تغییر نام پکیج در اندروید استودیو چگونه است؟ مرحله به مرحله

تغییر نام پکیج در اندروید استودیو - پکیج نیم اندروید - | آموزش برنامه نویسی اندروید - آموزش اندروید استودیو

تغییر نام پکیج در اندروید استودیو (change package name android studio) یکی از مباحث مهم برای انتشار اپلیکیش اندرویدی که می سازید در مارکت هایی مانند بازار، گوگل پلی و… است و در این بخش از آموزش اندروید استودیو می خواهیم شما را با این موضوع آشنا کنیم. پس با مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو همراه باشید.

چرا نیاز به تغییر نام پکیج اندروید دارید؟ 

ممکن اکثر اوقات برای شما پیش آید که نامی برای پروژه خود انتخاب کردید ولی الان تصمیم گرفتید نام آن را تغییر دهید! یا مثلا سورس کدی را خریدید و آن را دانلود و ویرایش کرده اید حالا می خواهید آن را به نام خودتان در مارکت ها منتشر کنید! در انصورت نیاز دارید تا نام بسته برنامه یا همان نام پکیج در اندروید استودیو (Android Studio) را تغییر دهید. به همین منظور در این آموزش قصد داریم به صورت مرحله به مرحله تغییر نام پکیج در اندروید استودیو را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

نام‌ بسته در اندروید چیست؟ (Package Name)

هر اپلیکیشن اندرویدی که در دسترس شما قرار می گیرند و شما از آن استفاده می کنید دارای یک نام بسته است که با نام های “نام پکیج اندروید یا پکیج نیم اندروید یا اسم پکیج اندروید یا اسم بسته اندروید” نیز شناخته می شود. در واقع این نام به عنوان یک شناسه برای برنامه اندرویدی محسوب می شود که به “Application ID” معروف است.

نکته مهم در تغییر نام Package در ساخت اپلیکیشن اندروید

به این موضوع توجه کنید که وقتی برنامه‌ی خود را با نام پکیج (Package Name) مشخصی در کافه‌بازار منتشر کنید، دیگر امکان تغییر آن در آینده وجود ندارد. هنگامیکه نام‌ بستهٔ برنامه را تغییر ‌می‌دهید، این بسته روی دستگاه اندرویدی و کافه‌بازار به عنوان یک برنامهٔ جدید شناخته خواهد شد و به همین دلیل نمی‌توانید نسخهٔ جدیدی برای برنامه خود ارائه دهید.

قوانین نام گذاری پکیج در اندروید :

نام‌گذاری پکیج در اندروید، مثل نام‌‌گذاری بسته‌ در زبان برنامه‌نویسی جاوا است. روش زیر، بهترین و ساده‌ترین راه برای نام‌گذاری بسته است.

فرض کنید عبارت زیر نام بستهٔ یک برنامهٔ منتشر شده است.

 • topleveldomain.companyname.applicationname
 • topdomainname: در این‌جا می‌توانید دامنهٔ سایت خود را وارد کنید.
 • companyname: در این قسمت می‌توانید نام سایت و یا آدرس سایت خود را درج کنید.
 • applicationname: نام برنامه را نیز، می‌توانید این‌جا بنویسید.

به طور مثال، اگر آدرس سایت شما www.elecomco.com باشد و برنامه‌ای با کارکرد آموزش برنامه نویسی اندروید (androidprogramming) داشته باشید، نام بسته‌ٔ برنامهٔ شما این‌گونه خواهد بود: com.elecomco.androidprogramming

حروف‌ و علامت‌های مجاز برای تغییر نام پکیج فایل APK

شما می‌توانید در نام بسته از موارد زیر استفاده کنید.

 • حروف انگلیسی بزرگ و کوچک (A تا Z و a تا z)
 • اعداد انگلیسی (…, 4, 3, 2, 1)
 • علامت‌های underscore ( _ )
 • توجه: پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که نام بسته با نام کلاس‌ها در محیط برنامه‌نویسی، شباهت نداشته باشد، از حروف انگلیسی بزرگ استفاده نکنید.

موارد خاص در تغییر نام بسته در اندروید

 • اگر آدرس سایت شما، دارای علامت‌های خاص، مانند خط تیره « – » باشد، و یا علامت‌هایی که نتوانید از آن‌ها در نام بسته استفاده کنید، به جای آن‌ می‌توانید علامت underscore ( _ ) را جایگزین کنید. به عنوان‌ مثال برای آدرس سایت www.android-example.ir می‌توانید از نام‌ بستهٔ ir.android_example.flashlight استفاده کنید.
 • ممکن است آدرس سایت دارای کلمات رزرو شدهٔ جاوا باشد که نمی‌توانید از آن‌ها در نام‌ بسته استفاده کنید. در این صورت بهتر است به ابتدا یا انتهای کلمهٔ موردنظر علامت underscore ( _ ) را اضافه کنید. برای مثال در صورتی که آدرس سایت شما www.example.int باشد، با توجه به این‌که کلمهٔ int از کلمات رزرو شدهٔ جاوا است، نام‌ بستهٔ برنامه بهتر است به صورت int_.example.flashlight باشد.

توجه: امکان استفاده از اعداد و علامت‌ها، در ابتدای هر کدام از بخش‌های نام‌ بسته وجود ندارد و تنها می‌توانید از حروف انگلیسی در ابتدای این بخش‌ها استفاده کنید. به طور مثال، نام‌ بسته‌های ir._example.flashlight و ir.example.1flashlight، قابل‌قبول نیستند.

نحوه تغییر نام بسته در اندروید استودیو [مرحله به مرحله]

 • مرحله 1: ابتدا مطمئن شوید که پروژه را در نمای Android مشاهده می کنید. در تصویر زیر مسیری که می توان پروژه را به نمای Android در اندروید استودیو (Android Studio) تغییر داد را مشاهده می کنید:

 • مرحله 2: اکنون روی نماد تنظیم چرخ دنده کلیک کنید و گزینه Package Compact Empty Middle Package را انتخاب کنید.

 • مرحله 3: اکنون مشاهده خواهید کرد که هر پوشه پکیج اندروید استودیو به چند بخش تقسیم شده است.

 • مرحله 4: اکنون بر روی اولین پوشه پکیج در اندروید استودیو به نام Refactor راست کلیک کنید و Rename را بزنید. اکنون یک اخطار نمایش داده می شود ولی شما کاری با این هشدار نداشته باشید و روی Rename Package کلیک کنید. پس از آن نام دامنه خود را برای تغییر اسم پکیج وارد کنید و Refactore را بزنید.

 • مرحله 5: اکنون در پایین اندروید استودیو، پیش نمایش Refactoring را نشان می دهد. در اینجا روی ” Do Refactor” کلیک کنید.

 • مرحله 6: اکنون نام دامنه پکیج اپلیکیشن را تغییر دهید. برای اینکار پسوند دامنه و نام پوشه اپلیکیشن را مطابق نیاز خود تغییر دهید:

 • مرحله 7: اکنون build.gradle (ماژول: اپلیکیشن) را در Gradle Scriptts باز کنید. در اینجا شناسه برنامه را تغییر داده و روی Sync Now کلیک کنید.

 • مرحله آخر: کار تمام شد و شما با موفق به تغییر نام پکیج در اندروید استودیو شدید. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

فیلم آموزش تغییر نام پکیج اندروید در اندروید استودیو | آموزش برنامه نویسی اندروید

 

 

جدیدترین دوره ها
آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو
دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید
طراحی اپلیکیشن موبایل
طراحی سایت

این قسمت از آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو که درباره تغییر نام پکیج در اندروید استودیو چطور بود؟ در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی:

سوالات و نظرات خود را در این بخش مطرح کنید

avatar
فهرست