کدام زبان اندروید بعنوان بهترین و قوی ترین زبان برنامه نویسی اندروید است؟

بهترین زبان برنامه نویسی اندروید - زبان اندروید استودیو - الکامکو

این سوال که بهترین زبان برنامه نویسی برای اندروید چیست همیشه یک سوال برای برنامه نویسان تازه کار است. بخاطر همین در این مقاله اندروید منتشر شده از سایت برنامه نویسی اندروید الکامکو می خواهیم شما را با انواع زبان اندروید برای شروع آموزش زبان برنامه نویسی اندروید آشنا کنیم تا در نهایت بتوانید یک انتخاب مناسب برای طراحی اپلیکیشن موبایل داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

زبان برنامه نویسی اندروید چیست ؟

اندروید یکی از بهترین و قوی ترین و محبوب ترین و پراستفاده ‌ترین سیستم عامل موبایل در جهان است و گوشی های هوشمند بیش از نیمی از کاربران جهان با زبان اندروید است یعنی سیستم عامل آن به زبان برنامه نویسی اندروید نوشته شده است. کاربرد زبان برنامه نویسی اندروید در طراحی اپلیکیشن های اندرویدی توسط توسعه دهندگان است که در نهایت کاربران می توانند از این اپلیکیشن های نوشته شده برای ایجاد ارتباطات، به دست آوردن اطلاعات استفاده کنند و از آنها برای رفع نیازهای مربوط به کارهای روزمره و تجاری بهره ببرند و از طرفی توسعه دهنگان هم که به عنوان یک برنامه نویس اندروید فعالیت می کنند با کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید درآمدزایی کنید!

چرا انتخاب بین زبان های برنامه نویسی اندروید برای یک برنامه نویس مهم است؟ 

تا بحال به این فکر کردید که روزی چند بار تلفن هوشمند خود را چک می کنید؟ مطابق با آماری که بر اساس گزارش ها بدست آمده شما تقریبا ۸۶ بار در روز گوشی موبایل خود را چک می کنید که این واقعا حیرت آور است (این آمار به طور میانگین برای اکثر افراد درست است). شاید از خودتان بپرسید این همه چک کردن گوشی در یک روز چطوری ممکن است؟ جواب کاملا مشخص است: بخاطر اپلیکیشن های موبایل مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، واتس اپ، تلگرام و … !! و دلیل این است که ما به گوشی های هوشمند خودمان اعتیاد داریم و خواسته یا ناخواسته آنها نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند.

این آمار نشان می دهد که اکثر مردم جهان از گوشی های اندرویدی استفاده می کنند و نیاز به اپلیکیشن های مختلف برای سلیقه های مختلف روز به روز بیشتر می شود. حالا سوال اینجاست برنامه نویسان موجود و در حال حاضر پاسخگوی این نیازها هستند؟

اگر یکم فکر کنید متوجه می شوید که پس اگر برنامه نویسی اندروید بلد باشید به اصطلاح نونتون تو روغنه! در کل بله اگر شما یک برنامه نویس اندروید حرفه ای حتی متوسط هم باشید می توانید درامدزایی خوبی از این فناوری پیشرفته و مدرن داشته باشید بشرطی که بدانید از چه فناوری های بهتری در این راه استفاده کنید.

خب حالا این ساخت اپلیکیشن اندروید چگونه است؟ تصمیم گرفته اید کدنویسی اپلیکیشن اندروید را شروع کنید ولی نمی دانید کدام زبان برنامه نویسی برای اندروید را یاد بگیرید؟ ایجاد یک برنامه هوشمند اندرویدی نیازمند انتخاب دقیق و آگاهانه یکی از زبان های برنامه نویسی اندروید است به همین دلیل این مقاله آموزشی الکامکو به معرفی بهترین زبانهای برنامه نوسی اندروید برای توسعه برنامه های اندرویدی می پردازیم.

مهمتر از انتخاب یک زبان برنامه نویسی برنامه اندروید ، ابزاری که توسط آن با زبان انتخابی کار خواهید کرد است که باید اصلی ترین ویژگی ها و اهداف برای کاری که می خواهید انجام دهید را داشته باشد.

آشنایی با انواع زبان برنامه نویسی برنامه اندروید

  • زبان برنامه نویسی اندروید با جاوا (Java)

هنگامی که بحث توسعه برنامه های اندرویدی وسط می آید، زبان برنامه نویسی جاوا (Java) یکی از دو گزینه رسمی برای طراحی و توسعه می باشد. زیرا پشتیبانی زیادی از طرف گوگل (Google) می شود. گوگل مستندات رسمی زیادی برای پشتیبانی از جاوا دارد که شما می توانید از آنها اطلاعات زیادی بدست آورید.

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که مبتنی بر کلاس (class-based) و شی گرا (object-oriented) است و به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان عدم وابستگی به معماری داشته باشد که موجب پرتابل شدن جاوا شده است.

این ویژگی به توسعه دهندگان برنامه اجازه دهدکه برنامه را یکبار بنویسند و در هر جایی اجرا کنند. به این معنی که کد جاوا کامپایل شده می تواند بر روی تمام سیستم عامل هایی که جاوا را پشتیبانی می کنند بدون نیاز به جبران مجدد اجرا شود. در واقع برنامه های جاوا معمولاً با بایت کد ساخته شده اند که می تواند بدون توجه به معماری رایانه ، روی هر دستگاه مجازی جاوا (JVM) اجرا شود. نحو جاوا شبیه C و ++ C است اما امکانات کمتری نسبت به هرکدام از آنها دارد.

جاوا زبان رایانه‌ای ساده، شی‌گرا، مناسب شبکه، تفسیرشدنی، مستحکم، امن، فارغ از معماری، پرتابل، با عملکرد بالا، چندنخی و دینامیک است.

برنامه های جاوا توسط Java Virtual Machine یا JVM تعبیر می شود که بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود. این  یعنی تمام برنامه های جاوا چند وظیفه ای هستند و می توانند بر روی سیستم عامل های مختلف از جمله رایانه های Macintosh ، Windows و Unix اجرا شوند.

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است در ابتدا توسط جیمز گوسلینگ در Sun Microsystems طراحی و توسعه داده شد و در سال ۱۹۹۵ به عنوان یکی از اجزای اصلی پلتفرم جاوا Sun Microsystems منتشر شد که امروزه برای طیف گسترده ای از برنامه های برنامه نویسی استفاده می شود. حتی گوگل هم جاوا را در الویت قرار می دهد و این باعث شده تا بسیاری از تیم های توسعه تصمیم به کنار آمدن با آن گرفته اند.

آموزش برنامه نویسی اندروید با جاوا آسان است. به هر حال هر زبان برنامه نویسی پیچیدگی های خاص خودش را دارد و این به این معنی نیست که جاوا زبان بدی باشد و اصلا اینطور نیست. زیرا سختی های هر زبان بیشتر به نفع خودمان هستند و ما را ترغیب می کنند با چالش های جدیدتری روبرو شویم و چیزاهای بیشتری یاد بگیریم.

بسیاری از مردم به همین دلیل جاوا را دوست دارند و همچنین یکی از متنوع ترین و گسترده ترین کاربردها را دارد. طبق جدول PYPL (جدولی برای نمایش محبوبیت زبانهای برنامه نویسی)، جاوا بیشترین جستجوی زبان برنامه نویسی در بین کارفرمایان را دارد و اگر کسی جاوا بلد باشد می تواند پول خوبی برای پروژه انجام دادن بدست آورد.

  • زبان برنامه نویسی اندروید با کاتلین (Kotlin)

کاتلین مدتی است که به یکی از جدیدترین زبانهای برنامه نویسی اندروید تبدیل شده است و گوگل آن را بخوبی پشتیبانی می کند و می توان آن را به عنوان یک زبان جدید اندروید مشابه کارکرد جاوا ولی با کدهای خلاصه تر دانست و خوب است تا بدانید که اکثر برنامه های غیر بازی با جاوا (Java) یا کاتلین (Kotlin) ساخته شده اند.

کاتلین هم مانند جاوا در ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine) اجرا می شود. همچنین کاملاً قابل جابجایی با جاوا است و باعث کاهش یا افزایش اندازه فایل نمی شود. تفاوت در این است که کاتلین به کد “boilerplate” کمتری نیاز دارد، به این معنی که این سیستم برای خواندن ساده تر و آسان عمل می کند. به طور خلاصه زبان برنامه نویسی کاتلین برای وقتی که اولین بار می خواهید برنامه های اندرویدی را طراحی و توسعه دهید مناسب است.

بنابراین، قطعا کاتلین (Kotlin) یک نقطه شروع آسان تر برای مبتدیان است و این واقعیت که هنوز می توانید از اندروید استودیو برای این برنامه نویسی استفاده کنید، یک نکته بزرگ است. با توجه به این که کاتلین به خودی خود هنوز زبان پیچیده ای است، برای ساختن یک برنامه اندرویدی با این زبان باید موارد زیادی را دربارش یاد بگیرید. در صورتیکه اگر جاوا بلد باشید کار کردن با کاتلین برای شما آسانتر می شود.

همچنین بخوانید: تفاوت آموزش برنامه نویسی اندروید با کاتلین و جاوا چیست؟

  • زبان برنامه نویسی اندروید سی یا سی پلاس پلاس (C++ / C)

اندروید استودیو (Android Studio) با استفاده از Android NDK (کیت توسعه بومی) از کد C / C ++ هم پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که شما کدی را می نویسید که در دستگاه مجازی جاوا اجرا نمی شود، بلکه بصورت محلی روی دستگاه اجرا می شود و کنترل بیشتری بر چیزهایی مانند تخصیص حافظه می دهد. برای برنامه های فشرده مانند بازی های سه بعدی، این کار به شما امکان می دهد عملکرد اضافی را از خارج از دستگاه اندروید انجام دهید. همچنین یعنی شما قادر خواهید بود از کتابخانه هایی که در C یا ++C نوشته شده اند استفاده کنید.

با این حال، تنظیم آن نیز بسیار سخت تر است، اشکالات بیشتری را معرفی می کند و انعطاف پذیری کمتری دارد و اگر می خواهید یک بازی رایانه ای ایجاد کنید احتمالاً بهتر است از یک موتور بازی آماده مانند Unity استفاده کنید.

  • زبان برنامه نویسی اندروید سی شارپ (#C)

سی شارپ (#C) توسط مایکروسافت با هدف ترکیب قدرت سی پلاس پلاس (++C) و سهولت ویژوال بیسیک (Visual Basic) ساخته شده است. سی شارپ عمل خواندن را مثل جاوا انجام می دهد و اگر یکی از این زبان ها را بدانید، تعویض آن به زبان دیگر بسیار ساده خواهد بود.

یونیتی (Unity) یک موتور بازی سازی است که در ساخت بازی های ویدیویی برای کامپیوترهای شخصی، کنسول‌های بازی، دستگاه‌های همراه و وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود و IDE (مانند اندروید استودیو) یک ابزار رایگان است که بازی های شخصی خود را بسیار باورنکردنی در آن ایجاد کنید. تنها با چند خط کد در یوینیتی می توانید یک بازی را در کمتر از یک ساعت تنظیم کنید.

همچنین بسیار قدرتمند است و ابزاری است که توسط اکثر استودیوهای بازی در فروشگاه گوگل پلی (Google Play) استفاده می شود. به عنوان یک راه حل متقاطع ، یونیتی همچنین به شما امکان می دهد بازی های خود را به سیستم عامل های دیگر مانند iOS و Windows منتقل کنید. حتی می توانید بازی های کنسولی بسازید! مهمتر از همه اینها ، توسعه از این طریق روشی بسیار کاربردی برای یادگیری کد نویسی شی گرا ارائه می دهد. برای کسانی که امیدوارند کار خود را در توسعه بازی شروع کنن ، یادگیری آن می تواند یک قدم عالی برای اولین گام باشد.

یونیتی (Unity) برای ایجاد بازیها مفید است ولی از همه مهمتر برای توسعه برنامه های اندرویدی به ویژه اگر می خواهید با زبان متریال دیزاین گوگل (Design Material Google) مطابقت داشته باشید مفید است.

در صورتیکه به یونیتی علاقه ندارید می توانید به جای آن از موتور بازی‌سازی آنریل  Unreal که گرافیک بهتر و مناسب تری برای موبایل دارد استفاده کنید.

#C از طریق ویژوال استودیو نیز می تواند با زامارین (Xamarin) استفاده شود. این بیشتر به توسعه سنتی آندروید با مزیت بودن کراس پلتفرم (cross-platform) شباهت دارد.

توسعه ی اپلیکیشن های Cross platform به معنی توسعه و برنامه نویسی برنامه هایی است که در نهایت خروجی برای سیستم عامل های مختلفی داشته باشد. توسعه و تولید اپلیکیشن های Cross Platform زمانی مفید است که نصب کنندگان یک اپ از گوشی های موبایل با سیستم عامل های متنوعی مثل ios و android و … استفاده کنند.

برای یک مبتدی توسعه اندروید در چنین حالتی کمی خسته کننده است اما برای یک شرکت کوچک که مایل به ایجاد یک برنامه برای iOS و Android است، منطقی است و پشتیبانی و اطلاعات زیادی در آنجا وجود دارد تا بتواند به شما کمک کند.

سی شارپ را نمی توان قطعا بهترین زبان برنامه نویسی سیستم عامل اندروید دانست ولی می توانید از آن برای اندروید استفاده کنید.

  • زبان برنامه نویسی اندروید کرونا (LUA (Corona

کرونا یک کیت توسعه نرم افزار (SDK) است که توسط Corona Labs Inc توسعه یافته است. Corona برنامه نویسان رو قادر می سازه تا برنامه های کاربردی تلفن همراه دو بعدی (۲D) را برای اندروید، IOS و Kindle و همچنین برنامه های کاربردی دسکتاپ برای ویندوز و OS X و برنامه های تلویزیونی متصل شده، برای Apple TV و Android Tv ایجاد کنند.

Corona گزینه های بسیار ساده ای را برای توسعه برنامه های اندرویدی ارائه می دهد، در حالی که هنوز قدرت و کنترل نسبتاً خوبی را به شما ارائه می دهد. شما در LUA کدگذاری می کنید که در حال حاضر بسیار ساده تر از جاوا است. و Corona SDK (کیت توسعه نرم افزار) کار را حتی ساده تر می کند. این برنامه از کلیه کتابخانه های بومی پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد اپلیکیشن را در چندین سیستم عامل منتشر کنید. این کیت اکثراً برای ایجاد بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد اما می تواند برای موارد دیگر هم از آن استفاده کرد.

برای وارد کردن کد باید از یک ویرایشگر متنی مانند++Notepad  استفاده کنید و می توانید کد را در یک شبیه ساز اجرا کنید، حتی بدون نیاز به ادیت اولیه! هنگامی که شما آماده ایجاد APK و استقرار هستید، می توانید با استفاده از یک ابزار آنلاین این کار را انجام دهید.

این کار به مهارت های رمزگذاری اولیه نیاز دارد اما قطعاً در آنچه که می تواند به انجام برسد محدود است و تنها چند قدم از ورود به قلمرو  “app builder” حذف شده است. این زبان برای کسی که می خواهد چیزی نسبتاً ساده بسازد مفید نیست ولی برای افرادی که در توسعه برنامه مهارت و توانایی دارند می تواند بسیار کاربردی تر باشد. اگر می خواهید از ویژگی هایی مانند خرید درون برنامه استفاده کنید، باید هزینه ای را بپردازید. در مورد استفاده از API های بومی آندروید هم همینطور است.

  • زبان برنامه نویسی اندروید فون گپ (HTML/CSS/JavaScript (PhoneGap

فون گپ (PhoneGap) از کوردوا (Apache Cordova) پشتیبانی می کند و در اصل به شما امکان می دهد برنامه هایی را با استفاده از همان کدی که معمولاً برای ایجاد یک وب سایت (HTML ، CSS و JavaScript) استفاده می کنید ایجاد کنید. سپس از طریق “WebView” نشان داده می شود – وب ویو ویجتی است که وب سایت را در اپلیکیشن نمایش می دهد. PhoneGap مانند یک پل عمل می کند و به توسعه دهندگان امکان دسترسی به برخی ویژگی های اصلی تلفن یا تبلت مانند شتاب سنج یا دوربین را می دهد.

هرچند این توسعه برنامه واقعی نیست و تنها برنامه نویسی واقعی JavaScript خواهد بود. خیلی از کارها را جلو می برد ولی اگر می خواهید ادعا کنید که یک توسعه دهنده اندروید هستید، باید یکی دیگر از گزینه های دیگر را در این لیست را بلد باشید.

نتیجه گیری درباره انتخاب زبانهای برنامه نویسی اندروید: بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید چیست؟

 انتخاب های زیادی برای طراحی و توسعه برنامه های اندروید دارید و انتخاب صحیح به حساسیت و اهداف شما بستگی دارد ولی همانطور که از ابتدای این مقاله گفتیم این سوال که بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید کدام هستند همیشه یک سوال برای افرادی که تازه وارد دنیای برنامه نویسی شده اند است؟ برای جواب دادن به این سوال باید بگوییم که زبانهای زیادی برای شروع اموزش زبان برنامه نویسی اندروید پیش روی شماست که هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارند.

ولی اگر از بین زبان های برنامه نویسی موبایل دنبال اونی هستید که خاصا برای اندروید باشد باید بگویم اول جاوا بعد کاتلین برای شروع برنامه نویسی اندروید در محیط اندروید استودیو بهترین گزینه هستند.

در کل اگر تازه شروع به یادگیری اندروید نویسی برای طراحی اپلیکیشن کردید، از میان انواع زبان برنامه نویسی اندروید، جاوا بهترین گزینه برای شماست چون قدمت زیادی دارد و جواب خودش را پس داده و خیلی ها را از این راه به درآمد رسانده است. برای اینکه بخواهید جاوا را به عنوان زبان برنامه نویسی Android انتخاب کنید، باید جایی برای کدنویسی داشته باشید و اندروید استودیو بهترین و کاملترین و جدیدترین محیط برای برنامه نویسی اندروید است. 

یکم در مورد اندروید استودیو بدانیم؟ 

اندروید استودیو (Android Studio) به جرات قوی ترین محیط برای برنامه نویسی اندروید یا به اصطلاح IDE برای کدنویسی اندروید است و گوگل بشدت از ان پشتیبانی می کند و آپدیت های زیادی از آن را منتشر می کند تا از تمام قدرت خود برای به نمایش دراوردن یک محیط اسان و کارمد برای برنامه نویسان اندروید استفاده کند و در ضمن به صورت رایگان در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌ دهد.

در این محیط توسعه از زبان جاوا برای نوشتن کدهای Back end (کدهای مربوط به عملکرد برنامه) پشتیبانی می شود و زبان XML برای طراحی رابط کاربری (Front end) استفاده می‌شود. در همه جدیدترین نسخه اندروید استودیو امکان بکارگیری زبان کاتلین (Kotlin) هم فراهم شده است.

اندروید استودیو (Android Studio) در واقع محیطی یکپارچه را فراهم می کند که در آن بتوانید برنامه هایی را برای گوشی های اندرویدی، تبلت ها، اندروید تی وی (Android TV)، اندروید پوشیدنی (Android Wear)،اتو اندروید (Android Auto) ایجاد کنید.

ماژول های کد ساخت یافته در این محیط به شما امکان می دهند پروژه خود را به واحدهای عملکردی تقسیم کنید که بتوان آنها را بطور جداگانه ساخت، آزمایش کرد و اشکال زدایی نمود.

اولین کاری که برای طراحی اپلیکیشن با جاوا یا کاتلین باید انجام دهید این است که اندروید استودیو (Android Studio) را دانلود کنید. اندروید استودیو شامل Android SDK (مجموعه ای از ابزارها برای آسانتر کردن طراحی برنامه های Android) است که باعث می شود همه چیزهایی که برای ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید و اجرای آن نیاز دارید را در یک مکان به شما ارائه دهد.

همچنین بخوانید: آموزش نصب اندروید استودیو از صفر تا صد با جزئیات کامل

امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید و به سری یادگیری های شما در آموزش اندروید کمک کرده باشد. الکامکو می تواند به شما در ارائه خدمات مشاوره توسعه برنامه های اندرویدی و همچنین آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند. در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید و این تخصص درآمدزا را یاد بگیرید دوره آموزش برنامه نویسی اندروید با جاوا در Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

همه دوره های آموزشی الکامکو

راه های درآمدزایی از برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

همانطور که می دانید اپلیکیشن های موبایل اندرویدی بازار کار بهترین نسبت به اپلیکیشن های iOS دارند و از طرفی کسی که بتواند برنامه نویسی اندروید بلد باشد می تواند درآمد خوبی از این راه بدست آورد چون تقریبا با توجه به هر نیاز یک انسان اپلیکیشن نیاز است و این مورد هیچوقت تمامی ندارد حتی اگر از قبل اپلیکیشن های مشابهی درست شده باشند باز هم ایده های پیاده سازی و اجرایی کردن هر اپلیکیشن می تواند از زمین تا آسمون متفاوت باشد.

برای اینکه راه ای درآمدزایی از اپلیکیشن را بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید را بخوانید.


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:

دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

  1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
  2. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید مشابه دیجی کالا
  3. دوره جامع آموزش رابط کاربری در برنامه نویسی اندروید

به نظر شما بهترین زبان برنامه نویسی اندروید چیست ؟ یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید آسان است؟ شما تجربه کار با کدام یک از زبانهای برنامه نویسی اندروید را دارید؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت الکامکو هستیم 🙂

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

6 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
mahshid
1 سال گذشته

خیلی مطلب خوب و کاملی درباره زبان برنامه نویسی برای اندروید بود. مرسی از شما

پیمان امینی
2 سال گذشته

بنظر من کاتلین هم خوبه ولی برای کسی که می خواد تازه شروع کنه java بهترین گزینه برای انتخاب زبان برنامه نویسی برنامه های اندرویدهستش

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  پیمان امینی
2 سال گذشته

دقیقا

گلرخ
2 سال گذشته

معلومه که زبان جاوا بهترینههههه

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  گلرخ
2 سال گذشته

🙂

بهرام واعض
2 سال گذشته

دوره اموزش زبان اندروید استودیو شما رو خریدم عالیه. آقای آزاد خیلی مفهومی درس دادن . منتظر دوره های جدیدتون هستم