قوانین طراحی تعاملی تجربه کاربری اپلیکیشن های موبایل | Interaction Design

قوانین طراحی تعامل - طراحی تعامل گرا - طراحی تعاملی تجربه کاربری interaction design ux - مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

در این مقاله آموزشی می خواهیم به شما توضیح دهیم که چگونه با دانستن قوانین طراحی تعامل (Interaction Design) که با نام های “طراحی تعاملی” و “طراحی تعامل گرا” نیز شناخته می شود، می توانید طراحی تجربه کاربری (UX) بهتری را در هنگام طراحی اپلیکینش موبایل اندروید یا iOS بکار ببرید! پس با مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

طراح UI هستید؟ با موضوعات طراحی تعاملی، طراحی تعاملی در محصولات و طراحی تعاملی تجربه کاربری (UX) آشنایی ندارید؟ پس این مقاله را بخوانید تا جواب این سوال ها و قوانین طراحی تعاملی تجربه کاربری در اپلیکیشن های موبایل را دریافت کنید 🙂

پاسخ به سوالاتی در زمینه طراحی تعامل، طراحی تعاملی یا طراحی تعامل گرا

قبل از اینکه وارد جزئیات مطالب مربوط به طراحی تعاملی شوید می خواهیم شما را با چند تا از سوالات متداول در این زمینه آشنا کنیم:

سوال اول – طراحی تعاملی چیست (Interaction Design)؟

طراحی تعاملی یا طراحی تعامل یا طراحی تعامل گرا فرایندی است که در آن طراحان بر روی ایجاد رابط های وب تعاملی با رفتارها و فعالیت های منطقی تمرکز دارند. طراحی تعاملی موفق از فناوری و اصول ارتباطی برای ایجاد تجربه کاربری مطلوب استفاده می کند.

طراحی تعامل گرا چهارچوبی فراتر از طراحی یک محصول و یا یک سیستم را در بر می گیرد و زمینه ها و فعالیت های متعدد دیگری را نیز شامل می شود. با توجه به این گستردگی و پهنه ی وسیع از تعریف طراحی تعامل گرا، می توان زمینه های فعالیت طراحان تعامل گرا را در چند شاخه ی کلی به شرح زیر دسته بندی نمود:

 • شناسایی نیازها و خواسته ها
 • کسب اطمینان از قابلیت استفاده، مفید بودن و رضایت مندی استفاده گران
 • طراحی محتویات، رفتار و وضع ظاهری محصولات تعاملی
 • تعیین و تدوین استانداردهای قابلیت استفاده
 • یافتن چاره و راه حل های طراحی
 • ساخت پروتوتایپ های محصولات تعاملی
 • ارزیابی و مقایسه ی بین راه حل های مختلف و طراحی مجدد محصولات
 • طراحی واسطه ی کاربر و المان های آن

با توجه به این مشخصه، چنانچه بخواهیم طراحی تعامل گرا را به عنوان یک مثلث در نظر بگیریم، هر یک از رئوس این مثلث شامل رشته، تخصص و زمینه های زیر می گردد:

 1. علوم اجتماعی و علوم انسانی؛ شامل روانشناسی، علوم اجتماعی، ارگونومی (مهندسی عوامل انسانی) و علوم ارتباطات
 2. علوم فنی؛ شامل انفورماتیک و مهندسی کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار)
 3. دیزاین؛ شامل طراحی محصول، طراحی گرافیکی، طراحی ارتباطات، طراحی صنعتی و هنر

سوال دوم – طراحی تعاملی در محصولات چیست؟

طراحی تعامل، ارتباط دوطرفه بین کاربران و محصول است. اکثر مواقعی که در مورد طراحی تعامل صحبت می شود، منظورمحصولات نرم‌افزاری مانند اپلیکیشن‌ یا وبسایت است. در واقع طراحی تعاملی روشی است تا کابران بتوانند از محصولات، سیستم و سرویس های دیجیتالی بهترین و راحت ترین استفاده را ببرند.

از آنجایی که وب سایت ها یا اپلیکیشن ها ابزارهای پیچیده ای از نظر تکنولوژی بنظر می رسند برای اینکه بتوانند کاربران را جذب خودشان کنند و اعتماد آنها را جلب کنند، باید طوری  طراحی شوند که راه های ارتباطی با کاربران ساده و در عین حال قابل اعتماد بنظر برسد و این ارتباط وبسایت یا اپلیکیشن با کاربران نیاز به یک رویکرد تعاملی دارد.

سوال سوم – طراحی تعاملی تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراحی تعاملی یکی از المنت های اصلی طراحی تجربه ‌کاربری (User Experience) است و در واقع می توان آن را طراحی تعاملی تجربه کاربری دانست.

طراحی تعاملی تجربه کاربری در اپلیکیشن های موبایل 

امروزه برنامه های کاربردی موبایل تبدیل به یک موضوع مهم در کسب و کارها و جامعه آنلاین تبدیل شده اند و اپلیکیشن ها روشی مطلوب برای فروش محصولات و خدمات بصورت آنلاین، ارائه محتوا و ارتباط با مخاطبان هستند. اما تحقیقی نشان می دهد که بیش از 75 درصد از کاربرانی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند وقتی یک بار یک برنامه را باز می کنند هرگز به آن برنخواهند گشت!

در واقع می توانیم از این تحقیقات نتیجه بگیریم که امروزه انتظارات کاربران از UI (رابط کاربری) و UX(تجربه کاربری) اپلیکیشن ها به طرز چشمگیری تکامل یافته است و برایشان مهم می باشد. مشتریان نه تنها به دنبال یک برنامه جذاب هستند بلکه باید همزمان در عین حال برایشان کاربردی هم باشند.

شما به عنوان یک طراح اپلیکیشن برای اینکه پاسخگوی نیاز مشتریان شوید و از این مزیت رقابتی استفاده کنید و کاری کنید که کابران بعد از یکبار باز هم به برنامه سر بزنند، باید موارد زیر را در طراحی اپلیکینش خود بکار ببرید:

 • سرعت بالا آمدن اپلیکیشن بالا باشد.
 • بتوان به آسانی به گزینه های آن دسترسی داشت.
 • ناوبری برنامه به صورت گرافیکی باشد.
 • نام، عکس، لوگو و هر چیزی که مربوط به برند می شود در جاهای مختلف اپلیکیشن باشد.
 • پاسخگویی به سوالات مشتریان سریع باشد.
 • شبکه های اجتماعی در دسترس کاربران باشد.
 • و…

در حالی که همه این ابعاد ضروری است، سازگاری با متن استفاده و به حداقل رساندن سطح تعامل به طور فزاینده ای تبدیل به یک هنجار در هنگام اعمال راه حل های توسعه برنامه جلویی برنامه تلفن همراه می شود.

با توجه به همه اینها سوال اینجاست که چگونه می توانید یک تجربه عالی رابط کاربری موبایل (UI) را برای کاربران اپلیکیشن خود طراحی کنید؟ بیایید به بهترین روش های طراحی UI تلفن همراه زیر نگاهی بیندازیم تا اولین بار به درستی آن را بدست آوریم.

این قوانین طراحی تعاملی تجربه کاربری را در اپلیکیشن خود اعمال کنید:

قوانین طراحی تعامل برای هر اپلیکیشن اندروید یا iOS قابل اجرا هستند، حتی اگر فضای صفحه نمایش کمتری برای طراحی داشته باشد.

قوانین طراحی تعامل - طراحی تعامل گرا - طراحی تعاملی تجربه کاربری interaction design ux - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

یک طراحی تعامل خوب بر اساس پنج مورد زیر ساخته شده است تا بتواند طراحی رابط کاربری موبایل را ایجاد کند:

1- طراحی مبتنی بر هدف (Goal-driven design) – هدف ایجاد اپلیکیشنی مناسب با هدفی که بدرد کاربران می خورد و برای آنها مناسب است می باشد. نیاز کابران را از طریق مصاحبه و نظرسنجی و راه هایی این چنینی می توان بدست آورد. این اقدامات به شما کمک می کنند اطلاعاتی راجع به کابرانتان دریافت کنید. درنتیجه بهتر می توانید اهداف خاص کاربران را در اپلیکیشن بکار ببرید و متناسب سازی گردش کار اپلیکیشن شما پاسخگویی به خواسته های آنها باشد.

2- قابل استفاده بودن (Usability) – برنامه شما باید برای کاربر قابل استفاده و دسترسی به آن آسان باشد. اگر کاربران نتوانند از برنامه شما به راحتی استفاده کنند، ممکن است بعد از یکبار استفاده بعدا اصلا آن را دانلود نکنند. پس ویژگی قابل استفاده بودن اپلیکیشن، اولین قدم در ساخت بهترین کیفیت محصول شماست.

3- قابلیت و دلالت محیط (Affordance and Signifiers) – این ویژگی ها یکی از مولفه های طراحی تعامل هستند. دلالت محیط یکی از اهداف سخت‌ و ارزشمند طراحی تعاملی است. دلالت محیط توصیف‌کننده‌ی همه‌ی امکانات و اقداماتی است که به‌طور فیزیکی خواص شیء و محیط حاصل می‌کنند.

بسیاری از اوقات، کاربران به‌خاطر چیزهایی آزرده می‌شوند که نمی‌دانند ناشی از فعل یا اتفاق خاصی است یا خیر. این اتفاق ممکن است به‌دلایلی نظیر توانایی کاربر، تجارب گذشته‌ی او، شرایط یا اعتقادات او رخ بدهد. اگر تأثیرات محیطی به‌درستی اعمال شود، سردرگمی و خستگی و دلسردی و حتی میزان خارج‌شدن کاربر از وب‌سایت یا برنامه کاهش می‌یابد و UX بسیار بهتری فراهم می‌شود.

4- قابلیت یادگیری (Learnability) – یک کاربر انتظار دارد به طور غریزی نحوه ی استفاده از رابط کاربری را بداند. اینجاست که طراحی تعاملی وارد عمل می شود. استفاده از الگوهای طراحی آشنا به شما کمک می کند تا کاربران به راحتی با برنامه شما آشنا شوند.  شما به عنوان طراح تعامل باید به‌کمک معماری اطلاعات پیچیدگی اپلیکیشن را تاحد‌ممکن کاهش دهید؛ به‌طوری‌که کاربران هنگام کار با سیستم مجبور به سعی و تلاش اضافی نباشد و راحت همه چیز برای آنها قابل درک باشد.

5- بازخورد و زمان پاسخ دهی (Feedback and Response Time) – اطلاع رسانی به کاربران درمورد اینکه آیا کاری انجام شده است یا نه ضروری است. فیدبک یا بازخورد یکی از راه های ارتباط اپلیکیشن با کاربران که یکی از مولفه های طراحی تعاملی است می تواند یک آلارم ساده یا یک پنجره محاوری یا هر چیز دیگری باشد و در نهایت منجر به اعتماد سازی مشتری و احساس رضایت در او می شود. هرچه زمان پاسخ‌دهی کوتاه‌تر باشد و بازخورد سریع‌تر ارائه شود، اعتماد آنها به سیستم بیشتر می‌شود. پس بازخورد و پاسخ مناسب عامل مثبتی است که تجربه‌ی کاربری را بهبود می‌دهد.

در نتیجه این پنج اصول بالا به شما کمک می کنند تا هر نوع طراحی تعاملی را برای انواع اپلیکیشن ها طراحی کنید.

مخاطبان هدف و نیازهای آنها را درک کنید:

شناخت مخاطبان هدف در طراحی تعاملی تجربه کاربری interaction design ux - طراحی تعامل- طراحی تعامل گرا- آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

اندازه متفاوت صفحه و کاربران دو محدودیت عمده در طراحی اپلیکیشن موبایل هستند. اولین قدم برای ایجاد یک طراحی تعاملی ، شناخت کاربرانتان است. در اینجا سه ​​تاکتیک اصلی برای درک کاربران و نیازهای آنها آورده شده است:

پرسونا کاربر (Personas): اساساً شخصیت های داستانی هستند که از رفتار مورد انتظار کاربران احتمالی شما ساخته شده اند. بدست آوردن پرسونای کاربران به شما کمک می کنند تا تعیین کنید که وقتی کاربران در حال استفاده از اپلیکیشن شما هستند چه تاثیری می توانید روی انها بگذارید تا بیشترین ماندگاری را در سیستم داشته باشند.

سناریوهای کاربر (User Scenarios): سناریوها مشخص می کنند که افراد چگونه از برنامه شما استفاده می کنندو این امکان را به شما می دهد UI بسازید که متناسب با نیازهای کاربر و اهداف مورد نظر برای دستیابی به آنها باشد.

نقشه های تجربه (Experience Map): این نقشه به شما کمک می کند تا متوجه شوید کاربر چه مراحلی را هنگام استفاده از برنامه طی می کند و می توانید تمامی شرایط ممکن را کشف کنید و حساسات و موقعیت هایی را که یک تعامل واحد را احاطه کرده است درک کنید.

طراحی با توجه به لمس انگشتان کاربران روی اپلیکیشن :

 لمس انگشتان کاربران روی اپلیکیشن در طراحی تعاملی تجربه کاربری interaction design ux - طراحی تعامل- طراحی تعامل گرا- آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

هنگام طراحی اجزای قابل استفاده برای رابط های اپلیکیشن ها، حتما به طراحی تعاملی با انگشتان دست توجه کنید. این موضوع مهم است که مکان هایی از اپلیکیشن که کاربر باید با لمس کردن آن عملی را در اپلیکیشن انجام دهد را به اندازه کافی بزرگ طراحی کنید تا کاربران بتوانند براحتی با نوک انگشتان خود به آن هدف ضربه بزنند.

به عنوان یک قانون، اهداف موردنظر اپلیکیشن را طراحی کنید که مساحت لمس آن بین 7 تا 10 میلی متر باشد، بنابراین کاربران راحتتر می توانند روی آنها با دست لمس و یا در واقع کلیک کنند. همچنین حاشیه های هدف مرد نظر در اپلیکیشن را جوری نمایش دهید که به کاربران کمک کند تشخیص دهند که آیا آنها در حال استفاده از هدف مناسب هستند یا خیر. همچنین ، اطمینان حاصل کنید که اهدافی که باید کلیک شوند زیاد نزدیک بهم قرار نگرفته باشند و فضای کافی بین انها وجود داشته باشد.

نتیجه گیری برای موضوع طراحی تعاملی تجربه کاربری : 

کاربران برنامه روی اهداف خود تمرکز می کنند، نه رابط ها. در نتیجه ، شما باید تلاش کنید تا رابط های تعاملی متناسب با نیازهای آنها ایجاد کنید، در حالی که آن را با ایده های خلاقانه خود برای نتایج استثنایی و تجربیات کاربر ترکیب کنید.

الکامکو می تواند به شما در یادگیری دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند تا شما را به یک برنامه نویس اندروید حرفه ای تبدیل کند.

در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید با Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهادات ویژه برای شما

پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید و بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید. 

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

دوره حرفه ای طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا

برای اینکه شما عزیزان بتوانید این پکیج کامل آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی مشابه دیجی کالا را قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان، حتما این دوره ساخت اپلیکیشن دیجیکالا (Digikala) را خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا را برای شما تهیه کرده است و در نهایت و بعد از تکمیل این پروژه همراه با سورس دیجی کالا php + اپلیکیشن اندروید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو

دوره حرفه ای ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو در اندروید استودیو

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو کاملا پروژه محور و کاربردی می باشد و تمامی استانداردهای گوگل در ساخت این پروژه در نظر گرفته شده است. در این آموزش یک اپلیکیشن حرفه ای خرید اشتراک فیلم مشابه فیلیمو و نماوا با تمامی امکانات طراحی و ساخته می شود. در پایان دوره نیز سورس کد اندروید آن در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

در پایان دوره ساخت برنامه فیلیمو برای اندروید شما دانشجویان عزیز قادر به ساخت و توسعه یک اپلیکیشن کاملا حرفه ای فروش اشتراک فیلم و توسعه آن در تمامی مارکت های اندرویدی مخصوصا گوگل پلی می باشید و به راحتی می توانید از آن کسب درآمد کنید.

طراحی اپلیکیشن فیلمو در پلتفرم در اندروید استودیو انجام می شود و یک دوره کاملا پیشرفته می باشد و برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز دوره ساخت برنامه فیلیمو در اندروید، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن فیلیمو را براحتی و فقط با مشاهده فیلم آموزشی ما بسازید و از ساختن آن لذت ببرید.

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

دوره حرفه ای آموزش طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اندروید

شما با یادگیری اصول پیاده سازی طراحی رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX در اندروید در این دوره که مطابق با سیستم طراحی Material Design شرکت گوگل آموزش دادیم و بکارگیری آن در برنامه اندرویدی که خواهید ساخت، می توانید کاربران بیشتری را جذب کنید تا از اپلیکیشن شما استفاده کنند؛ چون هر چقدر دیزاین اپلیکیشن شما حرفه ای تر و زیباتر باشد تعداد افراد بیشتری به مشتریان و کاربران شما اضافه خواهند شد. پس با این آموزش ها می توانید جذابیت های بصری زیادی در اپلیکیشن اندروید خود ایجاد کنید و این امر از اهمیت زیادی در ساخت اپلیکیشن موبایل برخوردار است.

در ضمن بیش از 50 پروژه حرفه ای طراحی UX UI اندروید به همراه سورس کد مربوطه در این پکیج آموزش تخصصی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ساخته شده است تا شما با دید بازتری به طراحی اپلیکیشن بپردازید.

این دوره آموزشی برای اولین بار در ایران در سایت تخصصی آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در اختیار شما دانشجویان عزیز قرار گرفته است. به علت کمبود منابع آموزشی و درخواست های مکرر شما عزیزان برای آموزش حرفه ای بخش طراحی رابط کاربری در اندروید بر آن شدیم که برای ساخت این دوره آموزشی اقدام کنیم. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و از یادگیری آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که دوره طراحی حرفه ای رابط کاربری در اندروید استودیو یک دوره پیشرفته می باشد که برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز این دوره، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن های زیبا طراحی کنید.

آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت

شما چه اطلاعات دیگری درباره طراحی تعاملی تجربه کاربری موبایل دارید؟ در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
فهرست