بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید کدام ها هستند؟

برنامه های گوشی های هوشمند بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند. می توان از آنها برای ایجاد ارتباطات، به دست آوردن اطلاعات استفاده کرد و یا فقط از آن لذت برد! خب حالا این اپلیکیشن های موبایل چگونه ساخته می شوند؟ ایجاد یک برنامه هوشمند اندرویدی نیازمند انتخاب دقیق و آگاهانه زبان های برنامه نویسی اندروید است به همین دلیل این مقاله به معرفی بهترین زبانهای برنامه نوسی اندروید برای توسعه برنامه های اندرویدی می پردازد.

بهترین زبان برنامه نویسی اندروید - بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید

تا بحال به این فکر کردید که روزی چند بار تلفن هوشمند خود را چک می کنید؟ نه؟ خوب، مطابق با آماری که بر اساس گزارش ها بدست آمده شما تقریبا 86 بار در روز گوشی موبایل خود را چک می کنید که این واقعا حیرت آور است (این آمار به طور میانگین برای اکثر افراد درست است). شاید از خودتان بپرسید گونه این بازدید ها ممکن است؟ جواب کاملا مشخص است: بخاطر اپلیکیشن های موبایل مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، واتس اپ، تلگرام و … !! و دلیل این است که ما به تلفن های هوشمند خود بسیار معتاد هستیم و آنها نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند.

کدام زبان برنامه نویسی اندروید را انتخاب کنیم؟ !!

در حالی که جاوا زبان رسمی اندروید است ، زبانهای بسیاری دیگر وجود دارند که می توانند برای توسعه برنامه اندروید استفاده شوند. برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه ، جزئیات مربوط به این موارد در زیر ارائه شده است.

زبان برنامه نویسی اندروید جاوا

جاوا (Java) زبان رسمی توسعه برنامه اندرویدی است و به همین دلیل ، پرکاربردترین زبان نیز هست. بسیاری از برنامه های موجود در فروشگاه Google Play با جاوا ساخته شده اند و همچنین پشتیبانی شده ترین زبان توسط گوگل است. علاوه بر همه اینها ، زبان برنامه نویسی جاوا دارای یک انجمن آنلاین عالی برای پشتیبانی در صورت بروز هرگونه مشکلی است.

با این حال ، جاوا یک زبان پیچیده برای مبتدیان آموزش برنامه نویسی اندروید است زیرا شامل مباحث پیچیده ای است و همچنین کیت توسعه نرم افزار اندرویدی (SDK) پیچیدگی را به سطح جدیدی افزایش می دهد!

در کل جاوا یک زبان عالی برای توسعه برنامه Android است. با این حال ممکن است کمی برای افراد مبتدی که ترجیح می دهند با چیزی ساده تر شروع کنند و سپس به آن برگردند، کمی پیچیده باشد.

زبان برنامه نویسی اندروید کاتلین

کاتلین (Kotlin) یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید است که ممکن است به عنوان جایگزینی برای جاوا برای ساخت برنامه های اندروید استفاده شود. همچنین در سال 2017 به عنوان زبان رسمی جاوا معرفی شده بود. کاتلین می تواند با جاوا همکاری کند و در دستگاه مجازی جاوا نیز اجرا می شود.

تنها تفاوت قابل توجه این است که کاتلین ویژگی های اضافی جاوا را از بین می برد. همچنین ضرورت خاتمه بخشیدن به هر سطر را با یک نقطه محکم برطرف می کند. به طور خلاصه ، زبان برنامه نویسی کاتلین برای مبتدیان در مقایسه با زبان برنامه نویسی جاوا بسیار ساده تر است و برای توسعه برنامه های اندرویدی مورد استفاده قرار گیرد.

زبان برنامه نویسی ++C

سی پلاس پلاس (++C) را می توان با استفاده از کیت توسعه بومی Android NDK برای توسعه برنامه اندروید استفاده کرد. با این وجود یک برنامه به صورت کامل با استفاده از ++C ایجاد نمی شود و NDK هم برای اجرای قسمتهایی از برنامه با کد بومی ++C بکار می رود و به استفاده از کتابخانه های کد ++C برای برنامه در صورت نیاز کمک می کند.

در حالی که ++C در برخی موارد برای توسعه برنامه اندروید مفید است، راه اندازی آن بسیار مشکل تر است و بسیار انعطاف پذیرتر است. همچنین ممکن است به دلیل افزایش پیچیدگی منجر به اشکالات بیشتری شود. بنابراین بهتر است از جاوا در مقایسه با ++C استفاده شود زیرا سود کافی برای جبران تلاشهای مورد نیاز را ندارد.

زبان برنامه نویسی #C

سی شارپ (#C) کاملاً شبیه جاوا است و بنابراین برای توسعه برنامه اندرویدی ایده آل است. مانند جاوا ، #C نیز جمع آوری زباله را پیاده سازی می کند ، بنابراین احتمال نشت حافظه کمتر است. #C همچنین دارای نحو تمیزتر و ساده تری نسبت به Java است که کدنویسی را با آن نسبتاً آسان تر می کند.

پیش از این ، بزرگترین نقطه ضعف #C این بود که می توانست تنها با استفاده از فریم ورک .NET Framework روی سیستمهای ویندوز کار کند. با این حال ، این مشکل توسط Xamarin.Android (که قبلاً مونو برای اندروید بود) برپا شده است که یک اجرای متقابل از زیرساخت های زبان مشترک است. اکنون می توانید از ابزارهای Xamarin.Android برای نوشتن برنامه های بومی اندروید و به اشتراک گذاری کد در چندین سیستم عامل استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون (Python) را می توان یک از زبان های برنامه نویسی اندروید برای توسعه برنامه اندروید دانست و استفاده کرد حتی اگر Android از توسعه بومی Python پشتیبانی نمی کند. این کار با استفاده از ابزارهای مختلفی انجام می شود که برنامه های پایتون را به بسته های Android تبدیل می کنند که می توانند در دستگاه های Android اجرا شوند.

نمونه ای از آن Kivy است که یک کتابخانه پایتون منبع باز است که برای توسعه برنامه های تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار از اندروید پشتیبانی می کند و همچنین توسعه سریع برنامه را تشویق می کند (که مطابق نظر من وضعیت برنده است!). با این وجود ، نکته منفی این است که از آنجایی که بطور طبیعی پشتیبانی نمی شود ، برای Kivy فایده ای ندارد.

زبان برنامه نویسی کرونا

کرونا (Corona) یک کیت توسعه نرم افزار است که می تواند به عنوان زبان برنامه نویسی اندروید با استفاده از Lua استفاده شود. این دو حالت عملیاتی دارد ، یعنی Corona Simulator و Corona Native. از Corona Simulator برای ساخت مستقیم برنامه ها استفاده می شود در حالی که Corona Native برای ادغام کد Lua با یک پروژه اندروید استودیو برای ساخت یک برنامه با استفاده از ویژگی های بومی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که لوآ Lua نسبت به جاوا کمی محدود است، اما بسیار ساده تر است و دارای منحنی یادگیری آسان تری است. علاوه بر این، ویژگی های کسب درآمد برنامه نویسی اندروید و همچنین دارایی ها و افزونه های مختلفی وجود دارد که تجربه توسعه برنامه را غنی سازی می کند. Corona بیشتر برای ایجاد برنامه های گرافیکی و بازی استفاده می شود اما به هیچ وجه محدود به آن نیست و برای همه برنامه ها می توان از ان استفاده نمود.

زبان های برنامه نویسی HTML ، CSS ، JavaScript

برنامه های اندروید با استفاده از HTML ، CSS و JavaScript و با استفاده از چارچوب Adobe Phone Gap که توسط آپاچی کوردووا تهیه شده است، ایجاد می شوند. چارچوب Phone Gap اساساً برای استفاده از مهارت های توسعه وب است تا برنامه های ترکیبی ایجاد کند که از طریق “WebView” نشان داده می شوند اما مانند یک برنامه بسته بندی شده اند.

در حالی که چارچوب Adobe Phone Gap برای کارهای اساسی در حوزه توسعه برنامه اندروید کافی است، اما به سختی به JavaScript نیاز به برنامه نویسی زیادی دارد و از آنجا که نیاز به کار زیادی برای ایجاد یک برنامه مناسب دارد، اگر می خواهید به عنوان یک توسعه دهنده واقعی Android شناخته شوید ، از زبان های دیگر موجود در این لیست استفاده کنید.

نتیجه گیری :

حالا وقت آن رسیده است که با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، بهترین زبان برنامه نویسی اندروید را برای ایجاد برنامه های اندرویدی انتخاب کنید !!!

برنامه های زیادی مانند مسنجرهای گپ، پخش کننده موسیقی، بازی ها، ماشین حساب و غیره وجود دارند که می توانند با استفاده از زبانهای برنامه نویسی اندروید فوق ایجاد شوند و هیچ معیاری وجود ندارد که بتوان آن را “بهترین زبان برنامه نویسی اندروید” برای توسعه برنامه Android نامید.

بنابراین ، شما باید با توجه به اهداف و ترجیحات خود برای هر پروژه جداگانه، انتخاب صحیحی را انجام دهید و همیشه به یاد داشته باشید، هر زبان برنامه نویسی که انتخاب کنید، فقط مجموعه مهارتهای شما را گسترش داده و به رشد شما بعنوان یک توسعه دهنده اندرویدی منجر می شود.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی:

سوالات و نظرات خود را در این بخش مطرح کنید

avatar
فهرست