تاریخچه لوگو اندروید چیست؟ طراح لوگوی اندروید کیست؟ + عکس لوگو های اندروید

تاریخچه و طراح لوگو اندروید (Android Logo) - الکامکو

تاریخچه لوگو اندروید چیست؟ 

چه کسی لوگو اندرویدی را به شکل ربات سبز رنگ نمی شناسد؟ تقریباً همۀ ما با شکل آن آشنا هستیم. اما چقدر دربارۀ چگونگی طراحی و تغییراتی که در تمام این سال ها بر روی لوگوی اندروید ایجاد شده است، اطلاعات داریم؟ بدون شک آگاهی ما از این موضوع خیلی کم است! به همین دلیل ما در این سری از  مقالات آموزشی الکامکو   دربارۀ هر آنچه به تاریخچه لوگو شرکت اندروید مربوط می شود صحبت می کنیم.

لوگوی اندروید توسط چه کسی طراحی شد؟

طراح لوگوی اندروید کسی نیست جزء «ایرینا بلوک»؛ او که یکی از طراحان شرکت گوگل بود موفق شد در سال ۲۰۰۷ لوگو قدیمی اندروید را طراحی کند. او فاش کرد که لوگوی اندرویدی برای تبدیل شدن به یک نماد بین المللی طراحی شده است. طراحی لوگو نیاز به رابطه با نامش داشت، سپس تیم طراحان تصمیم گرفتند در ایجاد برخی از طرح ها ساده جستجوی خود را شروع کنند.

لوگوی اندروید توسط چه کسی طراحی شد؟ طراح لوگو اندروید | سایت آموزش اندروید الکامکو

وظیفه اصلی پیش روی ایرینا بلوک و همکارانش ایجاد چیزی بود که مصرف کنندگان به راحتی آن را تشخیص دهند. قرار بود لوگوی اندروید شکل یک ربات باشد، بنابراین ایرینا مجبور شد برای الهام گرفتن به دنیای داستان های علمی و فیلم های با مضمون فضایی برود. همچنین، پیکتوگرام (تصویر نگاشت) بدن زن و مرد نیز تأثیر بسزایی در ایجاد طرح لوگو اندروید داشت.

تا اینکه سرانجام تیم استفاده از شکل ربات با بدنی عضلانی و سر شبیه کاسه معکوس را انتخاب کرد. عنصر اصلی در طراحی لوگو اندرویدی یک ربات است که شامل یک نیم تنه چهار گوش، سر نیم دایره با دو آنتن روی آن و اندام هایی است که توسط میله هایی با انتهای گرد طراحی شده اند. ایرینا همچنین اشاره کرد که این لوگو قبل از اینکه به عنوان نماد اندروید معرفی شود، دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته بود. انتخاب رنگ سبز براساس مقدار استاندارد رنگ hex #A4C639 بود.

همچنین بخوانید: معرفی تمامی نسخه های اندروید (اولین تا آخرین نسخه اندروید)

تاریخچه لوگو های اندروید

از شروع کار اندروید تا به امروز تنها ۳ بار لوگو این سیستم عامل معروف گوگل تغییر کرده است. شکل لوگو از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ تغییر نکرده بود، اما لوگو جدید اندروید در سال ۲۰۱۹ دوباره تغییر کرد. به هر روی می توانید روند تغییرات انواع لوگوهای اندروید را در تصویر زیر مشاهده کنید:

تاریخچه لوگو های اندروید - لوگو روی عکس اندروید - سایت آموزش برنامه نویسی موبایل الکامکو

ربات سبزِ بدون ادعای گوگل به طور تصادفی مورد علاقه مردم قرار گرفت. مردم و شرکت ها در سراسر جهان – حتی یک پارک تفریحی در کره شمالی! – آزادانه از طرح ربات استفاده کرده و باعث شدند شهرت لوگو سیستم عامل اندروید روز به روز بیشتر شود.

لوگو اندروید در سال ۲۰۱۴ تغییر کمی به خود دید. این ربات به جز رنگ سبز جدیدش، بدون تغییر باقی ماند. نام لوگو اندروید یعنی «android» نیز از یک فونت فضایی به طراحی مدرن و فراگیر تغییر شکل داده بود.

در همان سال، گوگل سازندگان گوشی همراه خود را ملزم به استفاده از صفحه عبارت «Powered by Android» کرد. به این ترتیب دیگر خبری از ربات سبز نبود و فقط فونت اندروید قابل مشاهده بود. در سال ۲۰۱۹ باز دیگر لوگو دستخوش تغییرات قرار گرفت.

همچنین بخوانید : آموزش طراحی گرافیک اندروید تئوریک و عملی

لوگوی جدید اندروید

به نظر می رسد تغییر لوگو در سال ۲۰۱۹ نقطه عطفی در تاریخ اندروید باشد. ربات کامل سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ حالا تنها سَر خود را به همراه دارد و با نوشته اندروید در قسمت پایینش خودنمایی می کند. سَر ربات اندروید بیانگر مهمترین قسمت از طراحی اصلی است.

یک اصل محرکه در پشت طراحی جدید، مفهوم «فراگیری» است. این موضوعی است که به سال ۲۰۰۷ باز می گردد. لوگو ربات اصلی معنایی فراگیر داشت، یعنی بدون جنسیت یا ملیتی خاص! همانطور که ایرینا بلوک توضیح داد: «هیچ ارجاع فرهنگی به شخصیت ها یا شمایل های فرهنگی وجود ندارد.» اما گوگل احساس کرد می تواند جهانی تر فکر کند.

لوگوی جدید اندروید - لوگو قدیمی اندروید - آموزش برنامه نویسی اندروید elecomcoرنگ سبز جدید برخی از تُن های رنگ آبی را در خود جای داده است. سیدنی توماشو، پیشرو گوگل در زمینه برند و خلاقیت اندروید می گوید: « برای افرادی که دارای اختلالات بینایی مربوط به رنگ هستند، رنگ جدید لوگو اندروید بهتر عمل می کند. همچنین سِت کردن این رنگ با رنگ های دیگر راحت تر است.» رنگ سبز براساس مقدار استاندارد hex #3ddc84 است.

لوگوی جدید نیز از انسجام بیشتری برخوردار است. برای اولین بار لوگو اندروید هم از یک نماد (سَر ربات) و هم از یک علامت کلمه (متن android) تشکیل شده است. پیش از این، این دو به صورت موازی و به گونه ای جدا از هم استفاده می شدند.

گمانه زنی ها درباره عکس لوگو اندروید

وقتی صحبت از روند ایجاد یکی از شناخته شده ترین علائم تجاری در جهان می شود، گمانه زنی های مختلف نیز وارد میدان می شود. یکی از این گمانه زنی ها می تواند یک مدل ساده از ربات R2D2 از جنگ ستارگان باشد.

مشهورترین فرضیه مربوط به ربات اندروید به یکی از شخصیت های Gauntlet: The Second Encounter، یک بازی رایانه ای معروف در اواسط دهۀ ۹۰ اشاره دارد. این شخصیت از قضا اندروید نامیده می شد و شکل آن نیز به لوگوی فعلی شباهت داشت. شکل بدن و آنتن های تقریباً یکسان هستند، تنها چیزی که آنها را متفاوت می کند رنگشان است.

عکس لوگو اندروید - android logo - سایت اندروید الکامکو

ایرینا بلوک، طراح لوگو اذعان کرد که او می خواسته نمادی جهانی ایجاد کند که در سراسر دنیا قابل تشخیص باشد. تنها دستورالعملی که وی قبل از انجام این کار دشوار دریافت کرد، نیاز به یک ربات بود. بلوک انکار نمی کند که او تقریباً در تمام تصاویر روبات ها به دنبال الهام بود اما در پایان او از تجسم ساده یک زن و مرد استفاده کرد.

همانطور که می بینید، او واقعاً موفق بود زیرا لوگو اندروید به نمادی بین فرهنگی از محصولی تبدیل شده است که در سطح جهانی شناخته می شود. این لوگو به خوبی افراد را یاد اندروید و دنیای عظیم این سیستم عامل پُرکاربرد میندازد.

کلام آخر درباره لوگو سیستم عامل اندروید

۱۲ سال پس از آغاز به کار اندروید، ربات سبز دیگر نماینده تنها سیستم عامل اندروید نیست! بلکه اکنون نمادی الهام بخش از یک فرهنگ در دنیای دیجیتال است. در لوگوی اندروید هیچ تظاهری وجود ندارد و همه چیز در سادگی خلاصه شده است. اما تغییرات لوگو در تمام این سال ها نشان از این دارد که گوگل همچنان بر سَریر قدرت فنآوری جهان تکیه زده است.

پیشنهاد ویژه برای شمایی که به مباحث اندروید علاقه دارید: برنامه نویسی اندروید یاد بگیرید و درآمدزایی کنید!

 اندروید استودیو پلتفرم پیشنهاد شده گوگل برای طراحی اپلیکیشن است و زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی اندروید است. این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی اندروید یکی از پردرآمدترین شغل های الان و آینده جهان است. برای آشنایی با این روش ها مطلب “روش های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید چگونه است؟” را مطالعه کنید. 

همه دوره های آموزشی | همه دوره های برنامه نویسی اندروید


مقالات مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید

فیلم های آموزش برنامه نویسی - ویدیو های آموزش برنامه نویسی - کلیپ های آموزش برنامه نویسی - سایت الکامکو

نمونه فیلم های آموزش برنامه نویسی رایگان | ویدیو های اموزش برنامه نویسی

فیلم های آموزشی برنامه نویسی بسیاری وجود دارند که می توانند به شما در یادگیری برنامه نویسی کمک کنند. این فیلم ها معمولا به صورت آنلاین در دسترس هستند. یادگیری برنامه نویسی با استفاده از فیلم های آموزش برنامه نویسی، امکاناتی را برای شما فراهم می‌کند که در دیگر روش‌های یادگیری ممکن است وجود نداشته...
۰ comments
خرید سیستم کامپیوتر اسمبل شده رندرینگ قیمت کیس رندرینگ - سایت الکامکو

مشخصات، قیمت و خرید سیستم و کیس رندرینگ حرفه ای

سیستم کامپیوتر رندرینگ، یک سیستم قدرتمند و ویژه برای اجرای پروژه‌های رندرینگ سه‌بعدی، ویدئویی و شبیه‌سازی‌های علمی و صنعتی است. برای خرید یک سیستم رندرینگ اسمبل شده آماده، نیاز به درک کامل از مشخصات سیستم و نیازهای خود دارید که در این مطلب آنها را بررسی خواهیم کرد. پس تا آخر این مطلب از سایت…

۰ comments
زبان برنامه نویسی هوش مصنوعی چیست - بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی - سایت اموزش برنامه نویسی الکامکو

معرفی ۱۰ تا از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه پروژه های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ بهترین زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی کدام ها هستند؟ اینها سوالاتی هستند که در این مطلب از مجله آموزش برنامه نویسی الکامکو می خواهیم به انها پاسخ دهیم. پس تا آخر این مقاله برنامه نویسی با ما همراه باشید.

۰ comments


نظر شما در مورد لوگوهای اندروید چیست؟ از کدام یکی بیشتر خوشتان می آید؟ آیا باز هم در آینده تغییر خواهد کرد؟

commentشما بگید!

شما چه سوالی درباره این موضوع دارید که اینجا مطرح نشده است؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی الکامکو هستیم…

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

shareاشتراک گذاری این مطلب

shareآخرین مقالات

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

آخرین مقالات

آموزش های تکمیل شده

توجه

مقاله هایی که در سایت به صورت رایگان قرار گرفته است فقط برای مطالعه بیشتر شما کاربران عزیز می باشد. از هرگونه تماس تلفنی با پشتیبانی سایت و سوال در مورد محتوای مقاله ها خودداری شود.

4 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
sodii
2 سال گذشته

لوگوی اندروید رو دوست دارم حس هوشمند بودن بهم میده هه

damoon
2 سال گذشته

لوگو اندرویدی شبیه ازین سطل زباله هایی که قبلنا توی پارک ها بده هست خخخ

negar beheshti
2 سال گذشته

لوگوی اندروید واقعا برازنده این برنده همه چیز تمومه

زیبا مقدم (پشتیبانی)
پاسخ دادن به  negar beheshti
2 سال گذشته

دقیقا