تاریخچه لوگو اندروید چیست؟ طراح لوگوی اندروید کیست؟ + عکس لوگو های اندروید

تاریخچه لوگو اندروید چیست؟ 

چه کسی لوگو اندرویدی را به شکل ربات سبز رنگ نمی شناسد؟ تقریباً همۀ ما با شکل آن آشنا هستیم. اما چقدر دربارۀ چگونگی طراحی و تغییراتی که در تمام این سال ها بر روی لوگوی اندروید ایجاد شده است، اطلاعات داریم؟ بدون شک آگاهی ما از این موضوع خیلی کم است! به همین دلیل ما در این سری از  مقالات آموزشی الکامکو   دربارۀ هر آنچه به تاریخچه لوگو شرکت اندروید مربوط می شود صحبت می کنیم.

لوگوی اندروید توسط چه کسی طراحی شد؟

طراح لوگوی اندروید کسی نیست جزء «ایرینا بلوک»؛ او که یکی از طراحان شرکت گوگل بود موفق شد در سال 2007 لوگو قدیمی اندروید را طراحی کند. او فاش کرد که لوگوی اندرویدی برای تبدیل شدن به یک نماد بین المللی طراحی شده است. طراحی لوگو نیاز به رابطه با نامش داشت، سپس تیم طراحان تصمیم گرفتند در ایجاد برخی از طرح ها ساده جستجوی خود را شروع کنند.

لوگوی اندروید توسط چه کسی طراحی شد؟ طراح لوگو اندروید | سایت آموزش اندروید الکامکو

وظیفه اصلی پیش روی ایرینا بلوک و همکارانش ایجاد چیزی بود که مصرف کنندگان به راحتی آن را تشخیص دهند. قرار بود لوگوی اندروید شکل یک ربات باشد، بنابراین ایرینا مجبور شد برای الهام گرفتن به دنیای داستان های علمی و فیلم های با مضمون فضایی برود. همچنین، پیکتوگرام (تصویر نگاشت) بدن زن و مرد نیز تأثیر بسزایی در ایجاد طرح لوگو اندروید داشت.

تا اینکه سرانجام تیم استفاده از شکل ربات با بدنی عضلانی و سر شبیه کاسه معکوس را انتخاب کرد. عنصر اصلی در طراحی لوگو اندرویدی یک ربات است که شامل یک نیم تنه چهار گوش، سر نیم دایره با دو آنتن روی آن و اندام هایی است که توسط میله هایی با انتهای گرد طراحی شده اند. ایرینا همچنین اشاره کرد که این لوگو قبل از اینکه به عنوان نماد اندروید معرفی شود، دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته بود. انتخاب رنگ سبز براساس مقدار استاندارد رنگ hex #A4C639 بود.

همچنین بخوانید: معرفی تمامی نسخه های اندروید (اولین تا آخرین نسخه اندروید)

تاریخچه لوگو های اندروید

از شروع کار اندروید تا به امروز تنها 3 بار لوگو این سیستم عامل معروف گوگل تغییر کرده است. شکل لوگو از 2007 تا 2014 تغییر نکرده بود، اما لوگو جدید اندروید در سال 2019 دوباره تغییر کرد. به هر روی می توانید روند تغییرات انواع لوگوهای اندروید را در تصویر زیر مشاهده کنید:

تاریخچه لوگو های اندروید - لوگو روی عکس اندروید - سایت آموزش برنامه نویسی موبایل الکامکو

ربات سبزِ بدون ادعای گوگل به طور تصادفی مورد علاقه مردم قرار گرفت. مردم و شرکت ها در سراسر جهان – حتی یک پارک تفریحی در کره شمالی! – آزادانه از طرح ربات استفاده کرده و باعث شدند شهرت لوگو سیستم عامل اندروید روز به روز بیشتر شود.

لوگو اندروید در سال 2014 تغییر کمی به خود دید. این ربات به جز رنگ سبز جدیدش، بدون تغییر باقی ماند. نام لوگو اندروید یعنی «android» نیز از یک فونت فضایی به طراحی مدرن و فراگیر تغییر شکل داده بود.

در همان سال، گوگل سازندگان گوشی همراه خود را ملزم به استفاده از صفحه عبارت «Powered by Android» کرد. به این ترتیب دیگر خبری از ربات سبز نبود و فقط فونت اندروید قابل مشاهده بود. در سال 2019 باز دیگر لوگو دستخوش تغییرات قرار گرفت.

همچنین بخوانید : آموزش طراحی گرافیک اندروید تئوریک و عملی

لوگوی جدید اندروید

به نظر می رسد تغییر لوگو در سال 2019 نقطه عطفی در تاریخ اندروید باشد. ربات کامل سال های 2007 و 2014 حالا تنها سَر خود را به همراه دارد و با نوشته اندروید در قسمت پایینش خودنمایی می کند. سَر ربات اندروید بیانگر مهمترین قسمت از طراحی اصلی است.

یک اصل محرکه در پشت طراحی جدید، مفهوم «فراگیری» است. این موضوعی است که به سال 2007 باز می گردد. لوگو ربات اصلی معنایی فراگیر داشت، یعنی بدون جنسیت یا ملیتی خاص! همانطور که ایرینا بلوک توضیح داد: «هیچ ارجاع فرهنگی به شخصیت ها یا شمایل های فرهنگی وجود ندارد.» اما گوگل احساس کرد می تواند جهانی تر فکر کند.

لوگوی جدید اندروید - لوگو قدیمی اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید elecomcoرنگ سبز جدید برخی از تُن های رنگ آبی را در خود جای داده است. سیدنی توماشو، پیشرو گوگل در زمینه برند و خلاقیت اندروید می گوید: « برای افرادی که دارای اختلالات بینایی مربوط به رنگ هستند، رنگ جدید لوگو اندروید بهتر عمل می کند. همچنین سِت کردن این رنگ با رنگ های دیگر راحت تر است.» رنگ سبز براساس مقدار استاندارد hex #3ddc84 است.

لوگوی جدید نیز از انسجام بیشتری برخوردار است. برای اولین بار لوگو اندروید هم از یک نماد (سَر ربات) و هم از یک علامت کلمه (متن android) تشکیل شده است. پیش از این، این دو به صورت موازی و به گونه ای جدا از هم استفاده می شدند.

گمانه زنی ها درباره عکس لوگو اندروید

وقتی صحبت از روند ایجاد یکی از شناخته شده ترین علائم تجاری در جهان می شود، گمانه زنی های مختلف نیز وارد میدان می شود. یکی از این گمانه زنی ها می تواند یک مدل ساده از ربات R2D2 از جنگ ستارگان باشد.

مشهورترین فرضیه مربوط به ربات اندروید به یکی از شخصیت های Gauntlet: The Second Encounter، یک بازی رایانه ای معروف در اواسط دهۀ 90 اشاره دارد. این شخصیت از قضا اندروید نامیده می شد و شکل آن نیز به لوگوی فعلی شباهت داشت. شکل بدن و آنتن های تقریباً یکسان هستند، تنها چیزی که آنها را متفاوت می کند رنگشان است.

عکس لوگو اندروید - android logo - سایت اندروید الکامکو

ایرینا بلوک، طراح لوگو اذعان کرد که او می خواسته نمادی جهانی ایجاد کند که در سراسر دنیا قابل تشخیص باشد. تنها دستورالعملی که وی قبل از انجام این کار دشوار دریافت کرد، نیاز به یک ربات بود. بلوک انکار نمی کند که او تقریباً در تمام تصاویر روبات ها به دنبال الهام بود اما در پایان او از تجسم ساده یک زن و مرد استفاده کرد.

همانطور که می بینید، او واقعاً موفق بود زیرا لوگو اندروید به نمادی بین فرهنگی از محصولی تبدیل شده است که در سطح جهانی شناخته می شود. این لوگو به خوبی افراد را یاد اندروید و دنیای عظیم این سیستم عامل پُرکاربرد میندازد.

کلام آخر درباره لوگو سیستم عامل اندروید

12 سال پس از آغاز به کار اندروید، ربات سبز دیگر نماینده تنها سیستم عامل اندروید نیست! بلکه اکنون نمادی الهام بخش از یک فرهنگ در دنیای دیجیتال است. در لوگوی اندروید هیچ تظاهری وجود ندارد و همه چیز در سادگی خلاصه شده است. اما تغییرات لوگو در تمام این سال ها نشان از این دارد که گوگل همچنان بر سَریر قدرت فنآوری جهان تکیه زده است.

پیشنهاد ویژه برای شمایی که به مباحث اندروید علاقه دارید: برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و درآمدزایی کنید!

 اندروید استودیو پلتفرم پیشنهاد شده گوگل برای طراحی اپلیکیشن است و زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. برای آشنایی با این روش ها مطلب “روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید چگونه است؟” را مطالعه کنید. 

همه دوره های آموزشی | همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

ویو پیجر2 اندروید چیست و چه فرقی با ویوپیجر دارد؟ ViewPager 2 vs ViewPager

ویو پیچر اندروید چیست ؟ ویوپیجر 2 چه کاربردی در برنامه نویسی اندروید دارد و چه تغییراتی نسبت به ViewPager کرده است؟ این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا با اموزش ویو پیجر در اندروید آشنا شوید. 

0 comments
بهترین رابط کاربری گوشی چیست؟ رابط کاربری تلفن همراه چیست؟ مقایسه انواع رابط کاریری موبایل - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

رابط کاربری گوشی چیست؟ انواع طراحی رابط کاربری موبایل؟ | UI

رابط کاربری گوشی چیست؟ این سوال خیلی از افراد است بخاطر همین ما در این مقاله می خواهیم انواع رابط کاربری گوشی های مختلف را بررسی کنیم و به این نتیجه برسیم که کدام بهترین رابط کاربری تلفن همراه بهتر است؟ پس تا آخر این مطلب از مجله برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه ما باشید.

0 comments
آموزش ساخت فرگمنت اندروید استودیو - fragment برنامه نویسی اندروید - الکامکو

فرگمنت چیست و در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ | Android Fragment

فرگمنت اندروید چیست؟ فرگمنت در برنامه نویسی اندروید چه کاربردی دارد؟ انواع فرگمنت در اندروید کدام ها هستند؟ چرخه عمر Android Fragment چگونه است؟ مقایسه Activity و fragment برنامه نویسی اندروید چگونه است؟ در این مقاله اندروید می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم. پس برای آموزش fragment در اندروید این مطلب از مقاله الکامکو…

0 comments


نظر شما در مورد لوگوهای اندروید چیست؟ از کدام یکی بیشتر خوشتان می آید؟ آیا باز هم در آینده تغییر خواهد کرد؟

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
sodii
4 ماه گذشته

لوگوی اندروید رو دوست دارم حس هوشمند بودن بهم میده هه

damoon
5 ماه گذشته

لوگو اندرویدی شبیه ازین سطل زباله هایی که قبلنا توی پارک ها بده هست خخخ

negar beheshti
7 ماه گذشته

لوگوی اندروید واقعا برازنده این برنده همه چیز تمومه

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  negar beheshti
7 ماه گذشته

دقیقا

فهرست