اندروید ایکس چیست و مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو چگونه است؟

اندروید ایکس چیست ؟ اندروید X چیست - مهاجرت به AndroidX - سایت برنامه نویسی اندروید الکامکو

پشتیبانی کتابخانه اندروید (Android Support Library) چیست؟ 

قبل از اینکه بدانید اندروید ایکس چیست اول با این کتابخانه اندروید آشنا شوید. وقتی شما برنامه ای را روی آخرین ورژن اندروید، مثلا اندروید 4.0، بسط می دهید و می خواهید آن را روی دستگاه هایی که دارای ورژن های قدیمی تر اندروید هستند، مثلا اندروید 3.2، اجرا کنید باید سازش پذیری معکوس را به کد برنامه اضافه کنید تا این کار امکان پذیر شود.

برای تامین سازش پذیری معکوس، اندروید پکیج Android Support Library را به شما ارائه می دهد. این پکیج مجموعه ای از کد کتابخانه هایی است که ورژن های سازش پذیری معکوس را در چارچوب API های اندروید و همچنین ویژگی هایی که فقط از طریق API های کتابخانه در دسترس هستند، ا ارائه می دهد. هر Support Library یک سازش پذیر معکوس برای یک سطح خاص از Android API می باشد.

بسته به دامنه ی ورژن های سکویی که مورد نظر برنامه ی شماست و API هایی که استفاده می کند، وارد کردن Support Library به پروژه ی اندروید، به عنوان بهترین تمرین برای بسط دهندگان برنامه ها تلقی می شود.

اندروید ایکس چیست ؟

اندروید ایکس (AndroidX) پروژه منبع بازی است که تیم اندروید از آن برای توسعه، تست، پکیجیگ، نسخه و انتشار کتابخانه ها از Jetpack استفاده می کند. اندروید x نقش عمده ای در Support Library اندروید دارد. برخلاف Support Library ، پکیج های AndroidX جداگانه نگهداری و به روز می شوند.

در ادامه سوال اندروید ایکس چیست باید بگوییم که در واقع اندروید ایکس جدیدترین نسل بهینه شده‌ پکیج کتابخانه‌های Support اندروید استودیو می باشد . تیم توسعه اندروید قبلا کتابخانه‌های موردنیاز اندروید جهت توسعه برنامه‌های اندرویدی را توسط لایبرری‌های Support منتشر می‌کرد.

برای مثال کتابخانه Appcompat که بعد از ساخت پروژه در اندروید استودیو این لایبرری به صورت زیر در فایل build.gradle مربوط به ماژول app قرار می‌گرفت:

implementation ‘com.android.support:appcompat-v7’

اما هم اکنون این کتابخانه به صورت زیر به پروژه اضافه میشود :

implementation ‘androidx.appcompat:appcompat’

دلایل مهاجرت به اندروید X چیست ؟ 

  • ازین به بعد نامگذاری  Android Support Library همگی با پیشوند androidx شروع می‌شود.
  • دلیل اصلی معرفی AndroidX، نحوه نامگذاری منسجم و یکپارچه پکیج‌ها بوده و کمتر باعث سردرگمی برنامه نویسان اندرویدی می شود.
  • لازم به ذکر است که این تغییرات فقط مربوط به تغییر نحوه نامگذاری نیست و تعداد زیادی از باگ‌های نسخه‌های قدیم نیز گرفته شده است.
  • همانطور که گفتیم تیم توسعه اندروید از Jetpack برای توسعه ، تست و انتشار کتابخانه‌های AndroidX استفاده می‌کند که باعث می شود کتابخانه‌ها نسبت به قبل بهینه‌تر بوده و حجم کمتری داشته باشند.
  • اگر می خواهید اشکالات رفع شده باشند و یا ویژگی های جدیدی داشته باشید که قبلاً به Android Support Library وارد شده بودند ، باید به AndroidX مهاجرت کنید.
  • با اندروید X ، نسخه استاندارد و مستقل و همچنین نامگذاری استانداردتر و نسخه های مکررتری دریافت می کنید.
  • سایر کتابخانه ها برای استفاده از کتابخانه های فضای نام AndroidX از جمله سرویس های Google Play ، Firebase ، Butterknife ، Mockito 2 و SQLDelight بهمراه سایر موارد، مهاجرت کرده اند.
  • همه کتابخانه های جدید Jetpack در فضای نام AndroidX منتشر می شوند. بنابراین، به عنوان مثال ، برای استفاده از Jetpack Compose یا CameraX ، باید به فضای نام AndroidX مهاجرت کنید.

معرفی Jetpack در اندروید :

جت پک ، به مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و ابزارها گفته می‌شود که به دلیل راحتی در ساخت اپلیکیشن‌های اندروید منتشر شده‌اند. به طور کلی ،Jetpack و پکیج ‌های آن یعنی اندروید X به دلیل بهبود ساخت پروژه توسط توسعه دهندگان اندروید در یک قالب مشترک معرفی شده‌اند.

میزان اهمیت مهاجرت به اندروید X در اندروید استودیو از Support Library :

هم اکنون شاید الزامی در این مهاجرت دیده نشود. امکان استفاده از کتابخانه‌های Support الان نیز وجود دارد. البته با محدودیت‌هایی که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

ولی بهتر است هرچه زودتر پروژه های خودمان را با نسخه جدید تطابق دهیم . تا ورژن 3.5 اندروید استودیو ، هنگام ساخت پروژه جدید ، استفاده از AndroidX اختیاری میباشد . احتمالا در آینده در نسخه های بعدی این گزینه به صورت پیش فرض فعال میشود و امکان تغییر آن وجود ندارد .

مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو

نکات مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو :

غیرفعال بودن گزینه Use androidx.* artifacts به عنوان یادوآری برای توسعه دهندگان میباشد و مسلما در نسخه‌های بعدی اندروید استودیو ، حذف خواهد شد.

اگر میخواهید پروژه جدید در اندروید استودیو ایجاد کنید ، کتابخانه جدید Appcompat در پروژه قرار دارد و هنگام اضافه کردن سایر کتابخانه‌های Support نیز پکیج‌های androidx در لیست نمایش داده میشوند.

ولی برای بروزرسانی پروژه‌های قدیمی ، هم به صورت دستی و هم با استفاده از قابلیتی که مختص همین موضوع در اندروید استودیو وجود دارد می‌توان اقدام کرد.

نکته خیلی مهم : قبل از انجام هرگونه تغییر در پروژه حتما یک نسخه بکاپ از آن تهیه کنید تا اگر در حین مهاجرت با مشکلی مواجه شدید ، سورس اصلی پروژه را در اختیار داشته باشید.

1 . مهاجرت به اندروید ایکس با بروزرسانی دستی :

برای مهاجرت به اندروید ایکس به روش دستی احتمالا زمان زیادی را باید صرف کنیم.

بعد از تغییر نام کتابخانه‌ها در build.gradle مربوط به ماژول اپ باید import های موجود در اکتیویتی‌ها نیز تصحیح شوند . به عنوان مثال :

import android.support.v7.app.AppCompatActivity;

باید با :

import androidx.appcompat.app.AppCompatActivity;

جایگزین شود. همچنین این تغییرات باید در تگ‌های لایه xml نیز انجام شود .

برای مثال :

android.support.constraint.ConstraintLayout

با

androidx.constraintlayout.widget.ConstraintLayout

جایگزین میشود . علاوه بر آن باید دو خط زیر نیز به gradle.properties اضافه شود تا androidx فعال شود . روش دستی برای مهاجرت به androidx توصیه نمی‌شود.

android.useAndroidX=true

android.enableJetifier=true

خط اول یعنی useAndroidX مشخص می‌کند پلاگین اندروید از androidx بجای support استفاده نماید .

در خط بعد، پلاگین اندروید بوسیله enableJetifier به صورت خودکار با بازنویسی دودویی (binary) کتابخانه‌های شخص سوم (کتابخانه‌هایی که توسط سایر افراد و تیم‌های غیر از تیم توسعه اندروید منتشر می‌شوند) آنها را برای استفاده از androidx آماده می‌کند.

توجه : برای استفاده از androidx ورژن اندروید استودیو باید حداقل ۳٫۲ باشد . همچنین (compileSdkVersion و targetSdkVersion) نیز باید ۲۸ و به بالا باشد. ضمنا از API 29 و به بعد فقط باید از androidx استفاده کرد .

2 . مهاجرت به اندروید ایکس با بروزرسانی خودکار :

از Android Studio ورژن 3.2 به بعد امکانی فراهم شده که پروژه‌های قبلی را بتوان به صورت خودکار و بدون نیاز به ویرایش دستی به پروژه‌ای بر پایه پکیج‌های androidx تبدیل کرد.

برای استفاده از این قابلیت بعد از باز کردن پروژه در محیط اندروید استودیو، در منوی Refactor گزینه Migrate to AndroidX را انتخاب کنید:

مهاجرت به اندروید ایکس در اندروید استودیو

مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو

بعد از انتخاب این گزینه پیام زیر نمایش داده میشود :

مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو

در این پیغام توصیه شده قبل از شروع عملیات یک نسخه پشتیبان (backup) از پروژه تهیه شود که به راحتی می‌توان پوشه مربوط به پروژه را در جایی دیگر ذخیره کرد .

همچنین خود اندروید استودیو گزینه ای با عنوان Backup project as Zip file به انتهای این پنجره اضافه کرده که در صورت تایید ، یک بکاپ به صورت خودکار و با فرمت zip ایجاد می‌شود .

در ادامه گفته شده با توجه به کتابخانه‌ها و پلاگین‌هایی که در پروژه بکار رفته ممکن است لازم باشد برخی از ارورها را به صورت دستی رفع کنیم. روی گزینه Migrate کلیک می‌کنم تا عملیات آغاز شود .

در ابتدا محل ذخیره بکاپ پروژه را مشخص می‌کنیم :

مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو

اندروید استودیو توضیحاتی از تغییرات پروژه برای مهاجرت به androidx را نمایش می‌دهد که با کلیک روی Do refactor تایید و عملیات اجرا می‌شود :

مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو
مهاجرت به AndroidX در اندروید استودیو

در این پروژه بدون هیچگونه خطایی تبدیل به راحتی انجام شد . البته این یک پروژه بسیار ساده بود .

در پروژه‌های سنگین که از کتابخانه‌های زیادی استفاده کرده اید ، احتمال بروز خطا و نیاز به تغییرات دستی بالاتر است .

نکته خیلی خیلی مهم : امکان دارد هنوز هم تعدادی از کتابخانه‌های سایر برنامه نویسان و توسعه دهندگان که در پروژه‌ خود استفاده کرده‌ایم یا در منابع موجود در اینترنت بکار رفته‌اند ، هنوز با androidx سازگاری نداشته باشند و نیاز به آپدیت کردن انها توسط توسعه دهندگان مربوطه باشد .

سخن آخر 

اگر به برنامه نویسی علاقه دارید، اما مهارت برنامه نویسی ندارید، به راحتی می توانید با مشاهده فیلم های دوره آموزش ساخت نرم افزار اندروید الکامکو به این مهارت دست پیدا کنید و کسب درآمد کنید.

الکامکو می تواند به شما در یادگیری دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید کمک کند تا شما را به یک برنامه نویس اندروید حرفه ای تبدیل کند.

در صورتیکه می خواهید یک اپلیکیشن اندرویدی برای کسب و کار خودتان یا مشتریان خود درست کنید پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید با Android Studio  که در زیر میبینید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پیشنهادات ویژه برای شما

دوره جامع آموزش برنامه نویسی اندروید برای ورود به بازار کار

برای اینکه شما عزیزان بتوانید برنامه نویسی اندروید را از صفر تا صد و پروژه محوری یاد بگیرید، این دوره حرفه ای را برای شما آماده کردیم که بتوانید با مشاهده این فیلم های آموزشی که هزینه خیلی کمی را نسبت به کلاس رفتن و وقت گرفتن از شما می گیرد، به یک برنامه نویس حرفه ای اندروید تبدیل شوید و بتوانید هر اپلیکیشن موبایل اندرویدی را بسازید و از انها کسب درآمد کنید و وارد بازار کار اندروید شوید.

قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان و کلا خرید این دوره، حتما دوره های دیگر ما را نیز خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن اندروید را برای شما تهیه کرده است و تجربه همکاری با شرکت گوگل را داشته است پس شکی در نحوه تدریس و کامل بودن پکیج نکنید و دوره را همین حالا خریداری کنید. 

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

دوره حرفه ای طراحی اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا

برای اینکه شما عزیزان بتوانید این پکیج کامل آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی مشابه دیجی کالا را قبل از خرید ارزیابی کنید، تعدادی از جلسات آن را به صورت رایگان برای شما در اینجا قرار دادیم تا بتوانید دانلود کنید.

شک نکنید بعد از دیدن این جلسات رایگان، حتما این دوره ساخت اپلیکیشن دیجیکالا (Digikala) را خریداری خواهید کرد. چون مدرس این دوره، با حرفه ای ترین و جدیدترین روش ها، کاملترین مجموعه ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا را برای شما تهیه کرده است و در نهایت و بعد از تکمیل این پروژه همراه با سورس دیجی کالا php + اپلیکیشن اندروید در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آموزش ساخت اپلیکیشن فروشگاهی اندروید دیجی کالا Digikala - سورس دیجی کالا php - الکامکو

دوره حرفه ای ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو در اندروید استودیو

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو کاملا پروژه محور و کاربردی می باشد و تمامی استانداردهای گوگل در ساخت این پروژه در نظر گرفته شده است. در این آموزش یک اپلیکیشن حرفه ای خرید اشتراک فیلم مشابه فیلیمو و نماوا با تمامی امکانات طراحی و ساخته می شود. در پایان دوره نیز سورس کد اندروید آن در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

در پایان دوره ساخت برنامه فیلیمو برای اندروید شما دانشجویان عزیز قادر به ساخت و توسعه یک اپلیکیشن کاملا حرفه ای فروش اشتراک فیلم و توسعه آن در تمامی مارکت های اندرویدی مخصوصا گوگل پلی می باشید و به راحتی می توانید از آن کسب درآمد کنید.

طراحی اپلیکیشن فیلمو در پلتفرم در اندروید استودیو انجام می شود و یک دوره کاملا پیشرفته می باشد و برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز دوره ساخت برنامه فیلیمو در اندروید، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن فیلیمو را براحتی و فقط با مشاهده فیلم آموزشی ما بسازید و از ساختن آن لذت ببرید.

دوره آموزش ساخت اپلیکیشن اندروید فیلیمو - خرید اشتراک فیلیمو - خرید اشتراک فیلم - برنامه فیلیمو برای اندروید - ساخت اپلیکیشن فیلم و سریال - ساخت برنامه فیلیمو | مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

دوره حرفه ای آموزش طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اندروید

شما با یادگیری اصول پیاده سازی طراحی رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX در اندروید در این دوره که مطابق با سیستم طراحی Material Design شرکت گوگل آموزش دادیم و بکارگیری آن در برنامه اندرویدی که خواهید ساخت، می توانید کاربران بیشتری را جذب کنید تا از اپلیکیشن شما استفاده کنند؛ چون هر چقدر دیزاین اپلیکیشن شما حرفه ای تر و زیباتر باشد تعداد افراد بیشتری به مشتریان و کاربران شما اضافه خواهند شد. پس با این آموزش ها می توانید جذابیت های بصری زیادی در اپلیکیشن اندروید خود ایجاد کنید و این امر از اهمیت زیادی در ساخت اپلیکیشن موبایل برخوردار است.

در ضمن بیش از 50 پروژه حرفه ای طراحی UX UI اندروید به همراه سورس کد مربوطه در این پکیج آموزش تخصصی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری ساخته شده است تا شما با دید بازتری به طراحی اپلیکیشن بپردازید.

این دوره آموزشی برای اولین بار در ایران در سایت تخصصی آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو در اختیار شما دانشجویان عزیز قرار گرفته است. به علت کمبود منابع آموزشی و درخواست های مکرر شما عزیزان برای آموزش حرفه ای بخش طراحی رابط کاربری در اندروید بر آن شدیم که برای ساخت این دوره آموزشی اقدام کنیم. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد و از یادگیری آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که دوره طراحی حرفه ای رابط کاربری در اندروید استودیو یک دوره پیشرفته می باشد که برای افراد مبتدی مناسب نیست. پیش نیاز این دوره، پکیج آموزش برنامه نویسی اندروید صفر تا صد پروژه محور  می باشد که ابتدا باید آن را یاد بگیرید و سپس با یادگیری این دوره می توانید به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید و اپلیکیشن های زیبا طراحی کنید.

آموزش طراحی رابط کاربری (طراحی UI اندروید) و آموزش طراحی تجربه کاربری (طراحی UX اندروید) - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
مشاهده همه دوره های آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو
{ آموزشگاه آنلاین الکامکو }

مرجع آموزش برنامه نویسی اندروید

طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت

تعریف شما از اندروید X چیست و چه اطلاعات دیگه ای می دونید که فکر می کنید مهمه ولی به اون اشاره نکردیم؟  در صورتی که سوال و  یا نظری در این رابطه دارید خوشحال می شویم زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
نــــــNedaـــــــدا
1 سال گذشته

عالی بود ، مرسی از مطلب خوبتتون

فهرست