برنامه نویسی Java و Kotlin هر دو جز بهترین ها برای برنامه نویسی اندروید هستند. اگر شما هم دنبال جواب این سوال هستید که جاوا یا کاتلین ؟ بهتره این مطلب از مقاله الکامکو را تا آخر بخوانید تا فرق جاوا با کاتلین را خوب متوجه شوید و انتخاب درستی در شروع راه برنامه نویسی اندروید داشته باشید. 

قبل از اینکه به جمع بندی برسید اول می خواهیم شما را با تفاوت های زبان کاتلین و جاوا در ساخت اپلیکیشن های اندرویدی را با ذکر چند مورد درباره مزایا و چالش هایی که دارند آشنا کنیم. 

برنامه نویسی جاوا چیست؟

جاوا زبان مادری است که توسط Android استفاده می شود و گوگل آن را مدتهاست پشتیبانی می کند، برنامه هایی که با سیستم عامل ارتباط برقرار می کنند و مستقیماً از سخت افزار استفاده می کنند از جاوا استفاده می کنند. این زبان اجازه ایجاد هر برنامه ای را می دهد و تقریباً از همه نوع پلتفرم ها پشتیبانی می کند اعم از اندروید، ویندوز یا لینوکس است. جاوا توسط Sun Microsystems (که امروزه متعلق به Oracle است) توسعه یافته است.

جاوا عنوان دومین زبان فعال در Github را دارد و هیچ جای تعجبی هم ندارد زیرا بیش از 20 سال است که وجود دارد و به نظر می رسد محبوبیت آن همواره در حال رشد است.

مزایای جاوا : 

 • یادگیری آن آسان است و درک و انعطاف پذیری آن زیاد است.
 • انتخاب خوبی برای تولید برنامه های cross-platform است.
 • جاوا چند پلتفرمی است و تقریباً روی هر دستگاه ، سرور یا سیستم عامل کار می کند.
 • برنامه نویسی آن قوی است ، و غیرممکن است که دستورالعمل جاوا حافظه را خراب کرده یا داده های سایر برنامه های OS X را خراب کند.
 • جاوا شی گرا است و ایجاد برنامه های مدولار و استفاده مجدد از قطعاتی که به استحکام کمک می کند را آسان می کند.
 • برای کار با جاوا می توانید از کدهای اماده استفاده کنید.
 • هنگام مقایسه عملکرد Kotlin در مقابل جاوا ، با سایر زبانها ، جاوا به راحتی قابل استفاده است، کامپایل می شود و اشکال زدایی و پیاده سازی آن راحتتر است.
 • جاوا یک زبان منبع باز است که ایمنی را تضمین می کند زیرا بسیاری از کتابخانه های آن توسط شرکت های معتبری مانند Google ، Apache و دیگران مدیریت می شود.

چالش های جاوا : 

 • نحوی که جاوا استفاده می کند در مقایسه با سایر زبانها  مانند C + یا Python کمی پیچیده یا دست و پا گیر است.
 • در جاوا ، دسترسی به محتوای خاصی که ممکن است با دستگاه یا تجهیزات مورد استفاده ناسازگار باشد، غیرممکن است.
 • دسترسی به پیشرفتهای جدید جاوا در توسعه تلفن همراه آسان نیست.
 • مواقعی وجود دارد که جاوا مشکلاتی را در طراحی API اندروید ایجاد می کند.
 • توسعه مبتنی بر آزمایش برای جاوا مستلزم نوشتن کد بیشتر است و خطرات و اشکالات برنامه نویسی را بسیار بیشتر به همراه دارد.
 • جاوا نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی کمی کندتر است و حافظه سیستم زیادی را می گیرد.

نمونه هایی از برنامه هایی که در آنها از جاوا استفاده شده است :  

برای آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی منبع باز می توانید برنامه های محبوب که توسط جاوا نوشته شده است را بررسی کنید:

 • Spotify
 • Twitter
 • Cash App
 • Signal
 • Amaze File Manager

همچنین بخوانید: انواع نسخه های جاوا

برنامه نویسی کاتلین چیست؟

کاتلین زبانی تازه تاسیس است که از جاوا الهام گرفته است، اما نسخه بهبود یافته آن با بسیاری از ویژگی های اضافی همراه است. این نرم افزار تمیز، نسبتاً ساده است و تشریفات و قوانین کمتری را در مقایسه با جاوا و سایر زبان های برنامه نویسی به همراه دارد. برای استفاده از این زبان برای ساخت برنامه ی اندروید ، توسعه دهندگان هنوز باید مفاهیم و ساختارهای برنامه نویسی اولیه را درک کنند.

مزایای کاتلین :

 • برنامه نویسی Kotlin سریعتر جمع می شود، سبک است و از افزایش حجم برنامه ها جلوگیری می کند.
 • هر تکه کدی که در کاتلین نوشته شده است در مقایسه با جاوا بسیار کوچکتر است، زیرا دارای کد کمتری است و کد کمتر به معنی اشکالات کمتر است.
 • کاتلین کد را به یک کد بایت کامپایل می کند که می تواند در JVM اجرا شود. بنابراین ، همه کتابخانه ها و چارچوب های ایجاد شده در جاوا در پروژه کاتلین منتقل و اجرا می شوند.
 • اسکریپت Kotlin به پیکربندی پروژه ها در Android Studio برای کمک های تکمیل خودکار کمک می کند و به کاهش تشخیص زمان خطای کامپایل کمک می کند.
 • در برابر NullPointerException ایمن است.
 • کاتلین شامل coroutines و همچنین قابلیت همکاری با Javascript برای توسعه وب است.
 • تبدیل کد جاوا به کاتلین راحت تر است.

چالش های کاتلین :

 • کاتلین با الگوهای ضعیف مطابقت دارد و خوانایی و خواندن کد اولیه در ابتدا کمی دشوار می شود.
 • این انجمن پشتیبانی کوچکی دارد زیرا کاتلین جوانتر از جاوا است. علاوه بر این، کتابخانه ها، پست های وبلاگ و آموزش های کمتری در این زمینه وجود دارد.
 • شیب یادگیری کاتلین افزایشی است و تغییر تیم به کاتلین به دلیل نحو مختصر زبان می تواند یک چالش واقعی باشد.
 • تعداد کمی از توسعه دهندگان Kotlin در بازار هستند. بنابراین ، یافتن یک مربی با تجربه بسیار مشکل است.

نمونه هایی از برنامه هایی که در آنها از کاتلین استفاده شده است :  

برای آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی می توانید برنامه های محبوب زیر که توسط کاتلین نوشته شده است را بررسی کنید:

 • Pinterest
 • Trello
 • Evernote
 • Twidere for Twitter
 • Shadowsocks

سوالات متداول درباره مقایسه زبان جاوا و کاتلین ؟ 

کاتلین در حال جایگزین شدن برای جاوا است؟ 

چندین سال از انتشار کاتلین می گذرد و کارش تا الان خوب بوده و از آنجا که Kotlin به طور خاص برای جایگزینی جاوا ایجاد شده است، طبیعتاً از بسیاری جهات با جاوا مقایسه شده است و جای جایگزینی را دارد ولی نه از همه جهات!

در سال 2021، رقابت بین زبان های برنامه نویسی سخت تر می شود. با در نظر گرفتن فرق کاتلین و جاوا ، هر دوی آنها مزایا و معایب خود را دارند. اما برای پذیرفتن اینکه کاتلین جاوا را در سال 2021 به دست خواهد گرفت خیلی زود است. جامعه کاربری که جاوا از آن برخوردار است در مقایسه با جاوا خیلی بزرگ است و در آینده نزدیک جایگزین نمی شود.

تبدیل کد جاوا به کاتلین امکان پذیر است؟ 

بله تبدیل کد جاوا به کاتلین امکان پذیر است – کد نویسی اندروید خیلی از اپلیکیشن ها با زبان برنامه نویسی جاوا است. چون قبل از اینکه کاتلین بوجود بیاید زبان رسمی برنامه نویسی اندروید جاوا بوده و حالا که برنامه نویسان قصد دارند به زبان جدید یعنی زبان کاتلین سوئیچ کنند باید بتوانند از کدها و پروژه های قدیمی خود که در جاوا بود  استفاده کنند.

به همین منظور شرکت جت برینز ابزارهایی را ساخته است. برای تبدیل کردن کدهای جاوا به کاتلین دو روش وجود دارد :‌

 1. استفاده از محیط IntelliJ IDEA و سپس منوی menu -> Code -> Convert Java File to Kotlin File
 2. تبدیل کننده ی آنلاین به آدرس https://try.kotlinlang.org

نکته ی مهم : اگر شما از محیط IntelliJ IDEA یا هر محیط کدنویسی دیگری با پلاگین کاتلین استفاده میکنید میتوانید کدهای جاوا و کاتلین را در کنار یکدیگر در داخل فایل .kt بنویسید .

تفاوت های سیستم عامل اندروید و کاتلین از نظر ویژگی ها چیست؟

Parameter Java Kotlin
Compilation Bytecodes Virtual Machine
Null Safety Χ
Lambda Expression Χ
Invariant Array Χ
Non-private Fields Χ
Smart Casts Χ
Static Members Χ
Wildcard Types Χ
Singletons Objects

در مقایسه کاتلین و جاوا می توانیم بگیم که کاتلین باعث بهبود کدها برای جاوا می شود و مسیر مهاجرت از جاوا به کاتلین اسانتر می شود.

مثالی از تفاوت جاوا و کاتلین در برنامه نویسی : 

* Java Code */
static int num1, num2; //explicit declaration

num1 = 60; //use the variables anywhere

num2 = 55;

/* Kotlin Code*/
val a: Int

val b: Int

a = 78

b = 100

مقایسه نموداری از سرچ کاربران در رابطه با فرق کاتلین با جاوا

با توجه به Google Trends ، می توانید محبوبیت زبان های برنامه نویسی Java و Kotlin را ببینید که در بین توسعه دهندگان اندرویدی سرچ می شود. این موضوع را می توانید در نمودار زیر بررسی کنید. این نشان می دهد در کل چون جاوا قیمت بیشتری نسبت به کاتلین داره طبعا طرفداران بیشتری دارد و افراد بیشتری آن را می شناسند.

مقایسه جاوا و کاتلین - سایت آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو

جاوا یاد بگیریم یا کاتلین؟

کاتلین یا جاوا ؟ شاید این سوال خیلی از افراد که می خواهند در حوزه برنامه نویسی اندروید وارد شوند باشد! و ما این سوال را اینطوری جواب می دیم که هر دو زبان برنامه نویسی اندروید پرقدرتی هستند ولی زبان برنامه نویسی جاوا از سالها قبل زبان پیشفرض گوگل است و کاتلین دیرتر اضافه شده پس جاوا اصیل تر است.

 از طرفی اگر کاتلین را مسلط باشید اندرویدنویسی برای شما آسونتر می شود و حجم کدنویسی اندروید پایین تر میاد ولی تاکید می کنیم در صورتیکه مسلط باشید نه اول راه! در نتیجه برای اول راه در مسیر یادگیری اندروید بهتره زبان برنامه نویسی جاوا (java) را انتخاب کنید و بعد از آن می توانید کم کم کاتلین رو شروع کنید و اونوقت کاتلین برای شما آسانتر می شود چون اگر کاتلین را بلد باشید و به عنوان یک توسعه دهنده با مرور زمان به هر دو زبان مسلط بشید ولی اگر جاوا رو اصلا بلد نباشید مطمئنا گزینه های انتخابی و پیش روتون برای کار کردن کمتر می شود.

ساخت اپلیکیشن موبایل اندرویدی بخصوص در این موقعیت کرونا که اکثر کسب و کارها اینترنتی شده و هر شخصی روز خودش را با گوشی هوشمند بخصوص اندرویدی می گذراند شما هم با یادگیری اندروید نویسی می توانید وارد یک شغل مدرن و درآمدزا شوید و از این راه چه به صورت حضوری و چه به صورت دورکاری کسب درآمد کنید.

بهترین محیط برنامه نویسی اندروید استفاده از نرم افزار اندروید استودیو (Android Studio) است و این محیط پیشنهاد گوگله و از نظر گوگل برای برنامه نویسی اندروید تایید شده است و آن را بخوبی پشتیبانی می کند.

جاوا برای برنامه نویسی اندروید بخصوص برای افراد تازه کار عالی است و دلایل زیادی برای این وجود دارد.

این دوره نیاز به پیش نیاز ندارد. تمامی مفاهیم از صفر تا صد یعنی از سطح مبتدی تا پیشرفته به شما آموزش داده می شود.

آموزش اندروید استودیو - آموزش android studio - آموزش برنامه نویسی اندروید الکامکو - ساخت اپلیکیشن اندروید

همه دوره های آموزشی الکامکو

راه های درآمدزایی از برنامه نویسی اندروید چیست؟ 

همانطور که می دانید اپلیکیشن های موبایل اندرویدی بازار کار بهترین نسبت به اپلیکیشن های iOS دارند و از طرفی کسی که بتواند برنامه نویسی اندروید بلد باشد می تواند درآمد خوبی از این راه بدست آورد چون تقریبا با توجه به هر نیاز یک انسان اپلیکیشن نیاز است و این مورد هیچوقت تمامی ندارد حتی اگر از قبل اپلیکیشن های مشابهی درست شده باشند باز هم ایده های پیاده سازی و اجرایی کردن هر اپلیکیشن می تواند از زمین تا آسمون متفاوت باشد.

برای اینکه راه ای درآمدزایی از اپلیکیشن را بدانید پیشنهاد می کنیم مقاله روش های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید را بخوانید.


مقالات مرتبط با آموزش برنامه نویسی اندروید:

دوره های مرتبط با آموزش های برنامه نویسی اندروید:

 1. دوره آموزش ساخت اپلیکیشن فیلیمو و نماوا و مشابه 
 2. دوره جامع آموزش رابط کاربری در برنامه نویسی اندروید

نظر و تجربه شما درباره فرق جاوا و کاتلین چیه؟ شما برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی از جاوا یا کاتلین استفاده می کنید؟ بنظر شما جاوا یاد بگیریم یا کاتلین؟ لطفا تجربیات خودتان را در این زمینه حتما توی کامنت برای ما بنویسید. منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در همین صفحه از سایت آموزش برنامه نویسی اندروید  الکامکو هستیم 🙂

2 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
مهرشاد مقدم
7 روز گذشته

برای شروع بنظرم به سمت آموزش برنامه نویسی جاوا اندروید بریم بهتره

sajadrohi
1 ماه گذشته

جاوا و کاتلین هردوشون برای برنامه نویسی اندروید عالین

فهرست