنامه نویسی اندروید سی یا سی پلاس پلاس (C++ / C)

اندروید استودیو (Android Studio) با استفاده از Android NDK (کیت توسعه بومی) از کد C / C ++ پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که شما کدی را می نویسید که در دستگاه مجازی جاوا اجرا نمی شود، بلکه بصورت محلی روی دستگاه اجرا می شود و کنترل بیشتری بر چیزهایی مانند تخصیص حافظه می دهد. برای برنامه های فشرده مانند بازی های سه بعدی، این کار به شما امکان می دهد عملکرد اضافی را از خارج از دستگاه اندروید انجام دهید. همچنین یعنی شما قادر خواهید بود از کتابخانه هایی که در C یا ++C نوشته شده اند استفاده کنید.

با این حال، تنظیم آن نیز بسیار سخت تر است، اشکالات بیشتری را معرفی می کند و انعطاف پذیری کمتری دارد و اگر می خواهید یک بازی رایانه ای ایجاد کنید احتمالاً بهتر است از یک موتور بازی آماده مانند Unity استفاده کنید.

  • زبان برنامه نویسی اندروید سی شارپ (#C)

سی شارپ (#C) توسط مایکروسافت با هدف ترکیب قدرت سی پلاس پلاس (++C) و سهولت ویژوال بیسیک (Visual Basic) ساخته شده است. سی شارپ عمل خواندن را مثل جاوا انجام می دهد و اگر یکی از این زبان ها را بدانید، تعویض آن به زبان دیگر بسیار ساده خواهد بود.

بهترین زبان برای توسعه برنامه های اندرویدی اغلب بستگی به کار و سلیقه شما دارد! ولی اگر می خواهید به عنوان یک مبتدی توسعه برنامه های اندرویدی را شروع کنید، ترکیبی از #C و Unity پیشنهاد می شود.

یونیتی (Unity) یک موتور بازی سازی است که در ساخت بازی های ویدیویی برای کامپیوترهای شخصی، کنسول‌های بازی، دستگاه‌های همراه و وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود و IDE (مانند اندروید استودیو) یک ابزار رایگان است که بازی های شخصی خود را بسیار باورنکردنی در آن ایجاد کنید. تنها با چند خط کد در یوینیتی می توانید یک بازی را در کمتر از یک ساعت تنظیم کنید.

همچنین بسیار قدرتمند است و ابزاری است که توسط اکثر استودیوهای بازی در فروشگاه گوگل پلی (Google Play) استفاده می شود. به عنوان یک راه حل متقاطع ، یونیتی همچنین به شما امکان می دهد بازی های خود را به سیستم عامل های دیگر مانند iOS و Windows منتقل کنید. حتی می توانید بازی های کنسولی بسازید! مهمتر از همه اینها ، توسعه از این طریق روشی بسیار کاربردی برای یادگیری کد نویسی شی گرا ارائه می دهد. برای کسانی که امیدوارند کار خود را در توسعه بازی شروع کنن ، یادگیری آن می تواند یک قدم عالی برای اولین گام باشد.

یونیتی (Unity) برای ایجاد بازیها مفید است ولی از همه مهمتر برای توسعه برنامه های اندرویدی به ویژه اگر می خواهید با زبان متریال دیزاین گوگل (Design Material Google) مطابقت داشته باشید مفید است.

در صورتیکه به یونیتی علاقه ندارید می توانید به جای آن از موتور بازی‌سازی آنریل  Unreal که گرافیک بهتر و مناسب تری برای موبایل دارد استفاده کنید.

#C از طریق ویژوال استودیو نیز می تواند با زامارین (Xamarin) استفاده شود. این بیشتر به توسعه سنتی آندروید با مزیت بودن کراس پلتفرم (cross-platform) شباهت دارد.

توسعه ی اپلیکیشن های Cross platform به معنی توسعه و برنامه نویسی برنامه هایی است که در نهایت خروجی برای سیستم عامل های مختلفی داشته باشد. توسعه و تولید اپلیکیشن های Cross Platform زمانی مفید است که نصب کنندگان یک اپ از گوشی های موبایل با سیستم عامل های متنوعی مثل ios و android و … استفاده کنند.

برای یک مبتدی توسعه اندروید در چنین حالتی کمی خسته کننده است اما برای یک شرکت کوچک که مایل به ایجاد یک برنامه برای iOS و Android است، منطقی است و پشتیبانی و اطلاعات زیادی در آنجا وجود دارد تا بتواند به شما کمک کند.

  • زبان برنامه نویسی اندروید کرونا (LUA (Corona

کرونا یک کیت توسعه نرم افزار (SDK) است که توسط Corona Labs Inc توسعه یافته است. Corona برنامه نویسان رو قادر می سازه تا برنامه های کاربردی تلفن همراه دو بعدی (2D) را برای اندروید، IOS و Kindle و همچنین برنامه های کاربردی دسکتاپ برای ویندوز و OS X و برنامه های تلویزیونی متصل شده، برای Apple TV و Android Tv ایجاد کنند.

Corona گزینه های بسیار ساده ای را برای توسعه برنامه های اندرویدی ارائه می دهد، در حالی که هنوز قدرت و کنترل نسبتاً خوبی را به شما ارائه می دهد. شما در LUA کدگذاری می کنید که در حال حاضر بسیار ساده تر از جاوا است. و Corona SDK (کیت توسعه نرم افزار) کار را حتی ساده تر می کند. این برنامه از کلیه کتابخانه های بومی پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد اپلیکیشن را در چندین سیستم عامل منتشر کنید. این کیت اکثراً برای ایجاد بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد اما می تواند برای موارد دیگر هم از آن استفاده کرد.

برای وارد کردن کد باید از یک ویرایشگر متنی مانند++Notepad  استفاده کنید و می توانید کد را در یک شبیه ساز اجرا کنید، حتی بدون نیاز به ادیت اولیه! هنگامی که شما آماده ایجاد APK و استقرار هستید، می توانید با استفاده از یک ابزار آنلاین این کار را انجام دهید.

این کار به مهارت های رمزگذاری اولیه نیاز دارد اما قطعاً در آنچه که می تواند به انجام برسد محدود است و تنها چند قدم از ورود به قلمرو  “app builder” حذف شده است. این زبان برای کسی که می خواهد چیزی نسبتاً ساده بسازد مفید نیست ولی برای افرادی که در توسعه برنامه مهارت و توانایی دارند می تواند بسیار کاربردی تر باشد. اگر می خواهید از ویژگی هایی مانند خرید درون برنامه استفاده کنید، باید هزینه ای را بپردازید. در مورد استفاده از API های بومی آندروید هم همینطور است.

  • زبان برنامه نویسی اندروید فون گپ (HTML/CSS/JavaScript (PhoneGap

فون گپ (PhoneGap) از کوردوا (Apache Cordova) پشتیبانی می کند و در اصل به شما امکان می دهد برنامه هایی را با استفاده از همان کدی که معمولاً برای ایجاد یک وب سایت (HTML ، CSS و JavaScript) استفاده می کنید ایجاد کنید. سپس از طریق “WebView” نشان داده می شود – وب ویو ویجتی است که وب سایت را در اپلیکیشن نمایش می دهد. PhoneGap مانند یک پل عمل می کند و به توسعه دهندگان امکان دسترسی به برخی ویژگی های اصلی تلفن یا تبلت مانند شتاب سنج یا دوربین را می دهد.

هرچند این توسعه برنامه واقعی نیست و تنها برنامه نویسی واقعی JavaScript خواهد بود. خیلی از کارها را جلو می برد ولی اگر می خواهید ادعا کنید که یک توسعه دهنده اندروید هستید، باید یکی دیگر از گزینه های دیگر را در این لیست را بلد باشید.

نتیجه گیری برای انتخاب زبان برنامه نویسی برای طراحی و توسعه اپلیکیشن های اندروید: 

بنابراین انتخاب های زیادی برای طراحی و توسعه برنامه های اندروید دارید. انتخاب صحیح به حساسیت و اهداف شما بستگی دارد و محیط اندروید استودیو محیط خوبی را برای شروع برنامه نویسی به شما ارائه می دهد.

امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید و به سری یادگیری های شما در آموزش اندروید کمک کرده باشد.

الکامکو می تواند به شما در ارائه خدمات مشاوره توسعه برنامه های اندرویدی و همچنین آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند.

در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید با Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهاد ویژه برای شما :

دوره جامع آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید و بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید. در صورتی که سوالی دارید می توانید با پشتیبانی سایت تماس بگیرید. | الکامکو

جدیدترین دوره ها
آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو
دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت

شما چه تجربه ای از کار کردن با زبان های برنامه نویسی در اندروید استودیو دارید؟ در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

5 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
پیمان امینی
5 ماه گذشته

بنظر من کاتلین هم خوبه ولی برای کسی که می خواد تازه شروع کنه java بهترین گزینه برای انتخاب زبان برنامه نویسی برنامه های اندرویدهستش

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  پیمان امینی
5 ماه گذشته

دقیقا

گلرخ
5 ماه گذشته

معلومه که زبان جاوا بهترینههههه

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  گلرخ
5 ماه گذشته

🙂

بهرام واعض
8 ماه گذشته

دوره اموزش زبان اندروید استودیو شما رو خریدم عالیه. آقای آزاد خیلی مفهومی درس دادن . منتظر دوره های جدیدتون هستم

فهرست